Emberi jogok, llampolgri jogok, alapjogok
Az emberi jogok, az llampolgri jogok s az alapjogok kifejezs nem szinonim fogalmakat takar. Az emberi jogok jellemzi:
1) Az emberi jogok fogalma a XVIII. szzadban alakult ki;
2) Az emberi jogok alapgondolata termszetjogi jelleg, az emberi jogok meglte vagy nemlte fggetlen a tteles jogi normk fennllstl;
3) Az emberi jogok gondolatnak alapja az egyn s a hatalom egymshoz val viszonya. Nagyon fontos, hogy a hatalom – ebben az rtelemben – nem csak az llami hatalmat, hanem minden a trsadalomban megjelen hatalmi tnyezt jelent. Az emberi jogok ilyen rtelemben az egyn szabadsgnak minimumai, azaz azon szabadsgjogok, amelyektl az egyn semmilyen krlmny kztt sem foszthat meg, illetve amelyek lvezetben az egyn semmilyen krlmny kztt sem korltozhat. Az emberi jogok teht nem adomnyok, hanem a termszetbl fakad, elidegenthetetlen jogok, st az ember nem is mondhat le azokrl.
Az emberi jogok az egyn olyan autonm szfrja, ahova a hatalom nem lphet be. Az emberi jogok teht tartzkodst kvetelnek a hatalomtl;
4) Az emberi jogok egyetemesek. Minden embert megilletnek, llampolgrsgtl, nemtl, kortl, fajtl fggetlenl.
A legfontosabb emberi jogok:
1) A tulajdon szentsge s srthetetlensge, valamint a tulajdonnal val szabad rendelkezsi jog. A hatalom nem foszthatja meg az egynt a magntulajdontl s nem is korltozhatja az egyn tulajdont;
2) Vallsszabadsg, a lelkiismereti szabadsg. Az egyn sajt maga hatrozhatja meg hitbeli meggyzdst, a hatalom nem llhat Isten s az egyn kz;
3) Szlsszabadsg, sajtszabadsg. Az egynnek joga van a vlemnynyilvntshoz s vlemnynek msok szmra val tadsra;
4) Szemlyes szabadsg. Az egynnek joga van a szabad lethez, a szabad mozgshoz.
Az llampolgri jogok jellemzi:
1) Az llampolgri jogok fogalma a XIX. szzadban alakult ki;
2) Az llampolgri jogok fogalma nem rtelmezhet az llami hatalomtl – a modern llami hatalomgyakorlstl – fggetlenl. Az llampolgri jogok adomnyok, azon jogok, jogostvnyok, amelyeket az llam biztost sajt llampolgrai szmra;
3) Az llampolgri jogok pozitivista jellegek. Az llami hatalom tteles jogi normban alkotja meg az llampolgri jogokat, s tteles jogi normban biztostja rvnyeslsket. Az llampolgri jogok teht tevkenysget kvetelnek az llami hatalomtl.
A legfontosabb llampolgri jogok:
1) Vlasztjog. A vlasztjog minden llampolgrt megillessen (azaz legyen ltalnos) s legyen egyenl.[2]
2) A szocilis jogok. Ide tartozik pldul:
a) A munkhoz val jog. A munkhoz val jog nem azt jelenti, hogy az llam – minden ron – kteles az llampolgr szmra munkahelyet biztostani, hanem azt, hogy az llampolgr szabadon vlaszthassa meg kpzst, munkahelyt. Jelenti azt is, hogy az llamnak fel kell lpnie azrt, hogy a tisztessges munka tisztessges meglhetst eredmnyezzen, tovbb az llamnak gondoskodnia kell azokrl, akik nhibjukon kvl nem kpesek gondoskodni a maguk vagy csaldjuk meglhetsrl.
b) A trsadalombiztosts, amely az llami garancival mkd nyugdjrendszert s egszsggyi elltst jelenti.
Az alapjogok kifejezs alatt azokat az emberi vagy llampolgri jogokat rtjk, amelyeket egy llam alaptrvnye, azaz alkotmnya nevest.
Els, msodik s harmadik genercis jogok
Els genercis jogoknak nevezzk az emberi jogokat, amelyek deklarlsa idben legkorbban, a XVIII. szzadban kvetkezett be. Legfontosabb jellemzjk, hogy az llami hatalom el lltottak korltot.
Msodik genercis jogoknak nevezzk az llampolgri jogokat, amelyek a XX. szzadban jelentek meg s amelyek kzs jellemzje, hogy az llam aktv szerepvllalst kvetelik meg a trsadalmi, gazdasgi viszonyokban. A msodik genercis jogokat gazdasgi, szocilis s kulturlis jogoknak is nevezik.
