Szocpszich
bors 2005.09.17. 09:53
Sulinetes jegyzet s nagyon jl hasznosthat
SZOCILPSZICHOLGIA I.
A szocilpszicholgia alapkrdsei
I. Mi a szocilpszicholgia?
A szocilpszicholgia a trsas viselkeds tudomnya. Azzal foglalkozik, hogy hogyan befolysoljk az emberek egyms vlekedseit, rzelmeit s viselkedst, hogyan befolysol az egyn msokat s hogyan befolysoljk t msok, belertve a trsadalom hatst, mely meghatrozza, hogy hogyan ltjuk a vilgot. A szocilpszicholgia egyik legnagyobb tanulsga, hogy a krlmnyeknek s fleg a trsas tnyezknek meghatroz szerepk van az ember viselkedsben (ld. Milgram ksrlete). Az egyik els szocilpszicholgiai ksrletet Triplett vgezte, melyben laboratriumi krlmnyek kztt vizsglta a trsas serkentst. Kzel egyidben vele Ringelmann a ksbb trsas lazslsknt ismert jelensget bizonytotta be.
II. Trsas megismers
Azrt is nehz msokat megismerni, mert bels tulajdonsgaik tbbnyire rejtve maradnak s csak kvetkeztetni lehet rjuk. A megismers pontossgt sok tnyez befolysolja, sokszor alkalmazunk elzetes sztereotpikat, gy elvesznek a szemly egyedi tulajdonsgai. A pontos szlels tbb, egymstl fggetlen kpessgbl tevdik ssze: pldul Cronbach lerta a sztereotpiapontossgot (mennyire pontosan tud valaki msokat egy adott kategriba besorolni) s a differencilis pontossgot (megklnbztet pontossg, vagyis kpesek vagyunk-e a csoporton belli szemlyek egyedi, ket a tbbi csoporttagtl megklnbztet tulajdonsgait felismerni). Az emberek rzelmeinek felismerse fontos rsze a trsas rintkezsnek, az alapvet rzelmek azonostsa klnbz kultrkbl rkez emberek szmra is knny feladat.
- Benyomsszervezds
Asch a Gestalt irnyzatot kpviselte, s gy gondolta, hogy annak irnyelvei a szemlyszlelsre is alkalmazhatk, vagyis az egynrl gy alakulhat ki viszonylag egysges benyoms, ha az informcik egyms jelentst is befolysoljk. Ha sok informcival rendelkeznk, akkor azok nem egyforma jelentsggel fognak a vgs benyomsban szerepelni. Felttelezte, hogy a kapott informcik, tulajdonsgok dinamikusan szervezdnek, jelentsmdosuls jn ltre kztk: egy-egy kzponti tulajdonsg kiemelkedik, nagyobb sllyal esik latba, mg a tbbi periferikus jellemzv vlik. (Kelley bemutatta, hogy a centrlis-perifrikus elrendezds a valsgban, l emberek esetben is mkdik, s formlja a rla val benyomst.) Asch szerint az elsnek berkezett informci megszab egy irnyt s az ezt kvet tulajdonsgok s informcik ennek az irnynak megfelelen rendezdnek a ksbbiek folyamn, a jelensget jelentsasszimilcinak nevezte el. Az elsknt kapott tulajdonsg, vagy informci benyomsalakt kpessgt elsbbsgi hatsnak nevezzk. Az elementarista felfogs szerint (Asch ezt kritizlta) a benyomsalaklsban az informcirszletek egyszeren sszegzdnek. Anderson szerint a rszinformcik tlagolsval, Fishbein s Hunter szerint pedig sszeadsuk eredmnyekppen formldik a benyoms. Az impliklt (burkolt) szemlyisgelmlet szerint (Bruner s Tagiuri) a klnbz felttelezsek naiv nzetrendszereket alaktanak ki arrl, hogy hogyan kapcsoldnak egymssal a klnbz szemlyisgvonsok, maga a folyamat spontn s automatikus mdon zajlik le. Szemlyszlels kzben az emberek rtkelsi konzisztencira trekednek, ezt holdudvar hatsnak nevezzk (ha valakirl egy pozitv informcijuk van, hajlamosak ms pozitv jellemzt is tulajdontani neki (pl egy vonz emberrl azt gondoljk, hogy kedves, okos, s aranyos) - s fordtva). Furcsa tendencia a pozitivitsi torzts: az emberek jobban rzik magukat, ha pozitv dolgok veszik ket krl, jobban emlkeznek a pozitv szavakra s a kultrkban jobban elterjedtek a pozitv, mint a negatv szavak. Szemlyek rtkelsnel ez klnsen szembetl: az egyneket pozitvabban tlik meg, mint a csoportokat, vagy az lettelen trgyakat. Szmolni kell azonban a negativitsi hatssal is: mivel a negatv informcik ritkbbak, jobban megragadjk figyelmnket, kiemelkednek a httrbl, gy nagyobb slyt kapva befolysoljk az sszbenyomst, informatvabbnak tekintjk ket.
