tescos12ab
Men

kpek

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
zifal
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Mikor menjnk bulizni?
Lezrt szavazsok
 
Hov menjnk bulizni?
Lezrt szavazsok
 
Rescue links
 
BMI-s jegyzetek
 
I.ves anyagok
I.ves anyagok : Szociolgia

Szociolgia

bors  2005.09.16. 15:48

3.fejezet: Mdszertan

-        Egy problma egzaktabb tra terelse.

A vizsglat clja:

 

-        Valamely trsadalom vagy trsadalmi csoport megismerse, alapvet jellemzinek feltrsa. Valamely problma megrtsre, sszefggsek magyarzatra, a jelensgek okainak feldertsre trekszik.

1.       A problma megfogalmazsa: Felmerl valamilyen trsadalmi jelensg, amelynek megismerse s megmagyarzsa szksgesnek ltszik. Pl.: ha egy trsadalomban az alkoholizmus slyos problma, akkor ismerni kell az elterjedst s okait.

2.       Elmleti hipotzisek: A vizsglni kvnt jelensgrl. Ehhez fl lehet hasznlni a mr meglv elmleteket, de jabbakat is ki lehet dolgozni. Felhasznlhat pl.: az alkoholizmus ott gyakoribb, ahol a kultra rtkei s normi elnzek a szeszesital – fogyasztssal; vagy az alkoholizmus a trsadalom anmis llapotnak a kvetkezmnye.

3.       Operacionalizls: Mrhet formban fogalmazzk meg a hipotziseket. Makrotrsadalmi (alkoholizmus = mjzsugorods okozta hallesetek arnya), s egyni szinten.

4.       Adatgyjtsi mdszerek:

-        Publiklt statisztikai adatik msodelemzse

-        Egyni adatok;

-        Dokumentumok;

-        Megfigyels: kls s rsztvev

-        Esettanulmny (ilyenkor egyetlen esetet, szemlyt, intzmnyt vizsglnak alaposan)

-        Ksrlet

-        Mlyinterj; letrajzi mdszer, ktetlen beszlgets.

Krdves adatfelvtel: Survey – mdszer.

5.       Elemzs: az sszegyjttt adatok alapjn kvetkeztetseket fogalmazunk meg arrl, hogy a vizsglt jelensgek milyen jellemzit mutattuk ki, s hogy kiindul elmleti hipotziseink mennyire igazoldtak be vagy cfoldtak meg.

Korrelcit szmtanak: Pl.: a statisztikai adatok alapjn sszehasonltjk az orszg megyinek mjzsugorods okozta hallozsi arnyszmait s a megyk klnbz trsadalmi jellemzinek adatai (iskolai vgzettsg; vrosi s kzsgi npessg arnya; vls gyakorisga; ingzk arnya…), s megprbljk meghatrozni, hogy az utbbiak kzl melyik ltszik sszefggsben llni az alkoholizmus gyakorisgval.

6.       Az eredmnyek kzzttele: Pontosan ki kell fejteni az alkalmazott hipotziseket, le kell rni az alkalmazott mdszereket, a mintafelvtelt, definilni kell a hasznlt fogalmakat, be kell mutatni a hasznlt elemzsi mdszereket.

 

Mintavtel:

 

-        ltalban nincs arra lehetsg, hogy a teljes sokasgot (a populcit) krdvvel megkrdezzk. Nincs is r szksg, mert a statisztikai mintavtel elmlete szerint megfelelen kivlasztott minta esetn, elg a teljes sokasgnak egy kis rszt megkrdezni ahhoz, hogy meglehetsen pontos adatokat kapjunk a teljes sokasgrl, pontosabban, hogy kis hibahatrral kiterjeszthessk az egsz sokasgra.

-        Megfelel mintavtel: a vizsglni kvnt sokasg minden tagjnak egyenl eslye kell hogy legyen arra, hogy a mintba bekerljn, vagyis vletlenszeren kell kivlasztani a mintba kerl megkrdezett szemlyeket, csaldokat. (Reprezentatv minta.)

-        Egyszer a helyzet npszmlls utn.

-        Ha ltezik npessg-nyilvntarts, akkor az alapjn is lehet mintt vlasztani. (De aki a lakhelyt srn vltoztatja, kimaradhat a mintbl.) Nvjegyzk vagy telefonknyv alapjn.

-        Ez tvedshez vezethet, mert a vizsglni kvnt npessg knnyen kimaradhat a listbl, vagy a szegnyek a telefonknyvbl.

-        Vannak olyan trsadalmi jelensgek is, amelyeket nem vagy csak nagyon nehezen lehet lakossgi listkbl vlasztott mintkon vizsglni. (Pl.: prostitci; kbtszer – fogyaszts.) Rejtett populcik. Ilyen esetben lehet a vizsglatot megfigyelssel kezdeni.

