tescos12ab
Men

kpek

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
zifal
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Mikor menjnk bulizni?
Lezrt szavazsok
 
Hov menjnk bulizni?
Lezrt szavazsok
 
Rescue links
 
BMI-s jegyzetek
 
I.ves anyagok
I.ves anyagok : Szocpszich

Szocpszich

bors  2005.09.17. 09:43

3.3.1.A vonzalom befolysol hatsa 3.4.Az interakci 3.5. Befolysolhatsg s meggyzhetsg

I.1.            Minden vonzalom legfontosabb determinnsa a kzelsg, szleinkhez, kzvetlen hozztartozinkhoz, bartainkhoz, kompetens, intelligens, sikeres szemlyisgekhez.

 

I.2.           John Thibaut s Harold Kelley

1.      Csereelmlet: Befektets-nyeresg egyenlegn alapul. Az emberek leginkbb azokhoz a szemlyekhez vonzdnak, azokat rszestik elnyben a partnervlaszts sorn, akiktl nyeresget remlnek.

 

2.      Reciprokjutalom- ttel: Annak a valsznsge viszont, hogy egyltaln rszeslnk-e nyeresgben a msik fltl, az azon is mlik, hogy mi mennyire jutalmazzuk t.

 

3.3.2. A hasonlsg s a klnbzsg befolysol hatsa

 

         A hasonlsg mentn keletkezett kapcsolatok barti sznezet kapcsolatok, a hasonlsg forrsa pedig mindenek eltt az rdeklds s az rtkel tletek nagyfok egyezsben rejlik.

 

A klnbzsgen alapul kapcsolatokat az ellenttek vonzsaknt rtelmezhet, a partnerek kztt klcsnsen elnys kiegsztsek valsulnak meg.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.4.Az interakci

 

Def.: Kt vagy tbb szemly kztt lteslt azon folyamat, amelyet kzsen egyeztetett jelentsek szablyoznak a rsztvevk mindenkori szksgleteinek megfelelen. A cl a kapcsolat sszer, hasznos alaktsa.

 

3.4.1. Interakcis fggsgek

 

1.     lfggsg: Az interakciban a szemlyes elemek htterbe szorulnak, a rsztvevk viselkedst konkrt elrsok ktik, az interakcinak ppen ezrt a partnerek szempontjbl nincs pszicholgiai tartalma.

 

2.     Aszimmetrikus fggsg: Akkor keletkezik, amikor az egyik fl kiszolgltatott, azaz csak arra van lehetsge, hogy a kezdemnyez flre reagljon, viselkedse teht kiknyszertett engedelmessg.

 

 

3.     Relatv fggsg: A partnerek egyms viselkedsnek figyelembevtelvel kpesek csak cselekedni, hiszen viselkedsket a helyzet knyszere szabja meg teht csak korltozott mrtkben van mdjuk sajt maguktl fgg tnyezk rvnyestsre.

 

4.     Klcsns fggsg: A cl kzs, a felek cselekedett teht a klcsnssg, az egyeztets, az sszehangoltsg jellemzi.

 

3.4.2. nfeltrulkozs az interakciban

 

1.          Prezentci: A hibk titkolsa, a pozitv, elnys oldalak hangslyozsa, ekzben lland kontrollls.

 

2.          Manipultatv clzat nfeltrulkozs: A hzelgs, amelynek lnyege egy hamis nkp mutatsa.

 

3.          Klcsnssg: nmagunk kiadsa, egyszersmind partnernk kiismerse fontos felttele a kontaktus tovbbi mlytsnek.

 

 

 

 

 

 

3.4.3. Az interakci eszkzei:

 

3.4.3.1.      A kommunikci

 

Lnyege: A kzls, informcik kzvettse, amely a felek szmra kzs jelents jelrendszer alapjn bonyoldik.

 

Leon Festinger:

 

1.     Jrulkos kommunikci: Az ad anlkl bocst ki informcikat msok szmra, hogy ez egyltaln szndkban llna, maga nem is tudja, hogy megnyilvnulsval informcit nyjt.

 

2.     Kifejez kommunikci: Az egyn emocionlis vagy motivcis llapothoz kapcsoldan jn ltre.

 

3.     Eszkz jelleg kommunikci: Mindig valamilyen konkrt clra tr, azaz meghatrozott hatsokat igyekszik a vevben kialaktani.

 

I.                 Verblis kommunikci: A szavak tltik be az informcikzvett szerepet.

II.              Nonverblis kommunikci: Jelei biolgiai eredetek, de tudatoss tehetk, szablyozhatk. Rendszerint a szbeli kzls alfestsre, rnyalsra kiegsztsre szolglnak.

 

3.4.3.2. A trsas kszsgek: Azoknak a reaglsmdoknak, spontn s tudatos megnyilvnulsoknak a gyjtneve, amelyekkel kapcsolatainkat szablyozzuk, illetve amelyekkel partnernkre befolysol hatst gyakorolunk.