- Smk, sztereotpik
- Sztereotpik: klnbz csoportokrl kialaktott kpek, smk.
- Autosztereotpik: sajt csoportunkrl kialaktott sztereotpiink.
- Smk: az szlels s a gondolkods eredmnyei, emberek, trgyak, helyzetek stb. osztlyainak mentlis reprezentcii, segtsgkkel egyszersthetjk s rendszerezhetjk a bennnket r nagy mennyisg informcit.
- Szemlysmk: egyes emberekrl, embertpusokrl raktrozott ismeretegyttesek.
- nsmk: nmagunkrl val smink.
A smkra alapozott feldolgozs sokszor pontatlan s klnbz torztsoknak van kitve, emlkezetnket is befolysoljk (ltalban az adott smnak megfelel informcit hvjuk el). A smk tartsan fennmaradnak, mivel a smnak ellentmond informcira gyakran nem emlksznk, s olyan adatokat gyjtnk, melyek sminkat tovbb erstik (megerst hipotzis ellenrzs). Az nbeteljest jslatknt (Pygmalion effektus) ismert jelensg (ld. Rosenthal s Jacobson vizsglatt), valamint a Hamilton-fle ltszatkorrelci (ha van elzetes vrakozsunk arrl, hogy milyenek egy adott csoport tagjai, akkor akkor is ltni vljk a csoporttagsg s a tulajdonsg egyttjrst, mikor valjban nincs is) szintn elsegti a smk tarts fennmaradst.
III. Oktulajdonts: a viselkeds magyarzata
Msok cselekedeteibl azok okaira kvetkeztetnk. Sajt tetteink esetben vilgosabban ltjuk a kls okokat, mg msok viselkedsbl gyakrabban kvetkeztetnk bels indtkokra. Heider (Gestalt szemllet) szerint a htkznapi emberek azrt keresik msok viselkedsnek az okait, hogy koherens kpet alakthassanak ki a vilgrl. Bels (diszpozcis) s kls (szitucis) okot klnbztet meg: a bels okokhoz tartozik a kpessg s a szndk, ezek nagyobb slyt kapnak, mg a kls okokat elhanyagoljuk. Ross ezt alapvet attribcis hibnak nevezte el. Miller vizsglatai szerint ez elssorban Amerikban s Eurpban mutathat ki, mivel a nyugati kultrkat az individualizmus (egynkzpontsg) jellemzi, mg a kollektivista szemlet kultrkban a csoport rdekei vannak a kzppontban. Sokkal inkbb keressk msok viselkedsnek okt, ha a cselekvse szoktatlan s ellentmond a trsadalom norminak, mg az ennek megfelel viselkeds esetn nem kvetkeztetnk bels tulajdonsgokra. Jones s Davis korrespondl kvetkeztetsi elmlete szerint akkor kvetkeztetnk az egyn viselkedsbl bels vonsokra, ha a szocilis normknak s az egyn szerepnek nem megfelelen viselkedik, de biztosnak kell lennnk abban, hogy szabad akaratbl tett gy. Kelley kovaricis modellje szerint a htkznapi emberek naiv tudsknt figyelik az ok s a hats kzti kapcsolatot a klnbz helyzetekben, s ilyenkor szisztematikusan kombinljk az informcikat. Hrom informcit kell egyszerre figyelembe venni:
- mennyire megklnbztetett az adott viselkeds (mskor is elfordul-e)
- mennyire konzisztens, lland ez a jelensg
- mennyire konszenzulis (az adott helyzetben mindenki ezt teszi, vagy csak a figyelt egyn)
ezek a modellek tbbnyire racionlis folyamatknt rjk le az attribcit, holott szmos torzts lehetsges, pl. az nkiszolgl torzts, vagyis a sikert s a kudarcot mshogy magyarzzuk akkor, ha sajt sikernkrl (bels erfesztseinknek tulajdontjuk) s kudarcunkrl (kls tnyezkre hrtjuk), vagy msokrl van sz. A bajba kerlt embereket sokszor tartjk felelsnek sajt sorsukrt, mert gy megmarad az az illzi, hogy mi nem kerlhetnnk ilyen helyzetbe. Ez az igazsgos vilgba vetett hit (Lerner). Bem nszlelsi elmlete szerint ugyanazok a mechanizmusok vezrlik nmagunk megismerst s cselekedeteink rtelmezst, mint msok megismerst. Az egyn attribcis stlusa szorosan sszefgg az illet ltalnos hangulatval, egszsgi llapotval, stb. A depresszv attribcis stlus emberek a negatv esemnyeket bels, stabil, ltalnos okoknak tulajdontjk, mg a pozitvakat kls, instabil s specifikus okoknak (az optimistk pont fordtva). Trninggel lehet arra tantani az embereket, hogy adjk fel pesszimista hozzllsukat.