-        Tudnunk kell, hogy a minta nagysga befolysolja a pontossgot. Pr ezer egysgbl ll minta alapjn is meglehetsen biztosan kvetkeztethetnk.

-        Hvelykujj – szably: Minden, a minta alapjn megklnbztetett vizsglt kategriban legalbb 100 megfigyelt szemlynek, csaldnak kell lennie.

-        Klns emberek: Azok, akiket nem sikerl megtallni, legtbbszr a legszegnyebbek kz tartoznak, a „megtagadk” pedig az ellenkezsre val hajlandsguk miatt nem tekinthetk tlagosnak.

 

Krdvkszts:

 

A krdsek tpusai:

-        Zrt

-        Nyitott

-        Strukturlt

-        Nem strukturlt

Zrt krds: A krdv tartalmazza a vlaszlehetsgeket. (Kdszmmal vannak elltva.) Elnye: Kdolsa egyszer, de informcivesztesget okoz.

Nyitott krds: A megkrdezett szemly fogalmazza meg a vlaszt. Sok olyan informcit adhatnak, amelyre a krdv ksztsnl a kutat nem is gondol.

Htrnya: Kdolsa lnyegesen nehezebb, nagyobb munkt ignyel.

Mlyinterj: Mg tgabb krdsek. Pl.: mondja el gyermekkora egy trtnett.

Prbakrdezs: A krdveket ajnlatos a vizsglat megkezdse eltt egy kisebb szm szemly megkrdezsvel kiprblni.

 

Megkrdezs vagy interj:

 

-        Trtnhet: szemlyes megkeress vagy postn kldtt krdv, un. „nkitltse” tjn.

-        Szemlyes megkrdezs: kltsgesebb, idignyesebb, de sokkal kisebb az adatszolgltats megtagadsnak s a pontatlan kitltsnek a veszlye.

 

Vlemnyek s attitdk mrse sklkkal:

 

-        Az attitdket specilis krdsekkel lehet mrni. Sklatechnikt alkalmaznak.

Bogardus – skla: a krdv olyan lltsokat tartalmaz, amelyek valamely attitd erssgnek nvekv intenzitsi fokt jelzik, gy a velk val egyetrts vagy egyet nem rts kifejezi az attitd intenzitst a megkrdezsnl.

A faji eltlet attitdjnek erssge, pl.: melyik kapcsolatot venn szvesen az arabok egyik kpviseljvel?

-        Kzeli rokonsg, hzassg

-        Bartsg

-        Utcai szomszdsg

-        Munkatrs

-        Honfitrs, vagy turista egy orszg terletn.

 

 

 

 

Kdols:

 

-        A begyjttt informcikat a feldolgozs cljra szmmal elltott kategrikba csoportostjk. A vlaszlehetsgeket fbb tpusokba soroljk: 0-9 –ig terjed kdszmmal ltjk el.

-        A foglalkozsok egysges osztlyozsi rendszere: FEOR

8 szmjegybl ll kddal jellik meg a klnbz foglalkozsokat.

-        Minden egyes krdv kdolsa kln – kln kdlapon trtnik. A krdven s a kdlapon a ksbbi azonosts rdekben fel kell tntetni egy azonostsi szmot.

 

 

Mrsi szintek:

 

-        Nominlis szint: A vltoz klnbz rtkei azt fejezik ki, hogy kt vagy tbb klnbz tpusrl van sz, pl.: frfi vagy n.

A szociolgiai felvtelek alapjn kapott legtbb vltoz ilyen nominlis tpus.

A trsadalmi rteg – kategrikat is nominlis vltozknt kezelik. A kt vltoz kztti korrelci mrse: CHI – NGYZET:

-        Ordinlis szint: Ebben az esetben a vlaszkategrik sorba rendezhetk, de a kzttk lv tvolsgokat nem lehet sszehasonltani. (Rangkorrelcis egytthat)

-        Arnymr szint: Ebben az esetben nemcsak az intervallum mrsi szint jellemzit ismerjk, hanem a zrus szintnek is van rtelme. Ilyen mrsi szinten lehet a szemlyi jvedelmet, vagy az alkoholos mjzsugorods szmt mrni. Az arnyokra vonatkozan tehetnk megllaptst. (Parson – fle korrelcis egytthat)

 

Tblzatok:

 

Az adatelemzs els lpse.

-        Megnzik minden egyes vltoz gyakorisgi elosztst, teht hogy a klnbz kdkategrikba hny megkrdezett szemly kerlt, pl. hny rtelmisgi, hny szakmunks, stb…

-        Aztn megnzik, hogy sajt bevallsuk szerint milyen gyakran fogyasztanak szeszes italt.

-        Ezutn elksztik a trsadalmi rtegek tagjainak az ivs gyakorisga szerinti megoszlst bemutat tblzatot. Vzszintesen s fgglegesen „kiszzalkoljk” a tblzatot, teht kiszmtjk a szzalkos megoszlsokat, s azokat sszehasonltjk.

-        A loglineris elemzs mdszere lehetv teszi tbb nominlis vltoz egyttes elemzst, az eredmnyek elemzse azonban meglehetsen bonyolult feladat.

-        Joggal felttelezhetjk pl., hogy a trsadalmi mobilitst, az egyn ltal elrt trsadalmi pozcit nemcsak az apa trsadalmi – foglalkozsi pozcija, hanem az apa iskolai vgzettsge, az anya hasonl adatai, a testvrek szma, a lakhely, a ltogatott iskolk jellege, sznvonala, a tanrok rszrl kapott biztats, a csald birtokban lv knyvek szma.

 

Egyszer statisztikai mutatk:

 

-        A kzprtkek kzl a szmtani tlagot hasznljk legtbbszr.

Medin: pl. a medin jvedelem, amely fltt ugyanannyian helyezkednek el, mint alatta – jellemzbb lehet a mrtani tlagnl.

Mdusz: Harmadik kzprtk. Ez az a kategria, amelybe a vizsglt populcibl a legtbben tartoznak.

 

Nyilvnvalan egszen mskppen tlhetjk meg a jvedelmi viszonyokat attl fggen, hogy a vizsglt sokasg nagy rsze az tlag kzelben helyezkedik el, vagy pedig sokan az tlag fltt s alatt helyezkednek el.

A szrds leggyakoribb mrszma a: szrs, a variancia ngyzetgyke.

A szrds mrszma mg: a decilis eloszls.

Az gy kapott mrszmok azt fejezik ki, hogy a krdses decilis tlagos jvedelme a nagytlag hny szzalkval egyenl.

 

Kt –s tbbvltozs elemzsi mdszerek:

 

-        Varianciaanalzist alkalmaznak akkor, ha az egyik vltoz nominlis a msik pedig intervallum vagy arnymr szint. gy megllapthatjuk, hogy az utbbi vltoz szrdsbl mennyit magyarz meg a nominlis vltoz. Mrhetjk, hogy a trsadalmi rteghez val tartozs mekkora rszt magyarz meg a jvedelem szrdsbl.

-        Korrelcit alkalmaznak akkor, ha mindkt vltoz intervallum vagy arnymr szint. A korrelcis egytthat kifejezi, hogy milyen ers a kt vltoz kztti kapcsolat.

-        Regresszi: azt fejezi ki, hogy milyen mrtkben fgg a vltozk mrtke egymstl.

-        telemzs: a tbbvltozs korrelci –s regressziszmts tovbb fejlesztett vltozata. A mobilits vizsglatban hasznljk.

-        Lisler – mdszer: az egyes vltozkat nem mrik kzvetlenl, hanem faktoranalzis alapjn lltjk el, tbb vltozbl. Pl.: A trsadalmi szrmazst nem egyszeren az apa trsadalmi – foglalkozsi helyzetvel mrik, hanem az apa foglalkozsbl, iskolai vgzettsgbl, vagyoni helyzetbl szerkesztett faktor dimenzijban mrt faktorpontszmmal.

-        Faktoranalzis: olyan kutatsi helyzetekben szoks alkalmazni, amikor nagyszm megfigyelsi egysgbl nagyszm vltoznk van, s az utbbi vltozkat ssze kvnjuk vonni kt – hrom – ngy „alapvet” vltozba, faktorba.

A faktoranalzis a vltozkat kisebb szm faktorba vonja ssze, majd kiszmtja a faktorslyokat.

-        Klaszteranalzis: Amikor nagyszm megfigyelsi egysgbl tbb vltoz ll rendelkezsre, s a nagyszm megfigyelsi egysget kisebb szm tpusba akarjuk sszevonni. Ha a vltozk szma igen nagy, akkor elszr faktoranalzist kell/lehet vgezni, s a faktorpontszmokra tmaszkodva lehet a megfigyelsi egysgeket tipizlni, klaszterekbe besorolni.

-        Tbbdimenzis sklzs: Kisebb szm megfigyelsi egysgbl tbb vltoz rtke ll rendelkezsre, s valamilyen hierarchikus sorrendet akarunk ltrehozni kzttk, tovbb a kzttk lv tvolsgokat akarjuk mrni.

-        Loglineris elemzs: Ha 3 – 4 nominlis vltoz alapjn ksztett kereszttblzatokat akarunk sszehasonltani.

 

Etikai krdsek:

 

-        A megkrdezettek szemlyisgi jogait ne srtsk meg!

-        Nem szabad olyan krdseket fltenni, amelyek rjuk nzve srtek lehetnek!

Nem szabad olyan adatokat kzztenni, amelyeket egyes szemlyek ellen fel lehet hasznlni!

 
Linkek
 
Link EE
 
Tli Olimpia,2006
 
Horoszkp
 
Hnyan jttetek ma?
Induls: 2005-05-08
 
Fa-Time
 
Kalendrium
2025. prilis
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
 

Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros