Szociolgia
bors 2005.09.16. 16:25
9. fejezet: Kiemelt demogrfiai csoportok,
Nk idsek, fiatalok s gyerekek
A demogrfiai ismrvek –nem s letkor- alapjn megklnbztetett csoportok pp gy elklnlnek egymstl letmd s letkrlmnyek tekintetben, mint a trsadalmi osztlyok s rtegek.
Alapfogalmak:
- Az idskor als hatra
Szociolgiai rtelemben meg kellene klnbztetni „fiatal regeket”, akik nyugdjasan is aktvak, s „ids regeket” (70-75 vesnl idsebbeket tekintik annak), akiknek az aktivitsa, mely az egszsgi llapottl fgg, lecskkent. A knyvben a szerz a magyar viszonyokat figyelembe vve, a 60 v flttiek regek, a 70 ven felliek „ids regek”.
- A fiatalkor hatrai
Mr nem gyermekek, mg nem felnttek. A fiatalsg fels korhatrt, nlunk a 18 vest szoktk annak jellni. A felntt szerepek teljes vllalsa az iskolba jrs meghosszabbodsa, a keres munkavllals ksbbi megkezdse, a csaldalapts kitoldsa miatt ksbb kvetkezik be. Ezrt a 30 vesnl fiatalabbakat tekintem fiatalnak.
- A gyermekkor s serdlkor
Kezdett a nemi rettsggel azonostjk. Azonban a lnyok els menstrucijnak kezdete az 1800-as vekben 16-17 v volt, ma 12. A kezdetet a kzpiskolba lps letkorval is azonostjk. Ebben a knyvben a 17-18. v a serdlkor, a gyermekkor fels, teht a fiatalkor als hatra.
Mdszerek:
- Npszmllsok
Adatai rendelkezsre llnak rszletes nem s korcsoport szerinti bontsban, ezrt mind a nk, fiatalok s idsek letkrlmnyeinek vizsglathoz alapvet forrsok.
- Szociolgiai adatfelvtelek
A KSH 1984-ben s 1995-bena 15-34 vesek reprezentatv mintjnak felvteleibl rszletes adataink vannak e korcsoport letkrlmnyeirl. (Harcsa 1996). Az idszak eredmnyeit A magyar ifjsg a 80-as vekben c. ktet foglalta ssze. (Ancsel 1984).
Elmletek:
- A nemek kztti klnbsgek okai
Kt felfogs ll egymssal szemben.
1. Az egyik szerint a klnbsg a biolgiai s genetikai eltrsben rejlik, s szksgszer.
2. A msik szerint pszicholgiai s szociolgia termszet, teht nem szksgszer.
Az angolban a „nem” sznak kt megfeleljt hasznljk: „sex”= genetikailag meghatrozott nem; „gender”= n s frfi pszicholgiai-szociolgiai klnbsgei. A nemi szerepeken azokat a magatartsokat rtik, amelyeket a trsadalom a kt nem tagjaitl elvr.
A nemi identits azt jelenti, hogy az egyn melyik nemhez tartoznak vallja magt. Homoszexulisok esetn egyik sem egyrtelm.
A nk s a frfiak kztt tudottan van genetikai klnbsg, a krds az, hogy ez mekkora szerepet jtszik abban, hogy a nk s frfiak lelkialkata, kpessge eltr egymstl. A „gender” fogalomkrbe tartoz tulajdonsgok a szocializci sorn alakulnak ki. A fikkal s lnyokkal szletsk ta msknt bnnak. Ennek eredmnye, hogy eu-i trsadalmakban a fik s frfiak agresszvebbek, a lnyok s nk tbb rzelmet nyilvntanak ki, szeldebbek.
Margaret Mead(1970) kulturlis antropolgus kutatsai nyomn megllaptotta (mely megllaptsokat ksbbi kutatk cfoltak), hogy azokban a trsadalmakban –pl. arapes trzs-, ahol a fikat s lnyokat egyformn kooperatv, msokkal trd viselkedsre szocializltak, mind a frfiak, mind a nk gy viselkedtek, ahogy azt az eu-i trsadalmakban a nktl elvrjk. Mg a mundugumor trzsben, ahol a gyerekeket egyarnt agresszivitsra szocializltak, ott a frfiak s nk viselkedse az eu-i trsadalmak frfiaktl elvrt viselkedsnek felelt meg.
