Szociolgia
bors 2005.09.16. 15:55
Az egyenltlensg lnyeges tnyezje az egyn s a csald lakhelye is. A kedvez felttelekkel rendelkez lakhelyen ugyanis nagyobb a munkahelyknlat, magasabb jvedelmeket lehet elrni, jobbak a laksviszonyok, kellemesebb a mvi s a termszetes lakkrnyezet, jobb a kereskedelmi ellts, tbb s jobb iskola s egszsggyi intzmny van a kzelben, jobbak a kzlekedsi viszonyok. Azonos trsadalmi rtegbe tartozk kztt teht nagy klnbsgeket tallunk aszerint, hogy hol laknak.
Vros:
- Vrosi llamigazgatsi rang.
- Fgg a telepls npessgszmtl, de tudnunk kell, hogy az 5000-nl kisebb npessg teleplsek is lehetnek vrosias, tbb tzezres teleplsek pedig falusias jellegek.
- Vros az a telepls: amelynek lakossga s krnyezete, a krnyez falvak szmra bizonyos kzponti funkcit lt el.
- szakzletek
- orvosi ellts
- magasabb szint iskolk
- mveldsi intzmnyek.
Ezek a teleplsek tbbnyire krnykk llamigazgatsi kzpontjai.
- A vrosok lakossga heterognebb, ezrt az emberi kapcsolatok szemlytelenebbek, gyengbb az egyn viselkedsnek trsadalmi kontrollja.
Falu:
- Kzsgi llamigazgatsi rang.
Agglomerci: Azokat a kzsgeket s kisvrosokat, amelyek lakossga szoros s mindennapos kapcsolatban ll a nagyvrossal. Komoly elny a nem vrosi lttel szemben.
Tanya: Klterleti lakott hely. A falvak s vrosok zrt bepts rszn kvl fekv, egyedl ll vagy csak kevs lakpletbl ll teleplsek.
Urbanizci: Vrosiasods.
Szuburbanizci: Amikor a vrosok kzponti rszeiben lak npessg szma fogy, viszont a vrosok kls kertes kerleteinek npessge n.
Szegregci: Egy – egy teleplsen bell a klnbz trsadalmi rtegek, etnikai csoportok lakhelye ersen elklnl egymstl.
Slum: A nagyvrosok fizikailag leromlott llapot s szegnyek ltal lakott vrosrszeinek megnevezse. Nyomornegyed.
Invzi: Amikor egy teleplsrszbe, vrosi kerletekbe a korbbi npessgtl eltr npessg kltzik be, s amikor a korbban szoksos tevkenysgek mell jabb tevkenysgfajtk teleplnek.
Szukcesszi: Amikor egyrszt az invzi, msrszt a korbbi lakossg s tevkenysge kikltztetse kvetkeztben a teleplsrsz lakossgnak s gazdasgi tevkenysgeinek sszettele megvltozik, kicserldik.
Filtrci: A laksok laki kicserldnek, azaz a laksokba egyre szegnyebb rtegek kltznek be, mg a korbbi lakk fokozatosan nagyobb s jobb laksokba kltznek. A j minsg laksok ptse elsegti a filtrcit.
Fldrajzi rgik:
Egyes rgik kedvezbb helyzetben vannak, mint ms rgik, eltr a npessgi sszettelk, ms – ms tevkenysgek sszpontosulnak bennk, ezrt egyes rgik az tlagosnl gyorsabban fejldnek, ms rgik viszont az orszgos tlaghoz kpest hanyatlanak.
Elmletek:
1. Urbanizci: Alapvet krds, hogy meddig folytatdhat az urbanizcis tendencia
Enyedi Gyrgy: Urbanizcis ciklikus elmlete
- vrosrobbans – rohamosan n a vrosok npessge
- relatv dekoncentrci – a vrosnvekeds lefkezdik, a nagyvrosok kzpontjaiban cskken a npessg
- dezurbanizci – a vrosnvekeds megll.
A teljesen elnptelenedett falvak, tovbb olyanok, ahol mr az alapvet ellts is hinyzik, nem lednek jj, ilyen helyre vrosi lakk nem kltznek.
2. A vrosi s a falusi letmd klnbsgei:
Tnnies: A falvakra a kzssg, a vrosokra a trsadalom jellemz. A kzssgben a szemlyes kapcsolatok uralkodnak, a vrosban viszont a szemlytelen cserekapcsolatok, ahol szerzdsek szablyozzk a trsadalmi letet.
Chicagi iskola: A vrosi ltre a kifinomultsg, a vltozatossg, a szabadsg s a tolerancia jellemz. A vrosi lakosok sokfle letstlussal tallkoznak, ezrt elfogadbbak, tolernsabbak az vktl eltr nzetekkel, letstlusokkal szemben, azaz kevsb etnocentrikusak. A vrosi let elnyei mellet a nem jelentktelen kltsgeit is bemutatja: az emberi kapcsolatok elszemlytelenednek, a vrosi lakk jellegzetes attitdje a kzmbssg, a csmr a blazrt attitd.
A nagyvrosi lakossg letmdja s letfelfogsa korntsem egysges. A szuburbikban a csaldok, bartok, lakhelyi kzssgek kztti intenzv szemlyes kapcsolatok jellemzek.
Vroskolgiai elmletek:
1. Chicagi iskola: A vrosnvekedssel slyos urbanizcis problmk is jelentkeznek, pl.: bnzs, szegnysg. Bizonyos vrosrszekhez adott tevkenysgek kapcsoldnak, s bizonyos vrosrszekben koncentrldnak a lakossg klnbz rtegei.
2. Park s Burgess: Koncentrikus krk
3. Egy msik elmlet szektorokra osztja a vrosokat. gy megllapthatjuk, hogy a domborzat is befolysolja a vros szerkezett: a dombokon s a nagyobb folyk partjn jobb laknegyedek helyezkednek el.
4. Tbb vrosmag van. A vrosi vezetek elklnlse egytt jr lakossguk ers szegregcijval.
Etnikai szegregci: ezekben a vrosrszekben a megismtld zavargsok miatt igen rossz a kzbiztonsg. A leromlott vrosrszekbl meneklnek az emberek (a tehetsebbek).
gy lassan leromlik bennk a kereskedelmi hlzat, az oktats, az egszsggyi ellts, stb…
Beramlik a szegny lakossg s elfoglalja a tvoz jobb md lakossg helyt. Az invzi s a szukcesszi ksrjelensge a lakosok vonatkozsban a filtrci. A filtrci kvetkeztben a laksok llaga s minsge romlik, gy a rgi lakhzak vezete lassan halad a slumosods fel.
Nemzetkzi tendencik:
- A fejlett orszgokban a vrosi npessg arnya ’60-ig ntt. Elszr a szuburbanizci jeleit figyeltk meg: a vroskzpontok lakossga, spedig elssorban annak jmd rsze, kikltztt a krnyez kertes, csaldias vezetbe.
- 1980-as vek: jra az urbanizci megersdsnek jeleit vlik felfedezni.
- Msok szerint a vrosnvekedsnek egy hossz 55 ves ciklusa van (Kondratyev – ciklus), s a gazdasg depresszis szakaszaiban visszaesik a vrosnvekeds.
- A fejld orszgokban a vrosods tendencija egyrtelmen folytatdik. Ezeknek az orszgoknak a npessge gyorsan n.
- Miutn a falvakban a nvekv npessg nem tud munkt, jvedelemforrst tallni, fldhz jutni, ezrt a falusi szegnysg ell sokan a vrosba meneklst vlasztjk, ahol alkalmi munkbl remlnek meglni.
Szegregci s slumosods a nagyvrosokban:
- Az USA nagyvrosaiban szemmel lthat a szegregci s a szegnyek lakta vrosrszek leromlsa.
- A vrosptsben a piaci viszonyok rvnyeslnek. A nyugat – eurpai orszgokban tudatos vrosptsi politikval prbljk elejt venni a slumosodsnak. A vrosrszeket feljtjk s vonz lakhelly, st kulturlis kzpontokk teszik.
Szocialista orszgok:
- A laksllomny llami tulajdonban volt.
- Vrostervezs: Az olcssg rdekben nagy, elre gyrtott laktelepek ptsbl llt, tbbnyire a vros kls rszeiben. Az 50 – 100 vvel ezeltt plt vrosrszek feljtsra viszont, annak kltsgessge miatt kevs gondot fordtottak, ezrt leromlottak.
Az emberi kapcsolatok:
- A slumvezetekben slyos trsadalmi problmk koncentrldnak, a szegnysgtl a bnzsen keresztl a kbtszer-fogyasztsig.
- Egyes vrosok s kzsgek, valamint vrosrszek kztt lehet meglehetsen eltr letmdot megfigyelni s ezzel sszefggsben nagy klnbsgeket felfedezni a lelki egszsg tern is.
Magyarorszg:
- 1990 ta a vrosods teme ersen lelassult, Bp. npessge pedig kiss cskkent.
- Nem felttlenl elnys, hogy a vrosokban lak npessg arnya nvekedjk. Pl.: USA nagyvrosok: a npessg nvekedse kvetkeztben a slumvezetekben tmegess vlt a nyomor, s megntt a devins viselkedsek gyakorisga.
Kvnatos cl:
- Hogy az urbanizci szintje minden teleplsen nvekedjk, illetve az orszg minden lakosa szmra elrhetek legyenek a vrosi let nyjtotta elnyk, hozzfrhetek legyenek a vrosi funkcik.
Konrd – Szelnyi:
- A szocialista orszgokban a vrosfejlds ksleltetve ment vgbe, mivel a kormnyzatok a termel – ipari beruhzsoknak adtak prioritst, ezekkel szemben mindig httrbe szorultak az infrastruktrt fejleszt beruhzsok, gy a lakspts is. A vrosi npessg lassabban ntt, a vrosban foglalkoztatottak jelents rsze nem a vrosban, hanem a krnyez kzsgekben lakott s onnan ingzott a munkahelyre. Abban is megnyilvnult a politikai szndk, hogy a vrosokat igazn vross tev beruhzsokat is elhanyagoltk, ezrt a meglv vrosok is sok tekintetben falusiasak maradtak, nem voltak kpesek a vrosi funkcikat elltni.
Vroshinyos teleplshlzat:
- Mg ma is vannak az orszgnak olyan „vroshinyos” rszei, amelyeknek lakossga nem tud viszonylag kis tvolsgon s idn bell a vrosok nyjtotta szolgltatsokhoz hozzjutni.
- Egyszerbb volt a Bp.-i ipart fejleszteni, mert nem kellett azonnal infrastruktrt is pteni. Bp. mellet nhny j szocialista vrosban trtntek beruhzsok:
Dunajvros; Koml; Oroszlny; Salgtarjn; Tatabnya, a tbbi vidki vros ipara azonban kevsb fejldtt. 1949-ben az ipari munksok 49%-a Bp.-en dolgozott.
- Enyedi Gyrgy: Az elmaradt kis falvakban l paraszt s a fvrosi tuds, mintha nem is egy kontinensen lnnek.
- Az iparosodott trsgekben nagy fejlesztseket vittek vghez. ptettek kultrhzat, sznhzat, mozit, stb. a munksosztly flzrkztatsra. Ezek vltak a rendszervlts utn depresszis terletekk. Nem finanszroztk tovbb a kultrt.
- Bp. vonzsnak ellenslyozsra nhny vidki nagyvrosban (Miskolc; Debrecen; Szeged; Pcs; Gyr) „ellenplusokat alaktottak ki. Ezek az orszg 5 nagy rgijnak kzpontjt alkottk. Ennek nyomn ez az t vidki vros gyors fejldsnek indult.
60-as vek:
- Nagyobb nllsgot kapnak a megyk, nagyobb pnzsszegek felhasznlsrl dnthetnek. A megye kzpontok erteljes fejlesztshez kezdenek.
1971 - Orszgos Telepls – fejlesztsi Koncepci:
- 106 kzpfok kzpont ltrehozsa volt a cl. Tvlatilag a terv mindegyik vross fejlesztst rta el. Az volt a cl, hogy az orszgnak minden kis rgijban legyen egy vrosi kzpont, amely a krnyez falvak lakossga szmra knnyen elrheten biztostja a vrosi szolgltatsokat, a kereskedelmi szakboltokat, kzpfok iskolkat, egszsggyi szakelltst, mveldsi intzmnyeket. Kimondtk a decentralizltabb teleplsfejleszts szksgessgt. Azokban a kzsgekben, amelyeket semmilyen funkcira nem jelltek ki slyos problmk jelentkeztek. Sokan fejlesztsre alkalmatlannak tekintettk ket, melynek kvetkeztben a kzsgek jelents rsze a korbbi fejlettsgi szintet sem tudta tartani, hanem szegnyedett, infrastrukturlis elltottsga romlott. Ezrt a lakossg fiatalabb s vllalkoz kedv rsze igyekezett elkltzni, az ottmaradt ids s szegny npessg helyzete pedig ennek kvetkeztben mg htrnyosabb vlt.
80-as vek: Npgazdasgi terv
- A kzsgek npessgmegtart – erejnek fokozsa, a kisebb kzsgek fejlesztse, helyi nkormnyzatok visszalltsa. Ebben az idszakban azonban a gazdasgi nehzsgek kvetkeztben cskkentek a pnzalapok, amelyeket a teleplsfejlesztsre lehetett volna fordtani.
1990 utn:
- A teleplsek nllsga nagymrtkben megntt. Az elmaradt kzsgek a korbbinl nagyobb mrtkben magukra lettek utalva. A szegny kzsgek esetben, amelyek nem tudnak jelentkeny adkat beszedni, ez igen slyos problmkat okoz.
Az letkrlmnyek klnbsgei:
- A fvros a tbbi vros s a kzsgek kztti jvedelemklnbsgek 1990 ta erteljesen nvekednek. A jvedelmi oll sztnylsnak messzemen kvetkezmnyei vannak.
- A kzsgi trsgekben sokkal nagyobb a szegnyek arnya, mint a vrosokban s klnsen Bp.-en.
- Mg nagyobb a kzsgi npessg htrnya, ha a tartsan szegnyeket vizsgljuk. Az orszgos tlagnl magasabb a munkanlklisgi arny s az tlagosan hosszabb ideig tart a munkanlklisg.
- A hztartspanel – felvtelekben vizsgltk a lelkillapot problminak egyes lelki s testi tneteit is, melyek gyakrabban fordulnak el a kzsgi npessgben, mint a vrosokban.
- A nagyvros nagyobb eslyt knl, mint egy kis telepls. A kultra is a nagyvrosokban koncentrldik. Kulturlis lejt!!!
- Iskola: Kisebb teleplseken vagy nincs, vagy sszevont osztlyok vannak; vagy csak als tagozat van; vagy tbb nkormnyzat trsul egy iskola fenntartsra.
Hozzfrhetsg krdse:
- A vrosokban pozitvan alakul, hisz a nagyvrosokban 40 gimnziumbl lehet vlasztani.
Regionlis klnbsgek:
- A messze kiemelkeden legjobb helyzet fvros utn a kzponti rgi kvetkezik, ezt kveti az szaknyugat – dunntli s a dli rgi. A jvedelem tekintetben a keleti s szakkeleti rgi messze elmarad az elbbiektl. A jvedelemklnbsgek teht ersek.
- Ktfle regionlis klnbsget lehet Magyaro.-on megllaptani
- Bp. s a krltte lv megyk lnyeges elnyt. Centrum – periferia jelleg egyenltlensg.
- Az szaknyugati orszgrsz elnyt a keleti – dlkeleti orszgrszekkel szemben.
Annak a trsgnek nagyobb a vonzskrzete, ahol a gazdasg jl mkdik, pl. ahol vannak multik.Phare – jelleg kistrsgi tmogatsok.
A regionlis gondolkods szksgessge a megyei helyett.
Mayer: A szociolgia megmutatja a problmt, azt, hogy az emberek hogyan gondolkodnak arrl a vilgrl, ami krlveszi ket.
1992-re a nyertesek s a rendszervlts vesztesei szembetalltk magukat egymssal. 1999-re mr mindenki felfogta, hogy hol a helye a trsadalomban.
’99-re rengeteg lett a szegny ember Magyaro.-on. Vajon az Eu-csatlakozs oldja meg ezt a problmt, vagy ppen a szegnysg gtolja meg a csatlakozst? Szegnysgre: szocilis prevencik; intervencik…
A cl a polgrosods, a kzposztlyosods!!!
Elitkutats: fizikai rtelemben nagyon nehezen mkdik. Mdszertani szempontbl nincs megolds az elitkutatsra, hisz nem jutunk hozz az adatokhoz.
Htrnyos helyzet: iskolzatlansg. Minl alacsonyabb az iskolai vgzettsge valakinek, annl nagyobb az eslye arra, hogy munkanlkli lesz. Magyarorszgon trben nem egyenletesen oszlik meg a munkanlkliek szma.
Vlsgvezetek jelennek meg, hisz a teljes foglalkoztatottsgbl a piacgazdasgba val tlps miatt kialakult helyzet kvetkeztben sok ember kerlt az utcra (nem volt felkszlve az orszg erre a hirtelen vltozsra).
Els megoldsknt seglyeket folystottak.
Minl hosszabb a munkanlklisg idtartama, annl kisebb az esly a reintegrldsra. (Demoralizl).
Egyes trsgekben a szakmai tuds konvertlsa nem lesz tbb lehetsges, mert megsznnek a nehzipai zemek. (A rgi szakmastruktra a nehzipari terletekre plt.) N az inaktv emberek szma, egyre tbben nyugdjaztatjk le magukat.
Az emberek eslytelenn vlnak a munkaerpiacba val visszakapcsoldsra.
A lakossg jelents rszt teszik ki az alacsony iskolzottsgak.
A 35 ven felli munkanlklieket nagyon nehz visszakapcsolni a munkaerpiacba, ami az ifjsgi munkanlklisghez vezet.
Statisztikai adatok:
Csak azt lthatjuk, aki bevonhat, aki regisztrlt munkanlkli.
Szletsi –s halandsgi rta alapjn. (Aki nem jelentkezik a statisztikban, az valahol van. Lehet otthon is, ha a msik csaldtag nagyon jl keres.)
A meglhetsnek lehet ktfle forrsa:
Munkanlkli segly s fekete munka. (De a kettbl egytt is szoks lni.)
Dnt a szakmai kpzettsg, hisz hiba volt valaki egyetemi vgzettsg bnyamrnk, ha a bnyk bezrsval ket is elbocstottk.
Regisztrlt munkanlklisg:
Aprfalvas trsgek, rgi nehzipari trsgek.
Budapest:
- Kerleteinek sszehasonltsakor kiderl, hogy lnyeges klnbsgek vannak kzttk a trsadalmi sszettel, az letsznvonal s az letkrlmnyek tekintetben.
- A legjobb kerletekben a halandsg szintje elri a nyugat – nmetorszgi frfiak tlagos halandsgt, mg a legrosszabbakban Szria szintjn ll.
- A halandsgot felfoghatjuk az letsznvonal s az letkrlmnyek sszefoglal mutatjaknt.
- A budai kerletek nagy rsze a legjobb trsadalmi helyzet rtegek lakhelye.
- Az V. kerlet s a Belvros kormnyzati s zleti kzpont szerepet jtszik, de mr nem a privilegizlt rtegek preferlt lakhelye.
- A Belvros krl fel lehet ismerni a koncentrikus krk elmletnek tmeneti vezetre jellemz sajtossgokat.
- A VII. s a VIII. kerletekben a legelterjedtebb a szegnysg.
- A budai oldalon, a vroshatron kvl fekv teleplsek egy rsze kezd elkel szuburbn vezetekk vlni.
- Egybknt egy-egy lakhzon bell is meg lehet figyelni a szegregcit. Az utcai oldalon lv nagyobb s komfortosabb laksokban a privilegizltak, az udvarra nz kis s komfort nlkli laksokban a szegny rtegek laknak.
Mayer:
Telepls: fizikai rtelemben vett tr. Krlhatrolhat fizikai egysgek. Le -s flrtkeldhet a tr.
Minden teleplsnek megvan a sajt trsadalma. Helyi trsadalom. Rtegzettsge kveti az adott trsadalom rtegzettsgt.
A telepls rtkt meghatrozza, hogy kik laknak ott.
A telepls trsadalomszerkezete trben s idben vltozik.
Az infrastrukturlisan lerobbant rszek nagyon nehezen kezelhetk,- r lehet egy az egyben vetteni a kriminalisztikai trkpet. A leglepusztultabb vezetekben nagyobb szm a bnelkvets.
Cl: A kzposztlyos krnyezet megteremtse mestersgesen. Bele kell nylni a trsadalom szerkezetbe, pl. XIII. ker.
A Bp.-i lerobbant kerletek laki halmozottan htrnyos helyzetek, hisz ezekben a kerletekben a legmagasabb a lgszennyezettsg, a bnelkvets (itt knnyen meglehet, hogy ellopjk az autdat).
A vrosi lt felttelei azokat sjtjk, akik amgy is rossz helyzetben vannak. Torzulnak az leteslyek. Alacsony az tlagletkor is ezekbl az okokbl addan.
Rossz az iskolarendszer is (VII; VIII. kerleti iskolk). Minden rossz elmondhat rluk. Fleg romagyerekek jrnak ide, a jobb kpessg gyerekeket elviszik az iskolbl. Lepusztul az iskola is a krnyezethez, majd hozzpusztul a tanr is.
Gettkpzds:
1. Munkaerpiaci diszkriminci – faji megklnbztets
Alacsony kpzettsg s jvedelem.
2. A vrosrsz gazdasgi lertkeldse
Kpzett rtegek elkltzse
Ipari zemek elkltzse
Munkahelyek cskkense
3. Lakspiaci diszkriminci
Alacsony jvedelem
Szegnysg
4. Diszkriminci a kzjavakban
Zuhan ingatlanrak
Cskken kommunlis bevtelek
Roml kzszolgltatsok
5. ptszeti s krnyezetlertkelds
|