tescos12ab
Menü

képek

 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Üzifal
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Mikor menjünk bulizni?
Lezárt szavazások
 
Hová menjünk bulizni?
Lezárt szavazások
 
Rescue links
 
BMI-s jegyzetek
 
I.éves anyagok
I.éves anyagok : Sajtójog

Sajtójog

borsó  2005.10.18. 11:56

Dr. Bátki Zsolt Attila III.

 

A szerzői jogról

 

 

A szerzői jogra vonatkozó jogforrások

 

A PTK rögzíti a szerzői jogi védelem generálklauzuláját, amelyet a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény szabályoz részletesen.

 

 

A jogi védelem tárgya

 

A törvény általános elvként rögzíti, hogy a szerzői jogi védelem tárgya 1) az irodalom, 2) a tudomány és 3) a művészet minden alkotása.

A törvény – ezt követően – példálózó felsorolást tartalmaz:

 

 1./  Irodalmi (például szépirodalmi, szakirodalmi, tudományos, publicisztikai) mű;

 

 2./  Nyilvánosan tartott beszéd;

 

 3./  A számítógépi programalkotás és a hozzá tartozó dokumentáció (szoftver) akár forráskódban, akár tárgykódban vagy bármilyen más formában rögzített minden fajtája, ideértve a felhasználói programot és az operációs rendszert is;

 

 4./  Színmű, zenés színmű, táncjáték és némajáték;

 

 5./  Zenemű, szöveggel vagy anélkül;

 

 6./  Rádió- és televíziójáték,

 

 7./  Filmalkotás és más audiovizuális mű;

 

 8./  Rajzolás, festés, szobrászat, metszés, kőnyomás útján vagy más hasonló módon létrehozott alkotás és annak terve,

 

 9./  Fotóművészeti alkotás;

 

10./  Térképmű és más térképészeti alkotás;

 

11./  Építészeti alkotás és annak terve, épületegyüttes, városépítészeti együttes terve;

 

12./  Műszaki létesítmény terve;

 

13./  Iparművészeti alkotás és annak terve;

 

14./  Jelmez- és díszletterv;

 

15./  Ipari tervezőművészeti alkotás;

 

16./  Gyűjteményes műnek minősülő adatbázis.

 

Nem tartoznak jogi védelem alá: 1) a jogszabályok, 2) az állami irányítás egyéb jogi eszközei, 3) a bírósági vagy hatósági határozatok, 4) a hivatalos közlemények 5) az ügyiratok, 6) a kötelező szabványok és rendelkezések, 5) a tények és a napi hírek, 6) a puszta ötlet, elv, elgondolás, eljárás, működési módszer vagy matematikai művelet, 7) a folklór (de annak egyedi előadásmódja már védelem alá eshet).

 

Jogi védelem alá esnek 1) az előadóművészek, 2) a hangfelvétel-előállítók, 3) a rádió- és televízió-szervezetek, 4) a filmelőállítók, 5) az adatbázis-előállítók teljesítményei is.

 

Jogi védelem alá eshetnek az ún. másodlagos művek is (amelyek egy másik alkotáshoz kötődnek), ha azoknak egyéni, eredeti jellege van. Ide tartoznak 1) az átdolgozások, 2) a feldolgozások, 3) a fordítások. Ide sorolhatóak továbbá 4) a gyűjteményes művek.

 

 

A szerzői jog alapelvei

 

A szellemi alkotás kritériumai: 1) szellemi tevékenységen alapuljon, 2) egyéni, egyedi jellege legyen, 3) legalább minimálisan rögzített legyen.

 

A védelem nem függ mennyiségi, minőségi, esztétikai jellemzőktől vagy az alkotás színvonalára vonatkozó értékítélettől.

 

A szerzői jogok nem függenek bejegyzéstől, bírósági vagy hatósági határozattól, azt a mű létrehozása önmagában megalapozza.

 

A szerzőnek 1) személyhez fűződő és 2) vagyoni jogai vannak.

