Szociolgia
bors 2005.09.16. 22:04
16. fejezet: Kultra, rtkek s normk, szocializci
Kultra:
A szociolgia kultrafogalma sokkal szlesebb, mint a kznyelv kultrafogalma. A szociolgiban a kultra egy adott trsadalomra, trsadalmi csoportra jellemz normk s rtkek, mindennapi s tudomnyos ismeretek, irodalmi, mvszeti, zenei alkotsok s ember alkotta trgyi krnyezet. A trsadalmi let alapfelttele a kultra meglte. A trsadalom ltal elismert tuds, az ltaluk elfogadott normk s rtkek hinyban a trsadalom nem lenne mkdkpes. A kultrt a trsadalom tagjai szocializcijuk sorn sajttjk el, teszik magukv. A szocializci nagyobb rsze a gyermekkorban megy vgbe, de az egsz let folyamn folytatdik.
A kultra anyagi, kognitv s normatv elemekbl ll, vagyis trgyakbl, tudsbl, tovbb rtkekbl, normkbl.
Kulturlis kss:
Az a jelensg, amikor a kultra vltozsa nem tart lpst a kls krnyezet vltozsval.
Szubkultra:
Egy nagy trsadalmon bell l kisebb trsadalmi csoport (pldul etnikai kisebbsg) kultrja, mely eltr a tbbsg kultrjtl.
Kulturlis pluralizmus:
Az a jelensg, amikor egy nagy trsadalmon bell klnbz kultrj, szubkultrj csoportok lnek egytt; az ilyen trsadalmat pedig multikulturlis trsadalomnak nevezzk. A fejlett trsadalmakat a kulturlis pluralizmus nvekedse jellemzi.
Normk:
Viselkedsi szably, amely elrja, hogy a trsadalom tagjainak bizonyos helyzetekben hogyan kell s hogyan nem szabad viselkednik. A norma megszegst mindig valamilyen szankci bnteti. Sokfle norma rvnyeslhet egyms mellett: bntetjogi normk, erklcsi normk, szoksok, illemszablyok stb.
A normkkal kapcsolatban t nagyon fontos tnyre kell felhvni a figyelmet:
1. Egy adott trsadalomban is ellentmondsban lehetnek a normk. Pl.: a bntetjog bntet olyan cselekmnyeket, amelyeket a npessg tbbsge nem helytelent erklcsileg.
2. A normk a trsadalmak trtneti fejldse sorn vltoznak. Pl.: a homoszexualits bntetjogi s erklcsi megtlsnek vltozsa az eurpai trsadalmakban.
3. A klnbz trsadalmakban egymstl eltr normkat fogadnak el. Pl.: vrbossz.
4. Az a tny, hogy valamilyen normt egy trsadalomban elfogadnak, nem jelenti azt, hogy ez a norma felttlenl elnys az adott trsadalom fennmaradsa s fejldse szempontjbl. Pl.: a tehenek levgsnak tilalma a hindu vallsban.
5. A trsadalmi fejlds egyik fontos sszetevje az, hogy a normk vltoznak.
rtk:
Kulturlis alapelvek, amelyek kifejezik, hogy az adott trsadalomban mit tartanak fontosnak s kvnatosnak, jnak vagy rossznak.
Szocializci:
Az a folyamat, amelynek sorn a megszletett csecsem szemlyisge fokozatosan kialakul, mskppen amelynek sorn a gyermek elsajttja a trsadalmi normkat s rtkeket, megtanulja a klnfle trsadalmi szerepekben elvrhat viselkedst. A szocializci nagy rsze a gyermekkorban trtnik, de a felnttkorban is folytatdik.
Szerep:
A valamely sttuszhoz tartoz viselkedsi mintk, jogok s ktelezettsgek egyttese.
Sttusz:
Az egyn ltal a trsadalomban s trsadalmi intzmnyekben elfoglalt pozci. Egy szemly tbbfle sttuszt foglalhat el.
