Sajtmfajelmlet
bors 2005.10.18. 10:40
A riport
A tudstsbl ntt ki. A riport angol sz (a latin „reportare”, „reporto” szbl szrmazik), jelentse „visszaad.” Megprblja az eredeti lmnyt valsghen visszaadni. A riport komplex mfaj. Szinte minden ms jsgri s szpirodalmi mfaj elemeit, eszkzeit felhasznlja, a hrtl az interjn t az esszig. Huzamosabb ideje az egyik legmagasabb presztzs mfaj a sajtban a publicisztika mellett. Ennek tbb oka van.
Az jsgrs s a szpirodalom kztt a riport az tjr. A szakmban ltalban ezen irodalmi riportot rtnk. A szpirodalom ignyvel s eszkzeivel ksztik el. A legjobb riporterekbl szprk lesznek, lehetnek. Hemingwaynek vannak fantasztikus riportjai, a Toronto Star prizsi tudstja volt.
A tudsts s a riport kztt a legfontosabb klnbsg, hogy a tudst a helyszni esemnyek megfigyelje, kvlllknt adatokat regisztrl, a kznsget kpviseli, rekonstrulni prblja az esemnyeket, a riporter pedig benne van az esemnyekben, testkzelbl, gyakran rsztvevknt szmol be. A riport tkrt tart a trsadalom el.
Gnther Wallraf a XX. szzad egyik legnagyobb riportere, az oknyomoz, tnyfeltr jsgrs feltallja. Hres knyvei: nk ott fenn, mi itt lenn, Legalul. Hres riportknyveket rt Norman Mailer (A hhr dala), Truman Capote (Hidegvrrel), s Scott Fitzgerald (A nagy Gatsby). Tom Wolfe a Capote, Mailer utni jhullm alakja.
A riport hatrmfaj a novellval s a hozz kzel ll glossza s trca nhny elemt is felhasznlja. A novella nem tartalmaz konkrt informcikat, neveket, a fikci talajn ll. A riportnak mindenben tnyszernek s valsghnek kell lennie. A vilgot magyarz mfajok kzl az essz ll a cscson – a tudomnyossg ignyvel foglalkozik a klvilg jelensgeivel, a riport f clja pedig az brzols. A riport a szociolgia eszkzeivel trsadalmi jelensgeket mutat be s ehhez prostja a szpirodalom elemeit. A riportban jelen van dialgus, cselekmny, milifests, fordulat, feszltsgkelts, ksleltets stb. A riport nlklzhetetlen eleme a sztori, nemcsak esemnyt jelent, hanem drmaisgot, feszltsget, atmoszfrt. A valsg egy szelett mutatja be, be akarja avatni az olvast. Az jsgr megosztja ismereteit az olvasval.
A riportrs mvszete abban ll, hogy a valsgot sztszedi apr darabokra majd ismt sszerakja. A j riporter a rszletekbl ptkezik, s sosem magyarz. A riport sosem arrl szl, hogy „mi lehetne,” hanem arrl, hogy „mi van.”
Az tlers s a riport kztt az a klnbsg, hogy az tlers statikus, a riport pedig mozog, teljessge apr rszletekben mutatkozhat meg. A riport megragadja a valsg egy rszlett. A riport clja a beavats, az lmny tadsa. A riport kzvettsvel az jsgrs is rsze lesz a hangulatnak. A novella clja az elfogads, a j riport a felfedezs lmnyt mutatja.
A riport mikzben a valsg legfontosabb elemeit magyarzza, nmagban ez nem elg. A riport bemutatja a jelensg trsadalmi httert, az sszefggseket, a motivcit.
Darvas Jzsef: A rgi Magyarorszg felfedezstl az jig c. cikkben a kvetkezket rja: A rabsg megismersnek, felfedezsnek, s tkrzsnek ms az ri s ms a tudomnyos mdszere. A szociolgia s a szociogrfia a valsgot a tudomny szemvegn t mutatja be. A riport ezzel szemben szubjektv, impresszionistnak is nevezhet. Ms szrn t mutatja be a valsgot. A riport lthatv teszi, ami a htkznapi ember szmra lthatatlan. A riport leginkbb li meg szakmjt hivatsknt, nem tesz klnbsget civil s szakmai lete kztt, szenvedlyesen keresi a tmt.
