tescos12ab
Men

kpek

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
zifal
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Mikor menjnk bulizni?
Lezrt szavazsok
 
Hov menjnk bulizni?
Lezrt szavazsok
 
Rescue links
 
BMI-s jegyzetek
 
I.ves anyagok
I.ves anyagok : Gazdasgfldrajz

Gazdasgfldrajz

bors  2005.10.18. 10:18

Dr. Becsei Jzsef folytkv II.

A vilg npessge

Hol lnek a legtbben? (1990-es adatok)

A vilg npessge sszesen: 5,9 milli f.

100 milli fnl tbb ember l: Knban, Indiban, USA-ban, Indonziban, Brazliban, Oroszorszgban, Pakisztnban, Japnban, Bangladesben, Nigriban.

A npessg egytdt Kna adja. (1.261.830.000 f) Mivel az orszgban nagy a npessgszaporulat, pr ve szablyozzk a szletseket. A szigor npessgpolitika clja, hogy lasstsk a nvekedst. Ennek ksznheten a nkre jut szlsek szma 5,4-rl lecskkent 2-re. Ez azt jelenti, hogy vente csak msfl Magyarorszgnyival szaporodnak. A jelsz az egygyerekes csald. Azoktl, ahol tbb gyerek van, megvonjk a seglyeket, nem kapnak llami lakst, jutalkot. Az egy gyerek szlsvel azonban szemben ll egy szoks, miszerint a legnagyobb figyerek tartja el a csaldot. Ha az els gyerek nem fi, sokszor megfojtjk, vagy a msodik, harmadik gyereket titokban szlik meg. gy Knban el fognak szaporodni a fik. Ma 1000 frfire 948 n jut. (Magyarorszgon pont a nk vannak tbben)

Az indiaiak is gyorsan szaporodnak. 10 v alatt 200 millival lettek tbben.

A vilg npessge egy vtized alatt 1 millird fvel gyarapodott. Ez a gyarapods nagyon koncentrlt. zsiban a legnagyobb a npessgszaporulat. A npessg trben egy helyre koncentrldik.

Az USA-ban 275 millian lnek.

Az emberr vls lpcsfokai

Kt nagy csald, a pongoid (majmok csaldja), s a hominidae (ember, ember szabs majmok csaldja) 10 milli vvel ezeltt elvltak a fejlds tjn. Ettl kezdve beszlhetnk az ember fejldsrl. Ebbl az idszakbl kevs lelet ltezik. Magyarorszgon van az egyik legfontosabb lelet, a Rudapithecus Hungaricus.

Az embernek hrom „testvre” van:

         Csimpnz /Afrika/

         Gorilla /Afrika/

         Orngutn /Indonzia/

A majomemberek az elvls egyik gn voltak. Bellk fejldtek ki a kzvetlen eldeink. Ezek a majmok azonban mind kihaltak.

Az Australopithecus Africanus a mi kzvetlen eldnk.

Sok vits krds van az evolcival kapcsolatban. Ma mr elfogadjk azt, hogy az ember egy helyen (Afrika) fejldtt ki, s innen lakta be az egsz Fldet. Ms felfogsok szerint kt helyen (Afrika, zsia) alakult ki, egy helyen alakult ki, de kt irnyba fejldtt, kt helyen alakult ki s kt irnyba fejldtt. Azrt ltezik ennyi elmlet az ember fejldsre, mert a fehr s fekete ember testfelptse teljesen klnbz, s sok tuds szerint nem ugyan azon az gon fejldtek ki.

Sokig akadlyozta az emberi fejlds kutatst az, hogy az emberek mltatlannak tartottk, hogy eldeik a csimpnz rokonsgba tartoztak, hogy eldeik ragadozk voltak.

Homo Habilis – gyes ember, ngy lbon jrt, ragadoz volt (dgev), de szerszmokat ksztett

Homo Erectus – felegyenesedett ember, mr kt lbon jrt, gy a keze felszabadult munkavgzsre, az megnvelte az emberi agy kapacitst

Homo Neanderthaliensis (kb. 80.000 ve) s a Homo Sapiens egytt ltek, a Homo Sapiens Kis-zsiban elbb jtt ltre, mint a neandervlgyi elember

Nem tudni, hogy a neandervlgyi mirt halt ki. Lehet, hogy a homo sapiens kiirtotta, vagy kiszortotta olyan ghajlatra, ahol nem tudott meglni.

A Homo Sapiens utn az emberisg fejldse kultrkra szakadt. Ez az skkorszak, a paleolitikum idszakra tehet. Homo Sapiens kb. 200.000 ve van.

Utna kvetkezett a neolitikum. Ekkor ment vgbe az emberisg fejldsnek els forradalma. Feltalltk a mezgazdasgi termelst s az llattenysztst. Az vitatott, hogy hol ment vgbe elszr ez a folyamat.

A termelssel kibvtette az ember a termszet adta lehetsgeket. Megteremtette a gyors szaporods lehetsgt. Amit eddig evolcis folyamatnak hvtunk, az ettl kezdve az emberisg trtnelme, az emberi trsadalom ltrejtte.

A npessg alatt egy adott terleten egy idben l emberek sokasgt, csoportjt rtjk.

Npnek nevezzk az emberek azon csoportjt, amelyet kzs terlet, szrmazs, nyelv, anyagi s szellemi kultra fz ssze.

Trsadalomnak nevezzk az emberek azon sszessgt, amelyben az emberek a termels s a fogyaszts trtnelmileg kialakult rendszerben elfoglalt helyk alapjn, mint csoportokba tagozd, az rdekek ltal megosztott s sszefztt szervezet llnak elttnk.

(A termels trsadalmi, az ember fejldsvel fejldtt, azrt termel az ember, hogy szksgleteit kielgtse, a termelsben s a fogyasztsban ki-ki ms helyen van, klnbz az elosztsban val rszvtel, az egy helyen lvket sszekapcsoljk s elklntik az azonos rdekek.)

A termels az emberi trsadalom kialakulsval prhuzamosan kialakul, elre halad folyamat. Cl: az ember kielgtse szksgleteit. Lnyeges, hogy a termelst szolgl eszkzkkel milyen viszonyban van az ember. A munks s az zemtulajdonos kt helyen ll. Az elosztsban val rszvtel is klnbz. Aki eloszt, nagyobb rszt tehet el magnak. Az egy helyen llkat sszekapcsolja az azonos rdek. A trsadalom gy osztdik, daraboldik.

A npessgnek van egy kvalitatv (mennyisgi), (terleti eloszls) s egy kvantitatv (minsgi) oldala. (a npeseds maga) A kvalitatv azt vizsglja, hogy mennyien lnek, a kvantitatv pedig azt, hogy milyen a npessg vltozsa., milyen a npeseds (a npessgnek a szletsek s hallozsok ltal trtn megjulsa).

A npeseds a npessgnek a szletsek s a hallozsok ltal trtn megjulsa.

A npessg szmba vtele npszmllssal trtnik. Ez a legfontosabb forrsa a npessgrl szl ismereteknek. Magyarorszgon 10 vente december 31-n van npszmlls. A rnk vonatkoz legpontosabb lerst elszr Augusztus csszr vgezte. Az els hivatalos npszmlls Angliban volt 1801-ben. Magyarorszgon hivatalosan 1869 ta vgeznek npszmllst. (Eltte mr vgzett II. Jzsef 1780 krl npszmllst, de akkor a papokat, fldbirtokosokat stb. nem vettk szmba.) Mindig a december 31. 0 ra 00 perces llapotot kell figyelembe venni. (Aki kvetkez s janur 1. 0 ra 15 perckor szletik, azt nem kell bediktlni a npszmllsba.)

A npszmlls adatait ktetekben jelentettk meg. A kteteknek van egy logikja.