A harmadik genercis jogok pr vtizede jelentek meg. A harmadik genercis jogok jogosultja is az egyn, de mr nem mint ember vagy llampolgr, hanem mint az emberisg tagja. A jogok ktelezettje pedig nem az llam, hanem minden globlis hatalmi tnyez (llamok, nemzetkzi kzssgek, llami, politikai, gazdasgi vezetk).
A harmadik genercis jogok legfontosabb clkitzsei a krnyezetvdelem, a globlis gazdasgi, trsadalmi egyenltlensgek elleni fellps, a globlis gazdasgi, trsadalmi egyenltlensgekbl abbl add konfliktusok feloldsa.
A kommunikcis alapjog
Az Alkotmny 61. (1) bekezdse rtelmben „a Magyar Kztrsasgban mindenkinek joga van a szabad vlemnynyilvntsra, tovbb arra, hogy a kzrdek adatokat megismerje, illetleg terjessze”. Jelen jegyzetben e jogot „kommunikcis alapjog” elnevezssel definiljuk. A kommunikcis alapjog teht 1) az alkotmnyban nevestett jog, teht alapjog s 2) emberi jog.
A kommunikci (communicatio) sz a communio (kzssg) s a communicare (megoszt, kzz tesz) szavakbl szrmazik. A kommunikci kizrlag trsadalmi kzegben rtelmezhet fogalom. A trsadalom emberek szervezett egyttlse, amelyben az emberek kztti rintkezst tekinthetjk a kommunikci legtgabb rtelmnek. A tg rtelemben vett kommunikci magban foglalja 1) a szocilis, 2) a non-verblis s 3) a szimbolikus kommunikcit.
A szocilis kommunikci a fizikai tnykedsnkkel kifejezett kommunikci, pldul jelenltnk, viselkedsnk, cselekvseink informcis tartalmat hordoznak.
A non-verblis kommunikci, amely 1) trtnhet nmagban (ilyen rtelemben a szocilis kommunikci egyik kifejezsi eszkze) s 2) trtnhet a szimbolikus kommunikci mellett (ilyen rtelemben a metakommunikci, azaz a szimbolikus kommunikcira vonatkoz kommunikci). A metakommunikci akr ellenttes rtelmv teheti a szimbolikus kzls rtelmt.
A szimbolikus kommunikci mestersges kommunikci, ugyanis mestersgesen kialaktott jelrendszer ignybevtelvel trtnik. E mestersges jelrendszer lehet pldul a nyelv vagy az rs. A szimbolikus kommunikcit tekintjk a szk rtelemben vett kommunikcinak.
A kommunikcit az egyn hasznlhatja 1) praktikus clra s 2) kifejezs cljra. A praktikus clra hasznlt kommunikci megvalsthat a) direkt cselekvseket (pldul a nvsorolvass sorn a hallgat „igen” vagy „jelen” kifejezssel tudtra adja a tanrnak, hogy nem hinyzik az rrl) s b) praktikus kzlseket (tnyek tadst, pldul „lekstem a buszt, ksbb rkezem” kzls). A kifejezs cljra hasznlt kommunikci esetn az egyn magt viszonytja a tnyekhez, kifejezi, hogy egy adott tny (esemny, trtns) s sajt maga kztt milyen nexus van.
Lthatjuk teht, hogy a kommunikcira vonatkoz szablyokat, korltokat csak akkor vizsglhatjuk megfelelen, ha kettvlasztjuk a kommunikci kt vetlett:
1) A praktikus rtelemben vett kommunikci vetleteknt a tnyek kzlsre vonatkoz szablyokat s
2) A kommunikcira, mint a kifejezs eszkzre (vlemnynyilvntsra) vonatkoz szablyokat.
Rgztsk teht, hogy a kommunikcis alapjognak kt vetlete van:
1) A tnyek megismersnek, kzlsnek, terjesztsnek joga;
2) A vlemny-alkots, kzls, terjeszts joga.
Tnyek, tnylltsok s vlemnyek
A Magyar rtelmez Kzisztr meghatrozsa szerint a tny a valsg egy mozzanata, ami van, megtrtnt, amit megtettek. A tny fogalmi jellemzi:
1) A pozitivits (a ltezsg). Csak az lehet tny, ami van;
2) Az objektivits. A tnyek – fggetlenl attl, hogy szemlyektl fggetlen vagy szemlyekkel kapcsolatos tnyek – rtktlettl fggetlenek;
3) A tnyek (termszet-) tudomnyos mdszerekkel vizsglhatk;
4) A tnyekre vonatkoz lltsok (tnylltsok) elhelyezhetek az igaz-hamis skln.
