tescos12ab
Men

kpek

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
zifal
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Mikor menjnk bulizni?
Lezrt szavazsok
 
Hov menjnk bulizni?
Lezrt szavazsok
 
Rescue links
 
BMI-s jegyzetek
 
I.ves anyagok
I.ves anyagok : Szociolgia

Szociolgia

bors  2005.10.18. 10:45

Dr. Balog Ivn III.

j osztlyok (kisvllalkozk s a privatizci)

Megtveszt az j osztly fogalma. Nem keverend ssze az j osztlyelmletek kifejezsben hasznlt szkapcsolattal.

A msodik vilghbor utn megjelentek olyan osztlyok, amik eddig nem ltezetek. Nem foglalkoztak ezekkel az osztlyokkal. Ez a kialakulban lv j trsadalmi osztly Nyugat-Eurpban a manager rteg volt. Kialakulsukkal egy idben elmletek szlettek arrl, hogy melyik rteg alkotja a trsadalmi elitet. A vita arrl folyt, hogy a mg mindig a burzsozia ll a trsadalmi piramis tetejn, vagy a managerek tvettk tlk a vezet szerepet. Mivel a managerek szakrtelemmel rendelkeztek, tvettk a vllalatok vetetst, mert hozzrts nlkl lehetetlenn vlt az irnyts. A tulajdonosok ugyan a burzsozia tagjai maradtak, de a hatalom kicsszott a kezkbl a managerek javra.

Kelet-Eurpban az llamszocializmusra nzve terjedtek el olyan j osztlyelmletek, amik azt vizsgltk, hogy milyen az uralkod rteg sszettele. Magyarzat nem szletett arra, hogy mirt pont azok a vezetk, akik, viszont nevet kapott ez a rteg, k lettek az elvtrsak. Magyarorszgon is jelen volt egy a Nyugat-Eurpaihoz hasonl manager rteg, aki uralkodv vlhatott volna a szocializmus idejn.

A 80-as vek vgn, mikor mr ltszott, hogy be fog kvetkezni a rendszervlts, azzal kezdtek el foglalkozni, hogy az j rendszerben ki lesz a hatalom: a korbbi elit fog irnytani, vagy egy msik trsadalmi csoport. Arrl is vitatkoztak, hogy mi a fontosabb a rendszervlts, vagy egy elitvlts.

Hankiss ElemrNagykoalci teria: nem egy igazi szociolgiai elmlet, de jl el tudta adni, amit kidolgozott. Mveit rengetegen olvastk. Elmletnek lnyege: a rgi elitbl lesz az j elit. Azonban ezen elmlet kidolgozsban szemlyes tapasztalatai jtszottak szerepet, nem pedig egy tudomnyos kutats eredmnyeknt alkotta azt meg. Elmlete a rendszervlts utn csak flig igazoldott be, mert az 1989 eltti elit szinte teljesen eltnt a sllyesztben.

Kolosi Tams (szociolgus) – a nagykoalci elmlet helyett az „osztlyvezet-helyettesek forradalma” elmletet vallotta helyesnek az elit meghatrozsakor. Szerinte nem az egyik elit ment t a msikba, hanem az j elit egy olyan rtegbl alakult ki, aki ott volt a tzkzelben a rendszervlts eltt, de nem engedtk akkor szhoz jutni. Ezek szakemberek voltak, s rendelkeztek nmi politikai tkvel.

A Kdr-rendszer buksnak egyik magyarzata, hogy nem klnlt el a politikai s a gazdasgi elit, nem voltak igazi szakemberek az orszg vezetsben.

Szelnyi Istvn (szociolgus) – nemcsak a politikai, hanem a gazdasgi elit talakulsra is felvzolt terikat. Egyik knyvben azt lltotta, hogy a szocializmusban uralkod osztly az rtelmisg. Szerinte a prt is rtelmisgiekbl llt, mert a marxizmust hirdette, ami alkalmas egy j trsadalom felptsre. Szerinte csak a marxistk rendelkeznek megfelel tudssal. gy ltta, hogy a prtban egyre nagyobb szerepet kapnak a szakemberek, akik kpesek legyzni a marxista dogmkkal takarz politikai rtegeket, s ha ez sikerl, akkor k veszik t a vezet szerepet. Egy id utn Szelnyi beltta, hogy elmlete nem igaz, ezrt egy jat alkotott, amit a ketts gazdasgra alapozott. Kt trsadalomrl beszl. Ltezik az gy nevezett els (llamostott), s msodik trsadalom. Az els trsadalomnak mindenki tagja, a msodik trsadalomba azok tartoznak, akik dolgoznak a msodik gazdasgban (ide tartoznak bizonyos fokig a msodik nyilvnossg kpviseli is). Egy vegyes gazdasgi rendszeren alapul trsadalom van Magyarorszgon, amiben az emberek gy alaktottk ki a kapitalista viszonyokat (a msodik gazdasg megjelensvel), hogy azok a legelviselhetbben legyenek. A kt trsadalmi piramis tetejn llk ellenslyozzk egymst. Szelnyi a nyolcvanas vek vgn emigrlt, s mikor visszatrt, megalkotta az „uralkod osztly az elit” elmletet. Lnyege, hogy a politikusokat az elit tagjainak tartja. 1995-ben fellltotta a manager-kapitalizmus tzist. Az elmlet kt lnyeges pontja, hogy a gazdasgi elitet a managerek adjk, valamint, hogy Magyarorszgon soha nem lesz igazi gazdasgi magntulajdon. Foglalkoztatja az a krds, hogy lesz-e igazi kapitalizmus. Alapfelttelnek a gazdasgi rendszervltst tartja, de ez a folyamat nagyon lass, ezrt nem hiszi, hogy valaha is lesz kapitalizmus az orszgban.

Kornai Jnos szerint 1995-ig nem trtnt meg a gazdasgi rendszervlts. Haznkban (1968 ta) gebines rendszer mkdtt (llami tulajdont brbe adtak).

1995: Bokros csomag – szaktott a gebines rendszerrel, de igazbl Zuhmann Tams trte meg a jeget.

Ma a magyar gazdasgi letet klfldiek irnytjk: a multinacionlis cgek a hatalom.

A nagy elltrendszerek talakulsa

Hossz folyamat, a vgt nem ltjuk. Most van talakulban az egszsggy s az oktats.

Az egszsggyi-, s a nyugdjrendszer

Mind a kt rendszer ellt rendszer s biztostsi rendszer. Alapveten kockzatkezelsre lettek kitallva. A rendszerhez val csatlakozssal bizonytalan esemnyeket tudunk biztoss tenni. (pl.: azrt, hogy egszsggyi elltsban rszeslhessnk brhol, s brmikor elre fizetnk)

A bizalom sz rokon a biztostssal, mert a bizalmat meg kell teremteni, magtl nem ltezik. A biztostsi rendszert is ki kell dolgozni, mert csak akkor mkdik, ha jl szervezett intzmnye van. Ers antikapitalista felfogs ez, mert a Kdr-rendszer egy bizonyos fajta biztonsgot adott.

Magnbiztosts: lehet laks, vagy gpjrm biztosts. A lnyege, hogy kr esetn a biztost megtrti a vesztesg egy bizonyos hnyadt.

Viszont biztosts: az emberek egymst biztostjk, ehhez kell, hogy kialakuljon a bizalom. (Amit n ma befizetek a nyugdjpnztrba, azt nem rakjk el az n nevemre, hanem megkapja egy nyugdjas, s n is ms pnzt fogom megkapni, ha nyugdjas leszek – Angliban ezt „az egyms vllra llunk rendszernek” hvjk). Ez a biztosts ers llampolgri kzssgtudatot felttelez.

Jl mkd rendszerekben nagy hangslyt fordtanak az egszsgbiztostsi rendszerre. A rendszer clja az, hogy az emberek jobban vigyzzanak magukra s msokra is.

Az amerikai egszsggyi rendszer tltmogatott.

A magyar egszsggyi rendszer a jrvnyok felszmolsra jtt ltre. Mra feladata azonban megvltozott, ms clt kell szolglnia. A mai megbetegedsek letmdfggk, ezrt a szemllet kzppontjban annak kne lenni, hogy hogyan lehet vltoztatni a magyarok letviteln.

Nagyon nehz felszmolni a rgi rendszert, mert az orvosok r vannak szorulva a hlapnzre. Ahhoz viszont nincs elg pnze az llamnak, hogy jl megfizesse ket, s ezzel eltrlje a hlapnzes rendszert. (A hlapnz a Kdr-rendszerben a msodik gazdasgban szerzett jvedelem volt)

Kornai szerint, a rendszer megreformlsa nem rg kezddtt meg, minderrl az 1997-ben megjelent knyvben olvashatunk.

A nyugdjrendszer talaktsa: sikerlt egy olyan vegyes rendszert kialaktani, ami mkdik. Az talaktsra azrt volt szksg, mert az llam egyre kevesebb nyugdjat tudott kifizetni. Pr v mlva a magn-nyugdjpnztrak leveszik a fizets terht az llamkasszrl, s a vegyes rendszerbl egy egysges egyoldal rendszer lesz.

A munkanlklisg s az underlcass

A munkanlklisg inkbb kzgazdasgi tma, de a szociolgusok is foglalkoznak vele. Beszlhetnk srtukturlis s frikcis munkanlklisgrl.

A munkanlkliek nem lzadnak, mert nem tudnak megszervezdni. A munkanlklisg egyenl a szervezetbl val kiesssel. A munkanlkliek vannak a legkiszolgltatottabb helyzetben, kptelenek uralni az letket. Elvesztik a trsaikat, bartaikat, vesztesnek rtik magukat. Elszegnyednek, s nem tudnak olyan letet folytatni, mint amilyet eddig ltek. Egyre tbb flijuk lesz. Rgen sok frfi, aki elvesztette llst, impotens lett.

A munkanlkli kihullik a trsadalombl, s ez talaktja a trsadalom kpt. Ahol sok a munkanlkli, ott kettszakadhat a trsadalom. Nyugaton egyre n a munkanlklisg.

Underclass: a trsadalom kiszortottainak csoportja. A chicagoi egyetemen terjedt el ez a kifejezs.

Munkanlkli az, akit annak nyilvntanak. Klnbz hivatalok, klnbz szempontok alapjn mondjk meg, ki munkanlkli s ki nem. Szempont az, hogy ki mennyi ideje vesztette el a munkjt, keresett-e azta msik llst, …stb. A munkanlklieket regisztrljk.

A 90-es vek kzepn Magyarorszg tvette az ILO mdszert a munkanlkliek megszmolsra. Ez azt jelentette, hogy szigortottk azokat a szempontokat, amik szerint valakit munkanlkliv nyilvntanak. Egyre kevesebb juttats egyre kevesebb ideig jr egy munkanlklinek.