         Demogrfiai vknyv – vente jelenik meg

         Statisztikai Zsebknyv – vente jelenik meg (magyar s nemzetkzi is)

         Terleti statisztika – vente

         Megyei statisztikai vknyv – vente

Npesedsi ciklus: a npessg szmnak megduplzdsa. 10 npesedsi ciklust klnbztetnk meg:

1.       3000 v (i.e. 10.000-i.e. 7000)

2.       2500 v (i.e. 7000-i.e. 4500)

3.       2000 v (i.e. 4500-i.e. 2500)

4.       1500 v (i.e. 2500-i.e. 1000)

5.       1000 v (i.e. 1000-i.sz. kezdete)

6.       900 v (i.sz. kezdete-900)

7.       800 v (900-1700)

8.       150 v (1700-1850)

9.       100 v (1850-1950)

10.   35 v (1950-1985)

A ciklusok idtartama egyre rvidl. Mi ppen a 11.-ben vagyunk. A Fldn eddig 85 millird ember lt sszesen.

Kt nagy ugrs volt az emberisg fejldsben:

         Els demogrfiai forradalom 1700-1850 – oka az ipari forradalom. Megntt az tlagos lettartam. Eurpban zajlott, nem okozott „bajt”, az orszgok el tudtk ltni lakosaikat lelemmel, sokan kivndoroltak Amerikba.

         Msodik demogrfiai forradalom 1950-1985 – hatalmas mretnl fogva npessgrobbansnak is nevezik. A fejld orszgokban kvetkezett be, tvettk a fejlett orszgok technikjt, gy tudtk megnvelni az tlagos letkort. Cskkent a halandsg. Azonban nem alakultak ki a nagy tmegeket elltni kpes gazdasg alapjai. A gazdasgi fejlds ezekben az orszgokban igen lass. A npessg  gyorsabban n, mint ahogy a gazdasg fejldik.

A kvetkez duplzdshoz 59,2 vre van szksg. A ciklus lassulni ltszik, s ebben nagy szerepe van a knai npessgpolitiknak.

Egy npessgkutat, Malthus a 18-19. szzad forduljn azt lltotta, hogy a szaporods teme mrtani haladvnynak felel meg, ezzel szemben az lelmiszertermels csak szmtani haladvnynak. Azonban, ami lezajlott 1850-1950 kztt, az pontosan az ellenkezje, mint Malthus elmlete. (A npessgnvekeds lelassult, a mezgazdasgi termels pedig a ngyszeresre ntt.)

1997-ben 5 millird 845 milli volt a Fld npessge. Az emberisg 160 fvel szaporodik rnknt. vente 5 milli gyermek hal hen, a vilg npessgnek 1/5-de ltezik.

Eurpa egyre inkbb elmaradt a tbbi kontinenstl, vente csak 3 milli fvel gyarapodik. Eurpa orszgai gyorsan npesed s fejld orszgok lettek.

Termszetes szaporods: a szletsek s hallozsok klnbsge. Ezrelkben szoktk megadni. vente szmtjk, s nyilvnossgra hozzk.

Demogrfiai tmenet modellje:

3 szakasza van:

         tmenet eltti szakasz – magas, egymstl elvl szletsi s hallozsi rtk jellemzik, a hallozsok bizonyos idszakban meghaladjk a szletsek szmt.

         tmeneti szakasz - ezen bell:

         Korai tmeneti szakasz – a szletsek szma magas, a hallozsok szma lassanknt cskkenni kezd.

         Kzps tmeneti szakasz – a hallozsi rta tovbb esik, s cskkenni kezd a szletsi rta is.

         Ksi tmeneti szakasz – a hallozsok szma alig cskken, viszont a szletsek szma jelentsen visszaesik, a kt rtk kzel kerl egymshoz.

         tmenet utni szakasz – mint a kt rta stabil, s alacsony, a termszetes szaporods csekly, a npessgnvekeds a nulla krl ingadozik.

