tescos12ab
Menü

képek

 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Üzifal
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Mikor menjünk bulizni?
Lezárt szavazások
 
Hová menjünk bulizni?
Lezárt szavazások
 
Rescue links
 
BMI-s jegyzetek
 
I.éves anyagok
I.éves anyagok : Sajtójog

Sajtójog

borsó  2005.10.18. 11:56

Dr. Bátki Zsolt Attila II.

 

 

A személyhez fűződő jogok

A személyhez fűződő jogok védelmének generálklauzulája

A Ptk. 75. § (1) bekezdése értelmében „a személyhez fűződő jogokat mindenki köteles tiszteletben tartani. E jogok a törvény védelme alatt állnak”.

A személyhez fűződő jogok legfontosabb jellemzői:

 

A) A dologi jelleg

A személyhez fűződő jogviszonyok dologi jogviszonyok, amelyek jogosultja elsősorban a természetes személy, de jogosultja lehet jogi személy, illetve jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet is azon személyiségi jogok vonatkozásában, amelyek nem kizárólag a természetes személyekre értelmezhetők [Ptk. 75. § (2) bekezdés]. A jogviszony kötelezettje pedig „mindenki”.

 

 B) A törvényi védelem

A személyiségi jogok törvényi védelmet élveznek. A törvényi védelem nem zárja ki azonban a jogosult rendelkezési jogát, így nem sért személyhez fűződő jogot az a magatartás, amelyhez a jogosult hozzájárult. A hozzájárulás akkor zárja ki a jogellenességet, ha 1) kifejezett, 2) önkéntes 3) a következmények számbavételén alapul, továbbá 4) nem sért vagy veszélyeztet társadalmi érdeket [Ptk. 75. § (3) bekezdés].

A személyhez fűződő jogokat egyébként korlátozó szerződés vagy egyoldalú nyilatkozat semmis. Az ilyen szerződés vagy jognyilatkozat, nem egyenlő a hozzájáruló nyilatkozattal, ugyanis az csak konkrét magatartásra vonatkozhat.

 

 C) A személyes igényérvényesítés

A személyhez fűződő jogokat csak személyesen lehet érvényesíteni. A korlátozottan cselekvőképes személy személyhez fűződő jogainak védelmében önállóan is felléphet, az ilyen perben teljes perbeli cselekvőképességgel rendelkezik (a per tárgyáról önállóan rendelkezhet). Ez nem igaz azonban a cselekvőképtelen személyre, aki helyett törvényes képviselője jár el, így a személyhez fűződő jogok védelme érdekében a törvényes képviselő léphet fel.

Az ismeretlen helyen távollevő személy jogainak védelmében hozzátartozója vagy gondnoka léphet fel.

A meghalt személy emlékének megsértése miatt bírósághoz fordulhat 1) a hozzátartozó, továbbá 2) az a személy, akit az elhunyt végrendeleti juttatásban részesített. Ha a meghalt személy (megszűnt jogi személy) jó hírnevét sértő magatartás közérdekbe ütközik, a személyhez fűződő jog érvényesítésére az ügyész is jogosult.

Ha a jogsértést valószínűsítették, és a késedelem jóvá nem tehető kárral járhat, a bíróság ideiglenes intézkedést tehet, ennek során elrendelheti a jogsértés eszközének bírósági zár alá vételét is.

 

 

A nevesített személyhez fűződő jogok

 

 A) Az egyenlő bánásmód követelménye

Az egyenlő bánásmód követelménye személyhez fűződő jogok csoportja. Az egyenlő bánásmód követelményét sérti az a magatartás, amely a személyek között hátrányos megkülönböztetést tesz (például nem, faj (rassz), életkor alapján).

 

 B) A lelkiismereti és vallásszabadság

 

 C) A személyes szabadság

A személyes szabadság 1) a mozgás szabadságát, 2) a lakóhely, illetve a tartózkodási hely szabad megválasztását jelenti. A személyes szabadság sérelme így e jogok jogellenes korlátozásával valósul meg.

 

 D) A testi épség és az egészség

A testi épség az emberi test sértetlenségét, az egészség pedig a szervek zavartalan működését jelenti.