A tnylltsok problmi:
1) Tnylltsra kizrlag az emberek kpesek, gy a tnyllts szksgszeren szubjektv (egyni) kzlss vlik. Egy tnylltst akkor tekintnk pontosnak, ha a kzlst fogad szemlyben kialakul kpzet a lehet legteljesebb mrtkben megfelel a trtneti tnyllsnak.
2) A szimbolikus kommunikci eszkzei (pldul a beszlt nyelv vagy az emberi rs) nem tkletes, nem kpes a trtneti tnylls teljes rekonstrulsra.
A Magyar rtelmez Kzisztr meghatrozsa szerint a vlemny a valakirl vagy valamirl alkotott nzet, felfogs. A vlemnyek legfontosabb jellemzi:
1) A vlemny nem rtelmezhet a vlemny megformlja nlkl (teht csak valakinek a vlemnyrl beszlhetnk), ebbl kvetkezen a vlemny mindig szubjektv;
2) A vlemnyek rtktletek, a vlemnykzl mindig megfogalmazza a dologhoz val viszonyt;
3) A vlemnyek (termszet-) tudomnyos mdszerekkel nem vizsglhatk (pldul nem lehet azt lltani, hogy valakinek a vlemnye rossz vagy j, gyenge vagy kivl minsg), de vlemny alkothat a vlemnyrl is;
4) A vlemnyek nem helyezhetek el az igaz-hamis skln.
A tnyek megismerse, a tnyek megismersnek korltai
Az Alkotmny 61. (1) bekezdse rtelmben „a Magyar Kztrsasgban mindenkinek joga van … arra, hogy a kzrdek adatokat megismerje…”. Az emberi jogok s az alapvet szabadsgok vdelmrl szl, Rmban, 1950. november 4-n kelt Egyezmny (a tovbbiakban: Rmai Egyezmny) – amelyet Magyarorszgon csak a rendszervltst kveten, az 1993. vi XXXI. trvnnyel hirdettek ki – is foglalkozik a vlemnynyilvnts szabadsgval s annak korltaival [10. cikk 1. s 2. pont]. A Rmai Egyezmny nem vlasztja kln a vlemnynyilvntsra vonatkoz s a tnylltsokra vonatkoz szablyokat, tovbb csak a vlemnykzlsrl s az informcik, eszmk megismersrl beszl. A Rmai Egyezmny rtelmben a „szabadsg” azt jelenti, hogy a vlemnynyilvnts jogba a hatsg nem avatkozhat bele, tovbb azt is kifejezetten kimondja, hogy e szabadsg az orszghatrokon tnyl kommunikcira is vonatkozik. A Rmai Egyezmny meghatrozza a kivteleket is:
1) Az, hogy az llamok a rdi-, televzi- vagy mozgkp vllalatok mkdst engedlyezshez kssk az llam jogszer beavatkozst jelenti, gy a 10. cikk rendelkezseit nem srti;
2) Az llam a 10. cikkben biztostott szabadsgjogot trvnnyel felttelekhez ktheti, korltozhatja s annak gyakorlst szankcionlhatja [2. pont].
A 2. pontban megjellt korltozsok akkor jogszerek:
1) Ha azt az llam trvnnyel (az ltalban legmagasabb hierarchij jogforrssal) hatrozza meg;
2) Ha az szksgszer (a cl rdekben) s a demokratikus trsadalom keretei kz beilleszthet;
3) Ha annak clja a) a nemzetbiztonsg, b) a terleti srtetlensg, c) a kzbiztonsg, d) a zavargs vagy a bnzs megelzse, e) a kzegszsg vagy az erklcsk vdelme, f) msok j hrnevnek vagy jogainak vdelme, g) a bizalmas rtesls kzlsnek megakadlyozsa, vagy h) a brsgok tekintlynek s prtatlansgnak fenntartsa.
A magyar Alkotmnybrsg tbb hatrozatban is hivatkozott a Rmai Egyezmny fenti rendelkezseire „az informciszabadsg korltozsa teht csak akkor fogadhat el alkotmnyosan indokoltnak, ha azt ms alapjog rvnyeslse knyszerten indokolja, illetleg ha az alapjogi korltozst a fenti szempontok elkerlhetetlenl szksgess teszik [34/1994. (VI. 24.) AB hatrozat]”.