- A frfiak s a nk kztti munkamegoszts
A funkcionalista iskola szerint nemek kztti klnbsgek azrt vannak, mert a nemek kztti munkamegoszts s a szerepekbl fakad eltrsei elnysek a trsadalmak szmra. A frfiak a nagyobb testi er miatt vadszatra, fldmvelsre alkalmasak, mg az szlni tud nk a demogrfiai reprodukci rdekben idejk jelents rszt a gyermekekre, s hztartsra kell, fordtsk.
T. Parsons s R. Bales (1995) szerint a modern trsadalomban is szksg van egy „instrumentlis” szerepet betlt felnttre (a meglhetst biztostja), s egy „expresszvre”(rzelmi, tmogat).
A modern trsadalmakban kevs olyan munkakr van, amelyet a nk ne tudnnak ugyanolyan jl elltni, mint a frfiak. Krds persze, hogy a hagyomnyos ni feladatokat (poln), vajon a frfiak ugyanolyan jl el tudnk-e ltni, mint a nk.
A konfliktuselmlet a frfiak hatalmi pozcijra helyezi a hangslyt. A nknek a frfiak ltali elnyomsa az emberisg trtnetnek legltalnosabb egyenltlensgei viszonya, mely ltalnosabb, mint az uralkod osztlyok s az alvetett osztlyok kztti konfliktus. Ez mg ma is fennmaradt, ezrt a modern trsadalmakon belli harc legfontosabb formja a nk harca a felszabadulsrt, az egyenjogsgrt. (Feministk).
- Az egyn letciklusnak szakaszai
Az emberi letciklus letszakaszokra oszthat fel.
1. csecsemkor – szletstl az 1 ves korig,
2. gyermekkor – 1 ves kortl kb. 12 ves korig;
3. a serdlkor – 12 ves kortl kb. 14-16 ves korig;
4. az ifjsg – 14-16 ves kortl az iskolai tanulmnyok befejezsig, a keres munkavllalsig, csaldalaptsig;
5. felnttkor – a nyugdjkorhatr elrsig;
6. idskor – a nyugdjkorhatr fltt.
A modern trsadalmakban az ifjkor s a felnttkor kz kezd az n. posztadoleszcencia (utserdlkor) is bekeldni. Azok a 18 v felett fiatalok, akik pl. a suliba jrs miatt anyagilag mg a szleiktl fggnek.
P. Laslett (1989) angol trtneti szociolgus azt javasolta, hogy az idskort kt szakaszra osszuk fel: a gazdasgi aktivits megsznse utni idszakra, amikor az ids ember mg testi erinek s szellemi kpessgeinek birtokban van, illetve az igazi idskorra, mikor ezek hanyatlanak.
Mindegyik letszakaszban ms-ms az egyn sttusa. Az egyes szakaszokat nneplyes ceremnik is elvlasztanak egymstl – tmeneti rtusok (pl. rettsgi bankett, egyetemi diplomaoszts).
- A felnttkor eltti s utni letszakaszok elklnlse s meghosszabbodsa
Meghosszabbodnak a felnttkor eltti s utni egyes szakaszok. Aries (1987) szerint a korbbi vszzadokban nem volt elklnl fiatalkor. Ma az iskolztats meghosszabbodsval a fiatalkor fels korhatra egyre kitoldik, gy felntt, munkakpes s szexulisan rett fiatalok gy lnek, hogy nem vllalhatjk a felnttkori ktelezettsgeket (csaldalapts, nll munka, kereset, ezzel jr dntsi szabadsg).
Az idsek korbban ksbb s fokozatosan vltak ki a jvedelmet biztost munkbl, mint ma, mikor a nyugdjazst kveten egy csapsra abbahagyjk.
Nemzetkzi tendencik:
- A nk htrnyai a vilg klnbz orszgaiban
Walby (1992) szerint Angliban az elmlt 150 vben a kvetkez t terleten nyomtk el a frfiak a nket:
1. hztartsi munka.
2. keres munka (azonos munkrt is nagyobb brben rszeslnek, s nagyobb eslyk van vezet pozciba kerlni).
3. fizikai erszak (nmelykor kihasznljk fizikai erflnyket).
4. szexulis kapcsolatok (frfiak ignyei rvnyeslnek).
5. kulturlis intzmnyek (a legnagyobb presztzs pozcikban igen alacsony a nk arnya).
Chafetz szerint az egyenltlensg gykerei a makro-trsadalmi struktrkban vannak, minl lesebb a frfiak s a nk kztti munkamegoszts, a frfiak annl inkbb kpesek magasabb jvedelmekhez jutni, gy a mikro-szint pozcikban (csald) knnyen jutnak uralkod pozciba.
Blumberg (1991) szerint is a nk gazdasgi hatalmtl fgg, mennyire vannak alvetett pozciban a frfiakkal szemben.
A nk rszvtele a hztartson kvli munkban elsegti a nemek kztti egyenltlensget. Pl.: szak-Indiban gabont termelnek, ez tipikus fri munka. Dl-Indiban rizst termelnek, ami kisebb fizikai ert kvn, ni munka. Dl-Indiban az egyenltlensg kisebb, mint szak-Indiban. Egyes kultrkban a nknek a csaldban szolglnia kell a frjt, a kzletben nem jtszhatnak szerepet, a frfi kezdemnyezhet vlst a n nem, stb.
A hatalmi nemek kztti hatalmi viszonyok vizsglatnak specilis terlete a nk alacsony fok rszvtele a politikai hatalomban, aminek neve „kzleti patriarchtus”. A skandinv orszgokban az egyenlsg elrehalad, a mohamednoknl ers a frfiuralom.
- A nyugdjrendszerek problmi
Az idsek arnya a fejlett trsadalmakban ersen megntt, s vrhatan mg nni fog. Ez elidzheti, hogy a jelenlegi nyugdjrendszerek sszeomlanak. Legtbb orszgban a nyugdjakat az adott vben az aktv npessg nyugdjjrulkbl fizetik ki. Ez addig OK, mg az egymst kvet nemzedkek ltszma n. Ha cskken, akkor egyre kevesebb aktv keresre jut egy-egy nyugdjas. Az idsek nvekedse azt sejtetn, hogy relatv letsznvonaluk cskken, de a legtbb fejlett orszgban anyagi helyzetk fokozatosan javul. Azonban az idsek egszsgi elltsval sok a gond, hiszen a 80, 85 ven felliek szma emelkedik. J szocilis intzetekben val elhelyezsk drga, s sietteti az ids emberek kiszakadst a trsadalombl. Mivel Mo-n a tbbi trsadalmakhoz kpest alacsony nyugdj korhatr, gyakori a nyugdjazs utn vgzett jvedelemszerz munka, melyre nem csak anyagi szempontbl van szksgk, hanem azrt is, hogy ne szakadjanak ki a trsadalombl.
- Az ifjsg problmi
A II. v. h. utni els idszakban az ifjsg helyzete nem ltszott problematikusnak. Sikerlt magasabb iskolai vgzettsget szereznik, s a kedvez gazdasgi let alakulsa miatt a munkanlklisggel sem kellett szmolniuk. gy korbban tudta hzasodni, tbb gyermekre vllalkoztak. 1968 utn az ifjsgi megmozdulsok hatsra kezdtk a fiatalok helyzett alaposabban vizsglni. Az 1973. vi olajrrobbans okozta recesszi, s a felgyorsult inflci terheit elssorban a fiatalok kellett elviseljk. A fiatalok nagyobb nehzsgekkel nztek szembe, ha meghzasodtak, s gyermekei szlettek. Gondolkodsmdjuk elkezdett tvolodni a felnttektl, s 1968-ban elgedetlensgk jl lthat politikai demonstrcikban nyilvnult meg. A fiatalok egy rsze nemtetszsknek ma is hangot ad, mg msik rsze a trsadalmi normkhoz val teljes alkalmazkodssal prbl minl gyorsabb karriert csinlni. Yuppie-k (fiatal felfel trekv rtelmisgi). Sokat dolgoznak, a „hivalkod fogyaszts” kveti, ksn hzasodnak, vagy egyltaln, s utna is gyermektelenek maradnak.
Ma a fiatalsg ers bels differencildsa figyelhet meg: a kbtszer-fogyaszt szubkultrktl a yuppie-kig.
