Alkotmny
bors 2005.10.11. 20:36
1949. vi XX. trvny
A MAGYAR KZTRSASG ALKOTMNYA
|
|
|
|
Alkotmny
1949. vi XX. trvny A MAGYAR KZTRSASG ALKOTMNYA
A tbbprtrendszert, a parlamenti demokrcit s a szocilis piacgazdasgot megvalst jogllamba val bks politikai tmenet elsegtse rdekben az Orszggyls - haznk j Alkotmnynak elfogadsig - Magyarorszg Alkotmnynak szvegt a kvetkezk szerint llaptja meg:
I. fejezet ltalnos rendelkezsek
1. Magyarorszg: kztrsasg.
2. (1) A Magyar Kztrsasg fggetlen, demokratikus jogllam. (2) A Magyar Kztrsasgban minden hatalom a np, amely a npszuverenitst vlasztott kpviseli tjn, valamint kzvetlenl gyakorolja. (3) Senkinek a tevkenysge sem irnyulhat a hatalom erszakos megszerzsre vagy gyakorlsra, illetleg kizrlagos birtoklsra. Az ilyen trekvsekkel szemben trvnyes ton mindenki jogosult s egyben kteles fellpni.
2/A. (1) A Magyar Kztrsasg az Eurpai Uniban tagllamknt val rszvtele rdekben nemzetkzi szerzds alapjn - az Eurpai Unit, illetleg az Eurpai Kzssgeket (a tovbbiakban: Eurpai Uni) alapt szerzdsekbl fakad jogok gyakorlshoz s ktelezettsgek teljestshez szksges mrtkig - egyes, Alkotmnybl ered hatskreit a tbbi tagllammal kzsen gyakorolhatja; e hatskrgyakorls megvalsulhat nllan, az Eurpai Uni intzmnyei tjn is. (2) Az (1) bekezds szerinti nemzetkzi szerzds megerstshez s kihirdetshez az orszggylsi kpviselk ktharmadnak szavazata szksges.
3. (1) A Magyar Kztrsasgban a prtok az Alkotmny s az alkotmnyos jogszablyok tiszteletben tartsa mellett szabadon alakulhatnak s szabadon tevkenykedhetnek. (2) A prtok kzremkdnek a npakarat kialaktsban s kinyilvntsban. (3) A prtok kzhatalmat kzvetlenl nem gyakorolhatnak. Ennek megfelelen egyetlen prt sem irnythat semmifle llami szervet. A prtok s a kzhatalom sztvlasztsa rdekben trvny hatrozza meg azokat a tisztsgeket, kzhivatalokat, amelyeket prt tagja vagy tisztsgviselje nem tlthet be.
4. A szakszervezetek s ms rdekkpviseletek vdik s kpviselik a munkavllalk, a szvetkezeti tagok s a vllalkozk rdekeit.
5. A Magyar Kztrsasg llama vdi a np szabadsgt s hatalmt, az orszg fggetlensgt s terleti psgt, valamint a nemzetkzi szerzdsekben rgztett hatrait.
6. (1) A Magyar Kztrsasg elutastja a hbort, mint a nemzetek kztti vitk megoldsnak eszkzt, s tartzkodik a ms llamok fggetlensge vagy terleti psge ellen irnyul erszak alkalmazstl, illetleg az erszakkal val fenyegetstl. (2) A Magyar Kztrsasg egyttmkdsre trekszik a vilg valamennyi npvel s orszgval. (3) A Magyar Kztrsasg felelssget rez a hatrain kvl l magyarok sorsrt, s elmozdtja a Magyarorszggal val kapcsolatuk polst. (4) A Magyar Kztrsasg az eurpai npek szabadsgnak, jltnek s biztonsgnak kiteljesedse rdekben kzremkdik az eurpai egysg megteremtsben.
7. (1) A Magyar Kztrsasg jogrendszere elfogadja a nemzetkzi jog ltalnosan elismert szablyait, biztostja tovbb a nemzetkzi jogi ktelezettsgek s a bels jog sszhangjt. (2) A jogalkots rendjt trvny szablyozza, amelynek elfogadshoz a jelenlv orszggylsi kpviselk ktharmadnak szavazata szksges.
8. (1) A Magyar Kztrsasg elismeri az ember srthetetlen s elidegenthetetlen alapvet jogait, ezek tiszteletben tartsa s vdelme az llam elsrend ktelessge. (2) A Magyar Kztrsasgban az alapvet jogokra s ktelessgekre vonatkoz szablyokat trvny llaptja meg, alapvet jog lnyeges tartalmt azonban nem korltozhatja. (3) (4) Rendkvli llapot, szksgllapot vagy veszlyhelyzet idejn az alapvet jogok gyakorlsa - az 54-56. -ban, az 57. (2)-(4) bekezdsben, a 60. -ban, a 66-69. -ban s a 70/E. -ban megllaptott alapvet jogok kivtelvel - felfggeszthet vagy korltozhat.
9. (1) Magyarorszg gazdasga olyan piacgazdasg, amelyben a kztulajdon s a magntulajdon egyenjog s egyenl vdelemben rszesl. (2) A Magyar Kztrsasg elismeri s tmogatja a vllalkozs jogt s a gazdasgi verseny szabadsgt.
10. (1) A magyar llam tulajdona nemzeti vagyon. (2) Az llam kizrlagos tulajdonnak, valamint kizrlagos gazdasgi tevkenysgnek krt trvny hatrozza meg.
11. Az llam tulajdonban ll vllalatok s gazdlkod szervezetek a trvnyben meghatrozott mdon s felelssggel nllan gazdlkodnak.
12. (1) Az llam tmogatja az nkntes trsulson alapul szvetkezeteket, elismeri a szvetkezetek nllsgt. (2) Az llam tiszteletben tartja az nkormnyzatok tulajdont.
13. (1) A Magyar Kztrsasg biztostja a tulajdonhoz val jogot. (2) Tulajdont kisajttani csak kivtelesen s kzrdekbl, trvnyben szablyozott esetekben s mdon, teljes, felttlen s azonnali krtalants mellett lehet.
14. Az Alkotmny biztostja az rkls jogt.
15. A Magyar Kztrsasg vdi a hzassg s a csald intzmnyt.
16. A Magyar Kztrsasg klns gondot fordt az ifjsg ltbiztonsgra, oktatsra s nevelsre, vdelmezi az ifjsg rdekeit.
17. A Magyar Kztrsasg a rszorulkrl kiterjedt szocilis intzkedsekkel gondoskodik.
18. A Magyar Kztrsasg elismeri s rvnyesti mindenki jogt az egszsges krnyezethez.
II. fejezet Az Orszggyls
19. (1) A Magyar Kztrsasg legfelsbb llamhatalmi s npkpviseleti szerve az Orszggyls. (2) Az Orszggyls a npszuverenitsbl ered jogait gyakorolva biztostja a trsadalom alkotmnyos rendjt, meghatrozza a kormnyzs szervezett, irnyt s feltteleit. (3) E jogkrben az Orszggyls a) megalkotja a Magyar Kztrsasg Alkotmnyt; b) trvnyeket alkot; c) meghatrozza az orszg trsadalmi-gazdasgi tervt; d) megllaptja az llamhztarts mrlegt, jvhagyja az llami kltsgvetst s annak vgrehajtst; e) dnt a Kormny programjrl; f) megkti a Magyar Kztrsasg klkapcsolatai szempontjbl kiemelked fontossg nemzetkzi szerzdseket; g) dnt a hadillapot kinyilvntsrl s a bkekts krdsrl; h) hadillapot vagy idegen hatalom fegyveres tmadsnak kzvetlen veszlye (hbors veszly) esetn kihirdeti a rendkvli llapotot, s Honvdelmi Tancsot hoz ltre; i) az alkotmnyos rend megdntsre vagy a hatalom kizrlagos megszerzsre irnyul fegyveres cselekmnyek, tovbb az let- s vagyonbiztonsgot tmeges mretekben veszlyeztet, fegyveresen vagy felfegyverkezve elkvetett slyos erszakos cselekmnyek, elemi csaps vagy ipari szerencstlensg esetn (a tovbbiakban egytt: szksghelyzet) szksgllapotot hirdet ki; j) az Alkotmnyban meghatrozott esetek kivtelvel dnt a fegyveres erk orszgon belli vagy klfldi alkalmazsrl, klfldi fegyveres erk magyarorszgi, vagy az orszg terletrl kiindul alkalmazsrl, a fegyveres erk bkefenntartsban val rszvtelrl, klfldi hadmveleti terleten vgzett humanitrius tevkenysgrl, valamint a fegyveres erk klfldi, illetve a klfldi fegyveres erk magyarorszgi llomsozsrl; k) megvlasztja a Kztrsasg elnkt, a miniszterelnkt, az Alkotmnybrsg tagjait, az orszggylsi biztosokat, az llami Szmvevszk elnkt s alelnkeit, a Legfelsbb Brsg elnkt s a legfbb gyszt; l) a Kormnynak - az Alkotmnybrsg vlemnynek kikrse utn elterjesztett - javaslatra feloszlatja azt a helyi kpviseltestletet, amelynek mkdse az Alkotmnnyal ellenttes; dnt a megyk terletrl, nevrl, szkhelyrl, a megyei jog vross nyilvntsrl s a fvrosi kerletek kialaktsrl; m) kzkegyelmet gyakorol. (4) A (3) bekezds g), h) s i) pontjban meghatrozott dntshez az orszggylsi kpviselk ktharmadnak a szavazata szksges. (5) (6) A (3) bekezds j) pontja szerinti dntshez a jelen lv orszggylsi kpviselk ktharmadnak a szavazata szksges.