A kzrdek adatok megismerse
A kzrdek adatok megismerse az Alkotmnyban biztostott alapjog, a rszletes szablyokat azonban a szemlyes adatok vdelmrl s a kzrdek adatok nyilvnossgrl szl 1993. vi LXIII. trvny (a tovbbiakban: adatvdelmi trvny vagy trvny) szablyozza.
Az adatvdelmi trvny rtelmben a kzrdek adat az llami vagy helyi nkormnyzati feladatot, valamint jogszablyban meghatrozott egyb kzfeladatot ellt szerv vagy szemly kezelsben lv, valamint a tevkenysgre vonatkoz, a szemlyes adat fogalma al nem es adat. A definci a kvetkez fogalmi elemeket tartalmazza:
1) Az adatkezel llami, nkormnyzati vagy egyb kzrdek feladatot ellt szerv vagy szemly. Kzrdek az az adat is, amely a kzfeladatot ellt szerv tevkenysgre vonatkozik. Az adatvdelmi trvny a kzrdek adat mellett definilja a „kzrdekbl nyilvnos adat” fogalmt is, ahol ez az els fogalmi elem nem ll fenn (teht nem kzrdek adat), de amelynek nyilvnossgra hozatalt vagy hozzfrhetv ttelt a kzrdek indokolja s erre tekintettel ezt trvny elrendeli.
2) A kzrdek adat nem lehet szemlyes adat. A szemlyes adatok vdelmhez fzd jogot s az rintett szemlyisgi jogait – ha trvny kivtelt nem tesz – az adatkezelshez fzd ms rdekek, idertve a kzrdek adatok nyilvnossgt is, nem srthetik.
E fogalmi elem olyan fszablynak tekinthet, amely all az adatvdelmi trvny maga hatroz meg kivtelt s e kivtel a gyakorlatban kifejezett jelentssggel br. Eszerint a kzfeladatot ellt szervek hatskrben eljr szemlynek a feladatkrvel sszefgg szemlyes adata a kzrdek adat megismerst nem korltozhatja [adatvdelmi trvny 19. (4)].
Az adatkezel (kzrdek adatokkal kapcsolatos) ktelezettsgei, az adatvdelmi trvny alapjn indthat per
A kzfeladatot ellt szerv vagy szemly a feladatkrbe tartoz gyekben kteles elsegteni s biztostani a kzvlemny pontos s gyors tjkoztatst. Tjkoztatnia kell a kzvlemnyt klnsen:
1) Az llami s az nkormnyzati kltsgvetsrl s annak vgrehajtsrl;
2) Az llami s nkormnyzati vagyon kezelsrl, a kzpnzek felhasznlsrl s az erre kttt szerzdsekrl;
3) A magnszemlyek s szervezetek rszre biztostott klnleges vagy kizrlagos jogokrl;
4) Hatskrkrl s illetkessgkrl, szervezeti felptskrl, tevkenysgkrl s annak eredmnyessgrl, rtkelsrl;
5) A szervek hatskrben eljr szemlyekrl (nv, beoszts, besorolsa s munkakr alapjn).
Nem terjed ki a nyilvnossg:
1) Az llami s a szolglati titokra, a nemzetkzi szerzds alapjn minstett adatra;
2) A trvny ltal a) honvdelmi, b) nemzetbiztonsgi, c) bnldzsi vagy bnmegelzsi, d) kzponti pnzgyi vagy devizapolitikai rdekbl, e) klgyi kapcsolatokra, nemzetkzi szervezetekkel val kapcsolatokra, f) brsgi eljrsra tekintettel korltozott adatokra.
3) A bels hasznlatra kszlt, valamint a dnts-elksztssel sszefgg adatokra (amelyek a kezelst kvet 20 ven bell nem nyilvnosak)
4) Az zleti titokra.
A kzrdek adatok nyilvnossgt az Eurpai Uni jogszablya is korltozhatja az Eurpai Uni jelents pnzgy- vagy gazdasgpolitikai rdekre tekintettel, belertve a monetris, a kltsgvetsi s az adpolitikai rdeket is.