A pszicholgusok szerint a szocializci szempontjbl dnt letszakasz a gyermekkor.
A pszichoanalitikusok, Freud tantsait kvetve, a csecsemkorra helyeznek nagy slyt, a gyermek kognitv fejldst, teht gondolkodsnak fejldst kutat iskola Piaget nyomn a gyermekkor ksbbi szakaszait ltja dnt fontossgnak, amikor a gyermek elsajttja a fogalmakat, a gondolkods szablyait. Ismt msok a serdlkort tartjk dnt szakasznak.
A szocializci az egsz let folyamn folytatdik, pldul szocializlja az egynt a munkahelye, a felnttkori csaldja.
-A felnttkorban reszocializci is kvetkezhet be, a gyermekkorban elsajttott normk s rtkek helyre a felnttkori szocializci sorn ms rtkek s normk lphetnek.
- A szocializci legfontosabb intzmnye a gyermekkori csald.
- Az iskola is fontos szerepet tlt be a szocializci szempontjbl.
- Az iskola mellett az azonos letkor bartok jtszhatnak nagy szerepet.
- Szocializlnak a modern trsadalmakban a tmegkommunikcis eszkzk is, klnsen a televzi.
A szocializcival sszefgg fogalom az internalizls.
Az internalizls a normk s rtkek olyan fok elsajttsa, hogy az egyn bels meggyzdsbl, kls szankcik hinyban is azoknak megfelelen viselkedik.
A trsadalomtudomnyokban tbb, a normkkal s rtkekkel rokon fogalmat hasznlnak. A szksglet fogalmt jabban a fejld orszgokra vonatkoz szegnysgkutatsban alkalmazzk (vannak az embernek bizonyos alapvet szksgletei, mint az lelmiszer, a ruha, a laks, az ivvz, stb.).
Az let minsge
Azon a felismersen, hogy az embernek nemcsak anyagi szksgletei vannak, alapul az let minsge fogalmnak bevezetse a szociolgiai kutatsba az 1970-es vekben.
Ehhez kapcsoldik a jlt s a jllt megklnbztetse.
A jlten ltalban az anyagi javakkal val elltottsgot rtik, mg a jllten azt, hogy a trsadalom tagjai nemcsak az anyagi javak tekintetben, hanem a klnbz szellemi javakkal val elltottsg tekintetben is jl rzik magukat. A jllthez hasonl a boldogsg fogalma, ezt is szoks vizsglni szociolgiai adatfelvtelekkel.
Kulturlis szakszociolgik
1. Az utols vekben megersdtt az empirikus rtkszociolgia.
A konkrt krdves adatfelvtelekben ez sokszor sszekapcsoldik az letminsg-vizsglatokkal.
2. Mveldsszociolgia
A trsadalom tagjainak mveltsgi sznvonalt, mveldsi szoksait vizsglja a mveldsszociolgia. Elssorban azt kutatja, hogy milyen televzimsorokat nznek, rdimsorokat hallgatnak, knyveket olvasnak, filmeket nznek, mzeumokat ltogatnak. A szociolgia ezen gnak van piackutat clja is.
3. Irodalom, mvszet s zene szociolgija
Ezek a malkotsok ltrejttnek s befogadsnak trsadalmi meghatroz tnyezivel foglalkoznak. Az ilyen irny szociolgiai kutatsok egyik legkiemelkedbb kpviselje a vilgon a magyar Hauser Arnold volt.
4. Divatszociolgia
A divat a szociolgiai rtelemben vett kultra alkotrsze; a divat szociolgiai megismershez sok zleti rdek fzdik.
MDSZEREK:
Rokeach, Inglehart s Kohn mdszere az rtkek vizsglatra
A normk, rtkek, attitdk vizsglatnak legelterjedtebb mdszere az, hogy a krdves vizsglatban konkrtan megfogalmazott krdseket tesznek fel ezekre vonatkozan.