19/A. (1) Ha az Orszggyls e dntsek meghozatalban akadlyoztatva van, a kztrsasgi elnk jogosult a hadillapot kinyilvntsra, a rendkvli llapot kihirdetsre s a Honvdelmi Tancs ltrehozsra, tovbb a szksgllapot kihirdetsre. (2) Az Orszggyls e dntsek meghozatalban akkor van akadlyoztatva, ha nem lsezik, s sszehvsa az id rvidsge, tovbb a hadillapotot, a rendkvli llapotot vagy a szksgllapotot kivlt esemnyek miatt elhrthatatlan akadlyba tkzik. (3) Az akadlyoztats tnyt, tovbb a hadillapot kinyilvntsnak, a rendkvli llapot vagy a szksgllapot kihirdetsnek indokoltsgt az Orszggyls elnke, az Alkotmnybrsg elnke s a miniszterelnk egyttesen llaptja meg. (4) Az Orszggyls a hadillapot, a rendkvli llapot vagy a szksgllapot kihirdetsnek az indokoltsgt az akadlyoztatsnak megsznse utni els lsn fellvizsglja, s dnt az alkalmazott intzkedsek jogszersgrl. E dntshez az orszggylsi kpviselk ktharmadnak a szavazata szksges.
19/B. (1) Rendkvli llapot idejn a Honvdelmi Tancs dnt a) a fegyveres erk orszgon belli vagy klfldi alkalmazsrl, a fegyveres erk bkefenntartsban val rszvtelrl, klfldi hadmveleti terleten vgzett humanitrius tevkenysgrl, valamint klfldi llomsozsrl, b) a klfldi fegyveres erk magyarorszgi vagy az orszg terletrl kiindul alkalmazsrl, illetve magyarorszgi llomsozsrl, c) a kln trvnyben meghatrozott rendkvli intzkedsek bevezetsrl. (2) A Honvdelmi Tancs elnke a kztrsasgi elnk, tagjai: az Orszggyls elnke, az Orszggylsben kpviselettel rendelkez prtok kpviselcsoportjainak vezeti, a miniszterelnk, a miniszterek s tancskozsi joggal a Honvd Vezrkar fnke. (3) A Honvdelmi Tancs gyakorolja: a) az Orszggyls ltal r truhzott jogokat, b) a kztrsasgi elnk jogait, c) a Kormny jogait. (4) A Honvdelmi Tancs rendeletet alkothat, ebben egyes trvnyek alkalmazst felfggesztheti, illetleg trvnyi rendelkezsektl eltrhet, tovbb egyb klnleges intzkedseket hozhat, az Alkotmny alkalmazst azonban nem fggesztheti fel. (5) A Honvdelmi Tancs rendelete a rendkvli llapot megsznsvel hatlyt veszti, kivve ha az Orszggyls a rendelet hatlyt meghosszabbtja. (6) Az Alkotmnybrsg mkdse rendkvli llapot idejn sem korltozhat.
19/C. (1) A szksgllapot kihirdetsekor az Orszggyls akadlyoztatsa esetn a kztrsasgi elnk dnt a fegyveres erk 40/B. (2) bekezdse szerinti felhasznlsrl. (2) A szksgllapot idejn a kln trvnyben megllaptott rendkvli intzkedseket rendeleti ton a kztrsasgi elnk vezeti be. (3) A kztrsasgi elnk a bevezetett rendkvli intzkedsekrl haladktalanul tjkoztatja az Orszggyls elnkt. A szksgllapot idejn az Orszggyls - akadlyoztatsa estn az Orszggyls Honvdelmi Bizottsga - folyamatosan lsezik. Az Orszggyls, illetleg az Orszggyls Honvdelmi Bizottsga a kztrsasgi elnk ltal bevezetett rendkvli intzkedsek alkalmazst felfggesztheti. (4) A rendeleti ton bevezetett rendkvli intzkedsek harminc napig maradnak hatlyban, kivve ha hatlyukat az Orszggyls - akadlyoztatsa esetn az Orszggyls Honvdelmi Bizottsga - meghosszabbtja. (5) A szksgllapotra egybknt a rendkvli llapotra vonatkoz szablyokat kell alkalmazni.
19/D. A rendkvli llapot s a szksgllapot idejn alkalmazand rszletes szablyokrl szl trvny elfogadshoz a jelenlv orszggylsi kpviselk ktharmadnak szavazata szksges.
19/E. (1) Kls fegyveres csoportoknak Magyarorszg terletre trtn vratlan betrse esetn a tmads elhrtsra, illetleg az orszg terletnek a honi s szvetsges lgvdelmi s repl kszltsgi erkkel val oltalmazsra, az alkotmnyos rend, az let- s vagyonbiztonsg, a kzrend s a kzbiztonsg vdelme rdekben a Kormny a kztrsasgi elnk ltal jvhagyott vdelmi terv szerint - a tmadssal arnyos s erre felksztett erkkel - a szksgllapot vagy a rendkvli llapot kihirdetsre vonatkoz dntsig azonnal intzkedni kteles. (2) A Kormny az (1) bekezds alapjn megtett intzkedsrl haladktalanul tjkoztatja az Orszggylst, a kztrsasgi elnkt a tovbbi intzkedsek megttele rdekben. (3) A Kormny azonnali intzkedsre alkalmazand szablyokrl szl trvny elfogadshoz a jelenlv orszggylsi kpviselk ktharmadnak szavazata szksges.
20. (1) Az orszggylsi kpviselk ltalnos vlasztst - az Orszggyls feloszlsa vagy feloszlatsa miatti vlaszts kivtelvel - az elz Orszggyls megvlasztst kvet negyedik v prilis vagy mjus hnapjban kell megtartani. (2) Az orszggylsi kpviselk tevkenysgket a kz rdekben vgzik. (3) Az orszggylsi kpviselt - az orszggylsi kpviselk jogllsrl szl trvnyben szablyozottak szerint - mentelmi jog illeti meg. (4) Az orszggylsi kpviselt a fggetlensgt biztost tiszteletdj, tovbb meghatrozott kedvezmnyek s kltsgeinek fedezsre kltsgtrts illetik meg. A tiszteletdj s a kltsgtrts sszegrl, valamint a kedvezmnyek krrl szl trvny elfogadshoz a jelenlv orszggylsi kpviselk ktharmadnak szavazata szksges. (5) A kpvisel nem lehet kztrsasgi elnk, az Alkotmnybrsg tagja, az llampolgri jogok orszggylsi biztosa, az llami Szmvevszk elnke, elnkhelyettese s szmvevje, br, gysz, llamigazgatsi szerv dolgozja - a Kormny tagja s a politikai llamtitkr kivtelvel -, tovbb a fegyveres erk, a rendrsg s a rendszeti szervek hivatsos llomny tagja. Trvny az sszefrhetetlensg egyb eseteit is megllapthatja. (6) Az orszggylsi kpviselk jogllsrl szl trvny elfogadshoz a jelenlv orszggylsi kpviselk ktharmadnak szavazata szksges.
20/A. (1) Az orszggylsi kpvisel megbzatsa megsznik: a) az Orszggyls mkdsnek befejezsvel, b) a kpvisel hallval, c) az sszefrhetetlensg kimondsval, d) lemondssal, e) a vlasztjog elvesztsvel. (2) Az sszefrhetetlensg kimondsrl az Orszggyls a jelenlv kpviselk ktharmadnak szavazatval hatroz. (3) A kpvisel az Orszggylshez intzett nyilatkozatval lemondhat megbzatsrl. A lemonds rvnyessghez az Orszggyls elfogad nyilatkozata nem szksges.
21. (1) Az Orszggyls elnkt, alelnkket s jegyzket vlaszt tagjai sorbl. (2) Az Orszggyls lland bizottsgokat alakt tagjaibl, s brmely krds megvizsglsra bizottsgot kldhet ki. (3) Az orszggylsi bizottsgok ltal krt adatokat mindenki kteles a rendelkezskre bocstani, illetleg kteles elttk vallomst tenni.
22. (1) Az Orszggyls venknt kt rendes lsszakot tart: minden v februr elsejtl jnius tizentdikig, illetve szeptember elsejtl december tizentdikig. (2) Az Orszggyls alakul lst - a vlasztst kvet egy hnapon belli idpontra - a kztrsasgi elnk hvja ssze; egybknt az Orszggyls lsszaknak s ezen bell az egyes lseknek az sszehvsrl az Orszggyls elnke gondoskodik. (3) A kztrsasgi elnk, a Kormny, vagy a kpviselk egytdnek rsbeli krelmre az Orszggylst rendkvli lsszakra vagy rendkvli lsre ssze kell hvni. A krelemben az sszehvs indokt, tovbb a javasolt idpontot s napirendet meg kell jellni. (4) A kztrsasgi elnk az Orszggyls lst egy lsszak alatt egy alkalommal - legfeljebb harminc napra - elnapolhatja. (5) Az elnapols tartama alatt az Orszggyls elnke a kpviselk egytdnek rsbeli krelmre - a krelem kzhezvteltl szmtott nyolc napnl nem tvolabbi idpontra - kteles az Orszggylst sszehvni.
23. Az Orszggyls lsei nyilvnosak. A kztrsasgi elnk, a Kormny, tovbb brmely kpvisel krelmre az Orszggyls a kpviselk ktharmadnak a szavazatval zrt ls tartst is elhatrozhatja.
24. (1) Az Orszggyls akkor hatrozatkpes, ha a kpviselknek tbb mint a fele jelen van. (2) Az Orszggyls a hatrozatait a jelenlv kpviselk tbb mint a felnek szavazatval hozza. (3) Az Alkotmny megvltoztatshoz, valamint az Alkotmnyban meghatrozott egyes dntsek meghozatalhoz az orszggylsi kpviselk ktharmadnak a szavazata szksges. (4) Az Orszggyls a jelenlv orszggylsi kpviselk ktharmadnak szavazatval elfogadott Hzszablyban llaptja meg mkdsnek szablyait s trgyalsi rendjt. (5)
25. (1) Trvnyt a kztrsasgi elnk, a Kormny, minden orszggylsi bizottsg s brmely orszggylsi kpvisel kezdemnyezhet. (2) A trvnyhozs joga az Orszggylst illeti meg. (3) Az Orszggyls ltal elfogadott trvnyt az Orszggyls elnke alrja, majd megkldi a kztrsasgi elnknek.
26. (1) A trvny kihirdetsrl, annak kzhezvteltl szmtott tizent napon - az Orszggyls elnknek srgssgi krelmre t napon - bell a kztrsasgi elnk gondoskodik. A kihirdetsre megkldtt trvnyt alrja. A trvnyt a hivatalos lapban ki kell hirdetni. (2) Ha a kztrsasgi elnk a trvnnyel vagy annak valamelyik rendelkezsvel nem rt egyet, azt alrs eltt az (1) bekezdsben emltett hatridn bell megfontols vgett, szrevteleinek kzlsvel visszakldheti az Orszggylsnek. (3) Az Orszggyls a trvnyt jra megtrgyalja, s elfogadsrl ismt hatroz. Az Orszggyls elnke ltal ezt kveten megkldtt trvnyt a kztrsasgi elnk kteles alrni s t napon bell kihirdetni. (4) A kztrsasgi elnk a trvnyt alrs eltt az (1) bekezdsben emltett hatridn bell vlemnyezsre megkldi az Alkotmnybrsgnak, ha annak valamelyik rendelkezst alkotmnyellenesnek tartja. (5) Ha az Alkotmnybrsg - soron kvli eljrsban - az alkotmnyellenessget megllaptja, a kztrsasgi elnk a trvnyt az Orszggylsnek visszakldi, egybknt kteles a trvnyt alrni s t napon bell kihirdetni. (6) A npszavazsra bocstott trvnyt a kztrsasgi elnk csak akkor rja al, ha azt a npszavazs megerstette.
27. Az Orszggyls tagjai az llampolgri, valamint a nemzeti s etnikai kisebbsgi jogok orszggylsi biztosaihoz, az llami Szmvevszk elnkhez s a Magyar Nemzeti Bank elnkhez krdst, a Kormnyhoz, a Kormny brmely tagjhoz s a legfbb gyszhez interpellcit s krdst intzhetnek a feladatkrkbe tartoz minden gyben.
28. (1) Az Orszggyls megbzatsa az alakul lsvel kezddik. (2) Az Orszggyls kimondhatja feloszlst megbzatsnak lejrta eltt is. (3) A kztrsasgi elnk a vlasztsok kitzsvel egyidejleg feloszlathatja az Orszggylst, ha a) az Orszggyls - ugyanazon Orszggyls megbzatsnak idejn - tizenkt hnapon bell legalbb ngy esetben megvonja a bizalmat a Kormnytl, vagy b) a Kormny megbzatsnak megsznse esetn a kztrsasgi elnk ltal miniszterelnknek javasolt szemlyt az els szemlyi javaslat megttelnek napjtl szmtott negyven napon bell nem vlasztja meg. (4) (5) Az Orszggyls feloszlatsa eltt a kztrsasgi elnk kteles kikrni a miniszterelnknek, az Orszggyls elnknek s az Orszggylsben kpviselettel rendelkez prtok kpviselcsoportjai vezetinek vlemnyt. (6) Az Orszggyls feloszlstl vagy feloszlatstl szmtott hrom hnapon bell j Orszggylst kell vlasztani. (7) Az Orszggyls mkdse az j Orszggyls alakul lsig tart.
28/A. (1) Rendkvli llapot vagy szksgllapot idejn az Orszggyls nem mondhatja ki a feloszlst s nem oszlathat fel. (2) Ha az Orszggyls megbzatsa rendkvli llapot vagy szksgllapot idejn jr le, a megbzats a rendkvli llapot, illetleg a szksgllapot megsznsig meghosszabbodik. (3) A feloszlott vagy feloszlatott Orszggylst a kztrsasgi elnk hadillapot, hbors veszly llapota vagy szksghelyzet esetn ismt sszehvhatja. Megbzatsnak meghosszabbtsrl az Orszggyls maga hatroz.
28/B. (1) Orszgos npszavazs s npi kezdemnyezs trgya az Orszggyls hatskrbe tartoz krds lehet. (2) Az orszgos npszavazsrl s npi kezdemnyezsrl szl trvny elfogadshoz a jelenlv orszggylsi kpviselk ktharmadnak szavazata szksges.
28/C. (1) Orszgos npszavazst dntshozatal vagy vlemnynyilvnts cljbl lehet tartani, a npszavazs elrendelsre ktelezen vagy mrlegels alapjn kerl sor. (2) Orszgos npszavazst kell tartani legalbb 200 000 vlasztpolgr kezdemnyezsre. (3) Ha az orszgos npszavazst el kell rendelni, az eredmnyes npszavazs alapjn hozott dnts az Orszggylsre ktelez. (4) Mrlegels alapjn orszgos npszavazst a kztrsasgi elnk, a Kormny, az orszggylsi kpviselk egyharmada vagy 100 000 vlasztpolgr kezdemnyezsre az Orszggyls rendelhet el. (5) Nem lehet orszgos npszavazst tartani: a) a kltsgvetsrl, a kltsgvets vgrehajtsrl, a kzponti adnemekrl s illetkekrl, a vmokrl, valamint a helyi adk kzponti feltteleirl szl trvnyek tartalmrl, b) hatlyos nemzetkzi szerzdsbl ered ktelezettsgekrl, illetve az e ktelezettsgeket tartalmaz trvnyek tartalmrl, c) az Alkotmny npszavazsrl, npi kezdemnyezsrl szl rendelkezseirl, d) az Orszggyls hatskrbe tartoz szemlyi s szervezetalaktsi (-talaktsi, -megszntetsi) krdsekrl, e) az Orszggyls feloszlsrl, f) a Kormny programjrl, g) hadillapot kinyilvntsrl, rendkvli llapot s szksgllapot kihirdetsrl, h) a fegyveres erk klfldi vagy orszgon belli alkalmazsrl, i) a helyi nkormnyzat kpvisel-testletnek feloszlatsrl, j) a kzkegyelem gyakorlsrl. (6) Az gydnt orszgos npszavazs eredmnyes, ha az rvnyesen szavaz vlasztpolgrok tbb mint fele, de legalbb az sszes vlasztpolgr tbb mint egynegyede a megfogalmazott krdsre azonos vlaszt adott.
28/D. Orszgos npi kezdemnyezst legalbb 50 000 vlasztpolgr nyjthat be. Az orszgos npi kezdemnyezs arra irnyulhat, hogy az Orszggyls hatskrbe tartoz krdst az Orszggyls tzze a napirendjre. Az orszgos npi kezdemnyezsben megfogalmazott krdst az Orszggyls kteles megtrgyalni.
28/E. Orszgos npszavazs elrendelsre irnyul llampolgri kezdemnyezs esetn ngy hnapig, orszgos npi kezdemnyezs esetn kt hnapig lehet alrst gyjteni.
III. fejezet A kztrsasgi elnk
29. (1) Magyarorszg llamfje a kztrsasgi elnk, aki kifejezi a nemzet egysgt, s rkdik az llamszervezet demokratikus mkdse felett. (2) A kztrsasgi elnk a fegyveres erk fparancsnoka.
29/A. (1) A kztrsasgi elnkt az Orszggyls t vre vlasztja. (2) Kztrsasgi elnkk megvlaszthat minden vlasztjoggal rendelkez magyar llampolgr, aki a vlaszts napjig a harminctdik letvt betlttte. (3) A kztrsasgi elnkt e tisztsgre legfeljebb egy alkalommal lehet jravlasztani.
