Szociolgia
bors 2005.09.16. 16:24
8. fejezet: Npessg, npeseds, egszsggyi ellts
- -Minden trsadalom egy adott npessg tagjaibl ll. E npessg szma, sszettele messzemenen befolysolja a trsadalmi folyamatokat.
- A npessg alakulsa nagymrtkben fgg a trsadalmi tnyezktl (szlets, hallozs, hzassgkts, vls).
- -A szocialista korszakban vgzett mo-i mobilitsfelvtelek azt sugalljk, hogy strukturlis vltozsoknak az 1950-es s 1960-as vek gyors, st erltetett iparostsnak volt a legnagyobb hatsa a mobilitsra.
- -Az 1990. vi rendszervltozs utn vgbement elitcsere vizsglata arra enged kvetkeztetni, hogy nem trtnt radiklis vlts.
- -Az ember klnskppen „vndorl lny”, az emberisg egsz trtnete sorn igen nagy vndormozgalmak mentek vgbe. → Ma is igen intenzvek a nemzetkzi s a bels vndormozgalmak. (pl. iparostsnl, bevndorlsok, munkahely s lakhely kztti vndorls)
ALAPFOGALMAK:
Demogrfia: A npessgszmmal s a npesedi folyamatokkal foglalkoz kln tudomny. 200 vvel a szociolgia eltt alakult ki; sajt kutatsi terlettel s mdszerekkel rendelkez tudomny.
Szletst John Graunt 1662-ben megjelent knyvtl szmtjuk. ( londoni hallozsi statisztikai adatokat vizsglt.)
Robert Malthus (1766-1843) = hres demogrfus. Hres- s sokat brlt mvben: szerinte a npessg gyorsabban kpes szaporodni, mint a termels nvekedni. (klnsen az lelmiszer-termels) → s ez szerinte halandsgi katasztrfhoz vezet. (hinsg, jrvny stb.). Majd felvetette a szletsek szmnak korltozst. (ksi hzasods)
Az idejben megindult demogrfiai vltozs azt mutatta, hogy az eurpai npessgek fokozatosan korltoztk a szletsek szmt. gy a termels (lelmiszer) a npessgeknl sokkal gyorsabban ntt, az letsznvonal emelkedett, nem kvetkezett be a megjsolt halandsgi katasztrfa.
- -A demogrfira azonban inkbb Braunt megkzeltse nyomta r a blyegt. A demogrfusok sokkal inkbb a npesedsre vonatkoz adatok gyjtsvel, azok egyre kifinomultabb mdszerekkel trtn feldolgozsval foglalkoznak.
A tudomnynak hatalmas lendletet adott a II. vh. utn a vilg npessgnek nagymrtkben meggyorsult nvekedse.
Rendszereses kerl sor tudomnyos vilgkonferencikra s az ENSZ ltal szervezett npesedsi vilgkongresszusokra (helyzetfelmrsek, politikai ajnlsok kidolgozsa).
- Egszsgszociolgia: - egszsget befolysol trsadalmi tnyezk vizsglatval foglalkozik.
- Orvosi szociolgia: - orvos-beteg kapcsolatokra s az egszsggyi ellts mkdsre sszpontostja a figyelmt.
- Pszichitriai szociolgia: - mentlis betegsgek okaival foglalkozik.
- Termkenysg: - (szletsek vizsglatnl hasznljk ezt a fogalmat). A ~ -en a szlkpes korban lv ni npessgre vagy annak egyes rszeire jut szletsek szmt rtjk.
- Halandsg: - (hallozsok vizsglatakor hasznlt fogalom). Ezen nem a hallozsok szmt, hanem vmilyen finomabb mutatjt, pl. korcsoportonknti valsznsgt vagy halandsgi-tbla mutatit, elssorban a szletskor vrhat tlagos lettartamot rtjk.
- Reprodukci: - npessg jratermeldse (a npessg szma s sszettele hossz tvon hogyan alakul).
- Morbidts: - a betegsgek elfordulsnak gyakorisga.
- 2 fle mutatja van:
1., incidencia mutat (hnyan betegednek meg),
2., pervalencia mutat (hnyan vannak beteg llapotban).
- Egszsg definicija: (WHO) – „az egszsg a testi, szellemi s trsadalmi jlt teljes llapota s nem csak a betegsg s rokkantsg hinya”.
Szociolgiai rtelemben egszsgesnek azt az embert tekintjk, akinek letmkdsei az adott krnyezetben kiegyenslyozottak, lelki lete harmonikus s a trsadalom vele szemben tmasztott elvrsainak kpes megfelelni.
