Szociolgia
bors 2005.09.16. 16:28
A szociolgia trsadalmi intzmnynek (csald, oktatsi rendszer, a gazdasgi rendszer, vllalatok, kormnyzat, politikai intzmnyek, valls) nevez a normk s rtkek valamilyen egymssal sszefgg tevkenysgekre vonatkoz elfogadott rendszert, amelyek a trsadalmi letet szervezik gy, hogy tagjai a trsadalom szmra szksges funkcikat ellssk.
A normk szerepeket definilnak, amelyeket a klnbz sttuszokat betlt szemlye jtszanak el. Ilyen sttusz pl. az anya, a gyermek, dik munks, stb.
A csaldszociolgia a szociolgia egyik legfejlettebb ga.
Alapfogalmak:
- Csald
A csald a trsadalmi kiscsoportok egyike.
Csoport = az egynek olyan egyttese, amelyeket bizonyos kzs ismrvek ktnek ssze. A csoport az osztlynl s rtegnl ltalnosabb fogalom, m az osztly s rteg is csoport.
Kiscsoport = kis ltszm, egymst ismer, tbb-kevsb szoros kapcsolatban lv egyedek (pl. munkahelyi, szomszdsgi, iskolai, kzssgek stb.).
Formlis csoportok = azon csoportok, melyeket szervezeti szablyok definilnak (pl. vllalat egy-egy osztlya.).
Informlis csoport = melyeket nem formlis szablyok definilnak, hanem szemlyes kapcsolatok, szimptik, kzs rdek kt ssze (pl. barti csoport vagy klikk).
A kiscsoportnl szkebb fogalom az elsdleges csoport, melyben a csoporttagok teljes szemlyisgkkel, teht nem csak, mint munkatrsak vagy szomszdok vesznek rszt, ezrt a kapcsolatok sokoldalak s rzelmileg sznezettek. A legfontosabb elsdleges csoport a csald, a tgabb rokonsg s barti kiscsoportok.
- Csald, csaldmag, hztarts
Csaldnak nevezzk a szociolgiban az olyan egytt l kiscsoportot, melynek tagjait vagy hzassgi kapcsolat, vagy vrsgi (kivteles esetben rkbefogadsi) kapcsolat kt ssze. A statisztika defincija ennl szkebb, csak a szlket s velk egytt l nem hzas gyermekeiket szmtja a csaldhoz. gy hrom csaldtpust klnbztet meg: a hzasprt, a hzasprt gyermekkel s egy szlt gyermekkel. Ezt szoks csaldmagnak vagy nukleris csaldnak nevezni. A nprajztudomny a csaldhoz szmtja azokat is, akik egymssal szoros kapcsolatban lnek.
A csaldtl meg kell klnbztetni a hztarts fogalmt. Ez a meglhetsi kltsgeket megoszt egytt fogyaszt emberek csoportja, akik nem felttlenl rokonok. Peter Laslett (1972) a kvetkez hztartstpusokat klnbzteti meg:
1. nukleris csaldi hztartsok, ezekben egyetlen nukleris csald tagjai lnek egytt;
2. kiterjesztett csaldi hztartsok, melyekben a fentieken kvl rokonok is egytt lnek;
3. tbb csaldmagbl ll hztartsok, ahol tbb csaldmag l egytt, ezen bell megklnbztetnk tbb tpust: a trzscsald-hztartst (szlk egyetlen hzas gyermekkkel lnek egytt), „nagycsaldosok”, ahol a hzas szlkbl s tbb hzas gyermekkbl ll a hztarts, vgl a hzas testvrek egyttlst egy hztartsban.
4. olyan hztartsok, melyeknek tagjai kzl senki sem tartozik ugyanazon csaldmaghoz, pl. kt egyedlll, nem hzas unokatestvr egyttlse egy hztartsban.
5. egyszemlyes hztarts.
A konkrt adatfelvtelekben nem knny eldnteni, milyen tpus hztartsrl van sz.
A hztartsok azon tipolgijt is meg szoktk klnbztetni, hogy hny nemzedk tagja (nagyszlk, szlk, gyermekek) lnek egytt, gy meg lehet klnbztetni egy, kt, hrom s tbb nemzedk tagjaibl ll hztartsokat.
- Hzassgtpusok
Hzassgkts a szociolgiban, ha felnttek hzastrsi-csaldi kapcsolatot ltestenek egyms kztt. Az a jogi cselekmny, melynek sorn egy frfi s egy n hzastrsi kapcsolatot ltest. A szociolgiban hzassgnak lehet mondani jogi cselekmny nlkli tarts csaldi let is, melyet lettrsi kapcsolatnak neveznek.
Monogm hzassg = egy frfi s egy n;
Poligm hzassg = egy frfi vagy n, tbb nvel vagy tbb frfivel l;
Polignia = a frfinak tbb felesge van,
Poliandria = egy nnek tbb frje van.
Csoporthzassg = tbb frfi s tbb n l kzs kapcsolatban.
A hzassgi tilalmak kzl leghatrozottabban a vrrokonok hzassgktsnek tilalma ll. Vrrokonok kztt tiltott szexulis kapcsolat = incestus. A tilalom korszakonknt a rokonok eltren szles krre terjed (pl. els, msod unokatestvrre, vagy mg szlesebb krre.
Endogmia = trzsn, klnon, falun belli hzassg.
Exogmia = csoporton kvliek hzassga.
Homogmia = egy adott rtegen, felekezeten, etnikumon belli hzassgkts.
Heterogmia = a vlegny s a menyasszony ms-ms osztly tagja.
A vls a hzassg felbontsa, a kt hzastrs klnvlsa, miutn a brsg a fennll jogszablyok rtelmben kimondja a vlst. Ettl meg kell klnbztetni a tnyleges klnvlst. A hzassg megsznhet az egyik hzasfl halla, vagyis zvegyls kvetkeztben is.
A statisztikban ngyfle csaldi llapotot klnbztetnek meg:
1. ntlen,
2. . hzas,
3. . elvlt,
4. zvegy
Azonban clszer az albbi rszletesebb kategrikat megklnbztetni:
1. ntlen
1.1. egyedl l
1.2. lettrssal l
2. hzas
2. 2. egytt l hzastrsval
2. 3. kln l hzastrstl
3. elvlt
3. 1. egyedl l
3. 2. lettrssal l
4. zvegy
4. 1. egyedl l
4.2. lettrssal l.
Mdszerek:
A csaldpszicholgia a szociolgia egyik legfejlettebb ga. gy a mdszerei is igen vltozatosak, elemzsek, megfigyelsek, mlyinterjk, pszicholgiai tesztek.
A hzassgktsek s vlsok adatai vente gyjti a npmozgalmi statisztika. A legegyszerbb arnyszmok az sszes npessgszmmal osztjk ezeknek szmt, s ezer fre adjk meg a hzassgok s vlsok arnyt. Ez nyers hzassgktsi s vlsi arnyszm. A finomabb arnyszmokat korcsoportonknt adjk meg, ezek a korspecifikus hzassgktsi s vlsi arnyszmok. A csaldok llapotra, sszettelre nagyon fontos adatforrs a npszmlls.
Elmletek:
- A csaldfejlds evolucionista elmlete
A csaldfejlds evolucionista elmlete Bachofen (1861) s Morgan (1871) nevhez fzdik. Szerintk az emberisg kezdetn a szexualits szablyozatlan volt, azaz csoporthzassg ltezett. Ksbb korltokat vezettek be: Eleinte a szlk s a gyermekeik s testvrek kztti nemi kapcsolatot tiltottk, aztn a tbbnejsg vlt ltalnoss, majd a monogm hzassg. Engels, aki ezzel egyetrtett azt fzte hozz, hogy a monogmia nem a vgs lloms. Megsznik majd a nknek a frfiakkal szembeni alrendelt helyzete, s egyenrangak lesznek. A kulturlis antropolgiai vizsglatok megcfoltk az evolucionista elmletet.
Vgs soron azt ehet mondani, hogy a csald valamilyen formja mindig ltezett, de ezek a formk nagyon vltozatosak voltak.
- A hztartsok trtneti vltozsai Eurpban
Le Play szerint a hztarts a tbbcsaldos s trzscsaldos (ezt tartotta elnysnek) tpus uralma fell a nukleris hztartstpus tlslya irnyba vltozik.
Parsons a modern gazdasg kvetelmnyeinek a csaldmag tagjaira korltozd hztartst tartotta megfelelnek, mert ebben pl. knnyebben lehet lakhelyet, munkahelyet vltoztatni.
A vadsztrsadalmakban a nukleris csaldtpus volt az uralkod, mert nagy mozgkonysgra volt szksg, az agrrtrsadalmakban a tbbcsaldos egyttls dominlt, a modern ipari trsadalomban jra a nuklearizldsi tendencia rvnyesl. P. Laslettnek tbb vszzadra visszamen kutatsai azt mutatjk, hogy Ny. Eu-ban a 17. szzadtl, de taln a kzpkortl a nukleris csaldi hztarts dominlt. Oka, hogy csak akkor lehetett csaldot alaptani, ha a hztarts ltestsnek anyagi elfelttelei megvoltak.
- A csald funkcii
A csaldnak t fontos funkcija volt. Termelsi funkci (parasztgazdasg, kisipari mhely) Ezen funkcii cskkentek a termelszvetkezetek elterjedsvel. Rgebben msodik funkci a fogyaszts zme a csaldban trtnt, a fejlett trsadalmakban a fogyaszts a csaldon kvlre (pl. munkahelyi tkezs) kerlt. A harmadik a reprodukcis funkci, azaz a gyermek szlse. A negyedik s tdik funkci a felnttek pszichs vdelme s a gyermekek szocializcija.
B. Berger s P. Berger (1984) szerint a polgri csaldnak nincs ms alternatvja, amely kpes lenne a gyermekek felels szemlyisgv neveldst biztostani, s amely kpes lenne a felnttek lelki egszsghez szksges biztonsgos, szeret krnyezetet nyjtani. Ezrt nevezte h. Lasch (1977) a csaldot „menedknek egy szvtelen vilgban”. A modern trsadalomban az emberi kapcsolatik egyre felsznesebb vlnak, csak a csaldban lteslhet rzelemgazdag kapcsolta. Giddens (1992) szerint a modern trsadalomban eluralkodnak az instrumentlis, vagyis csak meghatrozott clt szolgl kapcsolatok, br az embernek vltozatlanul szksge van intimitsra, m erre csak prkapcsolataiban vagy a csaldban lelhet.
A csaldok termelsi s fogyasztsi funkciinak cskkense azzal jrt, hogy megersdtt a csaldtagok egyms kztti rzelmeinek a fontossga. A korbbi vszzadokban hzassgktskor a gazdasgi szempontok, ma egy egymsirnti rzelmek jtszanak dnt szerepet. A mltban a legtbb csald klnll gazdasgi egysg volt, amelynek mkdshez egye-egy frfira s nre volt szksg, ma knnyebben meg tud lni egy magnyos felntt vagy egy szl s gyermeke, ezrt a hzassgkts kevsb gazdasgi knyszersg, s a hzassg felbomlsa sem teremt lekzdhetetlen gazdasgi problmkat. Viszont az rzelmek a meghosszabbodott let miatt nem felttlenl tartanak ki a vrhatan 40-50 vi hzassg alatt, gy gyenglhet a hzassgot sszetart leglnyegesebb tnyez.
- A szerelem s a szexualits trtneti vltozsai
Shorter (1975) azt a hipotzist lltotta fel, hogy a hagyomnyos trsadalomban az rzelmek alrendelt szerepet jtszottak a prkapcsolatokban, a szexualits is tbb-kevsb rzelemmentes volt, fknt az utdok biztostst, a csald reprodukcijt szolglta. Az 1700-as vekben volt az els szexulis forradalom. Az rzelmek egyre nagyobb szerephez jutottak a prvlasztsban, s a szexualitsban fontoss vlt az rmszerzs. Ez a „romantikus szerelem” trhdtsa. Az 1960-as vekben jabb „szexulis forradalom” ment vgbe. A hzassg eltti szexulis kapcsolatok teljesen ltalnoss vltak. Azta szoksoss vlt, hogy a fiataloknak tbb egymst kvet, rzelemmel teli monogm kapcsolata van a hzassg eltt. A szenzcit keres jsgrnak tmja, hogy az 1960-as vek ta a felntt emberek szexulis viselkedse alapveten megvltoztak: gyakoribb a nemi kzsls, sokkal tbb partnerrel van az tlagos felnttnek kapcsolata, s sokkal fiatalabb letkorban kerl sor az els szexulis kapcsolatra.
- Hbor a csald krl
B. Berger s P. Berger Hbor a csaldrl: 1. A kritikus tbor szerint a csald a nk elnyomsnak s a gyermekek szemlyisgfejldse s eltorztsnak intzmnye. Feministk valljk ezt, (Firestone 1970) akik szerint a heteroszexulis kapcsolat egyrtelm az erszakkal, az anyasg pedig a rabszolgasggal. Elmegygyszok (Laing 1960; Cooper 1971) szerint a lelki betegsgek legfbb okai a csaldban tallhatak meg. Ezrt kvnatos lenne a csald teljes eltnse a trsadalombl. 2. A neotradicionalista tbor az elzek reakcijaknt jtt ltre: ellenzi a csaldok felbomlst; a kt szl s gyermek tpus csaldtl eltr formk elterjedst, a homoszexualits tolerlst s a mvi abortuszt. 3. A szakmai tbor azokbl a csaldgondozkbl, pszicholgusokbl stb. ll, akiknek az az rdekk, hogy a csald helyzett gy definiljk, hogy szolgltatsaikra nagy szksg van. Ezrt a csaldok problmit slyosnak s igen elterjedtnek mondjk, s a csaldok segtsgt e problmk megoldsban szksgesnek tartjk. B. Berger s P. Berger a kzps terletet kpviseli. Olyan csaldpolitikt ltnak kvnatosnak (az USA-ban kztudottan lnyegben nincs csaldpolitika, mert a csalddal kapcsolatos krdseket szigoran magngynek tekintik), amely elismeri, hogy a csald a trsadalom szmra fontos intzmny, elfogadja, hogy tbbfle csaldforma ltezhet, nem szl bele a magngyeikbe, pl. szexualitsukba, anyagilag tmogatja a csaldokat az eltartottakrl val gondoskodsban, s korltozza az llami beavatkozst a csaldba
- A gyermekek helyzete a csaldban
Aries (1987) a szl gyermek kapcsolatokban trtneti vltozsokat vlt felfedezni: a renesznszig a szlk nem sok szeretet adtak gyermekknek, mert a kisgyermekek kzel fele meghalt. Szeretett gyermekek sorozatos elvesztse rzelmi terhet jelentett volna. A 14. szzadban lthatak az els jelei, hogy a gyermek a csald szmra rtkk vlik. A 18. szzad folyamn, amikor megindult a csecsem s gyermekhalandsg javulsa, kezdett ez az rzs a trsadalom szlesebb rtegeiben elterjedni. Korbban a gyermekeket a csecsemkor s az egsz fiatal kisgyermekkor utn mindjrt felnttknt kezdtk kezelni, ltztetni, st a hztarts munkjba is bevontk ket. A 18. szzadtl a kisgyermekkor utn egy kln letszakasz alakult ki, amikor a gyermek iskolba jrt. A modern korban a gyermek rtkk vlt a csaldban, a gyermekkor fokozatosan meghosszabbodott, a felnttkor kezdete egyre eltoldott. Ez azzal jrt, hogy a csaldok kevesebb gyermeket vllalnak, mert minl kedvezbb anyagi feltteleket akarnak teremteni szmukra, ez pedig egyre kltsgesebb vlt.
- A felnttek s ids szleik kztti kapcsolat
A felntt gyermekek s a kln hztartsban, teht kln nukleris csaldban l szleik kztt, a testvrekkel s tvolabbi rokonokkal a kapcsolatok gyenglhetnek. Young s Willmott (1957) kutatsai szerint azonban a nagyvrosi krnyezetben fennmarad a rokonsgi kapcsolatok fontossga klnsen az anyk s hzas-csaldos lnyaik kztt. jabb kutatsok azt igazoltk, hogy a felntt hzas gyermekek s idsebb szleik kztt sokszor intenzv marad a kapcsolat. A szlk sokig tmogatjk gyermekeiknek, a felntt gyermekek pedig az ids embereknek jelentik az emberi kapcsolatot, sok esetben szmthatnak gyermekeik gondoskodsra.
Nemzetkzi tendencik
A fejlett orszgokban a kvetkez tendencik figyelhetk meg:
1. Az els hzassgkts tlagos letkora szaknyugat Eu-ban a 19. szzadban 25. v volt (az rott jog vagy a szoksjog azt rta el, hogy a fiatal felntt frfi akkor kthet hzassgot, ha nll gazdasggal vagy keresetforrssal rendelkezik), Kelet Eu-ban 20. v (a szli hztartsok befogadtk hzas gyermekket/gyermekeiket. Sokkal tbb volt a kiterjesztett csald s a tbb csaldmagbl ll hztarts). A Ny. Eu-i minta terletn magasabb volt az letk vgig hajadon, illetve ntlenek arnya, mint a k. Eu-i minta terletn.
2. Az tlagos els hzassgktsi letkor a II. v. h. utni Ny. Eu-i s . Amerikai orszgokban fiatalodott s lecskkent a hajadonok arnya. Az 1960-as vek kzepn ez megfordult.
3. Megntt a hzassgon kvl egytt lk arnya. Vitatott krds, hogy a nem hzas egytt lsek s a hzassgok kztt lnyeges klnbsg van-e.
4. Az 1960-as vekben megntt a hzassgon kvli szletsek arnya, Svdorszgban s Dniban az utols vekben az sszes szletsek 40%-a fl emelkedett. Fiatal egyedlll nk szlnek, mert nem trdnek, hogy a megtermkenylst elkerljk, vagy nincsenek meg az ehhez szksges ismereteik. Hzassgszeren egytt l prok tudatosan tervezett gyermekiek Skandinviban.
5. Egyidejleg emelkedett a vlsi arnyszm. Az orszgok kztti klnbsgek nagyok, Skandinviban s USA-ban minden harmadik hzassg vlssal vgzdik. Az elvlt frfiak nagy rsze jrahzasodik. Legjabban az elvltak az jrahzasods helyett tarts egyttlst ltestenek.
6. A hzassgon kvli szletsek s a vlsok nvekedse kvetkeztben megntt az egy szl s gyermek(ek) tpus hztartsok arnya. ltalban az anya az egy szl. Ilyen csaldokban gyakori a szegnysg.
7. Megntt az egyszemlyes hztartsban lk arnya. Ennek oka, hogy az ids hzasprok nll hztartsban lnek, s az zvegy egedl marad. Msik oka az, hogy az elvltak nem hzasodnak jra, s a fiatal felnttek mg nem hzasodnak meg. Az utbbiak „single”-k, akik jabban rdekes kutatsi tmv vltak (Hradil). Nekik az egy dre jut hztartsi jvedelmk magasabb a hzasoknl, letmdjuk vltozatosabb, az tlagosnl tbben tartoznak a „hedonista” s az „alternatv” milibe, kevesebben a „hagyomnyos munks” s kispolgr milibe.
8. Cskken a csaldok talagos gyermekszma. Nincs egyetrts, hogy egyirny s vgrvnyes vltozsoknak vagyunk-e tani, vagy csak ciklusoknak. Easterlin azt tartja, hogy a hzassgok ksbbre halasztsa, a hzassgon kvli szlets gyakoribb vlsa, a csaldok gyermekszmnak cskkense, a vlsi arnyszm nvekedse ciklus jelensg, azzal fgg ssze, hogy az utols 15-20 vben a munkba lls eltt ll s a hzasuland korba lp fiatalok lnyegesen nehezebb krlmnyekkel talljk magukat szembe, mint a II. v. h.-t kvet kb. 20 ves idszakban. G. Becker (1981) szerint a fenti tendencik alapvet oka a nk munkavllalsi s kereseti lehetsgeinek javulsa, s ennek kvetkeztben a hzassgra val kisebb rutaltsguk. Roussel s Festy (1979) rtkvltozsokban ltjk a tendencik gykert: az rzelmen alapul hzassg s prkapcsolat helyre a rvidtv, hasznokon alapul felsznesebb kapcsolat. Vaskovics (1994) kt nagy vltozsi tendencit trgyal. Az egyni letplya szabvnyossgnak megsznse azt jelenti, hogy a trsadalom tagjainak mr nem nagy tbbsge jrja vgig a kvetkez letplyaszakaszokat: 1. gyermekkor, 2. fiatalkor, 3. munkavllals, csaldalapts, 4. gyermekes csaldban szl, 5. a gyermekek elkltzse utn idsebb hzaspr s - a hzastrst tll esetben – 6. zvegysg. A csaldi letciklusban ez a kvetkez szakaszokat jelenti: 1. hzassg, majd gyermekek szletse, 2. a gyermek felnevelkedse, 3. a korosod hzasprbl ll csaldmag, 4. zvegyls. Ma vls, jrahzasods, egyttls hzassgkts nlkl, single letforma fordul el s az letszakaszok nem kvetik egymst minden esetben a fenti sorrendben. A csaldi letformk pluralizldsa azt jelenti, hogy a kt hzas szlbl s gyermekeikbl ll csaldtpus mellett szmos ms tpus is elfordul, a hzassgszer egyttls gyermekek nlkl vagy kzs gyermekekkel val egyttlst stb. A csaldi letformk pluralizldst szoks a posztmodern csald jellemzjnek mondani, az egyn szabadon vlaszthat klnbz csaldformk kztt (Lscher, 1988).
Magyarorszgi helyzet
- Hztartsnagysg s hztartstpusok
Csak 1960 ta vannak Mo-n npszmllsi adatok a hztartsokrl. A II. Jzsef ltal elrendelt els Mo-i npszmllskor is sor kerlt a hztarts sszersra, az akkori egsz orszgban tlagosan 5,28 szemly lt egy hztartsban. Kt vszzados tvlatban az tlagos hztarts nagysg lnyegesen cskkent. Az 1990-ben Mo-n sszert 3.890.000 hztartsnak, s a bennk l 10.124.000 szemlynek megoszlsa mutatja, hogy a hztartsban lk 19,2%-a kzel 2,0 milli ember l ma is olyan hztartsban, ahol tbb rokon csaldmag tallhat, vagy a csaldmagon kvl ms rokon is l. Oka: a fiatal hzasok lakshoz jutsi nehzsgei, illetve, hogy a megzvegylt szl gyakran egyik hzas gyermekhez kltzik. A hztartsok 11,8% a Laslett-fle „kiterjesztett” s „tbb csaldmagos” tpusba tartozik.
A 18. sz. kzeprl, msodik felrl s a 19 sz. elejn a kiterjesztett s tbb csaldmagos hztartsok egyttes arnya sokkal nagyobb volt, az 50%-ot is megkzeltette. Ezeknek a hztartstpusoknak a cskkense az tlagos hztartsnagysg cskkensnek egyik sszetevje. A msik sszetevje, hogy cskkent a hrom s annl tbbgyerekes csaldok arnya (6,5%), s megntt a „hzaspr gyermek nlkl” tpusak. (34,5%), mivel az emberek lettartamnak meghosszabbodsa s a szlseknek a fiatal vekre val sszpontosulsa kvetkeztben egyre tbb az olyan csald, amelybl mr eltvoztak a fiatal gyermekek. Mo-n az tlagos hztartsnagysg valamivel nagyobb, mint Ny.Eu-ban s .Am.-ban.
- Hzassgkts
A nyers hzassgktsi arnyszm, az ezer f npessgre jut hzassgktsek szma a II. v. h. utni els tz vben ltalban 10 fltt volt. 1995-ben mr csak 5,2%, ami a kzepes a fejlett orszgok kztt. Elssorban az elvlt nk hzassgktsnek gyakorisga cskkent. A nk hzassgktsnek tlagos letkora ma is alacsony, (1995-ben 22,2 v). A frfiak tlagosan 25 v. A frjek s a felesgek kztti tlagos korklnbsg 2,8 v.
A 40-44 ves nk kztt a hajadonok arnya alapjn vizsglhatjuk meg, mekkora rszk nem hzasodik meg szlkpes letkora vgig. A kt v. h. kztti 7,8% volt, 1970-ben 5,1%, 1990-ben 4,5%. Nem tudunk pontos adatot arrl, hogy haznkban milyen gyakorisggal fordul el a hzassgon kvli tarts egyttls. Mo-n elssorban elvlt s zvegy nk lnek lettrssal.
- Vls
A nyers vlsi arnyszm, vagyis az ezer lakosra jut vlsok szma a jogszablyok vltozsval elszr 1945 utn emelkedett 1 fl, 1950-tl jra ntt, 1970-ben 2,6-2,8 kztt ingadozott, 1995-ben cskkent, 2,4. Mivel az utols vekben a hzassgktsi arnyszm visszaesett, a vlsok s a hzassgok egymshoz viszonytott arnya ntt. Ennek alapjn a hzassgoknak 46%-a elbb-utbb felbomlik.
A vlsok szma azonban nem mutatja a tnylegesen felboml hzassgok szmt, hiszen elg nagy szmban vannak olyanok, akik kln lnek, de nem vltak el. A vlsok nvekeds annak a kvetkezmnye is, hogy a klnvlst nagyobb arnyban kveti a vls jogi aktusa. Oka lehet az is, hogy knnyebb vlni, kevesebb ktelk (anyagi szempontok, a kzvlemny rosszallsa) tartja ssze az elromlott hzassgokat. Rgen a nagyobb halandsg miatt a hzassgok tlagos tartama rvidebb volt. Ma (25 ves), els hzassgt kt frfi tlagosan tovbbi 44 vnyi tlagos lettartamra, a (21 ves) n pedig 55 vnyi tovbbi tlagos lettartamra szmthat.
- Hzassgon kvli szlets
Arnya 1945 utn lecskkent, majd nvekedni kezdett, 1995-ben 20,7%-ot rt el, de mg mindig jval alacsonyabb, mint egyes szak-eurpai orszgokban. A magyar trsadalomban elssorban az alacsony iskolai vgzettsg nk krben fordul el.
sszefoglalva: nem llthatjuk, hogy a magyar trsadalomban a hzassg ltalnos vlsgba jutott. Mutatkoznak ugyan bizonyos vltozsok, hogy a hzassgban ls valamivel kevsb vlik ltalnoss, de ezek meg sem kzeltik a fejlett orszgokban megfigyelteket.
- A csaldok letciklusnak vltozsai
Meghosszabbodott a vrhat lettartam. Egy 20-25 ves korban hzassgot kt pr – ha nem vlik el – 40-50 vig lhet egytt, szemben a 100-200 vvel ezeltti tlagosan 20-30 vig tart hzassgokkal. A hzassgok nagy tbbsgben a hzassg els t vben megszletnek a gyermekek, ezek a hzassg kb. 25. ve krl elhagyjk a szli csaldot. Teht 15-20 vig „res fszek” van. Vgl, mivel a frfiak tlagosan 9 vvel korbban halnak meg, a nk, tlagosan 12 vi zvegysgre szmthatnak.
- A hzastrsak kivlasztsa
Ma a gazdasgi s vagyoni szempontok kisebb szerepet jtszanak a hzastrs kivlasztsnl, mint 1945 eltt. Mivel az rzelmek a gazdasgi adottsgoknl vltozkonyabbak, a 40-45 vig tart hzassg folyamn a korbbinl gyakrabban llhat el olyan helyzet, amikor au rzelmek mr nem kpesek a hzastrsakat egytt tartani, ezrt klnlsre vagy vlsra kerl sor. Nem egyrtelm, hogy a homogmia (egy adott rtegen, felekezeten, etnikumon belli hzassgkts) cskkensnek tendencija, azaz az azonos trsadalmi helyzet vlegnyek s mennyasszonyok sszehzasodsnak cskkense. A heterogmia azokban a rtegekben nagy, ahol lnyeges frfitbblet (pldul szakmunks frfiak) vagy ntbblet (egyszer szellemi foglalkozs nk) alakult ki.
- A csald funkciinak vltozsai
Ktsgtelen vltozsok mellett kidomborodik nhny csaldi funkci vltozatlansga. Az iparosods eltti trsadalmakban a termels tlnyom rszben csaldi keretben trtnt. Ma a termels tlnyomrszt a csaldon kvl, nagyvllalatoknl folyik. A mezgazdasgi termkek egyharmadt ma is csaldi gazdasgokban, a fmunkahelyen tlttt munkaidn tl lltjk el. Jelents a csaldi keretben „hzilagosan” vgzett lakspts. Terjed az a szemllet, hogy a hztartsi munkt is figyelembe kellene venni a nemzeti jvedelembe (hiszen pl. a vendglben elfogyasztott tel elksztst, vagy a mosodban vgzett mosst beleszmtjk a nemzeti jvedelembe. Mindezek a ttelek lnyegesen hozzjrulnak a lakossg anyagi jlthez. A fogyaszts (tkezs, tarts eszkzk hasznlata stb.) ma is tlnyom rszben csaldi keretek kztt trtnik. A csald szerepe a gyermek szocializcijban nem cskkent, taln mg ntt is. A csald szocializcis szerepnek ptolhatatlan voltt igazolja, hogy a knyszersgbl llami gondozsba vett gyermekek mennyi htrnyt szenvednek a csald hinya miatt.
Inkbb ntt a csald msik fontos funkcija, a felnttek lelki tmogatsval szemben tmasztott ignyek. A csald nyjtja a legjobb segtsget azltal, hogy az egynnek biztos, szeret, megbecslt htteret nyjt. Az ids emberek s betegek gondozsa tern nem sikerlt a csaldot trsadalmi intzmnyekkel helyettesteni. A csaldok jelentsgt bizonytja, hogy mindenfle problematikus viselkeds (bnzs, alkoholizmus, mentlis betegsg) gyakoribb a nem hzasok, mint a hzasok krben.
- A csaldra vonatkoz trsadalmi normk
Az 1990-es vekben kt adatfelvtel volt. Tbbnyire a hagyomnyos rtket s normt tkrz lltst helyeslk voltak tbbsgben: a csaldtagok egymsrt hozott ldozatt fontosnak tartottk, egyetrtettek a tekintly szerepvel a gyermeknevelsben stb. A posztmodern lltst elfogadk nyilatkoztak hasonlkppen a posztmodern llspontot kifejez ms krdseknl. A posztmodern rtkek s normk a csald vonatkozsban jelen vannak, de mg nem rendezdtek ssze kvetkezetes ideolgiv. 1991-ben a kisgyermekes anykat s apkat krdeztk meg a gyermekvllalssal kapcsolatos attitdkrl. 1-tl (nagyon eltl) 5-ig (nagyon helyesl) terjed skln lehetett vlaszt adni. A vlaszok tlagt 0-100 fok sklra szmtottk t. A legpozitvabb rtkelst kapta a „hzastrssal s gyermekkel lni” csaldforma. A megkrdezett fiatal gyermekes szlk tbbsge azt monda, hogy a gyermekeseknek jobb az letk, mint a gyermekteleneknek. A megkrdezettek valamivel tbb, mint fele gy nyilatkozott, hogy a dolgoz nnek jobb az lete, mint a nem dolgoznak. A megkrdezettek tbbsge a gyermekvllalst s az anya munkavllalst kombinl letstratgit tartotta elnysnek. A magyar trsadalomban a hagyomnyos csaldi rtkek ersebben lnek, mint szmos ms eurpai trsadalomban.
Trsadalompolitika:
A csald funkciit az llami intzmnyek nem kvnjk, de nem is kpesek tvenni. A magyar trsadalomban az utols vtizedekben szmos olyan vltozs ment vgbe, amely megnehezti a csaldok szmra azt, hogy e funkcikat megfelelen ellssk. Jelenleg igen nehz anyagi helyzetbe kerl az a csald, amely egyetlen aktv keres keresetbl prbl meglni. A hzas nk majdnem teljes kr foglalkoztatsa nehzsgeket okoz a gyermekek csaldi elltsban, nevelsben. Sem az voda, sem az iskola, sem az egszsggyi intzmnyek sem pedig a szocilis gondozs nem kpes a csalddal egyenrtk vagy az t megkzelt elltst nyjtani a gyerekek s az idsek szmra. A csecsemk esetben a szlsi szabadsg, a kisgyermekek 2 ves letkorig pedig a gyermekgondozsi segly nyjt segtsget. A csaldok anyagi helyzetvel kapcsolatos problematikk legslyosabbjai:
|