Az 1996-97-es gazdasgi fellendls cskkentette a munkanlklisget az orszgban.

A 80-as vek vgn sok gyrat felszmoltak, ezrt sok embert bocstottak el. A 90-es vek elejn ezrt rengetek volt a munkanlkli. Mr a rendszervlts eltt is voltak munkanlkliek, de akkor ne ismertk el ltezsket. A rendszervlts utn jttek r, hogy a trsadalom ezen csoportjval is foglalkozni kell. A 90-es vek eleji drasztikus munkanlklisget az okozta, hogy a szovjet piac az egyik pillanatrl a msikra sszeomlott. Sokat foglalkozott ekkor a munkanlkliekkel a mdia.

Inaktvak: akik megreztk, hogy el fogjk bocstani ket, megkentk az orvosokat, hogy leszzalkoljk ket. Erre azrt volt szksg, mert hosszabb ideig jrt a rokkantnyugdj, mint segly.

Pl.: a pszti cukorgyr bezrsa utn az egsz kzsg munkanlkli lett, mert mindenki a cukorgyrban dolgozott.

A munkanlklisg nem jelent egyet a szegnysggel, csak eslyt jelent ahhoz, hogy elszegnyedsre.

Sokig ldztk a munkanlklieket, mert munkakerlnek tartottk ket.

A magyar dolgozk nem alkalmasak a kollektv megszervezdsre. Ez mind a Kdr-rendszeri msodik gazdasg miatt alakult gy ki. AZ els gazdasg csak arra volt j, hogy legyen llsa az embereknek. Pnzt a msodik gazdasg beli munkbl kaptak a dolgozk. ’56 belegette az emberekbe, hogy nem rdemes kollektvan sszefogni, s a rendszerrel szembeszllni. Ki lehet vonulni, de tiltakozni nem rdemes.

A munkanlklisg fenyegetsvel lehetett rvenni embereket arra, hogy hbrrt is vllaljanak munkt.

Tmr Mtys: rendszervltsos munkanlklisg-elmlete szerint az egsz gazdasgnak meg kellene gykeresen vltozni ahhoz, hogy a munkanlklisg cskkenje.

Meg kell klnbztetni az alkalmazhatatlansgot a munkanlklisgtl. Az alkalmazhatatlansg a kpzs hinyt jelenti (ez ma risi tmeget tesz ki Magyarorszgon). AZ ilyen emberek zskutcban vannak, mert tkpezhetetlenek. Az, hogy rengetek ilyen ember l ma az orszgban, az az oktatspolitika hibja. Rgen tlfejlesztett volt a szakmunkskpzs. Mg ma is kpeznek ki olyan szakmunksokat, akikre nincs mr szksg.

Nyugaton mr tettek ksrletet arra, hogy tkpezzk az elavult szakmunkval rendelkezket. De elterjedtebb a szakmunkskpzs azon mdja, hogy a cgek maguk biztostjk a szksges munkaert (tanoncokat vesznek fel, s kpzik ki egy bizonyos munkra).

Magyarorszgon tlkpzettek a szakmunksok. Egy magyar szakmunks mindenhez rtett. Egy szakmt tbbfel bontottak, s a klnbz munkafzisok klnbz szakmkat jelentettek.

A Horthy-korszak trsadalma

Horthy rendszer kezdete politikailag ellentmondsos volt. Volt egy ers fehrterror, megjelent a szlsjobb, de jelentkeztek demokratikus tendencik is. 1920-ban demokratikus vltozs volt, demokratikus, titkos, ltalnos vlasztjogon alapul szavazst tartottak, Kisgazda Prt nyerte meg, paraszti demokrcit akart. Parasztpolgrosodsban lenjr kisbirtokosok prtja volt. Legfbb polgri szabadsgjogok kvetelse is szerepelt programjukban. Dnihoz akartk az orszgot felfejleszteni. Modern mezgazdasgi orszg, lskamra volt akkor Dnia. Ez pldaknt volt elttnk. A skandinv orszgokban a protestantizmussal sszefggsben elkezdtk kpezni, iskolzni az embereket. Ez volt a skandinv polgrosods. Ez inkbb szellemi, emberi tkt jelentett, mint termszeti erforrsokat. Akkor mg ez klnleges volt. Ma mr a kpzs, minsg, tuds, informatika nagyon fejlett kell hogy legyen. Mo-nak is minsgi dolgokat kell mutatnia. Mo-on gyakran "csizms" kpviselk kerltek be a parlamentbe, nem tudtak jl politizlni, az riemberek kicseleztk ket. Bethlen Istvn rgi - erdlyi mgns volt : ha le akarod gyzni ellensgeidet, csatlakozz hozzjuk. A kisgazdaprtot beolvasztotta, elkzmbstette. Ez a Kisgazda Prt is antiszemita volt. Tancskztrsasg - nagy rszk zsid volt azoknak, akik a prtba tartoztak. Gykereiket elvgtk, a polgrsgot eltltk. Sok polgri ldozat volt. 1920-ban a Horthy rendszer bevezette a Numerus Clausust - egyetemi rszvtel - a zsid sz nem szerepelt, hanem a kisebbsgek szerepeltek. Elssorban a zsidsgot rintette. Az jsgrk, orvosok, stb. kztt tbb volt a zsid, mint a nem zsid. Trianon utn sok magyar hivatalnok maradt lls nlkl. Mo-ra menekltek, de nem volt llsuk. Az rtelmisgi munkanlklisg miatt sok embernek kellett helyet biztostani - Numerus Clausus. Magyarorszg tbbnemzetisg orszg volt, de a magyarok tbben voltak. Zsidk is magyarnak vallottk magukat. Amikor a nemzetisgek elszakadtak, Magyarorszg szinte egynemzetisgv vlt, de a zsidsg mssga valamelyest megmaradt. 1918 eltt ez nem volt zavar. 1920 utn a politikban a klnbsgeket hangslyozzk. Hivatalos antiszemitizmus. A monarchiban a polgri elit nem zsidsgbl, a gazdasgi elit zsidkbl llt tbbsgben, j kapcsolat volt, de megsznt. A zsidk 1920 utn mr nem asszimilldtak annyira. Az llstalan nemzsid hivatalnokok a zsidkat talltk bnbaknak a trianoni srelmeik miatt. Azrt nem tudnak elhelyezkedni, mert sok a zsid. 1918-19 miatt a zsidkat hazarulnak minstettk. A Horthy-rendszerben nem lehetett megrtetni, hogy Mo-ot az antant-hatalmak rdekei szabdaltk szt.