MDSZEREK:
-A demogrfiai adatoknak 3 forrsa van:
1., npszmllsok /az els 1784-87-ben volt Mo.-on/
2., npmozgalmi statisztikk (ves) /1876. ta kzlik, egyre finomultabb rszletezsben/
3., krdves mdszer
Szletsek mutati:
Ø A nyers lveszletsi arnyszm: - vi szletsek szma osztva az vkzi npessggel.
Ø ltalnos termkenysgi arnyszm: - vi szletsek szma osztva a 15-49 ves nk szmval.
Ø Korspecifikus termkenysgi arnyszm: - az adott korcsoportba tartoz nk ltal szlt gyermekek szma osztva az adott korcsoportba tartoz nk szmval.
Ø Teljes termkenysgi arnyszm: - a korspecifikus termkenysgi arnyszmok sszege a 15 ves kortl az 50. szletsnapig.
Ø A brutt vagy nyers reprodukcis egytthat: - a teljes termkenysgi arnyszm, de csak a lenyszletsek figyelembevtelvel, 1 nre vonatkozan kiszmtva.
Ø A nett vagy tiszta reprodukcis egytthat: - a brutt reprodukcis egytthat a 0-14 ves csecsem- s gyermekhalandsggal s a 15-49 ves kor ni halandsggal cskkentve.
Ezek a mutatk nem teljes pontossgak, ugyanis csak attl fgg, hogy egy ni nemzedk (szletsi kohorsz) lete sorn hny gyermeket hoz a vilgra. /A krdves vizsglatok sorn meg szoks krdezni ezen kvl a kvnt, tervezett, a tovbbiakban vrhat s az idelisnak tartott gyermekek szmt./
A hallozs mutati: - f forrsa az vi npmozgalmi statisztika s ez alapjn szmtjk ki a szoksos halandsgi mutatkat.
Ø Nyers hallozsi arnyszm: - az adott vi hallozsok szma elosztva az v kzepi npessg szmval (a hallozsok szma fgg a npessg korsszetteltl).
Ø Korspecifikus hallozsi arnyszm: - ezek egy-egy tves (v. ves) korcsoporton bell meghaltak szmt viszonytjk a krdses korcsoportok ltszmhoz.
Ø A szletskor vrhat tlagos lettartamot a halandsgi-tbln alapulva szoks kiszmtani: - adott vi korves hallozsi adatokbl indulnak ki s azt hatrozzk meg, hogy az adott letkort meglk milyen valsznsggel halnak meg a kvetkez szletsnapjuk eltt.
Csecsemhalandsgi- s termszetes szaporodsi arnyszmok:
Ø Csecsemhalandsgi arnyszm: - az sszes 1 ven aluli korban meghaltak szma az adott vben osztva az sszes jszlttek szma az adott vben.
Ø Termszetes szaporodsi arnyszm: - a nyers lveszletsi s a nyers hallozsi arnyszm klnbsge.
ELMLETEK:
/Malthus npesedsi elmlete lsd. elrbb/
- A demogrfiai tmenet elmlete: - A demogrfusok azonban fokozatosan felismertk, hogy a fejlett orszgokban (Malthus elmletvel) ellenttes tendencik rvnyesltek a XIX.sz-ban. Ezt elszr A. Landry fogalmazta meg.
MAJD tovbbfejlesztettk a II. vh. utn tbben.
(Nortestein, 1963.) → Demogrfiai tmenet elmlet: - a halandsg hossz tv javulst s az azt kvet termkenysg-cskkenst nevezzk demogrfiai tmenetnek.
5 egymst kvet fzisa van:
1., - a hallozsi- s szletsi arnyszm egyarnt magas
2., - a halandsg javulni kezd, a termkenysg egyenlre vltozatlanul magas marad, a npessg gyorsan nni kezd
3., - a hallozsi arnyszm tovbb cskken, de a szletsi arnyszm is cskkeni kezd, a npessg nvekedse tovbbra is gyors
4., - a hallozsi arnyszm cskkense lelassul, majd megll, a szletsi arnyszm tovbb cskken, ezrt a npessg nvekedse lelassul.
5., - a hallozsi- s a szletsi arnyszm hasonlan alacsony szinten stabilizldik, a npessgcskkens megll.
A demogrfiai tmenet elmlete csupn nagy ltalnossgokban mozg magyarzatot adott a demogrfiai tmenet okaira.
A halandsg javulsval feltteleztk, hogy az a gazdasgi fejldsnek, az letsznvonal emelkedsnek a kvetkezmnye.
A termkenysg cskkensnek okairl csak annyit mondanak, hogy a modern gazd-i-, trs-i fejldssel (iparosods, vrosiasods, letsznvonal emelkedse) prhuzamosan ment vgbe.
A fejld orszgokban a demogrfiai tmenet alatt bekvetkezett npessgnvekeds ltalban sokkal nagyobb volt, mint Eurpban.
Az elmlet arrl nem szl, hogy az tmenet utn hogyan alakul a termkenysg.
Termkenysg elmletei:
Saury (1963.) – francia demogrfus s kzgazdsz. fogalmazta meg a legtfogbb keretet a termkenysg vltozsainak megrtshez a fejlett orszgokban.
Olyan magyarzatot adott, hogy a fejlett orszgokban a hzasprok tg rtelemben vett anyagi helyzetkbl, tovbb a jvre vonatkoz perspektvibl s a trs-i kzhangulatbl kiindulva dntenek gyermekeik szmrl.
A termelkenysg elmleteket 2 nagy csoportra oszthatjuk:
1., kzgazdasgtani elmletre s
2., szociolgiai elmletre.
1., - (chicago-i iskola) G. Becker fogalmazta meg. Abbl indul ki, hogy a hzaspr a gyermekek szmra vonatkoz dntsnl hasonlkppen gondolkodik, mint amikor vmely tarts fogyasztsi eszkz megvsrlsrl hatroz. Figyelembe veszi:
- a gy-bl szrmaz hasznot, rmt,
- a gy. nevels kltsgeit,
- a csaldi jvedelmet.
Klnsen fontos szerepet tulajdont ez az elmlet a nk keres munkjnak, pontosabban annak a keresetkiessnek, amelyet az anya lektttsge okoz (a kereseti lehetsg javul az iskolai vgzettsg emelkedse kvetkeztben).
m ebbl az elmletbl nem lehet levezetni, hogy a gaz-i-, trs-i fejldssel prhuzamosan a jvedelememelkeds milyen hatssal van a gyermekszmra.
R.A. Easterlin – tovbbfejlesztette ezt az elmletet azzal, hogy felttelezte: a hzasproknak az letsznvonalra s a gyermekszmra vonatkoz elkpzelsei, ignyei, preferencii nemzedkrl-nemzedkre vltoznak.
2., - Ezen elmlet szerint viszont a csaldok nem gazdasgi kalkulcik alapjn dntenek gyermekeik szmrl, hanem kvetik azokat az rtkeket s viselkedsi normkat, amelyeket trsadalmi krnyezetkben elfogadnak (ha ezek sok gyermeket tartanak kvnatosnak, akkor a legtbb csald sok gyermekre vllalkozik, v. fordtva).
A szociolgiai elmletek azonban csak akkor adnnak teljes magyarzatot, ha az rtkek s normk vltozsnak okait is ki tudnk mutatni. Ezeket az okokat a gazdasgi helyzet vltozsiban kell keresni.
A halandsg hossz tv javulsval kapcsolatos elmleti krds, hogy abban mekkora szerepe volt:
- az letsznvonal emelkedsnek,
- az orvostudomny fejldsnek s
- a kzegszsggyi llapotok javulsnak.
A fejlett orszgokat ma legjobban foglalkozat elmleti krds azonban az, hogy mekkora szerepk van a halandsg s az egszsgi llapot meghatrozsban a trsadalmi tnyezknek.
A trsadalmi tnyezk klnbz tpusak lehetnek:
1., - krnyezetben elfordul egszsgkrost tnyezk, termszeti adottsg (vannak trsadalmi gykerei is),
2., - letmd egszsgkrost elemei (cigi, pia, drog) → ezek viselkedsmintktl, rtkektl, normktl fggenek,
3., - az letmd s letkrlmnyek szmos egszsgkrost eleme annak a kvetkezmnye, hogy az azok ltal rintett szemlyek szegnysgk vagy ms trs-i htrnyaik miatt nem kpesek azok megjavtsra.
NEMZETKZI TENDENCIK:
Npessgszm:
- a vilg npessgnek igen gyors nvekedse zajlik. Hol a hatr? Nem tudjuk pontosan mikor jelent meg a modern ember a fldn (R.Leakey szerint 200 ezer ve Afrikban). Felttelezik, hogy az els jelentsebb npessgszm nvekeds kb. 10 ezer vvel ezeltt, a mezgazdlkods megindulsa idejn (mezgazd-i forradalom) kvetkezett be.
- Ma nem ismerjk pontosan a Fld npessgszmt.
Halandsg:
- Az emberisg trtnetnek a fldmvelsre val ttrst megelz szakaszt igen rossz halandsgi viszonyok jellemeztk (biz. npcsoportok ki is haltak).
- A fldmvelsre ttrs + letelepeds → lehetv tette a npessgszm lnyeges nvekedst. m kzbelpett egy msik tnyez: a jrvnyok (fekete hall) → a srbb npessgben knnyebben terjedtek (neolitikus mezgazd-i forr-tl a XVIII.sz-ig terjed idszakban) → sokan meghaltak.
- XIX.sz.-ban kolera jrvny (megfkezsben az ivvz ferttlents jtszotta a nagy szerepet) → gy nem trtnt jelents hallozs.
- Ny-Eurpban a XVIII.sz. utn megindult a halandsg lass, de folyamatos javulsa (jrvnyok visszavonulsa; a szletskor vrhat idtartam hosszabbodott).
- A XX.sz. kzeptl kezdve a fejld orszgokban is cskkent a halandsg. Gyorsabb cskkens jellemzi, mint Eurpban. Itt nhny vtized alatt kvetkezett be akkora javuls, mint Eurpban 150-200 v alatt. Ez okozta a „demogrfiai robbansnak” nevezett jelensget.
- Nem lehet biztosan lltani, hogy a halandsg javulsa a jvben folytatdni fog mindegyik fejld orszgban (AIDS).
A halandsg alakulst befolysol tnyezk kzl a legtbb trs-i termszet, teht ersen fggtt s fgg szociolgiai jelleg tnyezktl.
Termkenysg:
Az eurpai npek trtnetben sem a mai fejld orszgokban nem kzelti meg az tlagos gyerekszm a 12-t.
OKA:
- nem minden 15-49 ves n hzas, vagy hajadon, zvegy stb.
- szletskorltozs (orszgos mretekben elszr Franciaorszgban terjedt el)
Haznkban a szletskorltozsra 1890. krl, Anglival kb. egy idben kerlt sor.
A termkenysgcskkens kezdetnek s a cskkens gyorsasgnak okait illeten ktfle magyarzatot tallunk a legjabb trtneti-demogrfiai irodalomban:
1., - a hagyomnyos gondolkodsmdtl val eltrs, szekularizci,
2., - gazdasgi felttelek kedveztlen alakulsa (pl. kisparaszti birtokok flaprozdsa).
- -1930. (USA) lveszletsi arnyszm mlypontot rt el.
- Eurpban a II. vh. utn lnyegesen emelkedtek a term. mutatk s ez az emelkeds tartsnak bizonyult (olyan hipotzisek szlettek: , hogy az letsznvonal emelkedse a gyermekszm nvekedst segti el).
1970-es vek: - az egyszer reprodukcikhoz a szksgesnl lnyegesen alacsonyabb szinten stabilizldott a termkenysg.
- kzp-eurpai szocialista orszgoknl (Mo., Cseho., Romnia, Bulgria):
Cskkens,majd klnfle npesedspolitikai intzkedsek hatsra megllt, majd jabb visszaess.
A demogrfusok s szociolgusok vilgszerte meglehetsen tancstalanul llnak szemben a cskkens magyarzatval. (Nem lehet elfogadni azt az lltst, hogy a cskkens oka az gynevezett modern fogamzsgtlsi mdszerek.)
- A jelenlegi hullmvlgyben biztos szerepet jtszik a hzassgktsek cskkense.
Kzgazdasgtani magyarzat szerint a cskkens oka: a gyerek kltsgei gyorsabban nvekednek, mint a bellk szrmaz hasznok.
Szociolgiai elmletek szerint a cskkens oka:
- nk emancipcija,
- foglalkozsi-, karrierambcik nttek a nk kztt,
- fogyasztsi ignyek emelkedtek,
- ktetlen, vltozatos letmd irnti igny.
MAGYARORSZGI HELYZET:
Npessg: → Csak az els magyar npszmlls, azaz 1870. ta vannak pontos adataink. Azta 10 venknt kerlt sor npszmllsra 1990-ig.
Fgedi Erik (1980.) - a honfoglal magyarsg ltszmt 400 ezerre tette. gy ltszik, hogy a magyarsg a Krpt-medencben viszonylag kedvez letkrlmnyek kz kerlt, mert a npessg meglehetsen gyorsan ntt.
- A Mohcsi vsztl a Rkczi szabadsgharc vgig kedveztlenebbl alakultak a npesedsi viszonyok.
- XVIII.sz. bksebb viszonyai emelkedst mutattak (nem tudjuk, ebben mennyi szerepe volt a termszetes szaporodsnak s a bevndorlsnak).
- 1850-ig csak nemesi sszers volt, de k nem szvesen tmogattk, st ellenlltak ennek a folyamatnak. Volt ekkor 2 „osztrk” npszmlls → m ezek adatai megbzhatatlanok.
A hbork alatt slyos embervesztesget szenvedett az orszg. Nemcsak hallozsok, de kivndorlsok is voltak + holocaust.
A II, vh. ta a npessgszm nvekedse lelassult → cskkens.
- Mo-on rendszeresen kszlnek npessg-elreszmtsok. Ezek az elreszmtsok a termkenysg s a halandsg vmilyen felttelezett jvbeni alakulsn alapulnak (ezek sok esetben tvesnek bizonyultak).
|