 

Lehetnek: 1. Verblis-verblis sszettelek: Amikor is valamely krdsre   szbeli vlasz kvetkezik.

 

  2.Verblis-nonverblis sszettelek: Amikor pl. mosollyal vagy blintssal jutalmazzuk a partner vlaszt.

 

3.4.3.3. Az egyttmkds: A bizalomnak, az sszehangoltsgnak s az alkudozsnak az egyttes megoldottsgt felttelezi.

 

A bizalom meglte nmagban is nlklzhetetlen forrsa a partnerek egyttmkdsnek

 

Az sszehangoltsg azt jelenti, hogy a partnerek mennyire kpesek az ket elvlaszt klnbsgeket thidalni.

3.4.4. Pszichikus helyzetek

 

Def.: A kls megnyilvnulsok tri, idi s emocionlis szntere, amely a viselkedst, cselekvst meghatroz ertnyezket egyesti magban.

 

1. Akadly nlkli helyzet: A szemlyisg ltal kitztt cl kzvetlenl elrhet. Szemlyisgfejleszt hatst nem fejt ki.

 

2. Problmahelyzet: A legegyszerbb esetben is tudatos cselekvst vr el a szemlyisgtl. Az akadly lekzdsnek legkzenfekvbb s legemberibb mdja a logikus gondolkodssal val operls.

 

3. Konfliktushelyzet: Kt vagy tbb, nagyjbl azonos intenzits, de egymst klcsnsen kizr er hat a szemlyre, emiatt az dntsre knyszerl, s e dntsi knyszer idzi el benne a konfliktust.

 

1.       Kzlekedsi konfliktus: Ha kt vonz, de egymst kizr lehetsg kztt kell vlasztanunk.

2.       Kerlsi konfliktus: Ha kt taszt lehetsg induklja a dntsi knyszert.

3.       Ambivalencinak: Ugyanazzal a cllal kapcsolatban kt ellenttes irny tendencia vltja ki a dntsi knyszert.

 

Frusztrcis helyzet: Akkor keletkezik, ha a szemly s a cl kz thghatatlan, kikerlhetetlen akadly keldik. ltalban valamely szksglet kielgtsnek a meghisulsa kvetkeztben tmadt feszltsg vltja ki a frusztrcit, a feltorldott energit ugyanis nem tudjuk az eredeti cl irnyba levezetni. Ennek ellenre tmadst indtunk az akadly ellen, a tmad viselkeds viszont agresszit szl.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.5. Befolysolhatsg s meggyzhetsg

 

Meggyzhetsg : Az egyn hajlama a meggyzst clz kzls elfogadsra vagy elutastsra.

 

Befolysolhatsg: Az egyn mennyire hozzfrhet a meggyzst clz kzls szmra s hogy nem meggyz szndk akcikra milyen reaglsi hajlamot mutat.

 

3.5.1. A szocilis befolysols folyamatai

 

1.     Engedelmessg vagy behdols: Az egyn azrt veti al magt egy msik szemly befolysnak, mert ezltal prbl kedvez reakcit kivltani a msikbl, azaz valamilyen kielglst jelent trsadalmi hats elrsre trekszik.

2.     Azonosuls: Az egyn azrt tesz magv valamely ms szemlytl szrmaz viselkedsbeli vagy egyb elvrst, mert ez kielgt nmeghatroz viszonyt jelent az illet szemllyel vagy csoporttal.

3.     Interiorizls: Az egyn azrt fogadja el a befolyst, mert a kvnt viselkeds egybevg sajt rtkrendszervel.

 

3.5.2. Trsas konfliktusok: Akkor keletkezik, ha a partnerek egymst kizr clok vezetik, s ily mdon csak a msik fl krra gyzhetnek.

 

1.     Valsgos konfliktus: Tnylegesen fennll ellentt

 

2.     Esetleges konfliktus: Mindkt fl szmra kielgthet mdon megoldhat rdekellentt, ennek lehetsgt azonban a partnerek vagy nem kpesek, vagy nem akarjk felismerni.

 

3.     thelyezett konfliktus: Az ellentt nem az igazi trgyban alakul ki, hanem valamely semleges dologra helyezdik t.

 

4.     tirnytott konfliktus: Nem a tnyleges rsztvevk kztt jn ltre s zajlik le, hanem ms szemlyekre tevdik t.

 

5.     Lappang konfliktus: Alapja valamely ki nem mondott nzetklnbsg, amelynek bevallstl mindkt fl tartzkodik.

 

6.     lkonfliktus: Trgyi alap nlkli, ltalban flrertsen alapul ellentt.

 
Linkek
 
Link EE
 
Tli Olimpia,2006
 
Horoszkp
 
Hnyan jttetek ma?
Induls: 2005-05-08
 
Fa-Time
 
Kalendrium
2025. prilis
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!