A kzrdek adat megismerst a szemly krelemmel ki is knyszertheti (kzrdek adat megismersre irnyul krelem). A krelem cmzettje az adatkezel szerv, a krelemben meg kell jellni a kvnt adatot. A kzrdek adat megismersre irnyul krelemnek az adatot kezel szerv a krelem tudomsra jutst kvet legrvidebb id alatt, legfeljebb azonban 15 napon bell, kzrthet formban tesz eleget. A kezel eleget tesz a krelemnek, ha az adatot nyilvnossgra hozza vagy ms mdon brki szmra hozzfrhetv teszi, nem szksges teht a krelmeznek szl kzvetlen adatszolgltats [BH2004. 16.]. Az adatokat tartalmaz dokumentumrl vagy dokumentumrszrl annak trolsi mdjtl fggetlenl – kltsgtrts ellenben – a krelmez msolatot krhet. A kzrdek adat kzlsrt az adatkezel szerv vezetje – legfeljebb a kzlssel kapcsolatban felmerlt kltsg mrtkig – kltsgtrtst llapthat meg. A krelmez krsre a kltsg sszegt elre kzlni kell.
Ha az adatkezel a krelmet megtagadja, a krelem megtagadst, annak indokaival egytt, 8 napon bell, rsban kzlni kell a krelmezvel. Az adatkezelk vente rtestik az adatvdelmi biztost az elutastott krelmekrl, valamint az elutastsok indokairl.
A krelem megtagadsa vagy nem megfelel teljestse esetn a krelmez a brsghoz fordulhat. A bizonytsi teher az adatkezeln van (neki kell bizonytani a megtagads vagy a kzzttel jogszersgt). A perindtsra nyitva ll hatrid – a megtagads kzlstl szmtott – 30 nap. A pert a krelmet megtagad szerv ellen kell megindtani (az ilyen per az ellen a szerv ellen is megindthat, akinek egybknt nincs perbeli jogkpessge). A hatskrrel rendelkez brsg 1) orszgos hatskr szerv esetn a megyei brsg (Fvrosi Brsg) 2) nem orszgos hatskr szerv esetn a helyi brsg (amely kzl a) a megyei brsg szkhelyn lv helyi brsg s b) a Pesti Kzponti Kerleti Brsg illetkes). Az illetkessgi ok a krelmet megtagad szerv szkhelye (mkds helye). A brsg soron kvl jr el. Ha a brsg a krelemnek helyt ad, hatrozatban az adatkezel szervet a krt kzrdek adat kzlsre ktelezi.
A vlemnyalkots joga
A vlemnyalkots joga s korltlansga teljesen termszetesnek tnik. Ennek kt oka van:
1) A vlemnyalkots joga annyira szemlyes, benssges dolog, hogy nem tekintjk olyan trgynak, amely megtrn az llami beavatkozst;
2) A puszta vlemnyalkots nem lp ki a klvilgba (nincs trsadalmi hatsa), gy nem is indokolt az llami beavatkozs.
Ettl fggetlenl gyakran elfordult, hogy az llami (politikai) hatalom el kvnta rni az llampolgroknak azt, hogy mirl mit gondolhatnak, mirl milyen vlemnyt alkothatnak s elfordult a trsadalom ideologizlsa is. A vlemnyalkots szabadsgnak ignye mgsem politikai tren fogalmazdott meg elszr, hanem a valls, a hitbeli meggyzds terletn (pldul a reformci egyik legfontosabb gondolata az volt, hogy nincs szksg kzvettre az ember s Isten kztt).
A vlemnyalkotssal kapcsolatos szablyok kzl kt dolgot rdemes kiemelni:
1) A cselekmny nlkli felelssg elvetst (a bntetjog terletrl) s
2) A gondolati, lelkiismereti s vallsszabadsgot (amelyet az Alkotmny deklarl s tbb joggban is jelents szerephez jut).
Az emberi cselekvs a bncselekmny-fogalmak kzs eleme. A cselekvs lehet tevleges s nem tevleges is (mulaszts esetn), de a gondolatok, a lelki let bels folyamatai, hatkpessgk hinyban bntetjogi rtelemben nem tekinthet cselekvsnek. Ebbl kvetkezen a puszta vlemnyalkots, mg akkor is, ha az trsadalmilag veszlyes gondolatokat fogalmaz meg nem tekinthet jogellenesnek.
A gondolati, lelkiismereti s vallsszabadsgot az Alkotmny deklarlja, mint mindenkit megillet emberi jogot. A lelkiismereti szabadsg 1) szemlyes szabadsgjog s 2) kollektv jog is.
A lelkiismereti szabadsg, mint szemlyes szabadsgjog az emberi mltsgon alapszik. A szakirodalom a vallsszabadsgot az emberi nkifejezs ms formi el helyezi, ennek okai:
1) A lelkiismereti szabadsg a szemlyes szabadsgjogok atyja (a vallsszabadsg ignyvel kapcsolatban fogalmazdott meg elszr az az elv, hogy a szemlyes szabadsgjogokkal szemben az llam korltozhat);
2) Az egyhzak s a valls (mint intzmny) trtnelmi szerepe.