29/B. (1) A kztrsasgi elnk vlasztst jells elzi meg. A jells rvnyessghez az Orszggyls legalbb tven tagjnak rsbeli ajnlsa szksges. A jellst az Orszggyls elnknl a szavazs elrendelse eltt kell benyjtani. Az Orszggyls minden tagja csak egy jelltet ajnlhat. Annak, aki tbb jelltet ajnl, mindegyik ajnlsa rvnytelen. (2) Az Orszggyls a kztrsasgi elnkt titkos szavazssal vlasztja. A szksghez kpest tbbszri szavazsnak van helye. Az els szavazs alapjn megvlasztott kztrsasgi elnk az, aki a kpviselk ktharmadnak szavazatt elnyeri. (3) Ha az els szavazs alkalmval ezt a tbbsget egyik jellt sem nyeri el, az (1) bekezdsnek megfelel j ajnls alapjn jbl szavazst kell tartani. A msodik szavazs alapjn val megvlasztshoz ugyancsak a kpviselk ktharmadnak szavazata szksges. (4) Ha a msodik szavazs alkalmval egyik jellt sem nyerte el a megkvnt tbbsget, harmadszori szavazst kell tartani. Ez alkalommal csak arra a kt jelltre lehet szavazni, akik a msodik szavazs alkalmval a legtbb szavazatot kaptk. A harmadik szavazs alapjn megvlasztott kztrsasgi elnk az, aki - tekintet nlkl a szavazsban rszt vevk szmra - a szavazatok tbbsgt elnyerte. (5) A szavazsi eljrst legfeljebb hrom egymsra kvetkez nap alatt be kell fejezni.
29/C. (1) A kztrsasgi elnkt a korbbi elnk megbzatsnak lejrta eltt legalbb 30 nappal, ha pedig a megbzats id eltt sznt meg, a megsznstl szmtott 30 napon bell kell megvlasztani. (2) Az elnkvlasztst az Orszggyls elnke tzi ki.
29/D. A megvlasztott kztrsasgi elnk a korbbi elnk megbzatsnak lejrtakor, illetleg a megbzs id eltti megsznse esetn a kirt vlaszts eredmnynek kihirdetst kvet nyolcadik napon lp hivatalba; hivatalba lpst megelzen az Orszggyls eltt eskt tesz.
29/E. (1) A kztrsasgi elnk tmeneti akadlyoztatsa esetn, vagy ha a kztrsasgi elnk megbzatsa valamely okbl id eltt megsznik, az j kztrsasgi elnk hivatalba lpsig a kztrsasgi elnki jogkrt az Orszggyls elnke gyakorolja, azzal a korltozssal, hogy trvnyt az Orszggylsnek megfontols vgett, illetleg az Alkotmnybrsgnak megvizsgls cljbl nem kldhet meg, az Orszggylst nem oszlathatja fel, s a kegyelmezs jogval csak a jogersen eltltek javra lhet. (2) A kztrsasgi elnk helyettestse idejn az Orszggyls elnke kpviseli jogait nem gyakorolhatja, s helyette az Orszggyls elnknek feladatt az Orszggyls ltal kijellt alelnk ltja el.
30. (1) A kztrsasgi elnki tisztsg sszeegyeztethetetlen minden ms llami, trsadalmi s politikai tisztsggel vagy megbzatssal. A kztrsasgi elnk ms keres foglalkozst nem folytathat, s egyb tevkenysgrt - a szerzi jogi vdelem al es tevkenysget kivve - djazst nem fogadhat el. (2) A kztrsasgi elnk tiszteletdjrl, kedvezmnyeirl s az t megillet kltsgtrts sszegrl szl trvny elfogadshoz a jelenlv orszggylsi kpviselk ktharmadnak szavazata szksges.
30/A. (1) A kztrsasgi elnk a) kpviseli a magyar llamot, b) a Magyar Kztrsasg nevben nemzetkzi szerzdseket kt, ha a szerzds trgya a trvnyhozs hatskrbe tartozik, a szerzds megktshez az Orszggyls elzetes hozzjrulsa szksges, c) megbzza s fogadja a nagykveteket s a kveteket, d) kitzi az orszggylsi kpviselk, a helyi nkormnyzati kpviselk s a polgrmesterek ltalnos vlasztst, valamint az eurpai parlamenti vlaszts, tovbb az orszgos npszavazs idpontjt, e) rszt vehet s felszlalhat az Orszggyls s az orszggylsi bizottsgok lsein, f) javaslatot tehet az Orszggylsnek intzkeds megttelre, g) npszavazst kezdemnyezhet, h) kinevezi s felmenti - kln trvnyben meghatrozott szablyok szerint - az llamtitkrokat, i) kln trvnyben meghatrozott szemly vagy szervek javaslatra kinevezi s felmenti a Magyar Nemzeti Bank elnkt, alelnkeit s az egyetemi tanrokat; megbzza s felmenti az egyetemek rektorait; kinevezi s ellpteti a tbornokokat; megersti tisztsgben a Magyar Tudomnyos Akadmia elnkt, j) adomnyozza a trvnyben meghatrozott cmeket, rdemrendeket, kitntetseket s engedlyezi viselsket, k) gyakorolja az egyni kegyelmezs jogt, l) dnt az llampolgrsgi gyekben, m) dnt mindazokban az gyekben, amelyeket kln trvny a hatskrbe utal. (2) A kztrsasgi elnknek az (1) bekezdsben meghatrozott minden intzkedshez s rendelkezshez - az a), d), e), f) s g) pontban foglaltak kivtelvel - a miniszterelnknek vagy az illetkes miniszternek az ellenjegyzse szksges.
31. (1) Az elnki megbzats megsznik: a) a megbzats idejnek lejrtval, b) az elnk hallval, c) a feladatkr elltst kilencven napon tl lehetetlenn tev llapottal, d) az sszefrhetetlensg kimondsval, e) lemondssal, f) az elnki tisztsgtl val megfosztssal. (2) Ha a kztrsasgi elnkkel szemben a tisztsge gyakorlsa sorn sszefrhetetlensgi ok [30. (1) bekezds] merl fel, brmely kpvisel indtvnyra az Orszggyls hatroz az sszefrhetetlensg kimondsrl. A hatrozat meghozatalhoz a kpviselk ktharmadnak a szavazata szksges. A szavazs titkos. (3) A kztrsasgi elnk az Orszggylshez intzett nyilatkozatval lemondhat megbzatsrl. A lemonds rvnyessghez az Orszggyls elfogad nyilatkozata szksges. Az Orszggyls tizent napon bell krheti a kztrsasgi elnkt, hogy elhatrozst jbl fontolja meg. Ha a kztrsasgi elnk elhatrozst fenntartja, az Orszggyls a lemonds tudomsulvtelt nem tagadhatja meg. (4) A kztrsasgi elnk a tisztsgtl megfoszthat, ha annak gyakorlsa sorn az Alkotmnyt vagy valamely ms trvnyt szndkosan megsrti.
31/A. (1) A kztrsasgi elnk szemlye srthetetlen; bntetjogi vdelmt kln trvny biztostja. (2) A tisztsge gyakorlsa sorn az Alkotmnyt vagy valamely ms trvnyt megsrt kztrsasgi elnkkel szemben az orszggylsi kpviselk egytde indtvnyozhatja a felelssgre vonst. (3) A felelssgre vonsi eljrs megindtshoz az orszggylsi kpviselk ktharmadnak a szavazata szksges. A szavazs titkos. (4) Az Orszggyls hatrozatnak meghozataltl kezdden a felelssgre vonsi eljrs befejezsig az elnk a hatskrt nem gyakorolhatja. (5) A cselekmny elbrlsa az Alkotmnybrsg hatskrbe tartozik. (6) Ha az Alkotmnybrsg az eljrs eredmnyeknt a trvnysrts tnyt megllaptja, a kztrsasgi elnkt tisztsgtl megfoszthatja. (7)-(8)
32. (1) Ha a kztrsasgi elnk ellen a felelssgre vonsi eljrs a hivatali ideje alatt a hivatali tevkenysgvel sszefggsben elkvetett, bntetjogilag ldzend cselekmny miatt indult, az Alkotmnybrsg eljrsban a bntet eljrs alapvet rendelkezseit is alkalmazni kell. A vdat az Orszggyls ltal a sajt tagjai kzl vlasztott vdbiztos kpviseli. (2) A kztrsasgi elnk ellen egyb cselekmnye miatt bnteteljrst csak megbzatsnak megsznse utn lehet indtani. (3) Ha az Alkotmnybrsg a kztrsasgi elnk bnssgt szndkos bncselekmny elkvetsben megllaptja, az elnkt a tisztsgtl megfoszthatja, s egyidejleg a Bntet Trvnyknyvben az adott cselekmnyre meghatrozott brmely bntetst s intzkedst alkalmazhatja.
