Civiljog
bors 2005.10.16. 08:46
Jogi szemlyek
Szervek, szervezetek, amelyeket a termszetes szemlyekre jellemz tulajdonsgokkal ruhznak fel, vagyis ugyan olyan jogalanyknt jelennek meg a gazdasgi, s trsadalmi viszonyokban, mint a termszetes szemlyek.
Jellemzjk:
van tarts, meghatrozott cljuk
a tagok vagyontl elklnlt vagyon
a tagok vagyontl elklnlt vagyoni felelssg
bels szervezettel rendelkeznek
llamilag elismertek
Jogi szemlyek:
alaptvny
szvetkezet
kzhaszn trsasg
egyeslet
kztestlet
kzalaptvny
jogi szemlyisg gazdasgi trsasg (Kft., Rt., Kzs vllat)
TULAJDONJOG
Abszolt szerkezet (csak a tulajdonos van meghatrozva), negatv tartalm (passzv magatarts) jogviszony (tulajdonosi jogviszony: a tulajdonossal szemben mindenki trni kteles azt, hogy a jogt (jogait) szabadon gyakorolhatja, s mindenki tartzkodni kteles attl, hogy ebben megakadlyozza.).
A tulajdonos jogai
birtokls joga
hasznlat, hasznok szedsnek joga
rendelkezsi jog: a tulajdonos a birtokls, a hasznlat s hasznok szedsnek jogt msnak tengedheti, biztostkul adhatja, vagy ms mdon megterhelheti, truhzhatja s felhagyhat tulajdonjogval, kivtel ingatlan esetn.
Ezt a hrom jogot egyttesen a tulajdonosi trisznak hvjuk.
Hasznlat, hasznok szedsnek joga:
A hasznlat s hasznok szedsnek jogt a szomszdjog korltozza.
Szomszdjog: a tulajdonos dolga hasznlata sorn kteles tartzkodni minden olyan magatartstl, amellyel msokat – klnsen szomszdjt – szksgtelenl zavarn.
Specilis szomszdjogi szablyok:
Fldtmasz: nem foszthatom meg a szomszdos ingatlant a szksges fldtmasztl. Ha mgis megtrtnt, akkor megfelel tmasztkrl gondoskodni kell.
Szomszd terletre tlg gymlcs: amennyiben a tulajdonos nem szedi ssze, abban az esetben a szomszd.
Belps joga: bizonyos esetekben meg kell engedni, a belpst (gymlcs sszeszedse).
Szomszd elkborolt llata: ha krt okozott nekem, visszatarthatom az llatot addig, mg nem trtik meg nekem a krt.
Tlpts: az ptkez szemly nem tartja be a telekhatrt, s tl is pt.
Ha jhiszem a tlpt:
a tlptvel szemben krtalantst lehet krni az rtkcskkens fejben, illetve a tlptett rsz hasznlatrt
krni lehet a tlptt, hogy a tlptett rszt vegye meg, ha a telek oszthat
krni lehet arra, hogy az egsz fldemet vegye meg, ha bizonytani tudom, hogy ingatlanom jelents rtkcskkenst szenvedett, s nem tudom folytatni ott a tevkenysgemet
Ha rosszhiszem a tlpt (vagy a szomszd mg idejben tiltakozott a tlpts ellen, s ez akkor trtnt, amikor mg lellhatott volna az ptkezs):
az elz hrom ponton kvl mg kt dolgot lehet kvetelni:
a tlpt adja el nekem a telkt
a tlpt bontsa le az pletet.
Tulajdonszerzs
Kt mdja van:
eredeti tulajdonszerzs: a tulajdonjog szerzsre egy teljesen j tulajdonjog jn ltre, ami fggetlen a korbbi tulajdonos tulajdonjogaitl, vagy mg nem volt tulajdon az adott dolgon
szrmazkos tulajdonszerzs: az j tulajdonos tovbbviszi az elz tulajdonos tulajdonjogt (rkls, truhzs)
Szrmazkos tulajdonszerzs – pl. truhzs:
Tovbbviszi az elz tulajdonos tulajdonjogt.
Felttelei (mikor lehet gy tulajdonjogot szerezni):
truhzsra irnyul akarat
rvnyes jogcm (ads-vteli szerzds ajndkozsi szerzds, stb.)
t kell a dolgot adni (jelkpes is lehet egy nyeremny esetn, ingatlan esetn be kell jegyeztetni a nyilvntartsba)
az truhznak tulajdonosnak kell lennie (senki nem ruhzhat t tbb jogot, mint amennyivel maga rendelkezik), kivve a nem tulajdonostl val tulajdonszerzs esetei:
kereskedelmi forgalomban a jhiszemen s ellenrtk fejben szerz fl tulajdonjogot szerez a dolgon abban az esetben is, ha az elad nem volt tulajdonos (ha az elad keresked)
kereskedelmi forgalmon kvl a jhiszemen s ellenrtk fejben szerz fl tulajdonjogot szerez a dolgon, abban az esetben is, ha olyan szemlytl szerzi meg, akire a tulajdonos rbzta. Sajt dolga visszavsrlsnak joga megilleti a tulajdonost az els szerzstl szmtott 1 ven bell. Ilyenkor a msik fl, akinl van a dolog, kteles eladni. Beperelheti azt, akire rbzta s kvetelheti tle az sszeget, amirt visszavsrolta.
akire pnzt vagy bemutatra szl rtkpaprt bznak r, az tulajdonjogot szerez rajta.
Birtokkal megerstett jogcm vdelme:
Ha a tulajdonos tbbszr eladja ingatlant, minden oldalon rvnyes ads-vteli szerzdssel. Mivel csak egy tulajdonos lehet, az lesz az ingatlan, aki elszr jhiszemen birtokba veszi. Amennyiben ez alapjn nem lehet eldnteni, hogy ki a tulajdonos, akkor az lesz az ingatlan, aki elszr bejegyeztette a nyilvntartsba, ha nincs ilyen szemly, akkor az els szerz lesz a tulajdonos.
Eredeti tulajdonszerzs – pl. elbirtokls
Ha valaki ms tulajdont 10 ven keresztl szakadatlanul sajtjaknt birtokolja, akkor azon tulajdonjogot szerez.
Nem lehet elbirtokolni:
ami kizrlag llami tulajdonban van
a bncselekmnnyel vagy egyb alattomos ton szerzett dolgot
ingatlan egy meghatrozott hnyadt, ha nem oszthat meg az ingatlan
Sajtjaknt birtokolja: objektv s szubjektv mdon lehet eldnteni, hogy valaki sajtjaknt kezelte-e a dolgot.
Objektv md: a klvilg szmra gy kell tnni, hogy sajtjaknt kezeli a dolgot.
Szubjektv md: maga is gy gondolja, hogy a birtoklsi folyamatban senki sem szakthatja meg.
Szakadatlanul: akr kzvetve, akr kzvetlenl van nlam a dolog (ha a 10 v alatt brbe adom, akkor is elbirtokolhatom)
Az elbirtoklsi hatrid 10 v: a hatrid letelte jogot szntet, s keletkeztet egyszerre. Ahhoz, hogy tulajdonos legyen valaki, nem kell a nyilvntartsba bejegyeztetni, de clszer megtenni. Ha nem jegyeztetjk be, akkor nyilvntartson kvli birtokszerzsrl beszlnk.
Ha valaki a 10 v letelte utn a bejegyzett tulajdonostl jhiszemen s ellenrtk fejben megszerzi a dolgot, akkor az elbirtokl ell megszerzi a tulajdonjogot.
A jogeld birtoklsi idejt a jogutd a sajt birtoklsi idejhez hozzszmthatja.
Az elbirtokls nyugvsa – ha a jogosult menthet okbl kifolylag nem tudta ignyt rvnyesteni, akkor a ment ok megsznstl szmtott egy vig a jogait mg akkor is gyakorolhatja, ha az elbirtoklsi id letelt, vagy egy vnl kevesebb van htra belle.
Az elbirtokls megszakadsa – jbl kezddik az elbirtoklsi id szmtsa, ha:
a tulajdonos rsban felszltja a birtokost, hogy adja ki a dolgot, vagy ebbl a clbl brsghoz fordul
ha a tulajdonos rendelkezik a dologgal
ha a birtokos kikerl a dolog birtokbl s azt egy ven bell nem szerzi vissza, illetve nem fordul a visszaszerzs rdekben brsghoz.
A tulajdonszerzs mdjai:
rkls: hall esetn, szrmazkosnak minsl, mert az rks/k megszerzi/k az rkhagy jogait s ktelezettsgeit, azaz az aktv s passzv vagyont.
Bepts: ha valaki sajt fldjre idegen anyaggal pt, megszerzi a beptett anyag tulajdonjogt. Azonban az anyag rtkt ki kell fizetnie a tulajdonosnak.
Rpts: Ha idegen telekre ptek sajt anyagommal. Fszably szerint a fld tulajdonosa szerzi meg az plet tulajdonjogt, de ki kell fizetnie az plet rtkt, amivel jog nlkl meggazdagodott.
A fld tulajdonosa azonban krheti, hogy a rpt vegye meg tle a fldje egszt vagy a fld egy rszt, ha az megoszthat.
Specilis eset, ha az plet rtke meghaladja a fld rtkt. Ilyenkor az plet tulajdonosa szerzi meg a tulajdonjogot a fld felett, de ki kell fizetnie a fld rtkt. Ebben az esetben a fld tulajdonost megilleti az a jog, hogy krje azt, hogy a rpt csak az plet tulajdonjogt szerezze meg, s a fldn csak fldhasznlati joga legyen.