Ez a demogrfiai tmenet minden orszgra jellemz, de mindenhol ms szakaszban van. Olyan orszg mr alig van, amely az tmenet eltti szakaszba tartozna. Nhny afrikai orszg tartozik a korai tmenet idszakba. A fejld orszgok a kzps s ksi tmeneti szakaszon mennek keresztl. A fejlett orszgok (Magyarorszg is) az tmenet utni szakaszban van.

A szablyozott s szablyozatlan npessgszaporulat strukturlis hatsai

Szablyozatlan

Extenzv fejldsi peridus

Szablyozott

Intenzv fejldsi peridus

Fiatalos korstruktra

Kiegyenslyozott, reged korstruktra

Magas szletsi arnyszm

Alacsony a szletsi arnyszm s a termszetes szaporulat

A gyermekintzmnyi rendszer nem ltalnosan elterjedt

Magas fok a gyermekintzmnyi elltottsg

lelmezsi s laksproblmk

A lakossg jl tpllt, fejlett a lakskultra

Alacsony az letsznvonal

Emelked, vagy magas letsznvonal, fejlett urbanizci

Magas hallozsi arnyszm, alacsony tlagletkor

Magas tlagletkor

Az iskolzottsgi fok alacsony (sok az analfabta)

Magas az ltalnos iskolzottsgi szint, s a kulturlis sznvonal

Nagy a munkaer knlat, esetleg jelents a munkanlklisg

Munkaerhiny, s fokozott vagy magas gpiestett szint

A nk nagy rsze nem dolgozik (hztartsbeliek)

 

A npessgmozgs oka, hogy a fiatalok szegnyek, oda mennek, ahol munkt tallnak, s van remny a meggazdagodsra. Azonban nem biztos, hogy a fejlett orszgok befogadjk a fejletlen orszgokbl rkezket. Ha nem engedik be ket az orszg terletre, a hatr kzelben letelepednek. gy jnnek ltre a nagy nyomornegyedek.

A npessg nvekedst nagymrtkben befolysolja a rendelkezsre ll tpllk mennyisge. A vilgon kb. 800 milli ember hezik, ebbl 200 milli a gyerek. 15 milli 5 ven aluli hal hen vente.

lelmiszerhinyos orszgok:

         Afrika 44 orszga

         zsia 23 orszga

         Latin-Amerika 9 orszga

         Eurpa 12 orszga

512 milli alultpllt ember l a Fldn. Nem biztos, hogy azrt alultpllt valaki, mert nem jut elegend lelemhez, hanem mert nagyon egyoldalan tpllkozik, s nem kapja meg az sszes szksges tpanyagot, amire a szervezetnek szksge van. Egy mrskelt ghajlaton l ember napi szksglete 2500 kalria. Melegebb ghajlaton ez kevesebb, hidegebben, tbb.

A Fldn ellltott termkmennyisg elegend az ssznpessg elltsra, de a termkfelesleg nem ott van, ahol heznek. Az lelmezs s a mezgazdasg koordinlsra ltrejtt egy szervezet, a FAO, ami az ENSZ-en bell mkdik.

A FAO cljai:

         j, nagy hozam gabonafajtk elterjesztse

         fehrjehiny cskkentse

         az lelmiszer-termels sorn keletkez vesztesgek kiiktatsa

         az emberi erforrsok hatkonyabb mkdtetse

         a nemzetkzi lelmiszer-kereskedelem koordincija

         a krnyezetvdelem a jobb letfelttelek biztostsa rdekben

A ltfontossg forrsokkal val gazdlkods, a npessg, s a gazdasg exponencilisan nvekedtek, azonban a forrsok nem. A gazdasg a msodik vilghbor utn tszrsre ntt, a kereskedelem a tizenegyszeresre, a rendelkezsre ll erforrsok mennyisge vltozatlan, st viszonylagosan cskkennek. A fenntart kpessg utnptlsa nem trtnik meg. 

A ltfontossg forrsok:

         a szntfld

         a legel

         a hal

         az desvz

         az erd

         a technolgia

Az utbbi 50 vben a npessg s a gazdasg exponencilisan emelkedett, de az ezek alapjt szolgl erforrsok nem. A gazdasg nvekedse 5-szrsre, a kereskedelem 11-szeresre ntt. Az erforrsok mennyisge vltozatlan, st viszonylagosan cskken.