- Attitdk
Az attitd rtkel viszonyulst jelent, trgyai lehetnek ms emberek, embercsoportok, trgyak, ideolgik, mozgalmak, stb. Kifejezdhet rzelmekben, vlekedsekben s viselkedsben: ezek az attitd affektv, kognitv s viselkedsbeli komponensei.
- Konzisztenciaelmletek
Alapgondolatuk, hogy az emberek trekednek egyfajta sszhangot teremteni klnbz attitdjeik kztt, s ha ez nem sikerl, s az elemek nem felelnek meg egymsnak, feszltsget reznek. Festinger kognitv disszonaciaelmletben kifejti, hogy kt tudattartalom kztt a viszony hromfle lehet: irrelevns (nincs kzk egymshoz), konszonns (egyik megllaptsbl kvetkezik a msik) s disszonns (ha a kt tudattartam egymsnak ellentmond - ekkor feszltsg keletkezik). A feszltsg arra kszteti az egynt, hogy megprblja azt cskkenteni (mint a drive-redukcinl lttuk). Festinger s Carlsmith a kivltott engedelmessgi ksrletvel demonstrlta ezt a jelensget (a rszletes lerst a tanknyvben talljtok!): eredmnyei szerint a kis jutalom nagyobb hatssal volt a ksrleti szemlyek vlemnyre, mint a nagy jutalom. Azzal magyarzhat ez az eredmny, hogy a kevs pnzt kapott szemlyek disszonancit ltek t a feladat irnti attitdjk (unalmas volt) s a viselkedsk (azt kellett mondaniuk, hogy rdekes volt) kztt s a feszltsget csak gy oldhattk fel, ha megvltoztattk attitdjket. Teht az attitddel ellenttes viselkeds meg tudja vltoztatni az attitdt, ha a viselkedsrt ppen elgsges, de minimlis jutalmat kap az egyn, ugyanezen elv miatt a minimlis bntets hatkonyabb lehet, mint egy szigor. A ksrletek eredmnyeire sok alternatv magyarzat is szletett, pldul a neobehaviourista Bem nszlelsi elmlete (Ha rdekesnek nevezik a feladatot az ezrt alacsony jutalmat kapk nmaguknak is felteszik a krdst, hogy mirt mondtk ezt. s mivel kevs pnzt kaptak, arra kvetkeztetnek, hogy biztos nagyon lveztk a feladatot, mg aki sok pnzt kapott, az kls tnyeznek tulajdontja viselkedst.). Festinger szerint vsrlskor, mikor sok hasonl minsg ru kzl kell vlasztanunk egyet, szintn disszonancit rznk, amit a dnts okozott. A disszonancia cskkentsre ezrt felrtkeljk a vlasztott s lertkeljk a tbbi, mellztt alternatvt. Heider egyenslyelmlete is a konzisztenciaelmletek kz tartozik: tridokban vizsglta a viszonyulsokat (szemly (P), msik szemly (O) s egy trgy (X) kztt). Ha a hrom viszony szorzata pozitv (vagyis mindhrom pozitv, vagy kett negatv s egy pozitv), akkor a helyzet kiegyenslyozott, mg ha a szorzat negatv (hrom negatv, vagy kt pozitv s egy negatv), akkor kiegyenslyozatlan, kellemetlen helyzet ll el.
- Attitd s viselkeds
Mennyire hatrozza meg az attitd a viselkedst (LaPierre vizsglatt lsd a knyvben!) - a viselkeds s az attitd gyakran lehet inkonzisztens, br jabb vizsglatok szerint inkbb nagyobb fokban megfelelnek egymsnak s az attitdn kvl sok ms tnyez is meghatrozza a viselkedst - pldul a trsas szituci hatsa. Az attitd s a viselkeds kzti kapcsolat erssgt klnbz tnyezk hatrozzk meg, nagyon fontos az attitd konzisztencija s erssge. A konzisztens attitdk jobban befolysoljk a viselkedst, mg az ambivalencia egyik oka lehet a klnbz vonatkoztatsi csoportok ltal gyakorolt nyoms, illetve az ambivalencia lehet magban az attitdben is: ha kognitv s affektv komponensei egymssal inkonzisztensek. Minl ersebb egy attitd, annl jobban befolysolja a viselkedst. A szemlyes rdekeltsg is ersti az attitdt s egyben nagyobb fok attitd-viselkeds konzisztencihoz vezet. A kzvetlen tapasztalaton alapul attitd ersebb, s nagyobb konzisztencit mutat a viselkedssel, tovbb fontos tnyez az attitd s a viselkeds specifikussgi szintje. Az id szerepe is fontos abban a tekintetben, hogy mennyire jelzi elre az attitd a viselkedst. Az attitd s a viselkeds kapcsolata a viselkeds fell is megkzelthet: a megtrtnt viselkeds befolysolhatja az attitdt. Nem igaz az a nzet, hogy elszr mindig meg kell gyzni az embereket rzelmileg s intellektulisan ahhoz, hogy megvltoztassuk ket, mert ha sikerl viselkedsvltozst elrni, az attitdvltozshoz is vezethet.