IV. fejezet Az Alkotmnybrsg
32/A. (1) Az Alkotmnybrsg fellvizsglja a jogszablyok alkotmnyossgt, illetleg elltja a trvnnyel hatskrbe utalt feladatokat. (2) Az Alkotmnybrsg alkotmnyellenessg megllaptsa esetn megsemmisti a trvnyeket s ms jogszablyokat. (3) Az Alkotmnybrsg eljrst trvnyben meghatrozott esetekben brki kezdemnyezheti. (4) Az Alkotmnybrsg tizenegy tagjt az Orszggyls vlasztja. Az Alkotmnybrsg tagjaira az Orszggylsben kpviselettel rendelkez prtok kpvisel csoportjainak egy-egy tagjbl ll jell bizottsg tesz javaslatot. Az Alkotmnybrsg tagjainak megvlasztshoz az orszggylsi kpviselk ktharmadnak szavazata szksges. (5) Az Alkotmnybrsg tagjai nem lehetnek tagjai a prtnak, s az Alkotmnybrsg hatskrbl add feladatokon kvl politikai tevkenysget nem folytathatnak. (6) Az Alkotmnybrsg szervezetrl s mkdsrl szl trvny elfogadshoz a jelenlv orszggylsi kpviselk ktharmadnak szavazata szksges.
V. fejezet Az llampolgri jogok orszggylsi biztosa s a nemzeti s etnikai kisebbsgi jogok orszggylsi biztosa
32/B. (1) Az llampolgri jogok orszggylsi biztosnak feladata, hogy az alkotmnyos jogokkal kapcsolatban tudomsra jutott visszssgokat kivizsglja vagy kivizsgltassa, s orvoslsuk rdekben ltalnos vagy egyedi intzkedseket kezdemnyezzen. (2) A nemzeti s etnikai kisebbsgi jogok orszggylsi biztosnak feladata, hogy a nemzeti s etnikai kisebbsgi jogokkal kapcsolatban tudomsra jutott visszssgokat kivizsglja vagy kivizsgltassa, s orvoslsuk rdekben ltalnos vagy egyedi intzkedseket kezdemnyezzen. (3) Az orszggylsi biztos eljrst trvnyben meghatrozott esetekben brki kezdemnyezheti. (4) Az llampolgri jogok, illetleg a nemzeti s etnikai kisebbsgi jogok orszggylsi biztosait a kztrsasgi elnk javaslatra az Orszggyls a kpviselk ktharmadnak szavazatval vlasztja. Az Orszggyls egyes alkotmnyos jogok vdelmre kln biztost is vlaszthat. (5) (6) Az orszggylsi biztos tevkenysgnek tapasztalatairl vente beszmol az Orszggylsnek. (7) Az orszggylsi biztosokrl szl trvny elfogadshoz a jelenlv orszggylsi kpviselk ktharmadnak szavazata szksges.
VI. fejezet Az llami Szmvevszk s a Magyar Nemzeti Bank
32/C. (1) Az llami Szmvevszk az Orszggyls pnzgyi-gazdasgi ellenrz szerve. Feladatkrben ellenrzi az llamhztarts gazdlkodst, ennek keretben az llami kltsgvetsi javaslat megalapozottsgt, a felhasznlsok szksgessgt s clszersgt, ellenjegyzi a kltsgvets hitelfelvteleire vonatkoz szerzdseket; elzetesen fellvizsglja az llami kltsgvets felhasznlsnak a trvnyessgt; ellenrzi az llami kltsgvets vgrehajtsrl ksztett zrszmadst; ellenrzi az llami vagyon kezelst, az llami tulajdonban lv vllalatok, vllalkozsok vagyonrtk-megrz s vagyongyarapt tevkenysgt; elltja a trvnnyel hatskrbe utalt egyb feladatokat. (2) Az llami Szmvevszk ellenrzseit trvnyessgi, clszersgi s eredmnyessgi szempontok szerint vgzi. Az llami Szmvevszk az ltala vgzett ellenrzsekrl jelentsben tjkoztatja az Orszggylst. A jelentst nyilvnossgra kell hozni. Az llami Szmvevszk elnke a zrszmads ellenrzsrl kszlt jelentst a zrszmadssal egytt terjeszti az Orszggyls el. (3) Az llami Szmvevszk elnknek s alelnkeinek megvlasztshoz az orszggylsi kpviselk ktharmadnak szavazata szksges. (4) Az llami Szmvevszk szervezetrl s mkdsnek alapelveirl szl trvny elfogadshoz a jelenlv orszggylsi kpviselk ktharmadnak szavazata szksges.
32/D. (1) A Magyar Nemzeti Bank a Magyar Kztrsasg kzponti bankja. A Magyar Nemzeti Bank kln trvnyben meghatrozott mdon felels a monetris politikrt. (2) A Magyar Nemzeti Bank elnkt a kztrsasgi elnk hat vre nevezi ki. (3) A Magyar Nemzeti Bank elnke a bank tevkenysgrl vente beszmol az Orszggylsnek. (4)
VII. fejezet A kormny
33. (1) A Kormny a) miniszterelnkbl s b) miniszterekbl ll. (2) A miniszterelnkt az ltala kijellt miniszter helyettesti. (3) A miniszterelnkt a kztrsasgi elnk javaslatra az Orszggyls tagjai tbbsgnek szavazatval vlasztja. A miniszterelnk megvlasztsrl, tovbb a Kormny programjnak elfogadsrl az Orszggyls egyszerre hatroz. (4) A minisztereket a miniszterelnk javaslatra a kztrsasgi elnk nevezi ki s menti fel. (5) A Kormny a miniszterek kinevezsvel alakul meg. A Kormny tagjai a Kormny megalakulsa utn az Orszggyls eltt eskt tesznek.
33/A. A Kormny megbzatsa megsznik: a) az jonnan megvlasztott Orszggyls megalakulsval, b) a miniszterelnk, illetleg a Kormny lemondsval, c) a miniszterelnk hallval, d) a miniszterelnk vlasztjognak elvesztsvel, e) a miniszterelnk sszefrhetetlensgnek megllaptsval, illetleg f) ha a 39/A. (1) bekezdsben foglaltaknak megfelelen az Orszggyls a miniszterelnktl a bizalmat megvonja s j miniszterelnkt vlaszt.
33/B. A miniszter megbzatsa megsznik: a) a Kormny megbzatsnak megsznsvel, b) lemondsval, c) felmentsvel, d) hallval, e) vlasztjognak elvesztsvel, f) sszefrhetetlensgnek megllaptsval.
34. A Magyar Kztrsasg minisztriumainak felsorolst kln trvny tartalmazza.
35. (1) A Kormny a) vdi az alkotmnyos rendet, vdi s biztostja a termszetes szemlyek, a jogi szemlyek s a jogi szemlyisggel nem rendelkez szervezetek jogait; b) biztostja a trvnyek vgrehajtst; c) irnytja a minisztriumok s a kzvetlenl alrendelt egyb szervek munkjt, sszehangolja tevkenysgket; d) a belgyminiszter kzremkdsvel biztostja a helyi nkormnyzatok trvnyessgi ellenrzst; e) biztostja a trsadalmi-gazdasgi tervek kidolgozst, gondoskodik megvalsulsukrl; f) meghatrozza a tudomnyos s kulturlis fejleszts llami feladatait, s biztostja az ezek megvalsulshoz szksges feltteleket; g) meghatrozza a szocilis s egszsggyi ellts llami rendszert, s gondoskodik az ellts anyagi fedezetrl; h) irnytja a fegyveres erk, a rendrsg s a rendszeti szervek mkdst; i) az let- s vagyonbiztonsgot veszlyeztet elemi csaps, illetleg kvetkezmnyeinek az elhrtsa (a tovbbiakban: veszlyhelyzet), valamint a kzrend s a kzbiztonsg vdelme rdekben megteszi a szksges intzkedseket; j) kzremkdik a klpolitika meghatrozsban; a Magyar Kztrsasg Kormnya nevben nemzetkzi szerzdseket kt; k) elltja mindazokat a feladatokat, amelyeket trvny a hatskrbe utal. (2) A Kormny a maga feladatkrben rendeleteket bocst ki, s hatrozatokat hoz. Ezeket a miniszterelnk rja al. A Kormny rendelete s hatrozata trvnnyel nem lehet ellenttes. A Kormny rendeleteit a hivatalos lapban ki kell hirdetni. (3) Veszlyhelyzetben a Kormny az Orszggyls felhatalmazsa alapjn egyes trvnyek rendelkezseitl eltr rendeleteket s intzkedseket hozhat. A veszlyhelyzetben alkalmazhat szablyokrl szl trvny elfogadshoz a jelenlv orszggylsi kpviselk ktharmadnak szavazata szksges. (4) A Kormny - jogszably kivtelvel - az alrendelt szervek ltal hozott minden olyan hatrozatot vagy intzkedst megsemmist, illetleg megvltoztat, amely trvnybe tkzik.
35/A.
36. Feladatnak elltsa sorn a Kormny egyttmkdik az rdekelt trsadalmi szervezetekkel.
37. (1) A miniszterelnk vezeti a Kormny lseit, gondoskodik a Kormny rendeleteinek s hatrozatainak vgrehajtsrl. (2) A miniszterek a jogszablyok rendelkezseinek s a Kormny hatrozatainak megfelelen vezetik az llamigazgatsnak feladatkrkbe tartoz gait, s irnytjk az aljuk rendelt szerveket. A trca nlkli miniszterek elltjk a Kormny ltal meghatrozott feladataikat. (3) A Kormny tagjai feladatuk elltsa krben rendeleteket adhatnak ki. Ezek azonban trvnnyel vagy a Kormny rendeletvel s hatrozatval nem lehetnek ellenttesek. A rendeleteket a hivatalos lapban ki kell hirdetni.
38.
39. (1) Mkdsrt a Kormny az Orszggylsnek felels. Munkjrl az Orszggylsnek rendszeresen kteles beszmolni. (2) A Kormny tagjai a Kormnynak s az Orszggylsnek felelsek, tevkenysgkrl ktelesek a Kormnynak s az Orszggylsnek beszmolni. A Kormny tagjai s az llamtitkrok jogllst, djazst, tovbb felelssgre vonsuk mdjt trvny szablyozza. (3) A Kormny tagjai rszt vehetnek s felszlalhatnak az Orszggyls lsein.
39/A. (1) A kpviselk legalbb egytde a miniszterelnkkel szemben rsban - a miniszterelnki tisztsgre jellt szemly megjellsvel - bizalmatlansgi indtvnyt nyjthat be. A miniszterelnkkel szemben benyjtott bizalmatlansgi indtvnyt a Kormnnyal szemben benyjtott bizalmatlansgi indtvnynak kell tekinteni. Ha az indtvny alapjn az orszggylsi kpviselk tbbsge bizalmatlansgt fejezi ki, az j miniszterelnknek jellt szemlyt megvlasztottnak kell tekinteni. (2) Az indtvny feletti vitt s szavazst legkorbban a beterjesztstl szmtott hrom nap utn, legksbb a beterjesztstl szmtott nyolc napon bell kell megtartani. (3) A Kormny - a miniszterelnk tjn - bizalmi szavazst javasolhat a (2) bekezdsben elrt hatridk szerint. (4) A Kormny - a miniszterelnk tjn - azt is javasolhatja, hogy az ltala benyjtott elterjeszts feletti szavazs egyben bizalmi szavazs legyen. (5) Ha az Orszggyls a (3)-(4) bekezdsben foglalt esetekben nem szavaz bizalmat a Kormnynak, a Kormny kteles lemondani.
39/B. Ha a Kormny megbzatsa megsznik, az j Kormny megalakulsig a Kormny hivatalban marad, s gyakorolja mindazokat a jogokat, amelyek a Kormnyt megilletik; nemzetkzi szerzdst azonban nem kthet, s rendeletet csak trvny kifejezett felhatalmazsa alapjn, halaszthatatlan esetben alkothat.
39/C. (1) Ha a miniszterelnk megbzatsa az jonnan megvlasztott Orszggyls megalakulsval vagy a miniszterelnk, illetleg a Kormny lemondsval sznt meg, a miniszterelnk az j miniszterelnk megvlasztsig gyvezet miniszterelnkknt gyakorolja a hatskrt, de j miniszter kinevezsre, illetleg miniszter felmentsre javaslatot nem tehet, s rendeletet csak trvny kifejezett felhatalmazsa alapjn halaszthatatlan esetben alkothat. (2) Ha a miniszterelnk megbzatsa halla, vlasztjognak elvesztse, illetleg sszefrhetetlensgnek megllaptsa miatt sznik meg, az j miniszterelnk megvlasztsig az a miniszter gyakorolja - az (1) bekezdsben rt korltozsokkal - a miniszterelnk hatskrt, akit a miniszterelnk a helyettestsre kijellt; ha pedig tbb miniszter lett kijellve, az els helyen kijellt miniszter.
40. (1) A Kormny meghatrozott feladatkrk elltsra kormnybizottsgokat alakthat. (2) (3) A Kormny jogosult az llamigazgats brmely gt kzvetlenl felgyelete al vonni, s erre kln szerveket ltesteni.
VIII. fejezet A fegyveres erk s a rendrsg
40/A. (1) A fegyveres erk (Magyar Honvdsg, Hatrrsg) alapvet ktelessge a haza katonai vdelme, valamint nemzetkzi szerzdsbl ered kollektv vdelmi feladatok elltsa. A Hatrrsg rendszeti feladatkrben elltja az llamhatr rzst, a hatrforgalom ellenrzst s a hatrrend fenntartst. A fegyveres erk feladatairl s a rjuk vonatkoz rszletes szablyokrl szl trvny elfogadshoz a jelenlv orszggylsi kpviselk ktharmadnak szavazata szksges. (2) A rendrsg alapvet feladata a kzbiztonsg s a bels rend vdelme. A rendrsgrl s a nemzetbiztonsgi tevkenysggel sszefgg rszletes szablyokrl szl trvny elfogadshoz a jelenlv orszggylsi kpviselk ktharmadnak szavazata szksges.
40/B. (1) (2) A fegyveres erket az alkotmnyos rend megdntsre, vagy a hatalom kizrlagos megszerzsre irnyul fegyveres cselekmnyek, tovbb az let- s vagyonbiztonsgot tmeges mrtkben veszlyeztet, fegyveresen vagy felfegyverkezve elkvetett slyos erszakos cselekmnyek esetn, az Alkotmny rendelkezseinek megfelelen kihirdetett szksgllapot idejn lehet felhasznlni, akkor, ha a rendrsg alkalmazsa nem elegend. (3) A fegyveres erk irnytsra - ha nemzetkzi szerzds msknt nem rendelkezik - az Alkotmnyban meghatrozott keretek kztt kizrlag az Orszggyls, a kztrsasgi elnk, a Honvdelmi Tancs, a Kormny s az illetkes miniszter jogosult. A fegyveres erk irnytsra s a Magyar Honvdsg fels szint vezetsnek rendjre vonatkoz alapvet szablyokat a jelen lev orszggylsi kpviselk ktharmadnak szavazatval elfogadott trvny llaptja meg, a rszletes szablyokat pedig a Kormny hatrozza meg. (4) A fegyveres erk, a rendrsg s a polgri nemzetbiztonsgi szolglatok hivatsos llomny tagjai nem lehetnek tagjai prtnak s politikai tevkenysget nem folytathatnak. (5) A fegyveres erk nem hivatsos katonai llomny tagjnak prtban val tevkenysgre a jelenlv orszggylsi kpviselk ktharmadnak szavazatval elfogadott trvny korltokat llapthat meg.
40/C. (1) A Kormny engedlyezi a magyar, illetve klfldi fegyveres erk 19. (3) bekezds j) pontja szerinti, a) az szak-atlanti Tancs dntsn alapul alkalmazst, illetleg b) az szak-atlanti Szerzds Szervezete dntsn alapul ms csapatmozgsait. (2) A Kormny az (1) bekezds alapjn hozott dntsrl haladktalanul beszmol az Orszggylsnek a kztrsasgi elnk egyidej tjkoztatsa mellett.
IX. fejezet A helyi nkormnyzatok
41. (1) A Magyar Kztrsasg terlete fvrosra, megykre, vrosokra s kzsgekre tagozdik. (2) A fvros kerletekre tagozdik. A vrosokban kerletek alakthatk.
42. A kzsg, a vros, a fvros s kerletei, valamint a megye vlasztpolgrainak kzssgt megilleti a helyi nkormnyzs joga. A helyi nkormnyzs a vlasztpolgrok kzssgt rint helyi kzgyek nll, demokratikus intzse, a helyi kzhatalomnak a lakossg rdekben val gyakorlsa.
43. (1) A helyi nkormnyzatok alapjogai (44/A. ) egyenlek. Az nkormnyzatok ktelezettsgei eltrek lehetnek. (2) A helyi nkormnyzati jogokat s ktelezettsgeket trvny hatrozza meg. Az nkormnyzat hatskrnek jogszer gyakorlsa brsgi vdelemben rszesl, jogai vdelmben az nkormnyzat az Alkotmnybrsghoz fordulhat.
44. (1) A vlasztpolgrok a helyi nkormnyzst az ltaluk vlasztott kpviseltestlet tjn, illetleg helyi npszavazssal gyakoroljk. (2) A kpvisel-testlet tagjainak s a polgrmesternek a vlasztst - az idkzi vlaszts kivtelvel - az elz ltalnos vlasztst kvet negyedik v oktber hnapjban kell megtartani. (3) A kpvisel-testlet megbzatsa az nkormnyzati ltalnos vlaszts napjig tart. A jelltek hinyban elmaradt vlaszts esetn a kpvisel-testlet megbzatsa meghosszabbodik az idkzi vlaszts napjig. A polgrmester megbzatsa az j polgrmester megvlasztsig tart. (4) A kpvisel-testlet a megbzatsnak lejrta eltt - a helyi nkormnyzatokrl szl trvnyben meghatrozott felttelek szerint - kimondhatja a feloszlst. A feloszls s a feloszlats [19. (3) bek. l) pont] a polgrmester megbzatst is megsznteti.