 

 E) A becsület és az emberi méltóság

 

 F) A névjog

A név kettős funkciót tölt be a természetes személy életében:

 1) A személy azonosítására szolgál, és mint ilyen a személy identitását testesíti meg;

 2) Kifejezi a személy családhoz, nemzetiségi csoporthoz, nemzethet tartozását.

 

Ebből következően a névjog sérelmét jelenti:

 1) Ha a személy nem használhatja saját nevét;

 2) Ha a személy a nevét nem a saját nemzetiségi, nemzeti formájában használhatja;

 3) Ha valaki jogosulatlanul más nevét használja;

 4) Ha valaki jogosulatlanul máséhoz hasonló nevet használ.

 

A név védelme kiterjed 1) a felvett névre és 2) a jogi személyek cégnevére is.

Felvett névvel folytatható tudományos, irodalmi, művészi vagy egyéb közszerepléssel járó tevékenység. A felvett név megválasztása során is figyelemmel kell lenni mások jogaira és törvényes érdekeire.

Ha valaki közszerepléssel járó tevékenység folytatásába kezd, figyelemmel kell lennie arra, hogy a korábban már hasonló tevékenységet folytató személy nevétől megkülönböztethető neve legyen. A korábban már hasonló tevékenységet folytató személy kérelmére a közszereplést kezdő, e tevékenységének gyakorlása során nevét csak megkülönböztető toldással vagy elhagyással használhatja. Ez a szabály a saját névre is vonatkozik, így előfordulhat, hogy a saját névnek kell meghátrálnia a felvett névvel szemben.

A jogi személy nevének különböznie kell azoknak a korábban már nyilvántartásba vett jogi személyeknek a nevétől, amelyek hasonló működési körben és azonos területen tevékenykednek (ez a cégkizárólagosság elve). A cégkizárólagosság elvének azonban meg kell hátrálnia a saját név használatához való jog előtt, ugyanis a tag saját nevét korlátozás nélkül használhatja cégnévként.

 

 G) A jó hírnévhez való jog

A jó hírnév a személyről a társadalomban kialakult pozitív értékítélet. A jó hírnév sérelmét jelenti:

 1) Ha valaki a személyről sértő, valótlan tényt állít;

 2) Ha valaki a személyről sértő, valótlan tényt híresztel;

 3) Ha valaki a személyről valós tényeket, sértő, hamis színben tüntet fel.

 

A törvény csak a jó hírnevet védi, így azért nem támasztható polgári jogi igény vagy sajtó-helyreigazítási igény mert valakinek a rossz hírnevét cáfolja meg valaki.

A jó hírnév védelme kiterjed a jogi személyek goodwilljére is.

 

 H) A saját képmáshoz és hangfelvételhez való jog

A saját képmáshoz és hangfelvételhez való jog sérelmét jelenti ha más személy képmását vagy hangfelvételét a jogosult hozzájárulása nélkül használják fel vagy hozzák nyilvánosságra. Nem jogellenes a felhasználás, illetve a nyilvánosságra hozatal:

 1) Ha a jogosult közszereplő;

 2) Ha tömegfelvételek, nyilvános eseményekről való tudósítás során válik valaki felismerhetővé;

 3) Ha eltűnt vagy a súlyos bűncselekmény miatt büntetőeljárás alatt álló személyről készült képmást, hangfelvételt nyomós közérdekből vagy méltánylást érdemlő magánérdekből, a hatóság engedélyével tesznek közzé (az engedélyező hatóság az a hatóság, amely előtt az államigazgatási vagy a büntetőeljárás folyik).

 

 I) A magánközléshez való jog (a levéltitok védelme)

A magánközlés védelme azt jelenti, hogy a levélben (emailben) foglaltakat kizárólag a címzett ismerheti meg. A sérelmet pedig az jelenti, hogy valaki a levél tartalmát jogosulatlanul nyilvánosságra hozza.

A magánközlés védelmével egy tekintet alá esik 1) a magántitok, 2) a szakmai titok és 3) az üzleti titok is.

 

 J) A magánlakás sérthetetlenségéhez való jog

A magánlakás sérthetetlenségéhez való jog azt jelenti, hogy a jogosult határozhatja meg, ki tartózkodhat a lakásban. A sérelmet jelenti:

 1) Ha valaki a jogosult engedélye nélkül hatol be a magánlakásba;

 2) Ha valaki a jogosult kérelme ellenére nem hagyja el a magánlakást;

 3) Ha valaki a jogosultat nem engedi be a saját lakásába.

