PR ismeretek
bors 2005.09.20. 22:40
PR ismeretek
A kt flvnyi anyag elads +szeminrium +gyakorlat keverke lesz. Ezen rk ltogatsa a magntanuli sttuszt krk szmra ne ktelez, a tbbieknek viszont 2 darab hinyzs engedlyezett. Aki tllpi ezt a hatrt, az mr nem jhet vizsgzni, csak az els UV-n vehet elszr rszt.
Ennek az rnak az is lesz a tananyaga, hogy megtanuljunk pozitvan hazudni. Flvkor vizsga lesz, szbeli. 15-20 ttelre kell szmtanunk. A vizsgra csak gy menjnk be, hogy 2 percig folyamatosan tudjunk beszlni a ttelek mindegyikrl.
Ennyi a vizsgrl s az rrl, most vgjunk bele.
A bels PR-nek nagyon fontos szerepe van. Elgedett alkalmazott nlkl nincs elgedett vev. A testbeszd sokat mond a cgrl is.
PR(Public Relations): egy szervezet kommunikcijnak szervezse MPRSZ 1993 rendes vi kzgylse elfogadta.
Mit rtnk szervezet fogalma alatt?
Termszet s jogi szemlyt (intzmny, vllalat, bt, kft, BANK, szvetkezet, szakszervezet, politikai prt, testlet, egyeslet, alaptvny, stb. magnszemly).
PR-je brmely termszetes s jogi szemlynek lehet.
Szervezetnek azokat a rendszereket tekintik, amelyek a kvetkez feltteleknek megfelelnek:
- Tudatos clokkal rendelkeznek
- Elismert vezets legitim hatalomgyakorls jellemzi
- Kialakult a munkamegoszts, krlrtak a hatskrk s a felelssgi hatrok
- Egyttmkds valsul meg a szervezet tagjai s a szervezeti egysgek kztt, ez a koordinci
- Rendszerkapcsolatnak kell lenni a szervezeti egysgek s a mkdsi folyamatok kztt (szervezeti smk s folyamat szablyok, ezek a kapcsolatok teszik a szervezetet rendszerr)
Az attitdk borzaszt fontosak, meghatrozzk a dntsek irnyt. Rsreklmozs, a meddszrsra vigyzni kell. Nem reklmoznak egy rtegnek s azon bell egy kisebb rtegnek, inkbb csak olyan helyekre mennek, ahol tudjk, hogy emberkre tallhatnak (limuzin klcsnz s az eskvi szalon)
Clorientltan kell dolgozni. Egy kommunikcis stratgit kell kitallni. A PR tevkenysg a verseny eszkze. Differencilssal versenyeznek, nem rversennyel.
Befolysols trvnyei:
- Cseretrvny: prblj meg 110%-os emptival lenni a msik irnt. Bjj bele az agyba s az rzelmeibe, prbld kitallni hogy hogy fog reaglni. Ismerd meg!
- Tetszsi trvnye: gy szlalj meg, hogy a msiknak is tetszen. Kutatni kell. Hrom nagy clfelismersi tev.: szocilis, demogrfiai, pszicholgiai
- Demonstrci trvnye: altmasztod+ demonstrlod
- Hitelessg trvnye: soha ne felejtsd el, hogy ha mindhrmat jl csinltad, akkor a meggyztt kvetni fog Tged. Ne legyen az, mint a kzkelet szls, miszerint: „Bort iszik, vizet prdikl.”
Mr a rmaiak(Brian letben csak Lmaiak, lmaiak-knt emltveJ ) is befolysoltl az embereket, fontos volt a np szava, de gy ahogyan k szerettk volna. Kegyenceket tartottak, hogy meg tudjk, mit akar a np.
Az egyiptomiak is hasonlan szemflesek voltak. PiakHotep volt az egyik egyiptomi fra szvivje. Megfogalmazta a befolysols alapszablyait: „Szksg van az szinte s tnyeken alapul kommunikcira s az annak megfelel beszdre, ahogyan kommuniklunk.
A szofistk mr egszen mst fogalmaztak meg. Leghresebb szofista Protagorasz volt, aki a vitatkozs a vitrt elveket vallotta. Fontos volt szmra az rvels technika.
Kr.e. 480-411: az els tanknyv a meggyzsrl. „Minden remnek kt oldala van”
„Minden ms dolog mrtkegysge az ember!” Nincs abszolt igazsg s bizonyossg, az egyetlen mrce az ember, de az mindig vitathat.
Kr.e III. szzad Szkratsz kora. Teljesen ellenkez elveket vallott, mint a szofistk, gy gondolta a kommunikcinak igazsgon kell alapulnia.
Kr.e. 427-347 Platn hitt az abszolt tudsban. A dialgust, mint kommunikcis mdszert ltrehozta. A krdez fejti ki a nzeteit, a vlaszol egyet rthet, avagy nem. Sajt vlemnye nem lehetett a dologrl.
Hrom szerkezeti elem:
- Clkitzs
- Alapttel rgztse
- Bizonyts (t a clig)
|