- Az attitd funkcionlis megkzeltse
Az attitdk klnbz pszicholgiai szksgleteket elgtenek ki. Attl fggen, hogy milyen funkcit ltnak el, ms mdon lehet ket megvltoztatni. Smith, Bruner s White a kvetkez funkcikat azonostotta:
- Instrumentlis, vagy utilitrius funkci (cl a jutalmak elnyerse s a bntetsek elkerlse)
- Ismeretfunkci (referenciakeret nyjtsa, hogy ismereteinket rtelmesen tudjuk szervezni - az ilyen attitd smaknt mkdik)
- rtkkifejez funkci (cl, hogy kifejezze az egyn rtkrendjt s meggyzdseit)
- nvd funkci (cl, hogy megvdje az egynt sajt, elfogadhatatlan impulzusaitl - Adorno tekintlyelv szemlyisgrl szl kutatsa)
- Szocilis igazodsi funkci (cl, hogy a csoporthoz val tarozst kifejezze s erstse)
IV. Trsak irnti igny
Az emberek nagyon nehezen viselik a trsaktl val elszigeteltsget, s az anyval val kapcsolat mintja lesz az sszes ksbb kialakul kapcsolatnak. A ktds minsge meghatrozza, hogy a ksbbi kapcsolatokban mennyire rzi magt biztonsgban az ember, ugyanakkor fontos szerepet tlt be a tllsben is. A korai ktdsbl szrmazik az ignynk arra, hogy tarts kapcsolatunk legyen valakivel. Az Ainsworth ltal lert gyermekkori ktdsi stlusok a felnttkorban is megfigyelhetk s a ktdselmletek szerint a szlkhz val korai ktds meghatrozza a felnttkori kapcsolatok jellegt. Trsak jelenltben cskken a szorongsunk, flelmnk. Schachter felttelezte, hogy az emberek jobban keresik msok trsasgt, ha szoronganak, vagy bizonytalanok s felttelezst ksrleti ton be is bizonytotta (a lerst lsd a knyvben). Ezt a jelensget azzal lehet magyarzni, hogy ilyenkor a tbbiek elvonjk a figyelmet a fenyeget helyzetrl s ilyenkor nem az a fontos, hogy konkrtan ki is a msik jelenlev. Egy msik megkzelts szerint viszont fleg azok trsasgra vgyunk a flelemkelt helyzetekben, akik hozznk hasonl helyzetben vannak, mert ilyenkor a tbbiek viselkedse mintt nyjt arra, hogy hogyan viselkedjnk az adott szituciban. Trsas kapcsolataink minsge befolysolja az nrtkelst s a testi-lelki jlltet egyarnt.
V. A vonzalom
A kapcsolatok ltrejttben fontos szerepe van a fizikai vonzernek s egyb szemlyes jellemzknek, pldul a kzelsgnek, hasonlsgnak s ismerssgnek. Vizsglatok szerint a fizikai vonzernek volt a legnagyobb szerepe a kapcsolatok kialakulsban (Dion vizsglatai a knyvben), amit a holdudvarhats jelensgevel magyarztak a kutatk. rdekes az is, hogy kimutattk, hogy msok felttelezsei valban befolysoljk az emberek viselkedst s a szpnek mondott emberek valban kedvesebben s termszetesebben viselkednek. Symons eredmnyei szerint az szmt szpnek, aki nem tr el nagyon az tlagtl, tovbb a nknl fontosak azok a jellemzk, amelyek a fiatalsgra s retlensgre utalnak, viszont frfiaknl az rettsg s a dominancia jegyei a nyerk. Buss megkzeltse szerint a nknl a fiatal s egszsges kls a reproduktivitst jelzi, mg a frfiak esetben az utdok felnevelsre val kpessget kell szem eltt tartani, ezrt talljuk vonznak a dominancia kls megjelensi formit hordoz frfiakat. A kls mellett Anderson szerint a tbbi legpozitvabbnak tlt vons a szavahihetsg, melegsg s a kompetencia. Fontos tovbb a kzelsg is, mivel akik pldul kzel laknak egymshoz, azoknak tbb alkalmuk van egyms megismersre, beszlgetsre s valsznleg hasonl trsadalmi rteghez is tartoznak. A kzelsg azzal is hat a vonzalomra, hogy nveli az ismerssget s ez mr nmagban is vonzalmat eredmnyezhet (ismerssgi hats - Zajonc vizsglatai). Tovbbi vizsglatok igazoltk, hogy a valls, az etnikum, letkor, trsadalmi rteg, szemlyisgjegyek szerinti hasonlsg is dnt jelentsggel br a vonzalom kialakulsnak szempontjbl, mgis az egyik legfontosabb tnyez a vlemnyekben val hasonlsg. Termszetesen a kapcsolat klnbz szakaszaiban az itt emltett tulajdonsgok ms s ms hangsllyal kapnak szerepet.