A nemzetkzi szakirodalomban tbb rtksklt tallhatunk, kzlk az egyik legismertebb a Rokeach (1968) ltal kidolgozott rtkrendszer.
Ebben 18 terminlis (cl-) rtk s 18 instrumentlis (eszkz-) rtk fontossgi sorrendjt llapttatjk meg a megkrdezett szemllyel. Clrtk, pl. az rdekes let, a bke, az egyenlsg. Eszkzrtk, pl. a hatkonysg a munkban, az nfegyelem, a trelem.
Inglehart egy ngytteles s egy tizenkt tteles rtkvizsglati krdssorozatot dolgozott ki.
A ngytteles vltozatban a megkrdezett szemlynek a ngy albbi f trsadalompolitikai cl kzl azt a kettt kellett kivlasztania, amelyet a legfontosabbnak tart:
1. a kzrend fenntartsa,
2. az inflci lekzdse,
3. az llampolgrok nagyobb beleszlsa a fontos politikai dntsekbe,
4. szlsszabadsg.
A tizenkt tteles vltozatban tovbbi kt esetben kell ngy cl kzl a kt legfontosabbat kivlasztani. Ezek a clok:
1. gyors tem gazdasgi nvekeds
2. ers honvdelem
3. az embereknek nagyobb beleszlsuk legyen abba, hogyan dntik el a krdseket munkahelykn s lakhelykn
4. a vrosokat s tjat szebb tenni.
1. stabil gazdasg
2. kzdelem a bnzs ellen
3. elrehalads egy embersgesebb, kevsb szemlytelen trsadalom fel
4. elrehalads egy olyan trsadalom fel, ahol a gondolatok, eszmk fontosabbak a pnznl.
Mind a hrom ngytteles krdsben az els kt rtk kpviseli a materilis rtkeket, az utbbi kett a posztmaterilis rtkeket.
Melvin Kohn (1969) gy prblta az rtkeket vizsglni, hogy a gyermekek nevelsnl milyen tulajdonsgok kiterjesztst tartjk fontosnak.
Az attitdk vizsglata
A vgs rtkek helyett sok esetben attitdket vizsglnak.
Attitd: az a kszsg, hogy az egyn bizonyos trgyakra, szemlyekre, helyzetekre meghatrozott mdon reagljon. Az attitdk htterben rtkek llnak, az attitdk azt fejezik ki, hogy bizonyos rtkek tudatos vagy nem tudatos elfogadsa milyen konkrt viselkedseket s vlemnyeket eredmnyez.
Az attitd s az rtk fogalma kztt az a klnbsg, hogy az attitd inkbb valamely konkrt helyzetre vonatkozik, az rtk inkbb az ltalnos krdsekre.
Az let minsgnek vizsglata
Az „let minsge” adatfelvtelek sorn rkrdeznek:
1. a jllt nem anyagi elemeire,
2. adatokat gyjtenek az letkrlmnyek anyagi dimenziival s a jllt nem anyagi elemeivel val elgedettsgre.
ELMLETEK
A gazdasgi alap s a kultra klcsnhatsai
Az rtkszociolgia alapvet elmleti krdse, hogy a gazdlkods anyagi viszonyai s az rtkek milyen szerepet jtszanak a trsadalom fejldsben, milyen a viszonyuk egymshoz.
Marx szerint a gazdasg az alap, s a tudati viszonyok mind a felptmnyhez tartoznak, amely az alap vltozsnak hatsra vltozik meg.
Max Weber szerint a tudati viszonyoknak, klnsen a vallsnak a gazdasgi viszonyokra gyakorolt hatst tanulmnyozta, s ezzel mintegy azt sugallta, hogy a tudati viszonyoknak nagyon fontos szerepk van a gazdasgi-trsadalmi fejlds elremozdtsban vagy htrltatsban.
rtkek vltozsnak elmletei
A szociolgusok elssorban a „teljestmnymotvum” uralkod szerept, a „teljestmnyorientltsgot” tekintettk a modern ember jellemzjnek, ebben lttk a gyors gazdasgi fejlds, a modernizci hajterejt.