A magánlakással azonos védelmet élvez a jogi személy helyisége is.

 

 I) A személyes adatok védelméhez való jog

A személyhez fűződő jogok megsértése esetén érvényesíthető polgári jogi igények

A személyhez fűződő jogában megsértett jogosult a következő polgári jogi igényeket támaszthatja:

Objektív igények (amelyek függetlenek a jogsértő magatartásának felróhatóságától):

 1) Követelheti a jogsértés megtörténtének bírósági megállapítását;

 2) Követelheti a jogsértés abbahagyását és a jogsértő eltiltását a további jogsértéstől;

 3) Követelheti, hogy a jogsértő nyilatkozattal vagy más megfelelő módon adjon elégtételt, és hogy szükség esetén a jogsértő részéről vagy költségén az elégtételnek megfelelő nyilvánosságot biztosítsanak;

 4) Követelheti a sérelmes helyzet megszüntetését, a jogsértést megelőző állapot helyreállítását a jogsértő részéről vagy költségén, továbbá a jogsértéssel előállott dolog megsemmisítését, illetőleg jogsértő mivoltától megfosztását;

Szubjektív igény (amelyet a jogsértő kimenthet, ha kimenti a felróhatóságát):

 5) Kártérítési igény.

A bíróság közérdekű célra fordítandó bírságot is kiszabhat a jogsértőre, ha a kártérítés címén megítélhető összeg nem áll arányban a felróható magatartás súlyosságával.

A sajtó-helyreigazítási igény és a sajtóper

Ha a jó hírnév sérelme sajtó (napilap, folyóirat, időszaki lap, rádió, televízió, filmhíradó, Internet) útján valósul meg, a jogosult a törvényben biztosított igényeken felül – többlet védelmi eszközként – sajtó-helyreigazítást is kérhet. A helyreigazítás lehet:

 1) Olyan közlemény, amelyből kitűnik, hogy a közlésnek mely tényállításai voltak valótlanok, mely tényeket tüntetett fel hamis színben, illetőleg melyek a való tények;

 2) A jogosultnak a közléssel kapcsolatban megfogalmazott levele.

A helyreigazítás akkor megfelelő, ha az erre vonatkozó igény kézhezvételét követően 1) napilap, Internet esetén nyolc napon belül, 2) folyóirat, időszaki lap, filmhiradó esetén a következő számban, 3) rádió és televízió műsor esetén nyolc napon belül a sérelmes közléssel azonos napszakban lett közzétéve.

 

A sajtó-helyreigazítási igény esetén a legnagyobb figyelmet a határidők megtartására kell fordítani (mert a határidők jogvesztők). A jogvesztő határidő elteltével elenyészik a többlet védelmi igény lehetősége, de az általánosan támasztható polgári jogi igények nem (azok az általános elévülési időn belül érvényesíthetők). A sajtó-helyreigazítási eljárás többlet védelmi eszköz jellegéből kifolyólag a jogosult a sajtó-helyreigazítási igény támasztása mellett az általános polgári jogi igényeket is igénybe veheti.

A sajtó-helyreigazítást a közlemény megjelenésétől, illetőleg a közvetítéstől számított 30 napon belül lehet írásban kérni a sajtótól.

A sajtó-helyreigazítási igényt előterjesztheti:

 1) Az érintett;

 2) A cselekvőképtelen személy törvényes képviselője;

 3) A gondnokság alá helyezett személy gondnoka;

 4) Az elhunyt személy hozzátartozója és örököse;

 5) A miniszter és az országos hatáskörű szerv vezetője (ha a minisztériumot, vagy ha az országos hatáskörű szervet érintő valótlan közlés közérdeket sért);

 6) Az Országgyűlés Elnöke ha a közlés az Országgyűlés tekintélyét sérti.

A sajtószerv akkor tagadhatja meg a helyreigazítás közzétételét:

 1) Ha a helyreigazítási igényben foglaltak nyomban megcáfolhatók;

 2) Ha a helyreigazítási igényt a határidőn túl terjesztették elő vagy azt nem a jogosult terjesztette elő.

