tescos12ab
Men

kpek

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
zifal
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Mikor menjnk bulizni?
Lezrt szavazsok
 
Hov menjnk bulizni?
Lezrt szavazsok
 
Rescue links
 
BMI-s jegyzetek
 
I.ves anyagok
I.ves anyagok : Szociolgia

Szociolgia

bors  2005.10.18. 10:43

Dr. Balog Ivn I.

Mi a szociolgia?

Egy a trsadalomtudomnyok kzl, de ha sz szerint fordtjuk, akkor is trsadalomtudomnyt jelent.

A tbbi trsadalomtudomnyt szellemi vagy humn tudomnynak nevezik.

A szociolgit az 50-es vekben betiltottk.

A szociolgia a trsas viszonyokat vizsglja mikro s makro mretben.

A szociolgia fejletlen tudomny volt, mert a Rkosi-korszak (nem volt betiltva) eltt nem tmogattk. Nem tudott Magyarorszgon rvnyeslni ez a tudomnyg, nem professzio-nalizldott.

A tudomnyos intzmnyekben csak rszben foglalkoztak szociolgival, br ltezett egy folyirat Trsadalomtudomny cmen, ami szociolgiai folyiratnak vallotta magt, de sok volt benne a nem tudomnyos rs. A lapot a Trsadalomtudomnyi Trsasg mkdtette. A trsasg tagjai nem kpzett szakemberekbl lltak, ezrt inkbb mkedvel sszejveteleket tartott, mint tudomnyos konferencikat.

1942. a Pzmny Pter Tudomnyos Egyetem trsadalomelmleti tanszket alapt, ami kzel ll ahhoz, hogy tudomnyosan mvelje a szociolgit.

Emberi szociolgia – a Horthy rendszerben s korbban is nem szociolgus vgzettsg, hanem ms, humn vgzettsg emberek, sokszor rk, jsgrk mveltk.

A preszociolgia els magyar mhelyt polgri radiklis gondolkodk hoztk ltre. k a magyar trsadalmat vizsgltk.

A szociolgia modern polgri tudomny. Kb. 150 ves. Egy tradicionlis trsadalomban (pl. Feudalizmus) nem volt igny arra, hogy a trsadalmi folyamatokat empirikusan vizsgljk, rendszerezzk, terikat lltsanak fel.

A kzpkorban szorosan sszeolvadt a vallssal. sszekapcsoldott az, ami van, azzal, aminek lennie kellene. Keveredtek a tnyek s a vlemnyek arrl, hogy mi lenne a helyes. A katolikus egyhz nem ad arrl tfog kpet, hogy mi a helye a trsadalomban. Ez a szekularizciig tartott.

A klnbz eurpai trsadalmak klnbz gyorsasggal s klnbz mrtkben modernizcin mentek keresztl - kialakult a modern trsadalom. Ezzel megsznik az egyhz (a valls hatalmval uralkodk) s a fldesurak hatalma. Nem emberfeletti tnyezk uralkodnak, hanem elfogadott tnyeken alapulva biztostjk be a hatalmon lvk jogos uralkodsukat.

Ez az talakuls forradalmakkal jrt Eurpa szerte. Pl.: a francia forradalom felszabadtotta Franciaorszgot, de nem volt kpes bkt teremteni, teht nem egyrtelmen pozitv eredmny. Vlsgjelensgek sora mutatkozik a politikban. „Amit nyertek a rven, elvesztettk a vmon.”

A trsadalomban is vltozsokat hozott a modernizci. Ipari forradalom: eddig tradcikra tmaszkodva a dnten falusi jelleg trsadalom volt a jellemz. Minsgi egyenltlensg volt az emberek kztt, aszerint, hogy ki melyik trsadalmi rteghez tartozik, de volt egyfajta szabadsg. Az elnyomottaknak is voltak garantlt jogaik (szerzdsek). Autonmik terleti alapon. Az ipari forradalom ezt a biztonsgban l trsadalmat felbontotta. A vrosok hirtelen felduzzadtak. Az emberek kiszakadtak a megszokott krnyezetkbl. A korbbi rtkrend mr nem volt rvnyes. Sokan nem talltk helyket az j trsadalomban, s fldnfutk vagy alkoholistk lettek – teht deviancit okozott.