Hres riporterek:
w John Reed – A ptervri forradalomrl szmolt be egy krimi izgalmval.
w Ernest Hemingway – spanyol hbors riportjait a hitelessg, elktelezettsg miatt rtkeltk.
w Oriana Fallaci – vietnami hborrl rt knyveket, a megrts dominl benne. N.
w Gnther Wallraf – kpviseli a legkockzatosabb riporteri magatartst: ms emberek brbe ltzik, elmerlve gy a valsgban.
w Richard Kapuscsinszki – riporter, mikzben vilghr s gazdag. Ezt kevesen tudjk megtenni. Az esemnyeket megli s hitelesen tudst. Szereti a magyarokat. A trtnelmi jelentsg esemnyek krniksa. Ma mr politolgusknt avat be az esemnyekbe.
Magyarorszgon az n. npi rk a mfaj klasszikusai. Mricz Zsigmond, Nagy Lajos rtk az els szociografikus riportokat.
Tnyfeltr vagy oknyomoz riport
A tnyfeltr riport alapja a ktely, htha nem gy mennek a dolgok, ahogy mi tudjuk, neknk belltjk, htha neknk kevesebbrl szmolnak be, mint amennyi elvrhat volna.
A mdia a Watergate-gy kapcsn dbbent r korltlan hatalmra. A Washington Post, s jsgri (Bernstein, Woodward) nlkl sosem kerlt volna napvilgra az gy. Az USA-ban „investigation”-nek nevezik a nyomoz riportot. Ez a klasszikus jsgrs, ettl a magyar jsgrs mg messze van.
jsgrs – tjkoztats, melynek feladatt az jsgr vllalja magra a trsadalom rdekben s annak tmogatsra. Az egyn kptelen az intzmnyestett hatalmat ellenrizni, s ezt a feladatot vllalja a mdia, mert rendelkezik pnzzel, hatalommal, presztzzsel.
Lnyegben nincs klnbsg az jsgrs s az oknyomoz jsgrs kztt. Az rintettek ltalban nem hajlandak informcival szolglni, az jsgr dolga ezek kidertse. Minden informcit legalbb kt fggetlen forrsbl kell ellenrizni. A Watergate-gyben eleinte nvtelen forrsokbl szrmaztak az informcik. A kormny ekkor rosszindulat kzlseknek nyilvntotta Bernsteink informciit. A cikkek eleinte eldugva jelentek meg a lapokban, ksbb cmlapsztoriv vltak.
Brmennyire is demokratikus egy llami berendezkeds, a hatalom sosem szereti, ha a sajt vgzi a dolgt s a kormnyzattal szemben kritikus. Ahol mkdnek a demokratikus jogllam intzmnyei, ott hatsa van a lert sznak. A tnyfeltr riport hatereje az a hit, hogy Magyarorszgon is hosszabb tvon megvltoznak a viszonyok s a magyar sajt kpes lesz eljtszani azt a szerepet, amelyet a demokrcia megszabott neki.
Mi s hogyan trtnt – ez a f krds. A sajtviszonyok kritikja az, amikor az jsgrs s az oknyomoz jsgrs szt van vlasztva. Sajnos Magyarorszgon is ez a helyzet.
Hrsztori – elsknt megkapni azt az informcit, amelyet szndkunktl fggetlenl is elmondannak. Magyarorszgon ma ezrt folyik a verseny.
Tnyfeltr sztori – Az angolszsz jsgrsban ez a legfontosabb. Elsknt kzlni azt az informcit, amit el akarnak hallgatni.
A tnyfeltr riporter alapllsa
w rkds – a kzmegegyezsen alapul elvektl s gyakorlattl val eltrs feltrsa.
w Figyels – llapot. lland kszenlti llapot, az esemnyek figyelse, az sszefggsek felfedezse.
w Opponls – feltrni az ellentmondsokat, szemben llni. Ez az, amit a hatalom vgkpp nem tud elviselni. A tnyfeltr riporter nem fogadja el olyannak a tnyeket, amilyennek ltszanak, feltrja mindazon sszefggseket s informcikat, melyek ugyanazon jelensget j s igazabb megvilgtsba helyezik.
w A tnyfeltr riport kataliztora az igazsgossgba s progressziba vetett hit, a dolgoknak rendben kell lennik, s ha nem gy megy, arrl az llampolgroknak felttlenl tudni kell, teht a nyilvnossg kontrolljnak rvnyeslni kell.
w Az informcit a forrs hitelesti. Az informtor s az jsgr kztt bizalmas viszony jn ltre, amelyet a klcsnsen elfogadott jtkszablyok teremtenek meg. Elre kell tisztzni az informci kezelst, biztostunk-e anonimitst stb.
A tnyfeltr riport ksztsnek menete
w Az a jelensg, amellyel foglalkozunk, termszetesen sszhangban van-e a mindennapok bevett gyakorlatval, a kzmegegyezsen alapul etikai kvetelmnyekkel, van-e eltrs a szerepltl elvrhat magatarts s a valdi magatarts kztt.
w Az informci valsgtartalmnak ellenrzse: meg kell keresni, fel kell kutatni a forrsokat. Tisztzni kell a krlmnyeket. A feltrt informcikbl s krlmnyekbl rekonstrulni kell a valdi esemnyt (nyomozati szakasz). Meg kell llaptani, hogy a rekonstrult esemny mennyiben tr el az elvrhattl. Vgl tisztzni kell a sajt vlemnynket az gyrl.
w Adatfelvtel vagy tnyfelvtel: interjk, bizonytkok, vallomsok, megerstett lltsok felsorakoztatsa (a hitelessg szem eltt tartsval).
w sszegzs – a „vdirat” megfogalmazsa. Dnt pont: az gy fszerepljt szembestjk a tnyekkel, de csak a legvgn. (Mert eltte megfenyegethetik a tankat, eltntethetik a bizonytkokat.)
w Szembests – elre megtervezett taktika szerint, cl a beismers.
w A riport megrsa a kimeneteltl fggen, szerkeszts.
w A riport struktrjnak felptse. A kulcssz a fejlds: hogyan fejldik a cselekmny. Meg kell tallni az informcik logikus sorrendjt. Ilyenkor a gerinc rdekel, nem a terjedelem. A vgn „meghzzuk” az anyagot. Minden kimarad, ami nlkl nmagban mg megll az anyag. A jelzket kihzzuk.
Feature
Az angolszsz jsgrsban leginkbb elterjedt mfaj. Jelentse „magazincikk,” magazinrs. „A feature olyan brzolsi forma, amelyben a csekly szm dramatikus helyzet a jellemz vonsok kiemelsvel vlik letszerv, rdekess.” /Klaudia Mast/ A feature teht egy esemny legjellemzbb ismertetjegyeit emeli ki, a konkrtbl ltalnost. sszefggseket konkretizl s szemlltet, vagyis pldaszeren bemutat. A feature a legkorszerbb mfaj, de sajnos Magyarorszgon szinte senki sem r feature-t.
A riport s a feature kztti klnbsg
Mg a riport az esemnyek rszesv teszi olvasjt, addig a feature elvont tnyeket szemlltet, szerkezeteket tesz lthatv. A feature-ben minden tovbbi nlkl megengedett a fiktv jelenetek hasznlata, ami a riportban azonban megengedhetetlen. A feature tipizlja, vagyis nem vonatkoztatja egynekre az brzolt jelenetet, az olvasban tudatostja a felcserlhetsget. Ezzel szemben a ler riport felcserlhetetlen, egyszeri esetrl szl.
A jelensget kell elszr megtallni. Pl. a jelensg a computeres generci, aki mr egszen kicsi kora ta tudja kezelni a szmtgpet. A feature megszemlyest. Amikor a kis Gzrl rok, akkor egy egsz genercit kpvisel.
A riportban teht a szerepek nem cserlhetk fel, ennek ellenre a riport s a feature kztt elmosdnak az tmenetek. A feature akkor j, ha valdi, autentikus lmnyekben rszesl a kznsg. A feature nyelvezett alig lehet megklnbztetni a riporttl. A feature nemcsak konkretizlja az absztrakt dolgokat, hanem a szraz hranyagot is laza, rdekes lerss vltoztatja, vagyis a befogadkat a prezentci mikntje szrakoztatja.
Infotainment – Klaudia Mast gy hatrozta meg a feature-t. Ez az informci s a szrakoztats sszevonst jelenti. A feature lnyegt abban lehet a legjobban megragadni, mint mikor a szpsgkirlyn mondja el az idjrs-jelentst.
Kt fle feature ltezik:
w Trtnetfeature vagy sztorifeature – a lnyeg az informci, aminl a komolysgot a csomagols laztja fel. (Pl. a szpsgkirlyn mondja el az idjrs-jelentst.)
w Tudstsfeature – a riporthoz ll kzelebb. Mast szerint informcis trsadalmunkban a loklis napi politika egyre elvontabb s az olvas szmra egyre rthetetlenebb. A feature stlusformja alkalmas arra, hogy le tudjk rni a trsadalom egszt.
Gyakori tvutak, hibk a feature-nl
w Hiba az elejn szmokkal s tnyekkel letmadni az olvast.
w Nem szabad hossz idzetekkel operlni. Blokkszeren, s nem egybe kell becssztatni az idzeteket.
w A j kezdet utn a szveg elszrkl, mert tlzsfoljk tnyekkel.
w A legfontosabb hiba: mikzben megengedhetk a fiktv rszletek, nem terjeszkedhetnk tl a vals informcikon.
Feature a rdiban s a televziban
Kt eleme van: a dokumentumjellegnek van egy eredeti s egy atmoszfra hangja. A klnbz nyelvi stlusok sznestik a feature-t. A szemlletessg a TV-ben kpi nyelvet jelent. A TV-s feature fontos eleme az eljtszott kpi cselekmny, lehetnek megrendezett jelenetek. Ezek s az autentikus dokumentumfilmek elklntendk. A TV-s feature meghatroz eleme a kpmetafora. llapotokat, hangulatokat brzolhatunk vele. Pl. az elmlst rzkeltethetjk hull falevelekkel vagy ids emberekkel. A kpmetafort elssorban akkor hasznljuk, ha vals kpekkel nem tudjuk vagy nem akarjuk lefesteni a valsgot. Meg kell prblni olyan kpeket hasznlni, amelyeknek szimbolikus jelentse van s relis jelentskn tl mg tovbbi kifejez ervel brnak. A jl megvlasztott kpi metafora tbbet mond, mint 10 mondat. A feature feladata megrtetni a vilgot ltalban s a konkrt problmt magban.
A feature ksztse
A legfontosabb, hogy egy kvncsisgot felkelt dramaturgiai keretet kell tallnunk a tmhoz. Az, hogy mi trtnt, mg nem jelenti, hogy teljes egsz trtnet birtokban vagyunk.
Vlemnykzl mfajcsald
A tnykzl s a vlemnykzl mfajcsald kzti klnbsg
w A tnykzl mfajcsaldban az informcikat dolgozzk fel s objektivitsra trekednek. Valsgh tjkoztats a cl.
w A vlemnykzl mfajcsaldban rtkelnek, elemeznek, vlemnyt nyilvntanak s e tekintetben szubjektvek.
A vlemnykzl mfajcsald tagjai: kommentr, vezrcikk, jegyzet, glossza, karcolat, kroki, humoreszk, pamflet, publicisztika, trca, kritika, essz
A vlemnykzl mfajcsaldban eltrbe kerl a szerz szemlye. (A tnykzl mfajcsaldnl ilyen a riport s a tudsts)
A vlemnykzl mfajok, mikzben tmkat knlnak az olvasnak (ezek is az informcihoz kapcsoldnak), gondolkodsra s egyni vlemnyformlsra is sztnzik ket. Kivtel: a jegyzet. Van rdis s tvs vlfaja is. rveket sorakoztatnak fel, a kznsget megismertetik az jsgr llspontjval.
A Gutenberg eltti kor mr ismerte a vlemnykzl mfajokat, annak ellenre, hogy nem lteztek jsgok. Az korban is fontosnak tartottk a vlemnynyilvntst, akkor is, ha csak szk krben ismertettk. Pl. Marcus Aurelius Elmlkedsei iu. 160-bl. Ez volt az els komolyabb publicisztikai gyjtemny. Az 1600-as vekben jelent meg Montaigne-tl az Esszk. Glosszkat rt a klasszikus mvek margjra. A mvszet ideja lebegett a szeme eltt. Blint Gyrgy a XX. szzad egyik legnagyobb publicistja. Hres ktete A toronyr visszapillant.
Kommentr
Hatrmfaj a tnykzl s a vlemnykzl mfajcsald kztt. Az jsgrnak a vgletekig ragaszkodnia kell a tnyekhez, adatokhoz, ekzben azonban a tnyek s adatok kzti sszefggseket a sajt felfogsa szerint llapthatja meg, befolysmentesen mutathatja be a htteret, az okokat s a clokat. A sajt vlemnyrt ll helyt. A kommentr fogalmt gyakran hasznljk szinonimaknt a vlemnykzl mfajokra.
A kommentr az az egyni vlemnyeket hordoz rs, amely a nyomtatott s elektronikus mdiban a hrhez kapcsoldik, de attl jl el van klntve. A kommentr specilis vlfajai a vezrcikk s a kolumna.
A kommentrral az jsgr llst foglal egy aktulis esemnnyel vagy tmval kapcsolatban. Megvilgtja a tma fontossgt, elemzi, hogy milyen szempontok teszik fontoss azt a tmt, vgl sszehasonltja s mrlegeli a nyilvnossgban kpviselt klnbz vlemnyeket, felfogsokat.
A kommentr a kznsgnek segt abban, hogy kiismerje magt az informcik znben, hogy vals kpet nyerjen egy esemnyrl, egy fejlemnyrl. Clja nem felttlenl az, hogy egy tmt lezrjon, rtkelst adjon. Ilyenkor kzlni kell, hogy nincs md abszolt igazsgra, vgkvetkeztetsre. ppen az gy bonyolultsgt kell bemutatni. A leggyakoribb manipulci, hogy leegyszerstik a bonyolultat s kzben elvsz a lnyeg.
rvelni kell azzal a cllal, hogy a kznsg kpes legyen sajt kvetkeztetst levonni. rvelni vilgosan s kvetkezetesen kell. Azokat az rveket kell felsorakoztatni, amik ellent mondanak a kommentrr rveinek. Ha kihagyja az ellenrveket, manipull. A kommentr rjnak feladata, hogy tbaigaztson s rendszerezze a tnyeket. Az az jsgr, aki nem ezt teszi, elveszti hitelessgt. Ha a httrmagyarzat mank, akkor a kommentr irnyt a kznsg szmra. Fontos, hogy a kommentr szerzje nll gondolkodsra ksztesse a kznsget.
A kommentrt a nyomtatott sajtban egyrtelm nyomdai jelekkel, trdelsekkel kell elvlasztani a hrtl, tudststl, httrmagyarzattl. A rdiban csak a szerz olvashatja fel, a TV-ben meg kell jelennie a szerznek. A vezrcikk viszont mindig az adott orgnum vlemnye. Manipulci, ha a kommentrt httrmagyarzatknt, sszektszvegknt vagy felvezetsknt adjk el. A kommentrrs az egyik legjobban preferlt mfaj. A kommentrrk szakjsgrk. Egy adott terletet jl ismernek, ltalban szaktudomnyi vgzettsggel rendelkeznek az jsgri diploma mellett.
A kommentr abban klnbzik minden ms vlemnykzl mfajtl, hogy a szerz azt hiszi, hogy neki van igaza. Kommentrt mindig magas hrrtk informcihoz fznk.
Vezrcikk
Az rott sajt klnleges mfaja. Magas hrrtk informcihoz kapcsoldik. A kommentrbl ntt ki, ennek klasszikus megjelensi formja. Korbban a cmoldalon foglalt helyet, de mra kiszortottk a cikkek s a fotk. A vlemnykzl rovatban elkel helyen van.
Bels vezrcikk: egyszerre kommentr s jegyzet. Pl. a Npszabadsgban a 3. oldalon kett van egyms alatt. A bels vezrcikk az jsg kvintesszencija, lnyege. Megfelel a lap ideolgiai irnyvonalnak.
A klasszikus vezrcikket gyakran al sem rjk. Ez a lap vlemnye, vagy ms nven szerkesztsgi vlemny. Abban is klnbzik a kommentrtl, hogy kevss keresi a kompromisszumokat, sznt kell vallani.
Kolumna: Egy egsz oldal a lapban. Az angolszsz jsgrsban a vezrcikket vltotta fel.
A kolumnistk nagy presztzzsel rendelkez, jelents kzleti szemlyisgek. Egy egsz oldalt kapnak a lapban, ktszer-hromszor nagyobb a fizetsk, mint a tbbi jsgrnak s azt csinlnak, amit akarnak. Van, hogy hnapokig nem rnak semmit, mert kszlnek egy nagy anyagra. Ngy-t segdjk is lehet, akik gyjtik az anyagokat.
Jegyzet
Hatrmfaj a szpirodalom s az jsgrs kztt, nem ignyel nagy mveltsget, nagy olvasottsgot. A mfaj felmeni kztt ott van a pamflet, karcolat, kisessz, levl, napl. (Ezek nem nll mfajok!) A hazai jegyzetrk kzl rdemes megemlteni Kosztolnyit, Mrait, Blint Gyrgyt, Szp Ernt.
A jegyzet terjedelmileg szerny, rvid rs, amely a magyar jsgrsban kiemelt mfajnak szmt, mert a legjobb szprk gyakoroltk, s mert a legszemlyesebb megszlalsra ad lehetsget. Bodor Pl defincija: „Jegyzetnek nevezzk azt a rvid, maximum egy, msfl gpelt oldalnyi, ltalban egyetlen hrre, esemnyre, gondolatra kihegyezett, stilisztikailag s hangulatilag marknsan megfogalmazott meditl-magyarz-megkrdjelez csattans rst, amely mindig rzelmi tlts.” Lehet ironikus, lrai, megrendlt, elrzkenylt, ingerlt stb., lnyeg, hogy ze legyen a dolognak. /Havas/
A j jegyzet egyszerre oldott s feszes. Jl meg van szerkesztve. A j jegyzet olyan, mint egy vicc: semmi felesleges gesztus, minden a helyn van. A jegyzetnl a locsogs bn. Bodor Pl szerint „a j jegyzet egyetlen lendletes szellemi piruett, nem pedig egy egsz estt betlt balettkompozci.”
A jegyzetnl a kiindulpontul szolgl esemny csak aprop, amelyben a szerz valamely trsadalmi folyamat jellemz tnett vli felfedezni. Nagyon fontos, hogy br a jegyzet szubjektv mfaj, a tnyeknek rendkvl nagy a jelentsgk. Ha valaki tves adatbl indul ki, egsz gondolatmenete rossz lehet. A jegyzetr gyakran trsadalmi, erklcsi, politikai krdseket vilgt meg, illusztrl egy kznapi pldzattal. szjrs, zls, vilgkp dolga, hogy ki mit tart jegyzetrsra rdemes tmnak.
A jegyzetrs legfontosabb mozzanata a gondolat. „A tma az utcn hever” kifejezs a jegyzetre vonatkozik. A jegyzetr elssorban gondolkodik, a ngy fal kztt is kpes dolgozni, hiszen a jegyzet a vilghoz val aktv viszonyuls szellemi termke. A jegyzet gyakran l a groteszk fordulatok elnyeivel, ms jsgri mfajokkal ellenttben teret kaphat benne a fikci, kpzelet, novellisztikus elemek. Ez az egyetlen mfaj, ahol az olvas nem annyira a tnybelisget, mint inkbb a gondolat vagy rzelem hitelessgt kri szmon. A jegyzet gyjtfogalom. Lehet lrai, epikus, elbeszl jelleg, de lehet monolg vagy prbeszd is. Kt ellenttes vagy rokon hr egyms mell szerkesztse az jsgban mr nmagban jegyzet.
Rdis s TV-s jegyzet
A rdiban az rnak kell felolvasni, a TV-ben szemlyesen meg kell jelenni. A rdis jegyzet a flnek kszl, egyszeri lmnyt nyjt, azonnali hatst kell elrni. E korltokat mindig figyelembe kell venni. Meg kell tallni a kell sszhangot a szveg mondandja s a kpi hats kztt, mindkt hats ugyanannyira fontos. A TV-s jegyzet kzel ll a TV-s feature-hz. A TV-s jegyzet egyre inkbb httrbe szorul. Kivl mveli R. Szkely Julianna, Verebes Istvn, Nagy Band Andrs. Lnyege a szemlyessg, a legmerszebb mfajok egyike.
Glossza
Mr az kori grg kultrban volt hagyomnya. Grg eredet sz, jelentse szljegyzet, megjegyzs, magyarzat. Eredetileg klasszikus szerzk mveinek margjra rt lapszli jegyzet. Reagls a mindennapi let trtnseire, elvonatkoztats, valamifle kvetkeztets levonsa.
A mai kzmegegyezs szerint a rvid, tmr, gyakran brl, csps hang, elssorban ironikus hrlapi cikk a glossza. A jegyzetrhoz hasonlan a glosszarnak az egyni stlus, gondolat, sajtos ltsmd a fontos, a hrrtk szinte lnyegtelen. Jegyzet s glossza: A jegyzet egyfajta komolysgot, logikai kvetkezetessget felttelez (ami persze nem zrja ki az irnit), addig a glosszt kifejezetten ironikus hangvtel jellemzi.
A glossza olyan rvid (max. fl flekk) csattans, ironikus hangvtel publicisztikai mfaj, mely elssorban a konfliktusos helyzeteket, eseteket dolgozza fel s rja a maga szemlyessgvel akar eljutni az olvashoz, akinek a gondolataira, rzelmeire egyarnt hatni kvn. A glossza csps, szellemes vitamfaj, olyan, mint a kltszetben az epigramma. A magyar jsgrsban a glosszark lnevet, monogramot vagy ms betjelet hasznltak s hasznlnak az anonimits vdelmben, ma mr a hagyomnyok tiszteletre. A legtbb glossza az let s irodalomban a pratlan oldalon jelenik meg.
A glossza szerkesztsi ktttsgei
w Hatrozott gondolatmenet, szigor stilisztika. Egy irnyba kell haladni, nincs szksg felesleges jelzkre.
w Egyetlen tmra kell koncentrlni, nincs mellkvgny, kitr. Mindig egy konkrt esettel szabad foglalkozni. Aki ltalnost, az gyva.
w Szemlyessg. Bodor Pl: „A gondolatot nem lehet klcsnvenni, humor, vilgnzet, sajtos filozfia nlkl nem szlethet sem jegyzet, sem glossza.”
w Kritikai l. Ez btorsg krdse. Aki a fennll politikai hatalmat akarja szolglni, nem rhat j glosszt. Krdy: „n mindig ellenzki voltam. Pusztn j zlsbl.”
w Higgadtsg: mg a leglesebb szituci megtlsekor sem szabad acsarkodni. Bodor Pl: „A cl nem a vronts, hanem a gyzelem.” „Nem tud kicsalni az olvas szembl knnyeket az, aki maga is zokog.”
A glossza formai elemei
w Terjedelem: rvid, tmr
w Expozci: a tmt jellm meg az els bevezet mondatban. Ez mr elkszti a csattant. Az expozci nem lehet szjbargs.
w Kifejts. Az expozci s a csattan kztt az a logikai sor, amely annyira egynre szabott, egyni zls s tehetsg krdse, hogy arra nincsenek elrsok.
w Csattan: nem vicc, pon, hanem a gondolati csavar.
w A glossza logikai mdszere az indukci: az egyedibl kvetkeztetnk az ltalnosra. (A dedukci jsgrs esetn csak a diktatrkban mkdik.)
w Az olvas tljen. A glossza s a jegyzet tttelesen kell, hogy hasson a kznsgre.
w Konfliktus: a jegyzet s a glossza legfontosabb eleme. A szerz akkor szmthat sikerre, ha a legjelentktelenebb konfliktust gy dolgozza fel, hogy elre vett egy komolyabb konfliktust.
Karcolat
Amikor a glossza ironikus hangvtele a humorba csap t, az a karcolat. Nhny vonssal teremt portrt, lethelyzetet, epizdot. A novellval szemben nem trekszik sszefgg trtnet, jellem vagy lethelyzet bemutatsra, csupn kiragadott jellemek, helyzetek brzolst adja az olvasnak. Taln a leggyakrabban pt a fikcira, szerkesztse, logikja lazbb, a ponra kihegyezett mfaj. Hres karcolatrk: Jkai, Mikszth, Mricz, Mra Ferenc, Krdy, Kosztolnyi, Heltai Jen.
Kroki
Eredeti rsmdja: Crocquis, a francibl vettk t. A rajzban kroki, ha nhny vonssal felvzolok valamit. A kroki a trca egyik vltozata, a karcolattal rokon. Ders hangulata olykor gnyos, szatirikus l. A kroki egy helyzet, hangulat felvzolsa. Jeles kpviseli Mikszth, Karinthy, Zelk Zoltn, ma az S-ben Eszterhzy Pter, esetleg Orbn Ott.
Humoreszk
A szpirodalomban, kltszetben s a zenben is van megfelelje. Az jsgrsban nevettet, karcolatszer prza. Elbeszl, novellisztikus jelleg ugyangy lehet, mint elmlked publicisztikai rs. Jeles kpviseli Karinthy, Kellr Dezs, Tabi Lszl. Legnpszerbb megjelensi formja a kabar. A Ludas Matyi eltnsvel megszntek a humoreszket tartalmaz vicclapok.
Pamflet
Az irnia, humor gyilkos gnyba csap t. Nem leleplezni, hanem megsemmisteni akar az adott tmban. Ami az olvashoz val viszonyt jelenti, nem annyira a gondolatra, sokkal inkbb az rzelemre akar hatni. Az tletet sem bzza a kznsgre, maga hirdeti ki. A pamflet szerzje nyltan vllalja elfogultsgt. Clja a meghkkents, dh, gyllet, megvets kivltsa a kznsgbl. Nincs benne elegancia, szpirodalmi, stilisztikai minsg, kifejezsmdja nyers, durva. Hatrmfaj a politikai vitairattal. Legjelentsebb mvelje Csurka Istvn, aki korszerstette a magyar kzrst, rt a hatskeltshez.
Publicisztika
Az egyik legfelkapottabb, legnpszerbb, az olvask ltal legkedveltebb s legkeresettebb mfaj. A 80-as vekbl szrmazik, a rendszervlts mfaja. A publicistknak nagy szerepe volt a tudatformlsban, a publicisztika a legtbb lehetsget hordozta a puha diktatrban. A szocializmusban a riport volt a legkedveltebb mfaj. A 70-es s 80-as vek nagy riporterei a mai publicistk.
Fordulat s Reform – kzgazdasgi tanulmny, amely kimondta, hogy a szocializmus, mint modernizcis ksrlet megbukott, tartalkai lemerltek, letkptelenn vlt.
Helsinki rtekezlet – kimondta, hogy Eurpa hatrai megvltoztathatatlanok. Helsinki kosr: a rsztvevk vllaljk az eszmk szabad ramlsnak lehetsgt. Nem korltozzk a sajtt, a mskpp gondolkodkat szabadon bocstjk.
Magyarorszgra beramlott az USA emberi jogi kampnya. Eljtt az id, hogy a legmlyrehatbb vltozsokat kvetelje az rtelmisg. A 80-as vek vgn ltrejttek a vrosvd egyesletek, civil szervezetek, s zld mozgalmak. Az zeneteket kdolt szvegekben juttattk el a kznsghez, a sorok kztt kellett olvasni. A hatalom mig nem tudott visszatni, de az rtelmisg mg nem tudta nyltan vllalni ezt a szerepet. Abban az idben volt npszer a Mikroszkp sznpad, Hofi Gza. A trsadalmi feszltsget prbltk meg levezetni.
A publicisztika specilis funkcija a mozgsts. Segt megrteni, eligazodni, mit vlassz, mit tmogass. A htkznapi magatartst a legjobban befolysol mfaj. A publicisztika a propaganda eszkze, az a dolga, hogy mozgstson, jkedvet, optimizmust sugrozzon.
Magyarorszgon jogllami keretek kzt (Nmeth Mikls alatt) bksen vgbement a rendszervlts. Nmetorszgban, Csehszlovkiban nem gy vgbe, ott sok rtelmisgit kirgtak. Itthon sokan tmentdtek. 1990-91 krnykn nem trtntek nagy tisztogatsok. Pr embert levltottak. Az MDF kt f ideolgusa, Csengery Dnes s Csurka Istvn azt akarta, hogy olyan arnyban osszk fel a mdit, amilyen arnyban eldltek a vlasztsok. A mdiahbort a publicisztika eszkzeivel vvtk meg. Szavakkal (kivtel a taxisblokd). A publicisztika ma is errl szl. Nagyobb rszt alacsony sznvonal rsok, jellemzjk a felhborods, hevlet, elktelezettsg.
A publicisztika a latin publicus (nyilvnossg) szbl ered. Jelentse: kzzteszek, nyilvnossgra hozok valamit. Az antikvitsban a kzbeszd volt: a hivatsos sznokok az agorn kzgyekrl nyilvnosan fejthettk ki vlemnyket. A publicisztika a kzgyekkel, a trsadalmat legmlyebben rint problmkkal foglalkozik. A publicisztika nyilvnos kzbeszd. Kzvetlen felmenje a sznoklat. Tacitus: „Sznokokra akkor van szksg, ha a trsadalom beteg.”
Nmetorszgban a publicista a sajttudomny mvelje. Minden olyan szerz, aki nyilvnosan gyakorol szellemi tevkenysget s clja a meggyzs, a kznsg tudatnak alaktsa, az lnyegben publicista.
A publicisztika tmja mindig valamely trsadalmi jelensg, amely a szerz szmra kiindulpontul szolgl. A publicisztika rja valahol a jegyzetr s a kommentrr kztt ll. Legalbb annyira szubjektv, mint a jegyzetr (a vlemnyformls annyira szabad), de felkszltsgben s az sszefggsekben legalbb annyira szakjsgr, mint a kommentrr. A publicista egy adott gy kapcsn fejti ki a vlemnyt, egyedi gondolatait, igyekszik elhelyezni a trtnst (sztorit) a megfelel trsadalmi, gazdasgi, politikai kontextusban. Az sszefggsek felismerse a publicisztika legfontosabb jellemzje, aprbb gyekben is szrevenni a konfliktus lehetsgt, a kzlet baromtereknt mkdik.
A publicisztika az ellentmondsokat, a hazugsgokat, a visszssgokat keresi, hogy felmutassa ket. Az igazn demokratikus trsadalom transzparens (tlthat). Ezt az tlthatsgot a gyakorlatban valra vltja a publicista. A valdi publicista nem titkoltan szembeszll a hatalommal, ugyanakkor ha kell, kmletlenl szembeszll a kznsggel is.
A publicista nincs tekintettel senkire s semmire. A hatalom megprblja a publicistt sarokba szortani. Publicistnak lenni feddhetetlensget, ernyeket felttelez, klnben nincs joga, hogy msokat tljen s megtljen. A publicista idnknt knytelen az tlbr szerept is eljtszani s ez risi felelssg. Ha elfogadjuk, hogy a mdia napjainkban negyedik hatalmi gknt funkcionl, akkor korunk brja s gysze egy szemlyben a publicista. Neves publicistk: Megyesi Gusztv, R. Szkely Julianna, Tams Gspr Mikls, Csori Sndor (jobb oldal), Lffler Tibor (Magyar Nemzet).
A j publicista ismrvei
w A tmk irnt rzkeny
w J rskszsge van
w &
|