 

A személyhez fűződő jogok (abszolút) forgalomképtelenek.

 

A szerző vagyoni jogai – főszabály szerint – forgalomképtelenek, azonban:

 

 1./  A szerző vagyoni jogai örökölhetők és a szerző halála esetére is rendelkezhet a vagyoni jogairól.

 

 2./  A szerző – a törvényben meghatározott esetekben és feltételekkel – átruházhatja vagyoni jogait (például egy erre irányuló szerződésben). A jogszerző – a felek eltérő kikötése hiányában – e vagyoni jogokkal a tovább rendelkezhet.

 

 

A szerző, a szerzőtársak és a társszerzők

 

A szerzői jog azt illeti, aki a művet megalkotta (szerző).

 

Szerzőtársakról beszélünk, ha többen hoznak létre egy művet úgy, hogy a mű részei önállóan nem használhatók fel (együttesen létrehozott mű). A szerzőtársakat együttesen és ellenkező kikötés hiányában egyenlően illetik meg a szerzői jogok, a jogsértés ellen azonban bármelyikük önállóan is felléphet.

 

Társszerzőkről beszélünk, ha többen hoznak létre egy művet úgy, hogy a mű részei önállóan is felhasználhatók (összekapcsolt művek). A társszerzők – saját részük tekintetében – a szerzői jogaikat önállóan is gyakorolhatják. Az összekapcsolt mű valamely részének más művel való összekapcsolásához minden társszerző hozzájárulása szükséges.

 

Ha a művet név nélkül vagy felvett néven hozták nyilvánosságra, a szerzői jogokat a szerző fellépéséig az gyakorolja, aki a művet először nyilvánosságra hozta.

 

 

A szerző személyhez fűződő jogai

 

 A./  A nyilvánosságra hozatal joga. A szerző határoz arról, hogy műve nyilvánosságra hozható-e. A nyilvánosságra hozatal előtt a mű lényeges tartalmáról csak a szerző hozzájárulásával szabad a nyilvánosság számára tájékoztatást adni. Ha a szerző a műre felhasználási szerződést köt – a felek ellenkező kikötése hiányában – a szerző hozzájárulását megadottnak kell tekinteni ahhoz, hogy a felhasználó a mű tartalmáról – megfelelő módon – a nyilvánosság számára tájékoztatást adjon.

 

Ha a mű a szerző halála után kerül elő – a szerző vagy jogutódja ellenkező nyilatkozatának hiányában – az a vélelem, hogy a szerző azt nyilvánosságra kívánta hozni (ellenbizonyítás lehetséges).

 

 B./  A visszavonás joga. A szerző alapos okból, írásban 1) visszavonhatja a nyilvánosságra hozatalához adott engedélyét, vagy 2) a már nyilvánosságra hozott mű további felhasználását megtilthatja.

A visszavonás jogának korlátjai: 1) a szerző köteles az ezzel okozott kárt megtéríteni, 2) ha a szerző a művet munkaviszony keretében alkotta vagy felhasználási szerződést kötött a visszavonás nem lesz hatályos a munkáltatóra és felhasználóra.

 

 C./  A névjog. A szerzőt megilleti a jog, hogy művén szerzőként feltüntessék. Fel kell tüntetni a szerző nevét: 1) a műre vonatkozó közleményen (annak terjedelmétől és jellegétől függően), 2) átvétel, idézés, ismertetés esetén, illetve 3) átdolgozás, feldolgozás, fordítás esetén az eredeti mű tekintetében.

A szerző felvett néven is nyilvánosságra hozhatja művét, lemondhat a névjogról, sőt úgy is rendelkezhet, hogy a művet a továbbiakban nevének feltüntetése nélkül használják fel.

 

 D./  Az integritáshoz való jog. A szerző személyhez fűződő jogát sértheti művének eltorzítása, megcsonkítása vagy megváltoztatása (ha az a szerző becsületére vagy hírnevére sérelmes).