44/A. (1) A helyi kpviseltestlet: a) nkormnyzati gyekben nllan szablyoz s igazgat, dntse kizrlag trvnyessgi okbl vizsglhat fell, b) gyakorolja az nkormnyzati tulajdon tekintetben a tulajdonost megillet jogokat, az nkormnyzat bevteleivel nllan gazdlkodik, sajt felelssgre vllalkozhat, c) az nkormnyzat trvnyben meghatrozott feladatainak elltshoz megfelel sajt bevtelre jogosult, tovbb e feladatokkal arnyban ll llami tmogatsban rszesl, d) trvny keretei kztt megllaptja a helyi adk fajtit s mrtkt, e) trvny keretei kztt nllan alaktja ki a szervezett s mkdsi rendjt, f) nkormnyzati jelkpeket alkothat, helyi kitntetseket s elismer cmeket alapthat, g) a helyi kzssget rint kzgyekben kezdemnyezssel fordulhat a dntsre jogosult szervhez, h) szabadon trsulhat ms helyi kpviseltestlettel, rdekeinek kpviseletre nkormnyzati rdekszvetsget hozhat ltre, feladatkrben egyttmkdhet ms orszgok helyi nkormnyzatval, s tagja lehet nemzetkzi nkormnyzati szervezetnek. (2) A helyi kpviseltestlet a feladatkrben rendeletet alkothat, amely nem lehet ellenttes a magasabb szint jogszabllyal.
44/B. (1) A helyi kpviseltestlet elnke a polgrmester. A kpviseltestlet bizottsgot vlaszthat, s hivatalt hoz ltre. (2) A polgrmester az nkormnyzati feladatain kvl trvny vagy trvnyi felhatalmazson alapul kormnyrendelet alapjn kivtelesen llamigazgatsi feladatokat s hatskrket is ellthat. (3) Trvny vagy kormnyrendelet llamigazgatsi feladatot, hatsgi hatskrt llapthat meg a jegyznek, s kivtelesen a kpviseltestlet hivatala gyintzjnek is.
44/C. A helyi nkormnyzatokrl szl trvny elfogadshoz a jelenlev orszggylsi kpviselk ktharmadnak szavazata szksges. Ugyanilyen szavazatarnnyal elfogadott trvnyben korltozhatk az nkormnyzatok alapjogai.
X. fejezet A bri szervezet
45. (1) A Magyar Kztrsasgban az igazsgszolgltatst a Magyar Kztrsasg Legfelsbb Brsga, az tltblk, a Fvrosi Brsg s a megyei brsgok, valamint a helyi s a munkagyi brsgok gyakoroljk. (2) A trvny az gyek meghatrozott csoportjaira kln brsgok ltestst is elrendelheti.
46. (1) A brsg - ha a trvny mskppen nem rendelkezik - tancsban tlkezik. (2) A trvny ltal meghatrozott gyekben s mdon nem hivatsos brk is rszt vesznek az tlkezsben. (3) Egyesbrknt s a tancs elnkeknt csak hivatsos br jrhat el.
47. (1) A Legfelsbb Brsg a Magyar Kztrsasg legfbb brsgi szerve. (2) A Legfelsbb Brsg biztostja a brsgok jogalkalmazsnak egysgt, jogegysgi hatrozatai a brsgokra ktelezek.
48. (1) A Legfelsbb Brsg elnkt a kztrsasgi elnk javaslatra az Orszggyls vlasztja, elnkhelyetteseit a Legfelsbb Brsg elnknek javaslatra a kztrsasgi elnk nevezi ki. A Legfelsbb Brsg elnknek megvlasztshoz az orszggylsi kpviselk ktharmadnak szavazata szksges. (2) A hivatsos brkat trvnyben meghatrozott mdon a kztrsasgi elnk nevezi ki. (3) A brkat tisztsgkbl csak trvnyben meghatrozott okbl s eljrs keretben lehet elmozdtani.
49.
50. (1) A Magyar Kztrsasg brsgai vdik s biztostjk az alkotmnyos rendet, a termszetes szemlyek, a jogi szemlyek s a jogi szemlyisggel nem rendelkez szervezetek jogait s trvnyes rdekeit, bntetik a bncselekmnyek elkvetit. (2) A brsg ellenrzi a kzigazgatsi hatrozatok trvnyessgt. (3) A brk fggetlenek s csak a trvnynek vannak alrendelve. A brk nem lehetnek tagjai prtnak s politikai tevkenysget nem folytathatnak. (4) A brsgok igazgatst az Orszgos Igazsgszolgltatsi Tancs vgzi, az igazgatsban bri nkormnyzati szervek is kzremkdnek. (5) A brsgok szervezetrl s igazgatsrl, tovbb a brk jogllsrl s javadalmazsrl szl trvny elfogadshoz a jelenlv orszggylsi kpviselk ktharmadnak szavazata szksges.
XI. fejezet Az gyszsg
51. (1) A Magyar Kztrsasg legfbb gysze s az gyszsg gondoskodik a termszetes szemlyek, a jogi szemlyek s a jogi szemlyisggel nem rendelkez szervezetek jogainak a vdelmrl, valamint az alkotmnyos rendet, az orszg biztonsgt s fggetlensgt srt vagy veszlyeztet minden cselekmny kvetkezetes ldzsrl. (2) Az gyszsg trvnyben meghatrozott jogokat gyakorol a nyomozssal sszefggsben, kpviseli a vdat a brsgi eljrsban, tovbb felgyeletet gyakorol a bntets-vgrehajts trvnyessge felett. (3) Az gyszsg kzremkdik annak biztostsban, hogy mindenki megtartsa a trvnyeket. Trvnysrts esetn - trvnyben meghatrozott esetekben s mdon - fellp a trvnyessg vdelmben.
52. (1) A Magyar Kztrsasg legfbb gyszt a kztrsasgi elnk javaslatra az Orszggyls vlasztja, a legfbb gysz helyetteseit a legfbb gysz javaslatra a kztrsasgi elnk nevezi ki. (2) A legfbb gysz az Orszggylsnek felels, s mkdsrl kteles beszmolni.
53. (1) Az gyszeket a Magyar Kztrsasg legfbb gysze nevezi ki. (2) Az gyszek nem lehetnek tagjai prtnak s politikai tevkenysget nem folytathatnak. (3) Az gyszi szervezetet a legfbb gysz vezeti s irnytja. (4) Az gyszsgre vonatkoz szablyokat trvny llaptja meg.
XII. fejezet Alapvet jogok s ktelessgek
54. (1) A Magyar Kztrsasgban minden embernek veleszletett joga van az lethez s az emberi mltsghoz, amelyektl senkit nem lehet nknyesen megfosztani. (2) Senkit nem lehet knzsnak, kegyetlen, embertelen, megalz elbnsnak vagy bntetsnek alvetni, s klnsen tilos emberen a hozzjrulsa nlkl orvosi vagy tudomnyos ksrletet vgezni.
55. (1) A Magyar Kztrsasgban mindenkinek joga van a szabadsgra s a szemlyi biztonsgra, senkit sem lehet szabadsgtl msknt, mint a trvnyben meghatrozott okokbl s a trvnyben meghatrozott eljrs alapjn megfosztani. (2) A bncselekmny elkvetsvel gyanstott s rizetbe vett szemlyt a lehet legrvidebb idn bell vagy szabadon kell bocstani, vagy br el kell lltani. A br kteles az el lltott szemlyt meghallgatni s rsbeli indokolssal elltott hatrozatban szabadlbra helyezsrl vagy letartztatsrl haladktalanul dnteni. (3) Az, aki trvnytelen letartztats vagy fogvatarts ldozata volt, krtrtsre jogosult.
56. A Magyar Kztrsasgban minden ember jogkpes.
57. (1) A Magyar Kztrsasgban a brsg eltt mindenki egyenl, s mindenkinek joga van ahhoz, hogy az ellene emelt brmely vdat, vagy valamely perben a jogait s ktelessgeit a trvny ltal fellltott fggetlen s prtatlan brsg igazsgos s nyilvnos trgyalson brlja el. (2) A Magyar Kztrsasgban senki sem tekinthet bnsnek mindaddig, amg bntetjogi felelssgt a brsg jogers hatrozata nem llaptotta meg. (3) A bnteteljrs al vont szemlyeket az eljrs minden szakaszban megilleti a vdelem joga. A vd nem vonhat felelssgre a vdelem elltsa sorn kifejtett vlemnye miatt. (4) Senkit nem lehet bnsnek nyilvntani s bntetssel sjtani olyan cselekmny miatt, amely az elkvets idejn a magyar jog szerint nem volt bncselekmny. (5) A Magyar Kztrsasgban a trvnyben meghatrozottak szerint mindenki jogorvoslattal lhet az olyan brsgi, kzigazgatsi s ms hatsgi dnts ellen, amely a jogt vagy jogos rdekt srti. A jogorvoslati jogot - a jogvitk sszer idn belli elbrlsnak rdekben, azzal arnyosan - a jelenlv orszggylsi kpviselk ktharmadnak szavazatval elfogadott trvny korltozhatja.
58. (1) Mindenkit, aki trvnyesen tartzkodik Magyarorszg terletn - trvnyben meghatrozott esetek kivtelvel - megillet a szabad mozgs s a tartzkodsi hely szabad megvlasztsnak joga, belertve a lakhely vagy az orszg elhagyshoz val jogot is. (2) A Magyarorszg terletn trvnyesen tartzkod klfldit csak a trvnynek megfelelen hozott hatrozat alapjn lehet kiutastani. (3) Az utazsi s letelepedsi szabadsgrl szl trvny elfogadshoz a jelenlv orszggylsi kpviselk ktharmadnak szavazata szksges.