Az 1960-as vek kzepe-vge ta az rtkek vltozsra figyeltek fel a szociolgusok. Vannak, akik a munkaerklcs httrbe szorulsrl s az let lvezett legnagyobb rtknek tekint rtkrendszer trhdtsrl beszlnek. Msok szerint a modern rtkek helyre „posztmodern” rtkek, vagy a „materialista” rtkek helyre „posztmaterialistk” lpnek. Elssorban a fiatalok kztt egyre fontosabb vlnak a tartalmas s benssges emberi kapcsolatok, a kulturlis rtkek, a fggetlensg, a szabadsg.
A nevels dilemmi
A szocializcikutatsoknl konkrt krdsek merlnek fel, mint az, hogy a szigor vagy engedkeny gyermeknevels a helyesebb.
A szocializcival kapcsolatban felmerl azonban egy teljesen alapvet krds, nevezetesen az, hogy az-e a kvnatos, hogy a trsadalom tagjai tkletesen beilleszkedjenek a trsadalomba, teljesen konformak legyenek minden rtkkel s normval szemben. A teljes konformits ugyanis a trsadalom teljes megmerevedshez vezet.
D. Riesman (1968) A magnyos tmeg cm knyvben megklnbzteti:
- a bellrl irnytott embert, aki sajt meggyzdsei, rtkei szerint cselekszik;
- a kvlrl irnytott embert, aki cselekedetivel a trsadalmi krnyezet elismerst kvnja elnyerni, ezrt a krnyezet elvrsait tekinti irnyadknak.
Riesman szerint a modern tmegtrsadalomban egyre inkbb eluralkodik a kvlrl irnytott tpus, de ezt lthatan kros tendencinak tartja.
Az let minsgnek hrom dimenzija
Az letminsg kt f krdse:
I. Hogyan lehet az emberi szksgleteket vagy jlti rtkeket rendszerezni?
II. Hogyan fgg ssze az egyes emberek objektv helyzete s az azzal val megelgedettsgk?
I. Allardt az let minsgnek hrom dimenzijt klnbztette meg:
1. a birtoklst, vagyis az anyagi letsznvonalat;
2. a szeretetet, vagyis a j emberi kapcsolatokat;
3. a ltezst vagy nmegvalstst, vagyis az egyni let rtelmessgnek rzst.
Mind a hrom dimenziban lehet objektv s szubjektv indiktorokkal mrni a szksgletek kielgtst. Az objektv indiktorokkal mrt jelensget nevezte jltnek, a szubjektv indiktorokkal mrt megelgedettsget pedig boldogsgnak.
II. A msodik problma azrt merl fel, mert a legtbb ilyen vizsglat azt mutatta, hogy az objektv helyzet s a szubjektv megelgedettsg kztt nem tlsgosan szoros a korrelcis kapcsolat.
Ugyanezt a jelensget az idben vizsglva azt lehet mondani, hogy az emberi trsadalmakban az letsznvonal-emelkedssel prhuzamosan nem emelkedik a megelgedettsg vagy a boldogsg szintje.
NEMZETKZI TENDENCIK
Az rtkek vltozsa
A fejlett orszgokban valban nagyobb fontossgot tulajdontanak az egyni teljestmnyeknek, trsadalmi felemelkedsnek, sikernek, meggazdagodsnak, mint az iparosods eltt vagy annak alacsony szintjn lv trsadalmakban.
Az Inglehart ltal megfogalmazott rtkkrdsek (a ngytteles vltozat) esetben materialista az a megkrdezett szemly, aki az els kt helyre tette a materialista rtkeket; posztmaterialista, aki a kt posztmaterialista rtket tette az els kt helyre; mg vegyesnek mondta azokat, akik egy-egy materialista s posztmaterialista rtket tettek az els kt helyre. A posztmaterialistk arnya minden nyugat-eurpai orszgban emelkedett, illetve magasabb az arnyuk a fiatalabb nemzedkekben. A gazdagabb orszgokban ltalban magasabb a posztmaterialistk arnya. Feltn, hogy Magyarorszgon a legnagyobb a materialistk arnya.
Melvin Kohn az rtkvizsglatokat s a szocializcis vizsglatokat rdekes mdon kapcsolta ssze. Abbl indult ki, hogy a vgzett munka jellege ersen befolysolja az egyn rtkeit, gondolkozst, szemlyisgt.
Ktfle szemlyisget klnbztetett meg:
1. autoritrius, tekintlyelv szemlyisget, aki msok nzeteivel szemben trelmetlen, ragaszkodik a hagyomnyos felfogshoz, gyanakv a vltozsokkal szemben, intellektulisan merev;
2. a nyitott szemlyisget, aki nyitott az jtsok irnt, alkalmazkodik a vltozsokhoz, intellektulisan rugalmas s trelmes az vtl eltr nzetekkel szemben.
Ez az elmleti hipotzis valjban a munkahelyen trtn felnttkori szocializci ers hatst ttelezi fel.
A szocializcit befolysol krlmnyek
1. Az egyik alapvet krds: a csaldban ma vgbemen vltozsok hogyan befolysoljk a gyermekek szocializcijt. A vizsglatok eredmnyei, hogy a gyermekek szocializcija szempontjbl htrnyos, ha apa nlkl nnek fel.
2. A televzimsorok nzse mekkora szerepet jtszik a gyermekek szocializciban, s hogy ez a szerepe pozitv vagy negatv.
3. A szigor vagy az engedkeny nevels kedvezbb a gyermek szemlyisgfejldse szempontjbl.
4. A klnbz trsadalmi osztlyokhoz, rtegekhez tartoz csaldok ms mdszereket alkalmaznak-e a gyermeknevelsben s gy ms szocializcis eredmnyeket rnek-e el.
5. A felnttkori reszocializci klnleges eseteivel foglalkozott Goffman Elmeintzetek cm knyvben. Egy elmegygyintzetben vgzett tapasztalatait rta le, hogy a gygyintzetbe bekerl pcienst milyen eljrsoknak vetik al, amelyek mind azt eredmnyezik, hogy a szemlyisge megvltozik. gy beletanul, beletrik az elmebeteg szerepbe. Goffman szerint hasonl folyamatok trtnnek ms totlis intzmnyekben is az oda bekerlkkel. Totlis intzmnynek nevezi azt, amely a bekerl szemly teljes szemlyisgnek uralsra trekszik. Ilyen szerinte az elmekrhzon kvl a brtn, a hadsereg s egyes szerzetesrendek. A legszlssgesebb formban ilyenek voltak a nemzetiszocialista koncentrcis tborok s a szovjet Gulag tborai.
Az let minsgnek vizsglata
Az let minsgre vonatkoz vizsglatok mg nagyon jak.
A vizsglatok kimutattk, hogy a fejlett orszgokban ltalban a csalddal a legelgedettebbek az emberek, s a kzllapotok klnbz elemeivel, a kzintzmnyekkel a legelgedetlenebbek.
MAGYARORSZGI HELYZET
A tradicionlis rtkek uralma
Az 1981-1982. vi, a Trsadalomtudomnyi Intzet ltal vgzett vizsglat szerint tz letcl fontossgt osztlyoztattk a megkrdezettekkel egy htfokozat skln.
Ezek az adatok egy meglehetsen tradicionlis rtkrend uralmra engednek kvetkeztetni. A legfontosabb rtk egyrszt a csald s a nyugalom, msrszt az anyagi gyarapods
|