 

 

A személyhez fűződő jogok gyakorlása

 

A személyhez fűződő jogok esetén a védelmi idő a szerző halálát követő év első napjától számított hetven év. Szerzőtársak esetén az utoljára elhunyt szerzőtárs halálát kell figyelembe venni.

 

A személyhez fűződő jogok megsértése miatt – a védelmi időn belül – felléphet: 1) a szerző, továbbá – a szerző halála után – 2) az a személy akit a szerző irodalmi, tudományos vagy művészi hagyatékának gondozásával megbízott, ilyen hiányában pedig vagy ha az nem intézkedik 3) aki a szerzői vagyoni jogokat öröklési jogcímen megszerezte, illetve 4) az erre feljogosított felhasználó. A szerző emlékének megsértése miatt 5) a közös jogkezelő vagy szerzői érdek-képviseleti szervezetek is felléphetnek.

 

 

A szerző vagyoni jogai

 

A szerző – a vagyoni jogai alapján, kizárólagosan – jogosult 1) a mű felhasználására vagy 2) a mű felhasználásának, hasznosításának engedélyezésére. A szerző engedélye szükséges még a mű sajátos címének felhasználásához is.

 

A felhasználás engedélyezése szerződéssel (felhasználási szerződéssel) történhet. A törvény értelmében a felhasználási szerződés – a szerző kifejezett lemondó nyilatkozata hiányában – visszterhes. Az ellenértéknek arányosnak kell lennie a felhasználással elérhető bevétellel.

 

Az egyes vagyoni jogok:

 

 A./  A többszörözés joga.

 

 B./  A terjesztés joga. A terjesztés a mű eredeti vagy többszörözött példányainak a nyilvánosság számára történő hozzáférhetővé tétele (forgalomba hozatallal vagy arra való felkínálással).

 

 C./  A nyilvános előadás joga. Előadásnak nevezzük, ha egy művet érzékelhetővé tesznek a jelenlévők számára.

 

 D./  A mű nyilvánossághoz való közvetítésének joga. Sugárzásnak nevezzük a mű érzékelhetővé tételét a távollévők számára.

 

 E./  Az átdolgozás joga. Átdolgozás a mű fordítása, színpadi, zenei feldolgozása, filmre való átdolgozása, a filmalkotás átdolgozása és a mű minden más olyan megváltoztatása is, amelynek eredményeképpen az eredeti műből származó más mű jön létre.

 

 

A munkaviszonyban létrehozott műre vonatkozó szabályok

 

Munkaviszonyban (vagy más hasonló jogviszonyban) létrehozott a mű, ha annak elkészítése a szerzőnek munkaviszonyból folyó kötelessége.

A szerzőt a személyhez fűződő jogok megilletik, de 1) a mű az átadásával hozzájárul a nyilvánosságra hozatalhoz, 2) a visszavonás és az integritás joga helyett, a szerzőt – lényegében csak – az illeti meg, hogy neve feltüntetésének mellőzését kérje (az ilyen kérelmet tartalmazó nyilatkozatot írásba kell foglalni).

 

A szerző vagyoni jogai az átadással a munkáltatóra szállnak át, azonban szerzőt megfelelő díjazás illeti meg, ha a munkáltató a felhasználásra másnak engedélyt ad vagy a művel kapcsolatos vagyoni jogokat másra átruházza.

 

 

 
Linkek
 
Link EE
 
Téli Olimpia,2006
 
Horoszkóp
 
Hányan jöttetek ma?
Indulás: 2005-05-08
 
Fa-Time
 
Kalendárium
2024. Május
HKSCPSV
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
 

Hivatalos, hogy jön a Haikyuu!! Gomisuteba no Kessen movie! Magyar nyelvû plakát, magyar feliratos elõzetes!    *****    Todoroki Shoto Fanfiction oldal, nézzetek be és olvassatok! Új Shoto nendoroid blog az oldalon!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött :)    *****    Madarak és fák napjára új mesével vár a Mesetár! Nézz be hozzánk!    *****    Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?