A modern polgri llam monopolizlta a hatalom gyakorlst. Az igazgatsi feladatok kiszlesedtek. Az infrastruktra szksgess tette, hogy a trsadalom fellrl ttekinthet legyen. Ehhez arra volt szksg, hogy tanulmnyozzk a trsadalmat: szablyszersgeket lltsanak fel r. Aki megismeri a trsadalom szablyszersgeit, az, ha hatalomra kerl, kpes lesz uralkodni felette.

A szociolgia els ri francik voltak. Franciaorszgban intzmnyeslt elszr a szociolgia, mint tudomny. Az els szociolgiai egyetemi tanszk is Franciaorszgban alakult.

A trsadalomnak nincsenek trvnyszersgei.

Rgebben gy gondoltk, hogy a trsadalom egy darab termszet, aminek trvnyszersgei vannak, s az oksg uralja. Azonban a mai felfogs azt mondja, hogy a trsadalom olyan darabja a termszetnek, amit az olyan ember alakt, aki rendelkezik rzelmekkel, attitdkkel, intellektussal, mentalitssal. Ez a felismers nmet szociolgusoktl szrmazik.

Akikkel foglalkozunk, azoknak is van kialakult nzetk a trsadalomrl.

Ha egy trsadalomban gond van, akkor meg kell reformlni. A szociolgia is reformelmletnek szmtott, mikor a francik elkezdtek vele tudomny szinten foglalkozni. Reformprogramokkal elbe mehetnk azoknak a vltozsoknak, amik kibontakozban vannak. Franciaorszgban a szociolgia vlsgtudomny volt.

A szociolgia fnykora a jllti llam fnykorhoz kthet.

A szociolgia gyakorlshoz polgri trsadalom szksges: demokrcia, szabadsg, az llampolgrok rdeke, hogy rsz vegyen a reformokban. Az llampolgrt, mint rtelmes partnert kell kezelni, szksge van arra, hogy rlsson a trsadalmi folyamatokra. Az egyn a sajt sorsnak a gazdja. Jelents a piac szerepe, mert az ember a piacon fogyasztknt viselkedik. Meg kell rtenie, pl. hogy mirt emelik a benzin rt stb.

Nem kedvez a szociolginak (ilyenkor nincs r szksg):

w        Diktatra

w        Kzpkori trsadalmi rendszer

w        Magyarorszgon a Rkosi- s a Kdr rendszer

w        Demokrcia – de csak abban az esetben, ha az llam szerepe cskken, ha nincs elg befolysa.

Az igazsgtalansg cskkentshez is hozzjrul a szociolgia.

Vannak tudomnygak, amik a szociolgirl vltak le:

w        piackutats

w        kzvlemny-kutats

w        HR

w        PR

Trsadalmi rtegzds

„a szociolgia kirlyi rsze”

A trsadalmi egyenltlensgekkel foglalkozik. A trsadalmi egyenltlensg a trsadalmi klnbsgek kz tartozik. Vannak olyan klnbsgek, amik nem egyenltlensgek.

A klnbsgek nem felrendelt, hanem mellrendelt viszonyokat fejeznek ki. Pl. mssg: etnikai, faji, vallsi stb.

Az egyenltlensg: szegnyek s gazdagok.

A trsadalmi egyenltlensg j, vagy nem j?

Elit – kzposztly – szegnyek

Mechanizmusok elosztjk a j s a kevsb j pozcikat, ezek hozzk ltre az egyenltlensget.