Trsas befolysols Msok jelenltben viselkedsnk megvltozik, pldul teljestmnynk javulhat, ezt trsas serkentsnek nevezzk (Triplett), de az is elfordul, hogy a teljestmny romlik (Zajonc szerint a trsak jelenlte nveli az ltalnos izgalmi szintet - az arousalt - , ami a dominns vlaszokat ersti: knny, begyakorolt feladatok esetn a dominns vlasz a j vlasz, teht a teljestmny nni fog, mg bonyolult, vagy frissen tanul viselkedsek esetn az uralkod vlasz a rossz vlasz, ami a teljestmnyromlst fogja eredmnyezni), amit trsas gtlsnak hvunk. Cotrell alternatv magyarzata szerint a trsakra mint potencilis megtlkre tekintnk s ez emeli meg izgalmi szintnket, Baron szerint msok jelenlte figyelmi konfliktust okoz, Bond nzetei szerint pedig msok jelenlte arra ksztet bennnket, hogy elnys benyomst alaktsunk ki magunkrl. Trsas lazslsrl akkor beszlhetnk, amikor az egynek cskkentik az erfesztsket egy kzs feladaton dolgozva s nem mrhet, hogy ki mennyiben jrult hozz a kzs teljestmnyhez. Magyarzatban kulcstnyez a trsas rtkels - mivel nem lehet felelssgre vonni az egyneket a teljestmnykrt, cskken az erfeszts (megjelense egyszerbb feladatoknl a valsznbb).
VI. Egynisgveszts a tmegben
Le Bon a Tmegek llektana cm knyvben arrl r, hogy tmegben az embernek elvsz a morlis rzke, nkontrollja s csak az indulat s a felfokozott rzelmek uralkodnak, a szlssgek jrvnyszeren terjednek szt benne, felolddnak a gtlsok, stb. Dezindividucirl akkor beszlnk, ha bizonyos krlmnyek kztt az emberek szinte felolddnak a csoportban s elvesztik szemlyes azonossgtudatukat. Az egynisgveszts egyik felttele az anonimits (Zimbardo ksrletei) - ugyanakkor sok vizsglat kimutatta, hogy egyenruha viselsekor inkbb az egyenruha sugallta szerepviselkeds ersdik fel.
Segtsgads elmaradsa msok jelenltben Az emberek, fleg ha sokan vannak, gyakran elmennek a bajba jutott ember mellett. Latan s Darley e ltszlagos kzmbssg mgtt a felelssg megoszlsnak s a helyzet ambivalens rtelmezsnek pszicholgiai folyamatait sejtette (terepksrletben mutattk ki, hogy ha sokan vannak az emberek, akkor ritkbban segtenek). Az embereket az rtkelstl val flelem is visszatartja a segtsgnyjtstl (nevetsgess vlnak msok eltt, srgs helyzetrl van-e sz stb.).
VII. Segtsgads
A szociobiolgiai megkzelts szerint a segtsgads egyik oka lehet, hogy a rokonok tllse nveli az egyn gnllomnynak fennmaradst is. A biolgiai tnyezk mellett termszetesen a trsadalmi normk szerepe sem elhanyagolhat. Latan s Darley szerint minden segtsgnyjtst komplex dntshozatalok hossz sora elz meg:
- szksg van-e a beavatkozsra, vszhelyzet ll-e fenn,
- szemlyes felelssgvllals,
- megri-e kzbelpni (jutalmak s befektetsek arnynak mrlegelse),
- hogyan segtsen?
Az attribci is befolysolhatja a segtsgnyjtst: Schmidt s Weiner szerint ha a segtsgre szorul szemly helyzete rajta kvl ll ok miatt kvetkezett be, az egyttrzst s segt szndkot vlt ki az emberekbl. A segtsgnyjtsra a hangulat is hatssal van: "a j hangulat fenntartsnak modellje" - a vidm ember nagylelk, szreveszi ha valaki segtsgre szorul, szvesen segt msoknak. "A negatv llapot megszntetsnek modellje" (Cialdidi s mtsai) szerint a rosszkedv emberek a j cselekedettel akarjk magukat vidmabb tenni. Az eredmnyek azt mutatjk, hogy a rossz kedv emberek gyakrabban segtettek, mint a vidmak, akik felteheten nem akartk elrontani jkedvket egy esetleges kudarclmnnyel. A segtsgads sokflekpp sztnzhet, az egyik leghatkonyabb mdszer a segt modell megfigyelse.