Ha a fld tulajdonjogt a rpt szerzi meg, ki kell fizetnie a fld forgalmi rtkt. Ha oszthat a fld, akkor csak az rintett rsz rtkt kell megtrteni.
Ha fldhasznlati jogot kapott az ingatlanon, akkor az ingatlanrsz hasznlatrt s a fennmarad rsz rtkcskkensrt krtalantst kell fizetni a fldtulajdonosnak.
Kzs tulajdon
Kzs tulajdonrl akkor beszlnk, ha egy adott dolgon tbb szemly tulajdonjoga eszmei hnyadrsz alapjn oszlik meg. (csak elmletben van megosztva.) A tulajdon hnyada lehet klnbz mrtk, ha nincs meghatrozva, akkor egyenl.
Bels viszony:
Birtokls hasznlat krdse: mindegyik tulajdonostrs hasznlhatja s birtokolhatja az egsz tulajdont, de csak gy, hogy a tbbi tulajdonostrsnak ne okozzon jogsrelmet. (A felek ltalban megosztjk a birtokot s a hasznlatt.) A birtoklsi s a hasznlati hnyadnak nem felttlenl kell egyenlnek lennie. Ha nagyobb a hasznlati hnyad, mint a birtoklsi, akkor a hasznlatrt krhetnek ellenszolgltatst. A birtok hasznlatt lehet rendezni idben s trben is. Ha a tulajdonostrsak nem tudnak megegyezni valamiben, akkor fordulhatnak brsghoz, aki dntst hoz a krdsben, egybknt sztbbsggel hoznak dntst. A kisebbsg abban az esetben, ha gy rzi r nzve srelmes a dnts, brsghoz fordulhat.
Hasznok szedse, terhek viselse: minden tulajdonostrsat tulajdoni hnyadban illetik meg a hasznok, s ugyan ilyen mrtkben viselik a terheket is.
Kltsgek s kiadsok:
Az llag megvshoz szksges kiads: brmelyik tulajdonostrs elvgezheti a munkt, fizetheti a kltsgeket, azonban rtestenie kell a tbbieket, s a kltsgek megoszlanak a tulajdoni hnyadnak megfelelen
hasznos kltsg – csak az rtkt nveli a dolognak, sztbbsggel dntenek
fnyz kiads – egyhang hatrozat szksges hozz
Kls viszony:
Rendelkezsi jog:
Minden tulajdonos sajt tulajdoni hnyadval rendelkezik.
Ha el akarom adni a tulajdonrszemet, akkor a tulajdonostrsaknak elvsrlsi joguk van. Ha a tulajdonos kap egy kls vteli ajnlatot, akkor azt teljes terjedelmben kzlni kell az elvsrlsi jog jogosultjaival. Ha lni akar valamelyik ezzel a joggal, akkor velk kell szerzdst ktni. Ha senki nem l ezzel a joggal, akkor lemond nyilatkozatot kell errl adniuk. Ha nem hvtk fel a figyelmt egy tulajdonostrs elvsrlsi jogra, akkor brsghoz fordulhat, de ott bizonytania kell az elvsrls szndkt, s hogy kpes a felttek mellett megvenni a tulajdonhnyadot.
Elvsrlsi jog sorrendje:
ms jogszablyban biztostott elvsrlsi jog
tulajdonostrs elvsrlsi joga
ha tbb trs van - megvehetik megosztva
tbben vannak s mindegyik az egszet akarja, akkor a tulajdonos vlaszt.
szerzdses elvsrlsi jog
Egsszel val rendelkezs: brbeads vagy elads esetn egyhang hatrozat kell hozz.
Tulajdonvdelem: brmelyik tulajdonostrsat megilleti a tulajdonvdelem, brmely eszkzzel fellphet a tulajdonvdelem rdekben.
Kzs tulajdon megszntetse:
Brmelyik trs krheti a brsgtl a kzs tulajdon megszntetst, ha ebben a krdsben nem tudnak megegyezni.
A megszns esetei:
Megvizsgljk, hogy termszetben megoszthat-e a kzs tulajdon
megvlts (nem oszthat meg a tulajdon), ilyen esetben valamelyik trs megveheti a tbbiek tulajdoni hnyadt
rversi rtkests – az sszeget a tulajdoni hnyadban osztjk meg egyms kztt Trsashz tulajdonn alakts - ingatlan esetn: bizonyos rszek kln tulajdonba kerlnek, bizonyos rszek kzs tulajdonban maradnak.
A brsg nem hozhat olyan hatrozatot, ami ellen mindegyik fl tiltakozik.
|