rtelmetlen az orszgon bell bnbakot keresni. A Horthy-korszak hivatalos ideolgija a keresztny kurzus volt. Bethlen hatalomra jutsakor megsznt a fehrterror. 1928-ban elvettk a Numerus Clausus lt. Bethlenhez fzdik a konszolidci, a gazdasgi vlsgbl kikerltnk. A politika s a polgri zsidk kztt kiegyenslyozott vlt a viszony. A Bethlen-korszak restaurlt sok olyan polgri vvmnyt, ami mr a monarchiban megjelent. Higgadt, elre tervezhet munka, azt lehetett hinni, hogy visszajttek a boldog bkeidk. De ez a tisztes konzervatv politika addig tartott, amg ki nem robbant a gazdasgi vilgvlsg. A vilgvlsg utn hatalomra jutott Hitler (keresztny-kurzus) - revzi - trianoni bke fllvizsglsa. A propagandban azt ismteltk, hogy csonka Magyarorszg nem orszg. Valjban az erszakos revzit soha nem propagltk, inkbb az etnikai revzira trekedtek. A tisztn magyarlakta terletek elcsatolsa rthetetlen volt. A Horthy-rendszer volt az, amelyik alrta a trianoni bkt. Ezzel azonban a tancskztrsasgot prbltk azonostani. A Bethlen-korszak viszonylag konszolidlt ra volt. A harmincas vek elejn vget rt. Hitler hatalomra jutsa utn volt a Gmbs-korszak (msodik nagy idszaka a Horthy-korszaknak). Bethlen nem volt fasisztoid. Gmbs rban megindul a fasizlds. Tisztviselk erre kaptak, akik a Numerus Clausust tmogattk. Az ri osztlyt (politikai) le akartk vltani. Dacos tglahordk - Gmbs orszglsa alatt prbltak bejutni a polgri elitbe. Flersdtt az antiszemitizmus. Katonailag egyttmkdtnk Nmeto-val. Magyar hadsereg gyengv vlt Trianon utn. Nem fegyverkezhettnk, krlttnk ellensges orszgok voltak. Katonai elitvltst is akartak a ncizmus kpviseli. Zsidsg ellen hrom zsid trvnyt hoztak, az els kett nem faji alapon definilta a zsidkat, hanem felekezeti alapon. A harmadik mr rasszista mdszer szerint hatrozta meg a zsidkat. 1942-ben fldreform - zsidktl elvettk a fldet. A szlssges erk forradalminak neveztk magukat. Szinte mindenki forradalminak lczta magt. Mgis a vezetk ellenforradalminak vallottk magukat. Flparlamentarizmus volt ekkor. Balfel akadlyoztk az ellenzk mkdst. Polgri demokrcirl nem lehet beszlni ellenzk nlkl. A Horthy-rendszer nem tudta megcsinlni a szabad vlasztsokat. Nincs ellenzk, nincs demokrcia. Ha van ellenzk, akkor levlthat a kormny. Ha a demokrcia csak lca, az rosszabb, mintha felvllaljk az antidemokratikussgot - az emberek csaldnak a demokrciban. Hasonl jelensgek voltak a monarchiban s a Horthy-rendszerben is. Horthy-rendszerben kaptak a nk vlasztjogot - fejlds. Nyugati demokrcikkal val lpstarts. A politikban a Horthy-rendszernl azonban mr kezd lemaradni. Nem lehetett egyrtelmen diktatrrl beszlni.

Horthy-korszak trsadalma

Erdei Ferenc: ketts trsadalom teria - egy orszg, kt trsadalom; modern polgri (kapitalista), trtneti nemzeti trsadalom (feudalista). Flsorolja mindkt trsadalom rtegeit (elit, kzp, kizskmnyolt). A feudalistnak nincsen igazn kizskmnyolt osztlya. Hajnal Istvn trtnsztl is mertett, aki szociolgiai szemmel mvelte a trtnelemtudomnyt. Max Weber is hatott Erdeire. Erdeinl a nemzeti trtnelmi az rendi trsadalom, a modern polgri pedig osztlytrsadalom - piaci siker vagy kudarc fggvnye. a rendnek a fogyaszts alapjn van kze a piachoz. A rend tagjainak azonos a presztzsk, tnyleges emberkzssg. Az osztlynl nincs tnyleges kzssgi tudat, szocilis rzk, nincsenek kzs polgri cselekvsi mintk. Rendbe beleszletnek az emberek, s a presztzsnek ksznheten kzsen szocializldtak. Egyms kztt hzasodnak, hasonl az letformjuk. Mindkett kitesz egy egsz trsadalmat. Klnbz elvek alapjn l a ktfle trsadalom.

Rendi trsadalom:

w        Elit: nagybirtokos arisztokrcia

w        Kzp: hivatalnoki brokrata rteg, rszben szakszer munkjnak ksznheten l meg. Msik rsz a polgri lojalitsnak ksznheten. Vannak mg itt rtegek, akikre jellemz a rendies magatarts, de inkbb polgri rtegek. Ezeket Erdei tsorolta a rendi trsadalomba (pl. altisztek). Szlsjobb polgri nemzetiek miatt sorolta t ket.

w        Elnyomott: elvileg a parasztsg, ki lehet-e jelenteni, hogy hova tartozik, elnyomott-e? A parasztsg a trsadalmon kvli alatti. Rendi jelleg a parasztsg, kzs rangtudat jellemzi ket, br ez a rendi parasztsg bomlban volt. A parasztsg nem tudott integrldni a polgri trsadalomba. A renditl mr kifel ment.

Modern polgri trsadalom:

w        Elit: zsid nagypolgrsg

w        Kzp: magntisztviseli rteg tks bankoknl, van polgri rtelmisg is, szemben egy egyhzi rtelmisggel. Szabadfoglalkozs, piacon helyezkedik el (orvos, gyvd, stb.) Kispolgrsg. Elnyomott: munksosztly

Hogyan ltezhet egyms mellett ktfle trsadalom? Milyen az egymshoz val viszonyuk? A pnz nem felttlenl presztzs. Kzpkorbl fennmaradt sttusztudat a dominns.

Erdei marxista lett kzben. Az ri rteg kpes blokkolni a polgri rtegek fejldst. nmagt tllt trsadalom. Olyan erre van szksg, ami nem polgri, se nem ri.

Ksbbi kutats: profibb mdszerek alakultak ki. A marxi hegemnia utn kezdtk meg az empirikus vizsglatokat.

Parasztsg: Erdei a legnagyobb problmnak a fldreform elmaradst tartotta. Gymi egyetrt ezzel, de problmt jelentett, hogy a technika elmaradottabb volt. A nagybirtok sikeresebb volt, mint a kisbirtok. Nem volt rdemes felosztani (ezek az rvek msok rvei)

Munkssg: a harmincas vekben elkezdett kiplni egyfajta jlti llam. Megjelent egy rossz szocilis hl - a nyugati orszgok mgtt kullogva. Klebersberg Kn (kultuszminiszter) sok iskolt ptett pl. fegyverkezsre nincs elg pnz - tanuljunk inkbb. Alsbb nposztlybl is bekerltek egyetemekre.

Magyarorszg polgri orszg volt-e? Gymi inkbb a kzeledsre teszi a hangslyt a kt csoport kztt (rendi, polgri).

Az llamszocializmus Magyarorszgon

w        Elzmnyek 1945-48: Hasonlan a Horthy-rendszerhez fl parlamentarizmus, fl autoriter rendszer. Az 1945-48 kztti korszak viszont baloldali irnyts volt. Koalci 45-48. Nincs ellenzk, ezrt nincs igazi demokrcia. Nincs szabad vlaszts. A fl parlamentarizmus a diktatrval megsznt. 1918, szirzss forradalom, plda a demokrcia kezdemnyezsre, de kudarcba fullad. E szzadban 1989 eltt nincs demokrcia.

w      Egyprtrendszer. kommunista diktatra: 1948-49-tl ’63-ig az llamszocializmus totalitrius korszaka. Els idszak. Kezdetben Kdr is totalitrius politikt folytatott. 1949-53, legkemnyebb diktatrikus idszak. 1953-56, Nagy Imre idejn enyhl. Az ’56 utni megtorls enyhbb volt, mint a 49-53-as idszak. Kelet - Eurpa szerte ez jellemz.

w        Totalitrius: Totlis uralomra val trekvs, (totlis uralom nem ltezik).

w        Ncizmus: Szintn totalitrius. Bels tmogatottsga nagy, fleg kifel agresszv. Jobboldali, racionalista, hbors eszkzk. Sajt trsadalmukban kipczek egy kis csoportot, amelyet bels ellensgknt kezelnek.

w        Sztlinizmus: Legszls baloldali nzetek kerlnek hatalomra. Nyltan nem racionalista. Kisebb a tmeg tmogatottsga. Mindig ms-ms csoportot ldznek. Elssorban befel agresszv, sajt lakossga ellen visel hadat. Kifel nem militarista annyira, oka, hogy nincs pnze fegyverkezni. Az llamszocializmus vezetit nem lehet felelssgre vonni. Hatalmukat nknt adtk t, hbor nlkl, kiegyezssel. Lengyelorszg: nem volt olyan ers a sztlinizmus, mint mshol. Sok mindenben kilgott a sorbl. Hamar rjttek, hogy mi az a sztlinizmus. Magyarorszg Specilis helyzet. Kegyetlen diktatra, oka, hogy utols csatlsknt kerlt ki a II. vilghborbl. Gazdasgpolitikja: preobrazsenszki. Oroszorszg: nehzipart akarta fejleszteni. A fegyverkezsre nincs pnz. Kls gyarmat szerzsre nincs md. Bels gyarmatosts, paraszti fldbirtokok megszntetse. Kolhoz (ennek rdekben akr ki is heztettk ket).