VIII. Meggyzs
Az a folyamat, melyben tudatosan prbljk megvltoztatni az egyn(ek) attitdjeit valamilyen zenet kzvettsvel. Kutatsnak els vonulatt a msodik vilghbor esemnyei gerjesztettk. A Yale-programban (Hovland, Janis, Kelley) a sikeres meggyzs paramtereit prbltk feltrkpezni, a meggyzs minden meghatroz tnyezjre vonatkozan vgeztek vizsglatokat (a kommuniktorra, az zenetre, a csatornra s a hallgatsgra). Napjainkban a meggyzskutatsban a kognitv vlasz elmletek vettk t a vezet szerepet. Petty s Cacioppo szerint a legsikeresebb meggyzs az nmeggyzs, amikor a szemly a hallottakon tl jabb gondolatokat, rveket fogalmaz meg magban az adott vlemny mellett. Akkor beszlnk a meggyzs kzponti tjrl, ha a meggyzs jabb gondolatokat breszt a hallgatsgban, s csak akkor mkdik, ha a kzls ers rveket sorakoztat fel az adott vlemny mellett, a gyenge indokok inkbb ellenhatst vltanak ki. Egy msik t, amit a reklmok is hasznlnak, hogy nem kzvetlenl prbljk meggyzni a hallgatsgot, hanem kellemes, kvnatos dolgokhoz ktik a hirdetett termket. Ilyenkor nem szksges motivci, vagy figyelem, mert a meggyzs perifris utakon jut el a tudatunkba: a hallgatsg nem a lnyegi, hanem mellkesnek tn, irrelevns ingerekre vlaszol. Hatsa nem tl tarts, de tudattalanul hathat vlasztsainkra. A sikeres meggyzs ngy f tnyezje:
- A kommuniktor
Minl megbzhatbb a forrs (szakrtelem, hitelessg), annl meggyzbb a kzls. A kognitv vlasz elmletek szerint, ha a kommuniktort fleg perifrikus ingerek jellemzik, akkor az ingerek abban az esetben hatnak legjobban a meggyzs sikeressgre, ha nincs kell motivci, vagy kapacits az informci alapos feldolgozsra.
- Az zenet
Az zenet lnyegi tartalma akkor van a legnagyobb hatssal a meggyzs eredmnyessgre, ha van kell motivci s kapacits a kognitv munkra. A szemlyes rdekeltsg teremthet pldul ilyen feltteleket. Zajonc ismerssgi hatsnak nevezte el azt a folyamatot, amikor egy informci (vagy slger) a sok ismtls ltal egyre kedvesebb lesz szmunkra. Azonban egy id utn teltdnk s a tovbbi ismtls elutastshoz vezet. Egyoldal meggyzsrl akkor beszlnk, mikor az rvels csak olyan rveket sorol fel, amik az llspontot tmogatjk. A bizonytalan emberek gy nem gyzhetk meg, mert bennk ellenrvek is megfogalmazdnak. A ktoldal meggyzs viszont mr tartalmazza a tmogat rvek felsorolsa mellett a lehetsges ellenrvek cfolatt is. McGuire arra hvja fel a figyelmet beoltselmletben, hogy aki mg soha nem volt kitve ellenrveknek, azt egy ers "tmads" knnyen eltntorthatja llspontjtl. Az rveken s ellenrveken kvl az rzelmeket, vagy a motivcit is figyelembe kell venni, mert ha valakinek pldul kros szenvedlye van, akkor a szorongs cskkentse rdekben knnyen lekicsinyelheti az t fenyeget veszlyt. Ezrt a kognitv disszonancia kialakulsnak elkerlse vgett nem rdemes ers szorongst kelteni az emberekben ha valamilyen kros dologrl szeretnnk ket leszoktatni, hasznosabb, ha a szoks elhagyshoz vezethet lehetsgeket mutatjuk meg nekik.
- A hallgatsg
A hallgatsg motivltsga, s kognitv kapacitsa hatssal van a meggyzs eredmnyessgre, a szemlyes rdekeltsg nvelse pedig elsegti a kzponti ti feldolgozst.
- A csatorna
A meggyzsnek egyre tbb formja van, trtnhet jsgokon, rdi- s tvmsorokon, vagy Interneten stb. keresztl.
