Mdiaismeret
bors 2005.10.18. 10:32
II. flv
1. A mdiahats elmletei
A tmegkommunikcis szociolgia 70-80%-ban a mdia valsgra gyakorolt hatsval foglalkozik. Valamilyen mrtkben biztos, hogy hatssal van a mindennapjainkra
Pl.:
Idjrs-elrejelzs
Reklm, hirdets
Politika…stb
Felmerlhet teht a krds: mirt kell ezzel foglalkozni, ha ennyire trivilis a krds?
A hatselemzk a mdia hatsnak
· erssgt,
· manipulcis funkcijt,
· emberek kiszolgltatottsgt nzik.
A hszas vek az n. ers hatsok vilga volt. Ami elhangzik a mdiban, az mindenkppen kivlt valamilyen reakcit az emberekbl – tulajdonkppen ez egyfajta Pavlov kutyja-szindrma.
Ebbl az idszakbl 3 modell szrmazik:
Lvedk elmlet:
Szletse az I. vilghborhoz kthet, de kzrejtszott benne, hogy ekkor indul meg a rdizs. Alapja a megfigyels.
A modell szerint a mdia azonnali hatst vlt ki, ami korltlan vagy majdnem korltlan, de a folyamat egyirny – erre legjobb plda a katonk, akik transzparensekkel ltetik a hbort, holott minden normlis ember tisztban van annak pusztt hatsval. – A mdival mindent el lehet rni.
(Laswell: A propaganda hatsa az els vilghborban)
Hovland vizsglta, hogy tnyleg hatnak-e a propagandafilmek a katonkra, de ez nem bizonyult igaznak. A lvedk elmlet nem szmolt az egynek eltr dekdolsval. A befogadt szinte trgyknt kezeli.
Korltozott hatsok modellje:
Szletse szintn a hborhoz kthet.
A modell alkoti felfedezik az elbbi modell gyengit. Ami a legfontosabb: az nbeteljest jslat – ha azt mondjk, hogy mindenki felttek nlkl elhiszi azt, amit a mdiban hall, akkor az gy is lesz. Az informci szrvltozkon keresztl jut el a clkznsghez. A szr vltozk: tpus (T); mfaj (M); elrhetsg (E); attitd (A).
Elrhetsg: a mdiban nincs arra lehetsg, hogy mindenkihez eljusson az zenet, az emberek tbbsge a vlemnyformlktl tjkozdik.
Attitd: a mdia hatsa az emberek belltdstl fgg.
Moderlt hatsok modellje:
A modell mgtt longitudinlis kutats ll.
1972. – McCombs, Show: Napirend-megllapt hats
Lnyege, hogy nem a gondolatainkat befolysolja a mdia, hanem azt mondja meg, hogy mirl beszlgessnk, gondolkodjunk. Ebbl az elmletbl szletett Neumann Elhallgatsi-spril elmlete.
Gerbner kutlivcis elmlete: a mdia s az emberek klcsnhatsban vannak egymssal: bizonyos nzpontokat egyttesen alaktanak ki – kultivlnak, felerstenek bizonyos jelensgeket.
2. A nyelvpolitika mdszerei, hatsa, kikszblsi mdja
Pokol Bla szerint a magyar mdiban nyelvpolitikai kzdelmek zajlanak, ami nem jelent mst, mint cssztatst. A mdia olyan fogalmakat hasznl, amivel befolysolni tud. Pl.: olyan fogalmakat hasznl a kormnyra, amiknek negatv tbbletjelentsk van. Aki megfogalmazza a gondolatokat, az hatalommal br.
A nyelvpolitika ideolgija, hogy az ellenfelek a szavak szintjn harcolnak egymssal. De nem rvek harcolnak egyms ellen, hanem nyelvi kifejezsek, melyek klnbz hatsokat vltanak ki az emberekbl.
A nyelvpolitikai kzdelmet a plurlis sajtval lehetne cskkenteni, mert az egyik sajttermk kpes leleplezni a msikat.
3.-4. A napirend-megllapt hats
Az attitd rzelmi viszonyulst jelent valamihez. Hrom komponense van: rzelmi, kognitv, cselekvsi.
A napirend-megllapt hatsnak nincs kze a z attitdhz. A mdia hatsa kzvetetten, vagy sehogy sem rvnyesl.
A hats lnyege, hogy vannak krdsek, amelyeket a mdia napirendre tz, teht meghatrozza, hogy mirl beszljenek az emberek. A mdia reflektor, ami rirnytja valamire a figyelmet. A hatsok tanulmnyozsa rdekben szisztematikus kutatsok indultak meg.
1. 1972: Chapperlin – McCombs, Show
Az orszg legfontosabb problmit vizsgltk. Az emberek megkrdezsvel, s a hrmdia tanulmnyozsval gyjtttek adatokat, majd megvizsgltk a korrelcijukat.
Azt a kvetkeztetst vontk le, hogy a mdia hat az emberekre, s fordtva.
2. 1973: Funkhauser
A hatvanas vek rdekes gyeit vizsglta. A mdit, az embert, s a valsgot hasonltja ssze. Megllaptotta, hogy a valsg s a mdiakp elvlik egymstl, mert a mdia csak addig foglalkozik valamivel, amg nagy a hrrtke.
3. Charlotte-kutats – McCombs, Show
Megprbljk konkrtan bebizonytani, hogy a mdia vltja ki az emberek napirendjt. A ksrletre Iyengar s Vanta keresett bizonytkokat.
Iyengar: videofelvtelek segtsgvel a hradk anyagt talaktottk, s a kt varicit kt csoportnak levettettk. Mindkt csoport azzal a tmval kezdett tbbet foglalkozni, ami a ltott anyag kzponti tmjt alkotta.
Vanta: kpekkel prblta meg ugyan azt, mint Iyengar. Ha a kpet nagytotta, a tmt fontosabbnak tartottk, ha kicsinytette, nem vltozott az emberek napirendje.
A napirend egyik legazsa a beetets. A beetets a manipulci azon technikja, amely sorn, pl. egy elnkrl a napirend megllapt hatson keresztl vltoztatjk meg a kzvlemnyt.
A mdia szmra a napirendet a kvetkezk hatrozzk meg:
· Elnki beszd
· Valsg
· Nyomscsoportok rdekcsoportok
· Tbbi mdia: fleg az elit mdia a kisebb presztzs mdira hat
· Hrgerjesztk: a nyomscsoportok egy fajtja
A napirend-megllapt hats idtartalmt is vizsgltk. Az eredmnyek szerint egy-kt hnap kell ahhoz, hogy egy tma bekerljn, s hat hnap alatt pereg le.
Segti a mdia napirendhatsnak jelentkezst, ha:
· Kzismert, hiteles szemly nyilatkozik
· Kiemel valamit a mdia
· Az gy that.
5. A reklm terjedse, az gynksg talakulsa
A reklm kezdetei a 17. szzadig nylnak vissza. Ahogy egyre tbb termk jelent meg a piacon, ki kellett tallni valamit, hogy az egyes termkeke eladhatk legyenek. Ma mr annyi termk van a piacon, hogy megklnbztetskhz nem elegend a ms nv, hanem egy ideolgit kell hozz trstani, ami megmagyarzza, hogy mirt az a termk a jobb. (Pl.: fiatalsg, a bke, a harmnia, stb.) A reklmozs stratgijt azrt kellett megvltoztatni, mert megvltoztak a fogyasztk: megjelent az aktv vsrlkznsg.
A trtnelem folyamn a reklm ksztsnek a technikja is vltozik. A szveg lervidlt, s nagyobb teret nyert a ltvny.
Egyre nagyobb szksg volt a reklmozsra, s ezzel a marketing kialakulsa is elkezddtt. Hirdetsi osztlyok szervezdtek, ahol a szakemberek a clznsg ignyei szerint alaktja a reklmokat. Az els gynksg 1873-ban alakult, neve Philadelphia Walney Palmer volt. Felvsroltk az jsgokban tallhat sszes hirdetsi felletet.
6. A reklm korszakai
Els korszak: tbb vszzadra terjed ki. A reklm a termk megismertetsre plt. A szvegre a rmenssg jellemz, a kpre pedig, hogy akciban van a reklmozand termkkel. A hangsly mindig a termkre esik. Az rvek futasok, s a termk klnleges tulajdonsgaira irnyult. Ezekben a reklmokban megengedhet voltak az alprisg, a faragatlansg.
Msodik korszak: a msodik vilghbortl napjainkig tart. Nagyobb szerepet ad a trstott rtkeknek. A meggyzsnek a mellkutas formjt hasznljk. Kialakul a reklmetika, mely egyre kevsb engedi meg a helytelen lltsokat, s a nz sem szereti a dilettantizmust.
Harmadik korszak: a ’90-es vektl. A trstott rtkek elvesztik azt a hatst, amit vekkel ezeltt kivltottak, mert megjelenik egy j fogyaszti trsadalom. Ma mr mindenki tisztban van a trstott rtkek valtlansgval. A filmcsillag helyt a hirdetsben a hziasszony vltotta fel. Ez a korszak nem hoz nagy vltozst, csak stlusbeli kifinomulst. A televziban elszaporodnak a „labor-reklmok”, amelyben szakrt prbl meggyzni minket a termk elnyeirl. A meggyzsnek jra a futas technikjt alkalmazzk szvesebben. Nagy figyelmet fordtanak a kulturlis kzelsgre.
7. Ogilvy szerint a hatkony reklm ismrvei
Ogilvy azt mondja, hogy amit a termk tud, annak benne kell lenni a reklmban. Fontos kiemelni azt, hogy mitl jobb ez a termk, mint a tbbi. Minl tbb informci hangzik el az adott termkrl, annl hatkonyabb a reklm. A j hirdetst ne vltsuk le egy msikra.
Fontos a cmsor. Benne kell lennie mindennek: kinek szl, milyen termkrl van sz (mrkanv), ne tartalmazzon negatv lltst, legyen hossz.
A szveg lehet kpalrs s a fszveg. Mindkettnl fontos a j bettpus s betmret kivlasztsa. Nem ajnlatos csupa nagybetket, vagy fekete alapon fehr betket alkalmazni, az inicil viszont elfogadhat. Az els bekezdsnek rvidnek kell lennie, mert ha tl hossz, akkor nem olvassk vgig. A szveg tbbi rsznek jl tagoltnak kell lenni, a tbbhasbos szeds knnyen olvashatv tesz. Pozitvan hat, he a szveg tartalmaz fogyaszti vlemnyt.
Ha hres embert szerepeltetnk, vigyzni kell arra, hogy az emberek ne csak a hres ember szemlyre emlkezzenek, hanem arra is, hogy mit reklmozott. Az szavait nem vonjk ktsgbe, gyhogy elnys lehet az szerepeltetsk.
A nyomtatott sajtban fnykpeket kell hasznlni, mert az kzelebb ll hozznk, mint egy rajz.
A sznes reklm hatsosabb, mert az jobban szereti a kznsg.
A tmegjelenetek nem hatsosak, a reklmnak individulisnak kell lennie.
Egy csinos lny hatsos, de a kivlasztsnl krltekinten kell eljrni, nem mindegy, hogy ki vlasztja ki a lnyt: egy n, vagy egy frfi.
A plakt szvege ne legyen tbb hat sznl, mert nem tudjk elolvasni az autsok. Egy tvs reklmnak gy is rthetnek kell lenni, ha csak a kpet nzem, s nem hallom a szveget.
A reklm dramaturgija:
· a problma bemutatsa
· a problma megjelentse
· termk bemutatsa
· problma megoldsa.
Az neket mellzni kell a reklmbl, s ahhoz a mdiumhoz kell szabni, ahol meg fog jelenni.
8. A magyar mdiatrvny (az ORTT s a kzalaptvnyok szerkezeti felptse)
A mdiatrvnyre azrt van szksg, hogy az llami rdibl s tvbl modern kzszolglati struktra legyen, s beindulhasson a kereskedelmi mkds. A dulis rendszer ltrehozsa a cl. A rendszervlts utn elkezddtt egyfajta mdiaszadlyozs, de az els mdiatrvny csak 1996-ban szletett meg. Addig nem volt lehetsg annak megalkotsra, mert a mdiahbor ezt nem tette lehetv.
A mdiatrvny kialakulsnak lpcsi:
1. Az Ellenzki Kerekasztal ’89: az ellenzki tagok megllapodtak abban, hogy gyelni kell arra, hogy egyenl arnyban szerepeljenek a prtok a mdiban.
2. A televzi s a rdi lre elnkket vlasztottak, akik addig kaptak megbzatst, amg meg nem szletik a mdiatrvny. A tv lre Hankiss Elemr, a rdira pedig Gombr Csaba kerlt. tvettk a BBC trvnyeit, lefordtottk, s kiosztottk a dolgozk kztt, de k nem olvassk el. Rjnnek, hogy a fggetlensg nem rhet el Mo.-on, ezrt minden flnek adtak msoridt. Azonban a msorok kzt, s a msorokon bell konfliktusok alakulnak ki, amik kezelhetetlenek. Politikai harc folyik a mdiban.
3. Antall Jzsef miniszterelnksge alatt alelnkket neveznek ki: A rdiba Cscs Lszlt, a tvbe Nlik Gbort. Nlik, mg Hankiss Amerikban van, embereket rg ki. Mikor Hankiss hazajtt, fegyelmit adott ezrt Nliknak. Ezutn felszltjk a kt elnkt, hogy mondjanak le, s fegyelmi eljrs indul ellenk. 1992 decembere a tetpontja a mdiahbornak. A kormny felfggesztette Hankisst, m ezt a kztrsasgi elnk nem hagyta jv. Vgl Hankiss s Gombr krtk meg Gncz rpdot, hogy vonja vissza a megbzsukat.
|