A lelkiismereti szabadsg kollektv oldala az llam semlegessgnek kvetelmnye. Ez a kvetelmny a gyakorlatban a kvetkezkppen valsul meg:
1) Az llam nem avatkozik bele az egyhzak gyeibe, azonban ez nem jelenthet abszolt kzmbssget, mert ez a vallsellenes nzetek elnyben rszestst jelenten (s gy passzv beavatkozst valsthat meg);
2) Az llam nem azonosulhat egyetlen vilgnzettel sem;
3) Az llam nem tlkezhet vallsos hit vagy lelkiismereti meggyzds tartalmrl;
4) A felekezetek kztt az egyenlsg elvt kell rvnyesteni a javak s a terhek elosztsa sorn;
5) Az llam mkdjn egytt az egyhzakkal a kzs clok rdekben.
A titoksrtsi bncselekmnyek (mint a tnykzls szabadsgnak bntetjogi korltjai)
A titoksrtsi bncselekmnyek: 1) a magntitok megsrtse [Btk. 177. ], 2) a levltitok megsrtse [Btk. 178. ], 3) az llamtitoksrts [Btk. 221. ], s 4) a szolglati titoksrts [Btk. 222. ].
Kzs jellemzjk, hogy a jogi vdelmet lvez tny, adat jogosulatlan kzlst szankcionljk.
A kzls valtlansgt szankcionl bncselekmnyek (mint a tnykzls szabadsgnak bntetjogi korltjai)
A kzls valtlansgt szankcionljk: 1) a rgalmazs [Btk. 179. ], 2) a hamis vd, 3) a visszals kzrdek adattal c) pontja [Btk. 177/B. c) pont], 4) a rmhrterjeszts [Btk. 270. ] s 5) a kzveszllyel fenyegets [Btk. 270/A ].
E bntetjogi tnyllsok jogi trgya a valsg. A kzls jogszer, st jogilag kvnatos is lehet, de azltal, hogy valtlan tny kzlse trtnik megvalsul a jogrend srelme. A valtlan tny kzlsvel egy tekintet al esik a val tny elferdtse is, tovbb a tny lltsval egy tekintet al esik a hresztels azaz, ha a kzl ms szemly tnylltst tovbbtja (akr krd vagy feltteles mdban is).
A) A rgalmazs
Btk. 179. (1) Aki valakirl, ms eltt, a becslet csorbtsra alkalmas tnyt llt, hresztel, vagy ilyen tnyre kzvetlenl utal kifejezst hasznl, vtsget kvet el, s egy vig terjed szabadsgvesztssel, kzrdek munkval vagy pnzbntetssel bntetend.
(2) A bntets kt vig terjed szabadsgveszts, ha a rgalmazst
a) aljas indokbl vagy clbl,
b) nagy nyilvnossg eltt,
c) jelents rdeksrelmet okozva kvetik el.
A bncselekmny jogi trgya a becslet. A becslet a (termszetes vagy jogi) szemlyrl a krnyezetben, illetve a trsadalomban kialakult kedvez rtktlet (megbecsls). A trsadalmi megbecslst ki kell vvni, de a tnylls megllaptsakor vlelmezni kell a megbecsls fennllst.
A bncselekmny passzv alanya az l szemly, vagy ltez szemlyek meghatrozhat csoportja. A bncselekmnynek elkvetsi trgya is lehet, pldul egy szervezet (jogi szemly, jogi szemlyisggel nem rendelkez szervezet, hatsg). Nem lehet azonban elkvetsi trgy a meghalt szemly, ugyanis akkor kegyeletsrts valsul meg. Fontos szably, hogy a passzv alanynak illetve az elkvetsi trgynak jl behatrolhat krre kell vonatkoznia, gy rgalmazs csak abban az esetben llapthat meg, ha annak srtettje konkrtan felismerhet, szemlyileg meghatrozhat [BJD 1190.]. Nem kvetelmny azonban, hogy a passzv alany illetve az elkvetsi trgy nv szerint megjellt szemly legyen [BH1994. 8.].
Az elkvetsi magatarts a becsletcsorbtsra alkalmas 1) tny llts, 2) tny hresztelse, 3) tnyre kzvetlenl utal kifejezs hasznlata. Pldul a becslet csorbtsra alkalmas tny lltsa: „Gbor tolvaj”, ilyen tny hresztelse: „Sndor mondta hogy Gbor egy tolvaj”, ilyen tnyre kzvetlenl utal kifejezs hasznlata: „Gbornak enyves a keze”. Az elkvetsi magatartsok akkor tnyllsszerek 1) ha a becslet csorbtsra alkalmasak s 2) ha ms eltt trtnnek.
A tny becslet-csorbtsra alkalmassgnak objektve kell fennllnia, teht nem a srtett rzelmi belltottsgt, hanem azt kell vizsglni, hogy a megnyilatkozs az adott krlmnyek kztt objektve alkalmas-e a becsletrzs megsrtsre [BH 1981. 220]. A rgalmazs immaterilis bncselekmny gy nem szksges, hogy az eredmny (a becslet csorbulsa) tnylegesen megvalsuljon (absztrakt veszlyeztet bncselekmny) [BJD. 6439.].
Az elkvetsi md – az, hogy az elkvetsi magatarts ms eltt trtnjen – tnyllsi elem. A „ms” kifejezs harmadik szemlyt jelent, teht nem elegend, ha az elkvet az elkvetsi magatartst csak a srtett eltt fejti ki. Nem tnyllsi elem azonban, hogy a srtett jelen legyen az elkvetsnl.
Az elkvetsi magatartsok megvalsulhatnak 1) szban, 2) rsban s 3) kpes formban trtn brzolssal.
A rgalmazs csak szndkosan kvethet el. A szndknak t kell fognia a tnylltsnak a becslet csorbtsra alkalmas jellegt. A szndkossg 1) egyenes s 2) eshetleges szndkkal is megvalsthat.
Egyenes szndkkal valstja meg rgalmazst, aki a srtett becsletnek csorbtsa vgett tanstja az elkvetsi magatartst. Eshetleges szndkkal valstja meg a rgalmazst, aki felismeri a tnyllts becslet csorbtsra alkalmas jellegt, de ennek ellenre megteszi azt.
Nem tartozik a tnyek krbe az rtktlet s a vlemny, gy rgalmazs megvalstsra nem alkalmasak.
A minstett esetek:
a) Az aljas indokbl vagy clbl trtn elkvets
nmagban a srtsi szndk nem alapozza meg. Az aljas indok vagy cl gyakorlati esetei pldul 1) a bossz, 2) az irigysg, 3) a srtett munkahelyi vagy hivatali elmenetelnek megakadlyozsa.
b) A nagy nyilvnossg eltt trtn elkvets
Nagy nyilvnossgot jelent 1) a sajt, 2) az Internet, 3) az egyb tmegtjkoztatsi eszkz vagy 4) a sokszorosts tjn trtn elkvets. Nem valst meg nagy nyilvnossgot 1) az utcn, 2) nyilvnos helyen, 3) a zrtkr rendezvnyen trtnt elkvets, ha arrl csak pr ember szerzett tudomst (azonban a jelenlvk nagy szma eltt trtnt elkvets megalapozza a nagy nyilvnossgot). A jelenlvk nagy szmrl akkor beszlhetnk, ha azok szma els rnzsre nem llapthat meg vagy az folyamatosan nvekszik.
Msok becslett csorbt tnykzlseket tartalmaz jsgcikk lltsairt a cikk szerzje akkor is felels, ha a cikk lltsait megalapoz ismereteit mstl szerezte [BH1992. 75.].
c) A jelents rdeksrelem
A jelents rdeksrelem a htrnyos kvetkezmnyeket jelenti. E htrnyos kvetkezmnyek bekvetkezhetnek a srtett a) csaldi, b) munkahelyi c) trsadalmi viszonyaiban. Megllapthat pldul, ha a rgalmazs kvetkeztben a srtettel szemben bntet, szablysrtsi, fegyelmi, vagy ms, htrnyos kvetkezmnyekkel fenyeget eljrs indul.
Kizrja a tnyllsszersget, ha a vezet munkakrvel kapcsolatos tevkenysge sorn az zemi titoktartsra ktelezett munkatrsnak diktlja le azt a felszltst, amely a kifogsolt tnyllst tartalmazta [BH1981. 438.]. Ebben az esetben az elkvetsi md nem valsul meg.
Kizrja a jogellenessget:
1) A feljelentsi, a tanzsi, illetve a szakrti ktelessg teljestse. A hivatali ktelessg teljestse, pldul egy jelents, ha az nem lpi tl a hivatalos kereteket.
2) A kzrdekbl vagy jogos magnrdekbl az llami vagy trsadalmi szervekhez eljuttatott panasz, brlat bejelents.