Egyenltlensg:

w        Helytelen (az egyik nzpont szerint)

w        Kvnatos (bizonyos mrtkben, mert nem jelent igazsgtalansgot) – vannak, akik megrdemlik a jobbat. Bizonyos mrtkben helyes s j. Akik az egyenltlensgek haszonlvezi, azok ezt pozitv dolognak tartjk. A szegnyek kztt is vannak, akik jogosnak vlik helyzetket.

J pozci, elny – nzpont krdse: akik el akarnak szakadni a nagyvrosok zajtl, a civilizci vvmnyaitl, azok falura mennek pihenni, erre pt a falusi turizmus.

A szociolgus ms rtkelsvel foglalkozik, sajt rtktlett flreteszi, kivve rtegzds-kutats esetn.

A szociolgusok tbb-kevsb baloldaliak, a legtbb tmadst jobboldalrl kapjk.

A rtegzds sz a geogrfibl szrmazik. A rgezdst a szociolgia a trsadalmi szerkezet struktrjval kapcsolatban hasznlja. Azt vizsglja, hogy hogyan mkdik a trsadalom. A rtegzds mondja meg, hogy kik a nyertesek s kik a vesztesek. Ma egyre nagyobb szerepe van a piackutatsnak.

A jog a mvszet, a valls, a politika mind trsadalmi alrendszerek.

A trsadalmi rtegzdst klnbz sttuszok alapjn jellemezhetjk.

Klnbz dimenzikbl vizsglhatjuk:

w        jvedelem

w        tuds (kpzettsg)

w        telepls, lakhely

w        hatalmi helyzet

w        rdekek rvnyestse

A sttuszok hatalomfggk

Legelnysebb rteg: az elit – nagyon szk rteg, kevesen vannak, nehz ide bejutni.

Kzposztly – nehz hatrt hzni, vagy ers s nagy ltszm rteg, vagy alig van, esetleg nincs is.

Az elitet szakadk vlasztja el az egyszer emberektl.

A kzposztly vlogathat, nemcsak fizikai szksgleteit tudja kielgteni, jrtas a kultrban, ez a rteg legkevsb hajlamos a szlssgekre. A kzposztly kifejezs polgrt jelent, nyugaton (ahol mr posztmodern s posztindusztrilis trsadalmak vannak) a polgr szt hasznljk kzposztly helyett.

Tisztes polgri jlt (a lakossg 2/3-a polgr) volt a jlti llam fnykorban. Az eurpai trtnelem a polgrosods folyamatnak is felfoghat. Eurpn kvl a szabadsg trsadalmon kvli tnyez. Szabadsg: a trsadalmon kvli dolgok, a polgroknak bele kell trdnik a sorsukba.

Zrt trsadalom: pl.: kasztrendszer, nem lehetett rteget vltani.

Nylt trsadalom: mindenki a sajt tehetsge, tudsa alapjn boldogulhat.

A kapott sttusz rkldik: nem az vagyok, akinek tartom magam, hanem akinek tartanak – megblyegzs (etnikai konfliktushoz is vezethet).

Idelis nylt trsadalom: a sajt rdemek dntik el, ki hova tartozik. Meritokrcia: mindenki olyan helyre jusson, amilyet megrdemel. Eslyegyenlsg van.

Az iskolarendszert azrt hoztk ltre, hogy lekzdjk az otthonrl hozott egyenltlensgeket.

Ma az egyenltlensg cskkensrt harcolnak, de az egyre inkbb n.

Karl Marx

w        nem volt szociolgus

w        a szociolgia alapti kz soroljk

w        kzgazdsz, filozfus volt, de kihagyhatatlan a nagy szociolgusok sorbl

w        sikertelen, bukott polgr volt

w        lete vgig bohm letet lt, nem tudott beilleszkedni a trsadalomba, kvlrl, ellensgesen nzte a polgri trsadalmat

w        Hegel kvetje volt (Hegel dialektikjt alkalmazta – egy dolog lehet egyszerre nmaga s nmaga ellentte is)

w        materialista filozfit alaktotta ki

Formci-elmlet: a formcik (trsadalom tpusok) idrendben szksgszeren kvetik egymst. Meghatroz a termels, a gazdasg, termelk s az ltaluk megtermelt rtktbblet kztti ellentt (kizskmnyolk – kizskmnyoltak). Ilyen ellentmondsok a formcikon bell a fejlds f tnyezi

Rendszer-elmlet: az egysg harmnijt hangslyozza, minden egyes rsz kln funkcit tlt be, de a klnbz rszek tkletes egysget alkotnak, a konfliktusok httrbe szorulnak, a hangsly az egyttmkdsen van

Konfliktus-elmlet: Marx a konfliktus-elmlet hve, a rendszer-elmlettel lltja szembe, a konfliktusokat hangslyozza, de nem tud vlaszt adni arra, hogy egyes trsadalmak mirt kpesek hossz ideig konfliktusok nlkl mkdni

1.       Prekapitalista termelsi md

2.       Modern termelsi md                            forradalom

1.       A kt fl kibkthetetlen

2.       A modern felfogs szerint a termel s a kizskmnyol kztt megsznik az ellentt, de ez csak forradalmi ton kvetkezhet be.

A marxizmus

A mai napig az egyik legnagyobb hats elmlet, amivel a nyugati trsadalmakat magyarztk. Kritikai elmlet, mert a polgri trsadalmat kritizlja. tfog elmlet, mert mindent meg tud magyarzni. Kielgti az emberek tudsvgyt. A sok rszlet egy teljes egssz llhat ssze, ha megismerik a marxizmus elmlett. Nem tudomnyos elmlet, hanem vallsi ignyeket elgt ki. A marxizmus jelents rsze tudomnyosan nem igazolhat, de nem is cfolhat. Tudomnynak lltjk be, ami szubjektv vlemny, hit. Ezrt vlhatott diktatrk vezet ideolgijv. A tudomny a politikban legitimcis eszkzz vlt.

A marxizmus annak ksznheti sikert, hogy olyan tmeges lelki ignyeket elgt ki, amelyek siek, a biztonsgra, s a lelki harmnira irnyulnak.

Kelet Eurpban a szocializmus ideolgija volt, az iskolban tantottk, nem lehetett kritizlni, ezrt ezeken a terleteken megbukott, mint uralkod ideolgia. Nyugaton a mai napig szellemi potencil, mert ott nem volt hivatalos ideolgia. Volt kritikja a fennll rendszernek. m mindezek ellenre nyugaton is elrte vlsgidszakt. Egyik oka a trsadalmi mobilits, a msik a munkanlklisg.

w        Trsadalmi mobilits: soha nem tudott mit kezdeni ezzel a krdssel, mert a trsadalmi trtegzdsi folyamatot nem vette figyelembe. Zrt trsadalomnl kicsi, nyitott trsadalomnl nagy a trsadalmi mobilits. A marxizmus forradalom centrikus elmlet, a trsadalmi mobilits pedig forradalom ellenes (csak azok kpesek forradalmat kirobbantani, akik nincstelenek), ezrt nem tudott vlaszt adni a krdsre. Azonban ltezik trsadalmi mobilits, mert a munksosztly nem a burzsozia ellen fordul, hanem maga is burzsozia tagjv vlik. gy megdl a marxizmus elmlete (megdl a kapitalizmus fejldsre tett jslata).

w        Munkanlklisg: nem tallt r megoldst. Szerinte, aki munkanlkli, azt nem lehet kizskmnyolni, gy nem is tekinti olyan rtegnek, akivel foglalkozni kne.