IX. Konform viselkeds
Akkor beszlnk konform viselkedsrl, mikor az egyn csak azrt fogad el egy nzetet, vagy viselkedst, mert nem akar szembeszeglni a csoporttal. (a knyvben nzztek t Sherifnek az autokinetikus effektussal kapcsolatos vizsglatt s Asch vonalhosszsg-becsls vizsglatt!) Deutsch s Gerald szerint azrt igazodnak a tbbsg vlemnyhez az emberek, hogy elfogadjk ket a tbbiek (normatv trsas hats), vagy azrt, mert elfogadja a szemly, hogy a tbbiek tlete esetleg helynvalbb, mint a sajtja (informatv trsas hats). A konformits gyengbb akkor, ha a csoportban nem teljesen egysgesek a vlemnyek s a csoport nyomsa a konformits irnyba annl ersebb, minl nagyobb a csoporton belli sszetarts. A csoport akkor befolysolja ersen a tagjait, ha azok ragaszkodnak hozz. Moscovici az gynevezett kisebbsgi hatst is vizsglta (a diavettses ksrletet tanulmnyozztok t a knyvben!). azt tallta, hogy ha kvetkezetes s magabiztos a kisebbsg, valamint rtelmes s logikus mdon fejti ki vlemnyt, akkor gondolkodsra kszteti a tbbsget a nzeteirl. Ha bekvetkezik a kisebbsgi hats, az sokkal tartsabb attitdvltozst eredmnyez, mint a tbbsgi hats.
- Engedelmessg
Milgram vizsglatban bizonytotta, hogy a tekintly parancsra az emberek 65%-a hajland volt hallos nagysg ramtst adni egy rtatlan msiknak. Akkor adtk a leggyengbb ramtst, ha egy szobban voltak az ldozattal s lttk/hallottk annak reakciit az ramtsekre (beptett emberek voltak), valamint a jelenlev trsak viselkedse is befolysolta a ksrleti szemly engedelmeskedst.
- Csoportdnts
A csoport vlemnye az egynnl gyakran szlssgesebb, ezt csoportpolarizcinak nevezzk. Stoner kidolgozott egy ksrleti mdszert arra, hogy hogyan lehet kimutatni, hogy a csoport dntse az egyn dntsnl sokszor kockzatosabb (kockzateltolds a dntsekben). Magyarzatul azt talltk, hogy a csoportban megoszlik a felelssg, tovbb a kockztatsra hajlamos emberek egyben meggyzbb vezetk is, teht jobban r tudjk venni a tbbieket, hogy az llspontjukat kpviseljk. Az rtkhipotzis (Brown) szerint a kockzatvllals magas kulturlis rtke miatt csoporthelyzetben lelkesebben rvelnek mellette (fleg Amerikban). Azonban vannak olyan helyzetek, mikor a csoportdnts jval vatosabb, mint az egyni dnts (pldul betegeknek val tancsadsban). Az azonban nyilvnval, hogy a csoportos megvitats minden esetben szlssgesebb irnyba tolja el a csoporttagok eredeti vlemnyt. Ez a csoportpolarizcis hats elssorban annak ksznhet, hogy a vita kzben fleg olyan informcik s rvek hangzanak el, amelyek az eredeti llspont mellett szlnak (informatv hats), msrszt a csoport normatv nyomst is kifejt az egynekre. A csoportos dntsek szocilpszicholgija megtrtnt politikai esemnyeket is prbl rtelmezni. Janis ezekbl az esetekbl kiindulva fogalmazta meg a csoportgondolkods fogalmt. sszetart csoportok esetben elfordulhat, hogy a kohzi fenntartsa rdekben, ers s dinamikus vezet irnytsval, nagy nyoms alatt, valamint a krnyezettl elszigetelve meghoznak egy dntst anlkl, hogy vgiggondolnk az sszes lehetsget. A csoport tagjai ilyenkor tvedhetetlennek rzik magukat. Janis klnbz lehetsgeket ajnl a csoportgondolkods ellen: az ellenvetsek, kritikus vlemnyek btortsa, a vezet prtatlan llsfoglalsa, stb. A kohzi megbontsra klnbz alcsoportokra lehet osztani a csoportot, valamint kls szakrtket kell bevonni, akik kvlllkknt vehetnek rszt a dntshozsban.