- A gyermekek relatv elszegnyedse a fejlett orszgokban
Ezzel kapcsolatban kevs a szociolgiai kutats. Amerikban a Carnige Alaptvny specilisan a gyermekek problmival, s az emiatti, a trsadalomra hat kvetkezmnyekkel foglalkoz bizottsgot hoztak ltre. Nmetorszgban (Lscher 1979) tanulmnyt ksztettek errl. Az UNICEF Firenzben kimutatta a gyermekek vilgszerte htrnyos letkrlmnyeit. Vilgszerte sok a szegny gyermek, de klnsen htrnyos helyzetben a volt szocialista orszgokban lk vannak.
Magyarorszgi helyzet
- Nk
A nk s frfiak helyzetnek klnbsgei a foglalkoztatsi arnyszmoknl is kitnnek. A szocialista korszakban majdnem teljes volt a nk foglalkoztatsa, csak 7,0% nem tanul eltartottal ellett szmolni. A frfiaknl ez a szm mg alacsonyabb, 0,9% volt. A rendszervlts utn a nem tanul eltartott nk szma 9,7%-ra emelkedett, a frfiak itt magasabb, 11,5%. (1995-s adatok).
A nk tbbsgben vannak a szellemi foglalkozsak, a frfiak a fizikai foglalkozsak kztt. A nk tovbb a kereskedelemben s a szolgltatsokban tbbsgben, az ptiparban, a kzlekedsben, iparban s mezgazdasgban viszont kisebbsgben vannak. A nk s frfiak eltr foglalkozsi htterben eltr iskolai plyafutsuk ll. A fik tbbsge szakmunkskpzbe, a lnyok tbbsge kzpiskolba megy. Az egyetemeken kb. azonos szmban vannak, de a nk a tanr-, tant- s vnkpz fiskoln vannak tbbsgben, kis tbbsgben a blcssztudomnyi, kzgazdasgi s jogi kpzsben. A frfiak nagy tbbsgben mszaki kpzsben, kis tbbsgben orvostudomnyi kpzsben vesznek rszt. gy nem meglep, hogy a nk tlagos kereseti alacsonyabbak a frfiaknl.
Hadas Mikls (1996) a zenei foglalkozsokat vizsglta. A zeneszerzk, zenekritikusok, karmesterek, zongoramvszek tlnyom rszben frfiak. Krusvezet karnagyok, vonsok, fuvolsok, hrfsok kztt viszont sok a n. Az nekesek kztt a nk a legnnepeltebbek. A frfiak a hatalommal jr, virtust ignyl foglalkozsokat tltik be, mg a nk az alvetettsggel jr lgy rzelmeket kifejez foglalkozsokban tallhatk.
A nk htrnyai ms terleten is tetten rhetk. A napbl a nk tbb idt tltenek kttt tevkenysgekkel, azaz munkval, hiszen a munkahelyi elfoglaltsg mellett a hztartsi munka terhe elssorban rjuk hrul, gy megllapthat, hogy a trsadalom ltfeltteleinek megteremtse nagyobb mrtkben nehezedik a nk vllra. Mgis a nk halandsga tlagosan 9 vvel kedvezbb a frfiaknl.
- Idsek
Az idskor npessg arnya haznkban llandan n. Egyik, kevsb fontos oka a halandsg javulsa. Hatsa a npessg regedsre azrt is cskkent, mert a frfiak halandsga 1965 ta romlott, a nk halandsgnak javuls pedig megllt. Lnyegesebb oka az alacsony szletsszm, gy az egymst kvet korosztlyok ltszma cskken, ami az jelenti, hogy az regeds felborulssal fenyegeteti a nyugdjrendszert. Mo-n az ids emberek vagy a nyugdjasok szegnyek, mivel a nyugdjrendszer fokozatosan kiterjedt az ids npessgnek egyre nagyobb rszre, illetve azrt, mert s nyugdjrendszer bkezen llaptja meg a kezd nyugdjat a megelz keresethez viszonytva. Az utbbi vekben az alacsonyabb kereset s kevesebb szolglati vvel rendelkez ids emberek nagyobb arnyban mentek nyugdjba, mint a magasabb kezd nyugdjra jogosultak. gy az 1980-as vekben mikzben a nyugdjas rteg tlagos jvedelme kzeledett az tlaghoz, a legtbb nyugdjas egyni jvedelmi helyzete vrl vre romlott. Oka: a nyugdjak nincsenek indexlva, teht nem emelkednek automatikusan az rsznvonal emelkedsvel. Az 1990-es vekben is cskkent az tlagnyugdj relrtke emiatt. A nominlis tlagnyugdj emelkedse lassulsnak az az oka, hogy szmos, fknt alacsony kereset szemly ment korkedvezmnnyel nyugdjba, hogy a munkanlklisget elkerlhesse. Nekik a nyugdjazs eltti keresete az tlagosnl alacsonyabb, nmelykor a szolglati vek szma is kevs volt, gy alacsony kezd nyugdjat llaptottak meg szmukra. Ezltal lenyomtk az sszes nyugdjas tlagnyugdjnak s tlagjvedelmnek a szintjt. A rokkant-, zvegyi-, ids nyugdjasok jvedelmi szintje igen alacsony, radsul majdnem minden nyugdjas jvedelmi helyzete vrl vre romlik.
Az ids emberek letben lnyeges problma az elmagnyosods. Meglazulnak a munkatrsi s barti szlak, gyrl a tvolabb lak rokonokkal val kapcsolat. Mg problematikusabb szmra, ha a hzastrsa meghal. Az ids nk gyakoribb magnyossgnak az az oka, hogy a nk tovbb lnek, a volt frj tbbnyire nhny vvel idsebb a felesgnl, az elzvegyl s elvlt frfiak sokkal knnyebben tallnak j hzastrsat, mint fordtva. A nk nyugdja alacsonyabb a frfiaknl, gy az zvegyls azzal jr, hogy az egy fre es jvedelem cskken.
Az idsek egszsggyi romlsa is slyos problma, melyekkel lelki problmk is trsulnak. A felntt gyermekek nagy erfesztseket vllalnak azrt, hogy ids szleiket tmogassk. Helyzetk akkor vlhat igen slyoss, ha gyermekeik nem Magyarorszgon lnek.
- Fiatalok
1978-tl az ifjsg helyzetben tbb htrnyos tendencia is jelentkezett. A gazdasgi fejlds leginkbb ket sjtotta.
A 70-es vektl az iskolai vgzettsgek emelkedsnek tendencija megllt. A felsfok oktatsban rsztvev szma 1980-ban sem emelkedet. F ok: hogy kttt szm tanult vehettek fel, mondvn ne legyen tbb fiatal kpezve, mint ahny munkahelyet tall.
Jelenleg az alacsony iskolai vgzettsgk nem tallnak maguknak munkahelyet Az iskolai vgzettsg szerinti sszettel nemzedkrl nemzedkre val javulsnak megllsa szintn kibrndulst okoz. A fiatal nemzedkek mikor sajt letperspektvikat megtlik, sajtjukat a szleik, vagy a valamivel idsebb nemzedk perspektvival hasonltjk ssze.
Ha egy fiatal iskolai vgzettsge magasabb a nla idsebbnl, indokoltan szmthatna arra, hogy jvedelme is magasabb lesz. A felsfok intzmnyekben tanulk szma a 80-as vek vgtl kezdett el nni. 96-ban azonban mr kevesebben jelentkeztek egyetemi felvtelikre. Nem vilgos, hogy ez mennyiben tulajdonthat a tandj bevezetsnek, s a gyermekes csaldok anyagi helyzetnek romlsnak.
A fiatal keresk foglalkozsi sszettele is kedveztlenebb kpet mutat az idsebbeknl. Rszben abbl addik, hogy a fiatal frfiak tbb mint fele szakmunksknt dolgozik, teht az rettsgizettek jelents rsze gy is kezdi letplyjt.
A szerz hosszabb tvon kvnatosnak tartja, hogy a magyar trsadalom minden arra kpes fiatal tagja kzpfok vgzettsget szerezzen. Azt azonban elfogadhatnak vli, hogy az rintettek szmra a szakkpzst nem ignyl munka vllalsa bizonyos feszltsgekkel jr, kudarclmnyt okozhat. A diplomsoknak ms problmjuk van.
Megvltozott az sszettelk: a 30 ven aluli diplomsoknak tbb mint a fele n (tbbsgben fiskolai-, kisebbsgben egyetemi vgzettsgek.
Hrubos 1985, azt mutatta ki, hogy az tvenes-hatvanas vekben vgzettek karriereslyei jobbak voltak a hetvenes vekben vgzetteknl. Fokozta a fiatal diplomsok elgedetlensgt, hogy sokan gy tltk meg, szakmai ismereteiket nem hasznosthatjk munkahelykn.
A rendszervltst kveten a kzgazdszdiplomsok karriereslyei lnyegesen megjavultak. A munkanlklisg a 15-19 vesek kztt, de a 20-24 vesek kztt is lnyegesen magasabb az orszgos tlagnl. Leggyakoribb az alacsony iskolai vgzettsg fiatalok kztt, ezrt lenne fontos, hogy minl magasabb iskolai vgzettsget szerezzenek
Az letkorral prhuzamosan emelkedik az aktv keresk tlagos havi jvedelme is, br ez rtegenknt nagyon eltr lehet. Az 1987-es adatok szerint az rtelmisgiek tlagkeresete plyjuk kezdetn meglehetsen alacsony volt, de nyugdjazsig meredeken emelkedett. A szakmunksok jvedelme 40-44 ves korig emelkedett, aztn stabilizldott, majd az 55. v utn jra emelkedett. A segdmunksok jvedelme 30. letv utn cskkenni kezdett, majd az 55. v utn jra emelkedett (mert, ahogy a szakmunksoknl is, addigra az alacsonyabb jvedelmek nyugdjba mentek).
Teht minl kisebb iskolai vgzettsget s szakkpzettsget ignyl trsadalmi rtegbe tartozik valaki, annl inkbb kedvez a plyakezd keresete a rteg tlaghoz viszonytva, de annl kevsb kedvez a nyugdjba vonuls eltt elrt kereset. S mivel az utols vek keresete hatrozza meg a nyugdj sszegt, azt mondhatjuk, hogy a magasabb iskolai vgzettsg rtegek tagjainak az egsz lete folyamn elrt sszes keresete lnyegesen magasabb, mint az alacsonyabb vgzettsgek s szakkpzetlenek.
Nemcsak a fiatalok alacsonyabb keresete, hanem a hztartsaikban eltartott gyermekek nagyobb szma is hozzjrul ahhoz, hogy a fiatal felnttek egy fre jut hztartsi jvedelme lnyegesen alacsonyabb a nluk idsebbeknl. A 20-29 vesek egy fre jut jvedelme magasabb, mint a 30-39 vesek, mivel egy rsze mg nem hzasodott meg, s nem vllalt gyermeket.
A legslyosabb anyagi problmt a lakshoz juts okozza. Rendszervlts eltt az nll lakshoz jutshoz kt gyakori mdja volt: alacsony lakbr llami brlakshoz juts, vagy magntulajdon laks ptse vagy vsrlsa. Az llami brlakshoz juts lehetsge az 1980-as vekben fokozatosan cskkent, mivel az llami lakspts visszaesett. Sajt erbl kellett a fiataloknak lakst ptenik vagy vsrolniuk.
A rendszervltst kveten az llami brlakshoz juts eslye a minimlisra cskkent. A magntulajdonban lv brlaksok lakbre megfizethetetlen. A vsrls s pts kltsgeit pedig nvelte az ptanyag kltsgeinek a nominlis kereseteknl sokkal gyorsabb emelkedse. A fiatalok boldogulsnl dnt szerepe van a szlktl kapott pnzbeli segtsgnek. A szlk sok esetben fizikai munkval is rszt vesznek a fiatalok csaldihz-ptsben.
Lnyegesen eltr az iskolba jr fiatalok s a dolgoz fiatalok letmdja. A nappali oktatsban val rszvtel mintegy „trelmi idt” ad a fiataloknak, mert a tanulst beszmtva sem ri el kttt idejk az aktv keres fiatalokt. A fordulpontot a csaldalapts, a gyermekek szletse jelenti. Egyszerre jelentkeznek a megnvekedett csaldi ltfenntarts kltsgei, egyre kevesebben mernek gyermeket vllalni, hiszen hosszabbodik a klnfle munkatevkenysgekkel tlttt id, s sszezsugorodik a mveldsre, a trsas letre, testedzsre fordtott id. gy ll el, hogy a fiatal hzasprok kvnt gyermekszma sem elg az egyszer reprodukcihoz, de a tnylegesen megvalsul gyermekszm mg inkbb elmarad attl, ami a npessgszm vltozatlanul maradshoz szksges lenne.
- Posztadoleszcencia Magyarorszgon
1989-ben sszehasonlt nemzetkzi vizsglatot vgeztek magyarorszgi, kelet- s nyugat-nmetorszgi adatfelvtel alapjn (Vaskovics 1996). A kutats a posztadoleszcencia abban a vonatkozsban vizsglt rsze volt kzppontban, hogy a fiatalok nllsulsa fokozatosan kvetkezik be. Ugyanis a nagykorsg elrse utn mg sokig kapnak klnbz segtsget a szlktl. Magyarorszgon a fiatal felnttek sokig a szli hztarsban lnek. Nyugat- s Kelet-Nmetorszgban ez ritkbban fordul el, mivel ott knnyebb brlakshoz jutni. Az ottani szlk inkbb rendszeres pnzbeli tmogatssal segtik felntt gyermekeiket. Ott tbben tanulnak tovbb, s az iskola utn sem azonnal llnak munkba. Mo-n gyakori az egyszeri nagy sszeg anyagi segtsg (pl. lakshoz jutskor), s a vidki szlktl kapott lelmiszer-adomnyok. Vgeredmnyben mind a hrom trsadalomban lnyeges tmogatst kaptak a huszonves gyermekek a szlktl.
- Gyermekek
A gyermekek a magyar trsadalom htrnyos helyzet, a szegnysg ltal az tlagosnl jval nagyobb mrtkben veszlyeztetett csoportjai kz tartoznak. Oka, hogy ha a csaldban gyermekek vannak, akkor a csald jvedelme tbb szemly kztt oszlik meg, a csaldi ptlk pedig messze elmarad nemcsak a gyermekek tlagos kltsgei, hanem a ltminimum mgtt is. A gyermekket egyedl nevel szlbl ll csaldok jvedelmi helyzete klnsen htrnyos. Klnsen erss vlt a gyermekek szegnyedsnek, htrnyaik nvekedsnek tendencija 1990 ta. Oka rszben az, hogy a jvedelmek ltalnos cskkense, s a gyermekes csaldoknak nyjtott tmogatsok relrtke cskkent. Ezrt rosszabb minsg a tpllkozsuk, romolhat az egszsggyi elltsuk, az iskolai elmenetelk, a szlk kevesebb idt fordthatnak nevelskre.
Samuel Preston (1984) amerikai demogrfus azt mondta: „ …Ha fontos a kzssg jvje, akkor vgig kell gondolnunk, milyen mrtkben s hogyan kellene tvllalnia a gyermeknevels terheinek lnyeges rszt, hogy a gyermekek elszegnyedsnek tendencijt megfordthassuk.”
Trsadalompolitika:
- A nk htrnyai mrskelsnek lehetsgei
A nk foglalkozsi s jvedelmi helyzetnek javtsa a legkzenfekvbb t a lnyok iskolai vgzettsgnek emelse a fikhoz hasonl szintre. A fik kztt tbb a szakmunks, mg a lnyok kzl tbben csak betantott munksok. Az egyetemek szintjn a lnyok elssorban az alacsonyabb keresetet gr kpzettsget nyjt egyetemekre, fiskolkra jrnak. Nehezebb trsadalompolitikai eszkzkkel elrni, hogy az azonos foglalkozs nk a frfiakkal azonos fizetst kapjanak, s hogy a nk elmenetele a frfiakhoz hasonl legyen. A nk helyzett alapveten javtja minden olyan eszkz, amely megknnyti szmukra a foglalkozsi s anyai funkci prhuzamos elltst: az vodai elltstl a rszmunkaids foglalkoztatson keresztl a hztartsi munkt knnyt eszkzkig.
- A magyar nyugdjrendszer problmi
Az ids emberek anyagi helyzetnek kulcskrdse a nyugdjrendszer. Mo-n tlsgosan sokaknak, tlsgosan korn, tlsgosan kevs nyugdjat adnak. 1996 vgn a frfiaknl 60, a nknl 55 v – ms fejlett orszgokhoz kpest alacsony a nyugdjkorhatr. Nmetorszgban a frfiak s nk nyugdjkorhatra azonos, mivel a nk egszsgi llapota, munkakpessge jobb, mint a frfiak. Mo-n a rendszervlts eltt is, azta mg tbben mennek nyugdjba korhatr eltt. Egy nyugdjasra 1,9 aktv keres jut. Ezek trsadalombiztostsi jrulkaibl kell egy nyugdjas nyugdjt kifizetni. A kezd nyugdjas viszonylag magas nyugdjat kap, azonban sszege nncs indexlva, a nyugdj rtke vrl vre rtktelenedik.
A nyugdjrendszer problminak gykere az a demogrfiai vltozs, hogy a jrulkot fizet aktv keresk szma nem ntt. A nyugdjrendszer pnzgyi egyenslyt csak gy lehet fenntartani, ha emelik a nyugdjkorhatrt, vagy emelik a trsadalombiztostsi jrulkot, vagy cskkentik a nyugdjakat. A problmt nem oldja meg a kirov-feloszt nyugdjrendszerrl a tkefedezeti nyugdjrendszerre val teljes vagy rszleges ttrs. Az tmenet veiben ugyanis egyszerre kellene a befizetett jrulkokbl tkefedezetet teremteni – teht azok nem hasznlhatk arra, hogy bellk foly nyugdjkifizetseket teljestsenek – s valamilyen ms forrsbl a fennll rendszer szerinti nyugdjfizetseket teljesteni.
Megfogalmazdott, hogy hromszint nyugdjrendszert kellene bevezetni. Minden magyar llampolgr kapna bizonyos minimlis nyugdjat, amelyet adkbl fedeznnek; az eddigi ktelez nyugdjbiztostsi rendszerben a nyugdjra jogosultak kapnnak szerny sszeg, a befizetsekkel arnyos nyugdjat, melyet a trsadalombiztostsi sszegekbl fizetnnek; tovbb mindenki kthetnek tetszse szerint magn-nyugdjbiztostst, amely a tkefedezeti elv szerint mkdne.
Az ids emberekrl val gondoskodsnak a nyugdjon kvl szmos ms eszkze van, hzi gondozsuktl az idsek napkzi otthonn keresztl a szocilis otthonig. Elkpzelhet lenne klnleges laktelepeket pteni, ahol nllan lakhatnak, de rendszeres gondozsban rszeslnek. A gondozsban jelenleg is lnyeges szerepet jtszik a csald. Kvnatos lenne, ha az llam tmogatn az ids tagjaikrl gondoskod csaldokat, mert ez embersgesebb, mint az llami gondoskods, s olcsbb is, mint a krhzi ellts.
- Csaldpolitika
A csaldok anyagi helyzett befolysolja, hogy a jlti rendszerben milyen tmogatst kapnak. Mo-n a csaldi tmogatsok f formi a kvetkezk voltak: 1. csaldi ptlk. 2. a gyermekgondozsi dj, mely ktves korig jrt, s a korbbi fizets meghatrozott szzalkval volt egyenl. 3. a gyermekgondozsi segly, mely hromves korig jrt, s a minimlis brhez hasonl fix sszeg volt: 4. a szlsi szabadsg, melynek idejn az anya teljes fizetst megkapta, 5. a gyermeknevelsi tmogats, mely egy bizonyos igen alacsony jvedelemszint alatt l csaldokban a 3 vagy tbb gyermekt otthon nevel anya kapott a legkisebb gyermek 8 ves letkorig. A ktszls-ktgyermekes csaldokban az egy gyermekre jut csaldi ptlk csak egy meghatrozott, egy fre jut jvedelemhatr al es csaldoknak fizetik, mivel a csaldi ptlkot elssorban a legszegnyebbeknek kell fizetni. 1996-tl megsznt a gyermekgondozsi dj. Valban a szegny gyermekes csaldokra kell sszpontostani, de a csaldi ptlk gyermekszm szerinti differencilsa vagy a szemlyijvedelemad-alapba val bevons lenne a megolds, s nem az, hogy csaldi tmogatsokat leptik. Ez veszlyeztetn a gyermekes csaldokat a szegnysgbe sllyedssel, tovbb cskkenten az amgy is alacsony gyermekszmot, ezltal fokozn a npessg regedst, s az ebbl add problmkat, vgl nveln a npessgszm fogysnak temt. A gyermekes s fiatal csaldok helyzett lehet javtani a munkanlklisg cskkentsvel, a munkba lls segtsvel. Mivel a munkanlklisg az alacsony iskolai vgzettsgek kztt magasabb, tmogatni kellene a magasabb vgzettsghez val hozzjutst. Kedvezmnye klcsnkkel a laksproblmk megoldst lehetne elsegteni.
|