Mr az 1938-as gazdasgi vilgvlsg idejn kiderlt, hogy a marxizmus meg fog dlni. Tbb orszgban a fasizmus gyztt, mert a munkanlkli nem lzadt, mert nem tudta megszervezni magt. A munkanlkli nem konfliktuskpes. A munkanlklisg dezintegrldst jelent: a munkanlkliek kiesnek a trsadalombl. Nem kpesek kollektv cselekvsre, csak devins jelensgeket tudnak produklni (bncselekmnyeket kvetnek el, alkoholistk lesznek). Vesztes rteget alkotnak. Aminek k a krvallottai, azt nem lehet megbeszlni.

A marxizmus a globalizcival kapcsolatos krdsekkel is foglalkozik:

w        kiemelik a munka s a tke kzti ellenttet, s vilgmret problmaknt kezelik

w        nemzeti trsadalmakkal foglalkoz tudomny, de a globlis problmkkal is foglalkozott

w        tlpte a szociolgia szabta hatrokat

w        a vilg klnbz trsgekre oszlik, ezek kztt vannak dominnsak, akik mindig

w        nyertesek orszgok zskmnyolnak ki ms orszgokat

Ezeket a szempontokat Wallerstein trtneti modelljnek hvjuk.

A marxizmust emiatt nem lehet figyelmen kvl hagyni, de befolysa egyre inkbb cskken.

mile Durkheim

A szociolgia alaptatyja. A klnbz szociolgiai elmleteket csoportostja.

Csoportostsi szempontok:

w        vitkat is jeleznek

w        hogyan pthet fel egy trsadalom a terikban

w        a trsadalmak milyen alkotelemekbl llnak, s mi a kapcsolat kztk

w        mi a fontosabb, az egyn vagy a kzssg

w        mi a fontosabb, amit emberek maguk gondolnak vagy vannak valamilyen szemlyen fltti intzmnyi szablyok, amik fontosabban az egyni gondolatoknl.

Ki a fszereplje a trsadalomnak?

Az egyn vagy a kzssg?

Mdszertani individualista

Mdszertani kollektivista

Az egyes egynek cselekedeteinek motvumaibl kell megrteni a kollektv cselekedetet.

Ahhoz, hogy trsadalomrl beszlhessnk, legalbb kt ember egymsra hatsa szksges. Vannak egyn fltti mechanizmusok, s ezekbl kell megrteni az egyneket is. Igazbl emberek nem kellenek: vannak eszmk, intzmnyek, tudomny, politika, mvszet, csak az egyszer emberek esnek ki a felfogsbl.

                                              szubjektivizmus - objektivizmus

Az emberek szubjektv rtkelemeit kell alapul venni.

A trsadalmi tnyek, dolgok nem megfoghatatlanok. Nem az interpretcikat kell vizsglni, hanem a trgyiasult, megszilrdult trsadalmi jelensgeket. (pletek, malkotsok, nyelv)

                                                    racionalistk - irracionalistk

Az ember eszes lny.

Az embert az sztnei s az rzelemi irnytjk.

Durkheim, mint mdszertani objektivista:

Legjobb munkja kultr-antropolgia jelleg: Az osztlyozs elemi formja cmet kapta.

Osztlyozs: a minket krlvev esemnyek logikai besorolsa. Hogy milyen szempontok szerint csoportostunk, az trsadalmanknt eltr.

Az ismert viszonyok szerint osztjk be a krnyezeti tnyezket a termszeti trsadalmak – ezt szociomorfizmusnak hvjuk (a trsadalomhoz hasonl, alkati hasonlsg)

 ez mrvad az egsz vilg megformlsban

Az ngyilkossg:

Durkheim volt az els nagy deviancia-kutat. Mivel az ngyilkossgot is a deviancik kz sorolja, ezt is vizsglta.

Deviancia: devins az, ami az tlagtl eltr (ma mr nem gy van).

Egy-egy trsadalmi jelensgben a tpust kell keresni, ez az tlagban foghat meg. Relevns, ami egyn fltti, ami trgyiasul (pl. statisztikai adatok), ami kollektivldik.

Durkheim adatokbl prblt meg egynre lebontott adatokat fellltani. A krnyezettel magyarzhatjuk a dolgot. Ezt szociologizmusnak nevezte. Hangslyozta, hogy a szociolgia egy kln tudomnyg, aminek sajt vizsglati terlete van. az els szociolgiai tanszk megalaptja.

Az ngyilkossg jelensge:

Egy terlet tlagos ngyilkossgait vetette ssze. Azt vizsglta, hogy egyik helyen mirt tbb, msikon mirt kevesebb az ngyilkossg.

Szerinte az ngyilkossg egy konstrukci. Az ngyilkossg az, amit egyesek annak tartanak (pl. a statisztikusok). Hogy a statisztikusok mit neveznek ngyilkossgnak, az kultrafgg (pl. a valls eltli).

Valahol azrt van tbb ngyilkossg, mert a statisztika hamarabb fejldtt, jobban, hamarabb fel tudtk mrni a trsadalmat (pl.: Nmetorszg, Osztrk – Magyar Monarchia). Azonban csupn az ngyilkossgi ok-statisztikkkal nem megynk semmire (ez nem magyarzza, hogy mirt jtt ltre az ngyilkossg). Egynre lebontva okokat nem lehet megmondani.

Foglalkoztatta az a krds, hogy mirt lesznek hamarabb ngyilkosok a protestnsok, mint a katolikusok. A protestns valls inkbb egyedl hagyja az embert, gy az elmagnyosodik, minden cselekedetrt felel.

3 fajta ngyilkossg ltezik:

1.      Altruista / nfelldoz

Mg nem modernizcis termk. Kollektv rendben, szilrd kzssgben l emberek. Egyrtelm szablyok. Az egyn felolddik a kzssgben. A megszgyenlstl val flelem hajtja az embereket az ngyilkossgba. Ha megszgyenl az egyn, akkor a szgyen thrul a rokonsgra is. Ha nincs kzssg, n sem vagyok.

2.      Egoista

Ellentte az altruistnak. Ez mr modernizcis termk. Azrt lesz ngyilkos az ember, mert sajt letben nem rte el cljait, s nem tallja helyt a kzssgben. A trsadalom ltal felknlt clok nem jelentenek neki semmit. Az individualizci keltette letre.

3.      Anmis

A "nomos" grg sz, jelentse trvny. Nincsenek normk, nem lehet deviancirl beszlni, nem lehet megmondani, hogy mi mitl tr el. Kvl szp, de bell nem lehet tltni az rtelt. rtkres tr, nincsenek fogdzi. Nem lehet mi alapjn dnteni.

Bntetjog

w        bncselekmny

w        bnssg

A bnzs maga normlis. A bntett, a bncselekmny a deviancia. A bnzs hozz tartozik a trsadalom mkdshez. A bnzs nem azrt tljk el, mert rossz, hanem azrt rossz, mert eltljk.

Definci krdse, hogy mi hatrozza meg, mi devins.

Kollektivista: A kzssg dnti el, hogy ki tartozik oda, hol hzza meg a hatrt. A j s rossz kzti klnbsg a kzssgi kohzit nveli. Ha klnbsget tudunk tenni j s rossz kztt, van r esly, hogy fennmaradnak a normk, a vilgkpek, amik a kzssg jrateremtst biztostjk.

Azt vizsglta, ha van hallbntets, cskken-e a hallbntetssel jr bncselekmnyek szma. Vizsglata sorn azt az eredmnyt kapta, hogy a hallbntets meglte nem befolysolja a bncselekmnyek elkvetit. Ezrt nincs rtelem a hallbntetsnek. Ha egy bntett vagy egy bncselekmny nem oszt s nem szoroz, akkor nincs statisztikailag megformlhat hatsa. A bnte

 
Linkek
 
Link EE
 
Tli Olimpia,2006
 
Horoszkp
 
Hnyan jttetek ma?
Induls: 2005-05-08
 
Fa-Time
 
Kalendrium
2025. prilis
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!