X. Csoportkzi kapcsolatok s az eltlet
Eltlet: ellensgessg egy szemllyel kapcsolatban azrt, mert az illet egy bizonyos csoport tagja. Kifejezdhet szban, a kapcsolatok elkerlsben, htrnyos megklnbztetsben, erszakban, a trsadalmi intzmnyek mkdsben, vagy az egyes szemlyek viselkedsben. Az eltletek klnbz pszicholgiai szksgletekbl eredhetnek: szolglhatnak a fennll viszonyok igazolsra, fenntarthatjk a pozitv nkp irnti szksgletet (ha lenz egy kls csoportot, akkor a sajtjt pozitvabbnak rtkelheti), vagy szolglhatjk a csoporthoz tartozs kifejezst is (ugyanazokat utlom, mint a csoportom tbbi tagja, teht kzjk tartozom). Az eltletessg szemlyisghttert Adorno s munkatrsai tanulmnyoztk behatan: az autoritarinus (tekintlyelv) szemlyisg kialakulst s szerkezett tanulmnyoztk. Eredmnyeik azt mutatjk, hogy az antiszemita szemlyek ltalban minden kls csoporttal szemben eltletesek. Feltteleztk, hogy a szlssges eltletessg eredete a gyerekkori konfliktusokban keresend. Az ilyen szemlyek olyan csaldokban nttek fel, ahol a szlk grcssen ragaszkodtak a fegyelemhez s a konvencikhoz, alvetettk magukat a tekintly szavnak. A rideg s bntet viselkedsk miatt a gyerekben ellensges indulatok gylemlettek fel, de nem fejezhettk azokat ki szleikkel szemben. Szemlyisgszerkezetket tekintve nagyon ers a felettes n s az id, a gyenge n pedig a kett kztt lavrozik: nemkvnatos tulajdonsgaikat kivettik az ltaluk alsbbrendnek tartott csoportok tagjaira. Alvetik magukat a tekintlynek, lenzik s agresszvek azokkal szemben, akik tlk klnbznek. Altmeyer szerint azonban ezek a tekintlyelv megnyilvnulsok sokszor kzvetlen tanuls eredmnyei: tekintlyelv szlktl s trsaktl sajttjk el a gyerekek a tekintlyelv attitdket. A mdia is gyakran hozzjrul az eltletek s a sztereotpik megersdshez pldul a nemek sztereotipikus szerepekben val brzolsval a tv sorozatokban. Az eltletek okai s kvetkezmnyei a csoportok kztti ellensgeskedsnek. Az ellensgeskedsnek oka lehet a gazdasgi s politikai versengs, vagy ha a csoportok ellenttes rdekekkel rendelkeznek (Sherif s Sherif terepvizsglatt lsd a knyvben. Negatv klcsns fggs kialaktsa: ha az egyik csoport nyer, a msik veszt). Konfliktust okozhat a relatv megfosztottsg is: ha az emberek frusztrltnak rzik magukat, mivel sajt csoportjuk helyzett ms csoportokhoz kpest elnytelennek rzik Azzal, hogy csoportokba soroljuk az embereket a vilg egyszerbb s ttekinthetbb lesz szmunkra, informcifeldolgozsunk gazdasgosabb vlik: a sztereotpiknak ellentmond tapasztalatokat hamar elfelejtjk, vagy szre sem vesszk, mg az olyan esetekre pontosan emlksznk, amelyek megerstik hiedelmnket egy-egy embercsoporttal kapcsolatban. Azokat a csoportokat, amelyeknek nem vagyunk tagjai, egysgesebbnek s tagjait hasonlbbaknak ltjuk, mint sajt csoportunk tagjait. Az eltletek megvltoztatsa nem egyszer feladat. A csoportkzi ellensgeskeds egyik oka a versengs okozta frusztrci, ezrt egy lehetsges megolds lehet a csoportok kztti rdekkonfliktus megszntetse. Termszetesen ez a valsgban szinte lehetetlen, s a relatv megfosztottsg miatt akkor is szmthatunk csoportkzi ellensgeskedsre, ha az emberek jobb anyagi helyzetbe kerlnek. A kontaktuselmlet (Allport) szerint segthet, ha a csoportok tagjai gyakrabban tallkoznak, mert ilyenkor kialakulhat kztk szemlyes kapcsolat. Pozitv kapcsolat akkor jhet ltre, ha a klnbz csoport tagjai egyenl sttuszban vannak. Aronson szerint a megoldst a kooperci s az egyttmkds jelentheti (a "mozaik technika" hasznlata az eltlet cskkentsben - a negatv attitdk koopercival megszntethetk, csak olyan feladatokat kell kialaktani, ahol a megoldshoz kzs erfeszts szksges, s mindenki csak egy-egy rszt ismeri a megoldshoz szksges informcinak). Ha a kls csoport nmely tagjrl pozitv kp alakul ki bennnk, Hewstone szerint ez akkor ltalnostdik (generalizldik), ha az adott kls egyn csoport-hovatartozsa egyrtelm s nyilvnval, mert egybknt mint specilis esetet - kivtelt - egy alcsoportba soroljuk s az egsz kategrit rint sztereotpik rintetlenek maradnak. Rekategorizcirl akkor beszlnk, amikor az eredeti sajt csoportbl s a msik csoportbl alkotnak egy nagyobb csoportot, amivel megsznik a "mi" s az "k" hatra.
|