Fenntart kpessg: brmelyik faj legnagyobb egyedszma, amelyet egy lettr vgtelen idkig el tud tartani.

Nett primer termelkenysg: a bolyg fenntart kpessgnek fels hatrt a nvnyi fotoszintzissel biokmiaiv alaktott napenergia teljes mennyisge, s a nvnyek ltal a sajt letfolyamataikhoz felhasznlt energia kzti klnbsg adja. (csak a nvnyek kpesek a napenergit biokmiai energiv alaktani, az a rsz, amit ebbl az energibl nem a sajt lethez hasznl fel, az a nett primer termelkenysg)

150 millird tonna szerves anyag van a Fldn. Ebbl az ember mr elpuszttott 12%-ot, 27%-t sajt hasznlatra elvonta, de ezzel is feleltlenl bnik, mert nem gondol az utnptlsra. A szntfld nvels rdekben rtja az erdt, de ezzel cskkenti a nett primer termelst. (A nett primer termels legfontosabb eszkze az erd)

Npsrsg, npessgeloszls

Npsrsg: egy bizonyos terlet egysgre jut npessgszm, mrtkegysge f / km2.

sszterletre jut npessg egy nyers npessgmutat, mert azok a terletek is benne vannak, ahol egybknt nem lnek emberek (folyk, tavak, tengerek, hegyek, stb..)

Tiszttott npsrsg: egy bizonyos nagysg, mvelt terletre hny ember jut. Specilis vltozata a telepls npessg, amit nem km2-ben , hanem hektrban mrnek. (a npsrsg a perem fel haladva cskken)

A npessg trbeli eloszlst szmos trsadalmi s termszeti tnyez befolysolja:

Trsadalmi tnyezk:

         az els trsadalmi koncentrcik a nagy folypartokon jttek ltre. (ntzses fldmvels)

         az ipari forradalom utn a legtbb ember a nagy nyersanyag lelhelyek kzelbe ment, mert ezeken a helyeken knnyen tallt munkt

Termszeti tnyezk:

         ghajlat – bizonyos ghajlati krlmnyek kizrjk az emberi letet

         Sivatagi klma: a nagy hsg, s a szraz forrsg nem teszi lehetv a tpllk ellltst

         Tundraklma: nagy a hideg, nem alakultak ki az letfelttelek

         serdklma: llandan magas a pratartalom s a hmrsklet, azonban ez nem olyan kizr ghajlat, mint a sivatagi vagy a tundraklma, mert vannak olyan bennszltt csoportok, akik lnek a Fld ezen rszn

Kppen mrsei szerint alacsony npsrsg klmatjakon,  ami Fld terletnek 1/3-a, a npessg 10%-a, kzepes npsrsg klmatjon, ami a Fld terletnek 45,4%-a, a npessg 38,9%-a, magas npsrsg klmatjon, ami a Fld terletnek 16,9%-a, a npessg 54,7%-a l.

         Domborzat – problmt a bizonyos szint feletti oxignhiny jelent

         0-200 mter kztt, ami a Fld terletnek 28%-a, a npessg 56%-a l

         200-500 mter kztt , ami a Fld terletnek 29%-a a npessg 24%-a l

A npessg trbeli eloszlsa: az emberek 1/4-e tengerparton, 1/4-e a tenger mentn 50 km-es svban, s 1/4-e a tengertl maximum 200 km-re l. (A nagy vilgvrosok is, Los Angeles, New York, Toki, Buenos Aires, stb. tengerparton vannak.)

A keleti flteke szaki flgmbjn l a vilg n

 
Linkek
 
Link EE
 
Tli Olimpia,2006
 
Horoszkp
 
Hnyan jttetek ma?
Induls: 2005-05-08
 
Fa-Time
 
Kalendrium
2025. prilis
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!