 

A közzététel megtagadását sérelmező jogosult sajtópert indíthat. A keresetindításra nyitva álló határidő, a közlési kötelezettség utolsó napjától számított 15 nap (a határidő elmulasztása esetén igazolásnak van helye). A sajtóper felperese a jogosult, alperese a sajtószerv lesz (a lap szerkesztősége, a műsorszolgáltató illetőleg a Magyar Távirati Iroda). Az alperes sajtószerv e perben félként jár el akkor is, ha egyébként nincs perbeli jogképessége.

A kereset jellemzői:

 1) A sajtó-helyreigazításra irányuló keresetet más keresettel összekapcsolni vagy egyesíteni nem lehet;

 2) Napilap, folyóirat, időszaki lap esetén – amennyiben az rendelkezésre áll – csatolni kell a kifogásolt közleményt tartalmazó lappéldányt;

 3) Meg kell benne jelölni az igényelt helyreigazító nyilatkozat tartalmát;

 4) Igazolni kell, hogy a helyreigazítást a törvényes határidőn belül terjesztették elő;

 5) Az előtt a bíróság előtt kell előterjeszteni, amely illetékességi területén a szerkesztőség, a hírügynökség vagy a rádió-, illetve a televízió-társaság székhelye vagy helyi stúdiójának székhelye van (ez utóbbiak vagylagos illetékességet jelentenek).

 

A bíróság a sajtó-helyreigazítási perben soron kívül jár el. Az elnök legkésőbb a keresetlevél benyújtásától számított 8. napra kitűzi a tárgyalást (tehát a tárgyalási határnap a keresetlevél beérkezésétől számított 8. nap, és ugyanez a tárgyalási határidő is).

 

Az tárgyalás elmulasztására vonatkozó szabályok:

 1) Ha az első tárgyaláson a felperes nem jelentik meg és előzőleg nem kérte, hogy a bíróság a tárgyalást a távollétében is tartsa meg, az alperes kérelmére a bíróság a pert megszünteti;

 2) Ha az első tárgyaláson az alperes nem jelenik meg, bírósági meghagyás kibocsátásának nincs helye [Pp. 345. § (1)];

 3) Ha az első egyik fél sem jelenik meg, az eljárást meg kell szüntetni;

 4) Ha a folytatólagos tárgyalást mindkét fél elmulasztja, az eljárás szünetelésének nincs helye.

A tárgyalás elmulasztása miatti igazolási kérelemnek sajtó-helyreigazítási perben nincs helye.

 

A bizonyítás szabályai:

 1) A sajtóperben csak olyan bizonyítási eszközöknek van helye, amelyek a tárgyaláson rendelkezésre állnak és azok által hordozott bizonyítékok alkalmasak lehetnek arra, hogy a közlemény kifogásolt tényállításainak valóságát nyomban igazolják, vagy a keresetben előadottakat nyomban megcáfolják;

 2) Bizonyítás felvételének helye lehet a felperes által nyomban felajánlott bizonyítékokra is;

 3) A tárgyalást – legfeljebb 8 napra – csak akkor lehet elhalasztani, ha ezt a felperes kéri, vagy a már feltárt bizonyítékok a bizonyítás eredményességét valószínűsítik.

 

Ha a bíróság a keresetnek helyt ad, ítéletében az alperest határidő kitűzésével a bíróság által megállapított szövegű helyreigazítás közlésére és a felmerült költségek viselésére kötelezi.

A másodfokú bíróság a fellebbezést legkésőbb az iratok beérkezésétől számított 8 napon belül köteles tárgyalni. A sajtó-helyreigazítási perben hozott ítélet ellen perújításnak nincs helye.

 

 
Linkek
 
Link EE
 
Téli Olimpia,2006
 
Horoszkóp
 
Hányan jöttetek ma?
Indulás: 2005-05-08
 
Fa-Time
 
Kalendárium
2024. Május
HKSCPSV
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
 

Hivatalos, hogy jön a Haikyuu!! Gomisuteba no Kessen movie! Magyar nyelvû plakát, magyar feliratos elõzetes!    *****    Todoroki Shoto Fanfiction oldal, nézzetek be és olvassatok! Új Shoto nendoroid blog az oldalon!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött :)    *****    Madarak és fák napjára új mesével vár a Mesetár! Nézz be hozzánk!    *****    Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?