59. (1) A Magyar Kztrsasgban mindenkit megillet a jhrnvhez, a magnlaks srthetetlensghez, valamint a magntitok s a szemlyes adatok vdelmhez val jog. (2) A szemlyes adatok vdelmrl szl trvny elfogadshoz a jelenlv orszggylsi kpviselk ktharmadnak szavazata szksges.
60. (1) A Magyar Kztrsasgban mindenkinek joga van a gondolat, a lelkiismeret s a valls szabadsgra. (2) Ez a jog magban foglalja a valls vagy ms lelkiismereti meggyzds szabad megvlasztst vagy elfogadst, s azt a szabadsgot, hogy vallst s meggyzdst mindenki vallsos cselekmnyek, szertartsok vgzse tjn vagy egyb mdon akr egynileg, akr msokkal egyttesen nyilvnosan vagy magnkrben kinyilvnthassa vagy kinyilvntst mellzze, gyakorolhassa vagy tanthassa. (3) A Magyar Kztrsasgban az egyhz az llamtl elvlasztva mkdik. (4) A lelkiismereti s vallsszabadsgrl szl trvny elfogadshoz a jelenlv orszggylsi kpviselk ktharmadnak szavazata szksges.
61. (1) A Magyar Kztrsasgban mindenkinek joga van a szabad vlemnynyilvntsra, tovbb arra, hogy a kzrdek adatokat megismerje, illetleg terjessze. (2) A Magyar Kztrsasg elismeri s vdi a sajt szabadsgt. (3) A kzrdek adatok nyilvnossgrl szl trvny, valamint a sajtszabadsgrl szl trvny elfogadshoz a jelenlv orszggylsi kpviselk ktharmadnak szavazata szksges. (4) A kzszolglati rdi, televzi s hrgynksg felgyeletrl, valamint vezetinek kinevezsrl, tovbb a kereskedelmi rdi s televzi engedlyezsrl, illetleg a tjkoztatsi monopliumok megakadlyozsrl szl trvny elfogadshoz a jelenlv orszggylsi kpviselk ktharmadnak szavazata szksges.
62. (1) A Magyar Kztrsasg elismeri a bks gylekezs jogt s biztostja annak szabad gyakorlst. (2) A gylekezsi jogrl szl trvny elfogadshoz a jelenlv orszggylsi kpviselk ktharmadnak szavazata szksges.
63. (1) A Magyar Kztrsasgban az egyeslsi jog alapjn mindenkinek joga van a trvny ltal nem tiltott clra szervezeteket ltrehozni, illetleg azokhoz csatlakozni. (2) Politikai clt szolgl fegyveres szervezet az egyeslsi jog alapjn nem hozhat ltre. (3) Az egyeslsi jogrl szl, valamint a prtok gazdlkodsrl s mkdsrl szl trvny elfogadshoz a jelenlv orszggylsi kpviselk ktharmadnak szavazata szksges.
64. A Magyar Kztrsasgban mindenkinek joga van arra, hogy egyedl vagy msokkal egyttesen rsban krelmet vagy panaszt terjesszen az illetkes llami szerv el.
65. (1) A Magyar Kztrsasg trvnyben meghatrozott felttelek szerint - ha sem szrmazsi orszguk, sem ms orszg a vdelmet nem biztostja - menedkjogot nyjt azoknak a nem magyar llampolgroknak, akiket hazjukban, illetve a szoksos tartzkodsi helyk szerinti orszgban faji, nemzeti hovatartozsuk, meghatrozott trsadalmi csoporthoz tartozsuk, vallsi, illetleg politikai meggyzdsk miatt ldznek, vagy ldztetstl val flelmk megalapozott. (2) A menedkjogrl szl trvny elfogadshoz a jelenlv orszggylsi kpviselk ktharmadnak szavazata szksges.
66. (1) A Magyar Kztrsasg biztostja a frfiak s a nk egyenjogsgt minden polgri s politikai, valamint gazdasgi, szocilis s kulturlis jog tekintetben. (2) A Magyar Kztrsasgban az anyknak a gyermek szletse eltt s utn kln rendelkezsek szerint tmogatst s vdelmet kell nyjtani. (3) A munka vgzse sorn a nk s a fiatalok vdelmt kln szablyok is biztostjk.
67. (1) A Magyar Kztrsasgban minden gyermeknek joga van a csaldja, az llam s a trsadalom rszrl arra a vdelemre s gondoskodsra, amely a megfelel testi, szellemi s erklcsi fejldshez szksges. (2) A szlket megilleti az a jog, hogy a gyermekknek adand nevelst megvlasszk. (3) A csaldok s az ifjsg helyzetvel s vdelmvel kapcsolatos llami feladatokat kln rendelkezsek tartalmazzk.
68. (1) A Magyar Kztrsasgban l nemzeti s etnikai kisebbsgek rszesei a np hatalmnak: llamalkot tnyezk. (2) A Magyar Kztrsasg vdelemben rszesti a nemzeti s etnikai kisebbsgeket. Biztostja kollektv rszvtelket a kzletben, sajt kultrjuk polst, anyanyelvk hasznlatt, az anyanyelv oktatst, a sajt nyelven val nvhasznlat jogt. (3) A Magyar Kztrsasg trvnyei az orszg terletn l nemzeti s etnikai kisebbsgek kpviselett biztostjk. (4) A nemzeti s etnikai kisebbsgek helyi s orszgos nkormnyzatokat hozhatnak ltre. (5) A nemzeti s etnikai kisebbsgek jogairl szl trvny elfogadshoz a jelenlv orszggylsi kpviselk ktharmadnak szavazata szksges.
69. (1) A Magyar Kztrsasgban senkit nem lehet magyar llampolgrsgtl nknyesen megfosztani, vagy magyar llampolgrt a Magyar Kztrsasg terletrl kiutastani. (2) Magyar llampolgr klfldrl brmikor hazatrhet. (3) Minden magyar llampolgr jogosult arra, hogy trvnyes klfldi tartzkodsnak ideje alatt a Magyar Kztrsasg vdelmt lvezze. (4) Az llampolgrsgrl szl trvny elfogadshoz a jelenlv orszggylsi kpviselk ktharmadnak szavazata szksges.
70. (1) A Magyar Kztrsasg terletn l minden nagykor magyar llampolgrnak joga van ahhoz, hogy az orszggylsi s a helyi nkormnyzati, tovbb a kisebbsgi nkormnyzati vlasztsokon vlaszthat s - ha a vlaszts, illetleg npszavazs napjn az orszg terletn tartzkodik - vlaszt legyen, valamint orszgos vagy helyi npszavazsban s npi kezdemnyezsben rszt vegyen. (2) A helyi nkormnyzati kpvisel- s polgrmester-vlasztsnl a vlaszts joga, valamint a helyi npszavazsban s helyi npi kezdemnyezsben a rszvtel joga - kln trvny szerint - megilleti a Magyar Kztrsasg terletn bevndoroltknt l nem magyar llampolgrt is, ha a vlaszts, illetleg a npszavazs napjn az orszg terletn tartzkodik. (3) Nincs vlasztjoga annak, aki a cselekvkpessget korltoz vagy kizr gondnoksg alatt, illetleg aki a kzgyek gyakorlstl eltilt jogers tlet hatlya alatt ll, tovbb aki jogers szabadsgveszts bntetst, vagy aki bnteteljrsban jogersen elrendelt intzeti knyszergygykezelst tlti. (4) Minden magyar llampolgrnak joga van ahhoz, hogy rszt vegyen a kzgyek vitelben, tovbb hogy rtermettsgnek, kpzettsgnek s szakmai tudsnak megfelelen kzhivatalt viseljen.
70/A. (1) A Magyar Kztrsasg biztostja a terletn tartzkod minden szemly szmra az emberi, illetve az llampolgri jogokat, brmely megklnbztets, nevezetesen faj, szn, nem, nyelv, valls, politikai vagy ms vlemny, nemzeti vagy trsadalmi szrmazs, vagyoni, szletsi vagy egyb helyzet szerinti klnbsgttel nlkl. (2) Az embereknek az (1) bekezds szerinti brmilyen htrnyos megklnbztetst a trvny szigoran bnteti. (3) A Magyar Kztrsasg a jogegyenlsg megvalsulst az eslyegyenltlensgek kikszblst clz intzkedsekkel is segti.
70/B. (1) A Magyar Kztrsasgban mindenkinek joga van a munkhoz, a munka s a foglalkozs szabad megvlasztshoz. (2) Az egyenl munkrt mindenkinek, brmilyen megklnbztets nlkl, egyenl brhez van joga. (3) Minden dolgoznak joga van olyan jvedelemhez, amely megfelel vgzett munkja mennyisgnek s minsgnek. (4) Mindenkinek joga van a pihenshez, a szabadidhz s a rendszeres fizetett szabadsghoz.
70/C. (1) Mindenkinek joga van ahhoz, hogy gazdasgi s trsadalmi rdekeinek vdelme cljbl msokkal egytt szervezetet a
| | |