w        Magyarorszgon is hasonl sztlinista mdszerekkel prbltk az orszgot a vas s acl orszgv tenni, a cl a fegyverkezs volt. Bels gyarmatosts, clja a parasztsg megtrse, ami azonban nem sikerlt. Minden termeleszkz llamostsa. Falun megmaradtak az nll magntulajdonok. A kultra s a mindennapi let terletn sem tudtk tformlni a lakossgot. Vezetk, rtelmisgiek teljes lecserlsre trekedtek, amely kudarccal jrt. Passzv, csendes rezisztencia kialakulsa. Korbbi letformhoz val ragaszkods.

w        1953: Meghal Sztlin. Sok minden megvltozik, enyhl a terror, de mg jelen van. Nagy Imre programja: enyhteni prbl a nehziparon s a parasztsg sorsn. A trtnelem sorn tbb nehziparostsi ksrleti hullm volt Magyarorszgon, az utols 1985-ben volt.

w        1956: Forradalom. Ekkor Magyarorszgon senki nem akart kapitalizmust, ezrt a forradalmat nem lehet polgri forradalomnak nevezni. Ktarc forradalom: szocialista, ellenforradalom.

w        A kt oldal: I. : Nagy Imre: reform-kommunista rtelmisgiek. Npi rk balszrnynak programjt: Szocialista forradalmak. Cl: jobb korltozsa, nagy magntulajdon, kapitalizmus restaurldjon. II. : Mindszenthy hercegprms csoportja. Horthysta ellenforradalmrok.

w        Az 56- s forradalom utrezgse 57 tavaszig. Munkstancsok kialakulsa. Intzmnyeslt anarchizmus (le az llamhatalommal, elg a trsadalmi nszervezs ltali irnyts). Harmadik utas megolds (nem szocializmus s nem kapitalizmus). ltalban hbors, sztrjkos idszakban, pl. : spanyol polgrhbor. Sehol a vilgon mg nem tudott megvalsulni.

w        Kdr-korszak ltali megtorls. Nagy Imrhez hasonlan engedmnyeket tesz, mgis az, aki kivgzi Nagy Imrt. Lassan megsznik a terror. A Kdr-rendszer csak a forradalmrokat ldzte. Ez egy id utn megsznt. Elfogadta a kzmbssget, nem kellett azonosulni. Rkosival ez nem gy volt. A kzmbs is ellensg volt, ez vitte ki az 56-s tmegeket is az utcra. Veszlyes ez a fajta elnyoms. Kdr rdbbent arra, hogy az 56-s forradalomnak nem szabad mg egyszer megtrtnnie. Az letsznvonal nvelsvel prbltk az embereket lecsittani. Erre plt az egsz Kdr-rendszer.

w        1956-63: kzti lpsek totalitrius tulajdonsgak (pl.: tsz-ests). Hogyan sikerlt ez Kdrnak? Az emberek belenyugodtak abba, hogy muszj engedelmeskedni, nem rdemes lzadni. A Horthy-korszakban fontos volt a sttusz szerepe. Az riemberek megmaradtak rnak, hiba vettk el mindenket. A Horthy-korszak nem lvezett legitimitst. Vrtk hogy ez az ideiglenes llapot visszall. 1956 utn rdbbentek az j felllsra. Knytelenek voltak beilleszkedni, s fejet hajtani a " munksigazgatknak ". Sokan kezdtek tanulni esti iskolkban, nincs id a politikval foglalkozni. 1957-ben fellttk az els Szputnyikot, ami tekintlyt adott az addig lenzett oroszoknak. Kevs erszakkal, vgrehajtottk a kollektivizlst. Sok helyen ellenlltak. A hangadkat megflemltettk. Mr nem a szegnyparasztok megnyerse a cl, hanem a kzpparasztok. Tekintlyk volt. TSZ elnkk lettek bellk. A problma: az emberek belptek a TSZ-be; de nem dolgoztak. hnsg fenyegetett.

w        1963 : Gazdasgi reform kidolgozsa. Sok rtelmisgit kiengedtek a brtnbl. Egyetemi felvtelin eltrltk a szrmazs szerinti megklnbztetst, mobilitsi lehetsg.

w        1963-68: A Kdr-rendszer gynevezett fnykora.

w        1968: Gazdasgi reform. Hztji gazdasgok fejldse. Munka utn tovbb dolgoztak otthon, a htrnyukat prbltk ledolgozni.

w        `70-es vekben ez volt a msodik gazdasg lnyege. Bekapcsoldtak ms gazatok is. nkizskmnyols. A teljestst visszafogtk az els gazdasgban, tartalkolva erejket a msodik gazdasgra. Ez a megfesztett temp egszsgromlshoz, hallozshoz vezetett. Sokan ingztak. Rossz kzlekeds, kimert letmd.

w        Ksleltetett vrosfejlds, megneheztett urbanizls, az iparosodshoz kpest. Ez  jellemezte az llamszocializmust. Felsoktatsban is kzpontilag visszafogott fejlds. Magas szint, ers szrs. Ok: fltek az rtelmisgi munkanlklisgtl, mert ez gyakran vezetett szlssges nzetek kialakulshoz. A szakemberkpzst tmogattk elssorban.

w        Laktelepek: fnyeremnynek szmtottak munksok, kzprtegek szmra, akik a vrosokba jttek a falvakbl. 30 v mlva tnkremennek. Nem takarkos. Vltoztatni nem lehet.

w        Ez a gazdasg homokra plt. Tves fejldsi tvonal, zskutcba rohans. Cskken hatkonysg, pl.: egszsggyben nem trtnt mg meg ma sem a rendszervlts, mert nehezen piacosthat. Egyes gazdasgi gak szerencssebb helyzetek. Sokan a msodik gazdasgbl ltek.

w        1973: Olajvlsg. A szocialista gazdasg keretei kimerltek. Klfldi hitelek, fogyasztsra kltttek. Innen mr csak lefel vezetett az t. Nhny vig mg folytattk ezt a pazarl politikt.

w        70-es vek vge: Adssg vlsg. Nagy beruhzsok lelltsa. Hatssal volt a politikra is. Kimondtk, hogy a szocializmus alkalmatlan egy gazdasgi rendszer mkdtetsre. A Kdr-rendszer politikai nzeteit nem adta fel, de gazdasgpolitikjukat megvltoztattk. Rjttek, hogy a politikai pozcijukat sikeresen kamatoztathatjk a msodik gazdasgban. Nem tiltjk mr, hanem rszt is vettek benne.

w        1982: jogilag is engedlyeztk a kisvllalkozsokat. Gmk elterjedse. Gebin: llami tulajdonban lv, magnszemlyek ltal brelt, zemeltetett zletek. A Gmk is gy mkdtt. Sok profitot hoz. Htrny, hogy nem lehetett magntulajdont ltrehozni. "Kapitalizmus restaurlsa ". Csak kicsiben engedlyeztk, gy nem alakult ki igazi verseny. Mindenki maszekolt a munkja mellett. Nincs kockzat. A rendszervlts utn kellett megtanulni, hogy veszteni is lehet, kemnyen kell dolgozni, munkanlklisg veszlye, nagy klnbsgek. Van-e harmadik t? Nincs. Az igazi kapitalizmusrl nem sok fogalmuk volt az embereknek. A msodik gazdasg nem volt elg arra, hogy megismerjk az igazi kapitalizmust. Sehol mshol Kelet-Eurpban nem engedtk ilyen mrtkben a msodik gazdasg mkdst.

w        jszer nacionalizmus kialakulsa a Kdr-rendszerben, letforma nacionalizmus. Lenztk a tbbi kelet-eurpai orszgot.

w        Msodik nyilvnossg: Szamizdat.

w        Puha diktatra: Msodik nyilvnossg, gyenge demokratikus ellenzk mkdsnek engedlyezse. Oka, hogy nyugat fel tekintettek. Mr nem csak a varsi szerzdstl fgg az orszg.

w        1982: jabb hitel felvtele, amely 1987-re jabb adssgvlsg kvetett. remelkedsek.

w        1987: MDF ltrejtte. Vvmnyai: vilgtlevl, trsasgi trvny megszletse. Megsznt a " legvidmabb barakk " szindrma. Az emberek meglttk milyen Nyugat-Eurpa.

w        Rendszervlts: Globlpolitikai kiegyezs. Oka, hogy az oroszok rjttek, hogy elvesztettk a hideghbort. Csernobil felrobbansa. A rendszervltsokat Kelet-Eurpban nem a bels erk vltottk ki. A Szovjetuni nem lpett kzbe, gy a gyenge bels erk is elegendek voltak a rendszervlts vghezvitelhez. Magyarorszgon nem sszeomlott a kommunista rendszer, hanem korrodldott. Inkbb evolci, mint revolci Magyarorszgon.

A nemek viszonya

A szociolgin bell az egyik legfelkapottabb tma lett a feminizmusnak ksznheten. Trsadalmi nem: azrt trsadalmi, mert nem biolgiai. Az alapja a megklnbztetsnek az, hogy vannak olyan emberek, akiknl a nemi identits nem egyezik a biolgiai identitssal. Sokszor a nem egy kulturlis produktum is. A trsadalmi nem fogalma mst is jelent. Azt fejezi ki, hogy a nemisg mintit emberek hoztk ltre, ahogy ezeket ltrehoztk, gy ezeket meg is lehet szntetni. Ktelkedni lehet bennk. A trsadalomban trtntek olyan vltozsok, melyek a frfiak s a nk eregyenslyait megvltoztattk. Ezt kvette a tudomny. A nemek kzti viszony az egyik utols terepe az eurpai llamokban a feudalizmusnak (r, szolga viszony). Ez manapsg meginog. Elvileg egyenlsg lesz. Azonban lehet, hogy tbb vlsgot s rombolst okoz, mintha nem lenne. Ennek oka, hogy a frfiak s nk kztti viszony, kommunikci vszzadok alatt alakult ki. Ha valaki ezt le akarja vltani, akkor tudni kell, hogy mit tesz a helybe. Azrt feudlis a viszony, mert egyenltlen. A feudalizmusban a szolgknak is voltak garantlt jogaik, teht az alvetett flnek is voltak bizonyos jogai s hatalma. Nem voltak abszolt kiszolgltatottak. Azok, akik megszoktk ezt az egyenltlen helyzetet s haszonlvezi, nem felttlenl frfiak. A nk is sokszor antifeministk. Kevs a szimpatizns azokban a rtegekben, amelyeket fl akarnak emelni. Az ismerst, a megszokottat nem akarjk fladni (melyik helyzetben hogyan kell viselkedni, kommuniklni, hogyan lehet a konfliktusokat megoldani, elkerlni, stb., ill. garantl bizonyos jogokat is). A ni kisebbsgi mozgalomnak ez az alapdilemmja. Azrt tma mgis, mert sok ms terleten ez a feudalizmus mg nem szmoldott fl. A trsadalom ms szfriban megindul modernizci ezeket a vltozsokat is elsegtette. Az ipari trsadalom szksgess tette a ni munkavllalst (frfiak a fronton, nk a gyrakban). Mihelyt a frfiak visszajttek, a nk visszakerltek (tmenetileg) a fakanl mell. Ltrejtt egy majdnem teljes foglalkoztatottsg, a nk is elmehettek dolgozni. A nk jogi egyenltlensge kezdett enyhlni (vls liberalizlsa - a vilghbor olyan nagymrtkben szaktott szt csaldokat, hogy mr tnykrds volt a vls, pl. azrt, mert a felesg azt hitte, hogy az ura meghalt s jra meghzasodott…) Elvileg a levegben lg annak lehetsge, hogy a korbban elnyomott kisebbsgek „benyjtjk a szmlt”. A demokratikus orszgokban a kisebbsgeket nem lehet gy elnyomni, ezrt a demokrcik ezen a tren fejldsre vannak tlve. Id krdse, hogy az elnyomottak mikor brednek ntudatra. A harmadik pont az volt, hogy flfedeztk a fogamzsgtlst. A ketts mrce az erklcsben megsznt (csak a n szemlye biztos a gyereknl, muszj kontrolllni). A csaldok kett szakadtak, a nk nrendelkezst kaptak a testk fltt (fogamzsgtls, abortusz), elindult egy tnyleges emancipci, egyenjogsods lassan s fokozatosan, ettl hiteless vlt (valban a nk harcoltk ki). Magyarorszgon fellrl adtk olyanoknak, akik nem is ignyeltk. Elvileg msok segthetnek, de nem harcolhatnak helyettk (azok helyett, akiknek szksge van az autonmira).

A nyugati trsadalmakban kt lpcs volt:

1.   Fogamzsgtls elterjedse, 1968-as diklzadsok, hippik, stb. A csald fellaztsa volt a cl s nem a frfi n viszony megvltoztatsa. Kommunkban akartak lni. A polgri letformt akartk flvltani (monogmit). 68-ban szerencse volt, hogy nem kerltek a dikok hatalomra. Nagyon sok ms terletn a trsadalomnak nvelni tudtk a befolysukat (indirekt mdon elterjesztettk a kulturlis mintkat, knyszer nlkl - ha hatalomra kerltek volna, esetleg knyszerrel). A szexulis forradalom igazbl nem szenvedett veresget. Ez azrt nem krdjelezte meg az egyenltlensget, mert a kommunkban a frfiak voltak a „vezrrk”, a forradalmrok.

2.   A nk is elkezdtek karriert csinlni. Ez a fogamzsgtlsnak ksznhet. Ha van gyereke, akkor mr nehezen veszik fl, vagy ha van munkahelye, s gyereke szletik, akkor nem veszik vissza. Alacsonyabb emiatt a brezsk is. A gyereknevelst a munka tern a nk megsnylik. Azt gy tudjk kiszrni, hogy nem szlnek gyereket, csak mikor mr befutottak. A nk nem csak elvlhatnak, hanem anyagilag is fggetlenedhetnek. Ez a nket szexulisan is fggetlentette. Kezd megsznni a ketts morl. A nk ezt ki is kvetelik maguknak. Megsznik az is, hogy a nknek szexulis kapcsolataikban szemrmesnek kell lennie, ill. hogy a n passzv, vagy a frfi aktv. Ennek a krvallottjai a frfiak. Amg rendszeresek voltak a hbork, addig az ers frfi vdte a csaldot. Ma mr nincsenek hbork, teht elveszett ez a szerep. Az ipari trsadalomban a munkk fizikai ert ignyeltek - a frfiakat preferltk. Amikor ebbl mr kevsb lehetett meglni s egyre inkbb a szellemi munkbl lehet meglni, akkor a frfiak egy tradicionlis elnye semmiv foszlott. A hagyomnyos ni kszsgekre vltozatlanul szksg van (tantn, vn, stb.). gy tnt azonban, hogy a helyzet konzervldott (tovbbra is kvt fznek…). Mra fordult a helyzet. Sok j munkakr jelent meg (reklm, PR, stb.), ami a nknek kedvez, a frfiaknak nem annyira. A korbbi dominns frfi szerep olyan, mint egy elszegnyedett dzsentri… Ma mr egyre inkbb a pnz, s nem a rang szmt. A frfiak privilgiumait a nk egyre sikeresebben tmadjk. A Kdr-rendszer a msodik gazdasgnak ksznheten konzervlta a hagyomnyos n, frfi viszonyt, amit egybknt az llamszocializmus megprblt flbontani (teljes foglalkoztatottsg a nknek is).

Etnicits s faj

sszefoglals

 
Linkek
 
Link EE
 
Tli Olimpia,2006
 
Horoszkp
 
Hnyan jttetek ma?
Induls: 2005-05-08
 
Fa-Time
 
Kalendrium
2025. prilis
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!