3) A nevelsi, gondozsi, tudomnyos rtkels. A szatra, ha az nem mint gyalzkods hanem, mint irodalmi eszkz jelenik meg (ugyan ez igaz a karikatra, a humoreszk s a vicc mfajra is).
4) Amennyiben a sajtszerv bnteteljrsrl ad tjkoztatst s a valsgnak megfelelen kzli a vdirat, illetleg a bntetbrsgi trgyals, a nem jogers bntet tlet tartalmt, kzttk a vdlott vdekezst is.
A rgalmazst – e jegyzet szerzjnek llspontja alapjn – a tnykzls korltjnak tekintjk, teht vlemnykzls nem valsthatja meg. A jegyzet szerzjnek llspontja szerint, a jogellenessg a rgalmazs esetben abban ll, hogy valtlan tnykzls trtnik. A trvnyi tnylls a kzls val vagy valtlan voltt nem rtkeli, azonban a Btk. 182. -a specilis bntethetsget kizr okot llapt meg a valsg bizonytst.
A valsg bizonytsa
Btk. 182. (1) A 179-181. -ban meghatrozott bncselekmnyek miatt nem bntethet az elkvet, ha a becslet csorbtsra alkalmas tny valnak bizonyul.
(2) A valsg bizonytsnak akkor van helye, ha a tny lltst, hresztelst, illetve az arra kzvetlenl utal kifejezs hasznlatt a kzrdek vagy brkinek a jogos rdeke indokolta.
A valsg bizonytst a Btk. elmletileg 1) rgalmazs, 2) becsletsrts s 3) kegyeletsrts megvalstsa esetn engedi meg. A jegyezet szerzjnek llspontja szerint azonban csak a rgalmazs megvalstsa esetn indokolhat (s rtelmezhet) az alkalmazsa.
Nagyon fontos annak figyelembe vtele, hogy a valsg bizonytsa kizrlag akkor lehetsges, ha a bnteteljrs folyamn azt a brsg vgzssel elrendeli. A valsg bizonytsnak elrendelsre a magnvdl, a vdlott, a magnvdl jogi kpviselje, a vdlott vdje s – ha a vd kpviselett tvette – az gysz tehet indtvnyt. A valsg bizonytst a brsg hivatalbl is elrendelheti:
1) A bntetgyben folytatott eljrsrl kzlt sajttudsts kapcsn a rgalmazs miatt indult bntetgyben nem mellzhet a valsg bizonytsa [BH1997. 162].
2) A becslet csorbtsra alkalmas tny lltsval elkvetett bncselekmnyek elbrlsa sorn a kzrdek, illetleg a jogos magnrdek fennllsa esetn a valsg bizonytst – akr hivatalbl is – el kell rendelni s le kell folytatni [BH1997. 162.].
A valsg bizonytsnak elrendelse trgyban hozott hatrozat pervezet vgzs, ami ellen nll jogorvoslatnak nincs helye. A vgzs az gydnt hatrozat elleni jogorvoslatban srelmezhet. A brsgnak elszr abban kell dntenie, hogy indokolt-e a valsg bizonytsnak elrendelse, majd abban, hogy a tnyllts vals-e.
a) Az indokoltsg krdse
A valsg bizonytst a brsg akkor rendeli el, ha azt 1) a kzrdek vagy 2) jogos magnrdek indokolja.
A kzrdek indokolja a tnykzlst, ha az a trsadalom egszre vagy nagy rszre hasznos, vagy a demokratikus llami mkds rdekben kvnatos. A jogos magnrdek akkor indokolja a becsletsrt, de vals tny lltst, ha valaki (jellemzen nem a srtett) vals csaldi, munkahelyi, trsadalmi megtlsnek elsegtse rdekben trtnik.
b) Az llts valsgnak krdse
A tnylltsnak lnyegileg kell valsnak bizonyulnia, gy nem szksges, hogy minden mellkkrlmny, illetve rszlet is bizonytst nyerjen. Sajtkzlemny, cikk esetn a kzlemny illetve a cikk egszt kell figyelembe venni, ez kiterjed mind a valsgtartalom vizsglatra, mind arra, hogy a szerz kzlse indokolt volt-e.
Fontos megjegyezni a valsg bizonytsnak rdekes vonst, miszerint a „bnssg vlelmt” lltja fel, a megvdolt szemlynek kell bizonytani rtatlansgt s a bizonyts sikertelensge az terhre esik.
sszefoglalva a rgalmazs, mint bntetjogi tnylls a tnykzls korltjt oly mdon jelenti, hogy: