tescos12ab
Men

kpek

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
zifal
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Mikor menjnk bulizni?
Lezrt szavazsok
 
Hov menjnk bulizni?
Lezrt szavazsok
 
Rescue links
 
BMI-s jegyzetek
 
I.ves anyagok
I.ves anyagok : Szociolgia

Szociolgia

bors  2005.09.16. 15:43

Andorka knyv: 1. fejezet: A szociolgia, mint tudomny

-        A trsadalmi let trvnyszersgeit kutat tudomny. Trsadalomtudomny; minden, ami a trsadalomrl elmondhat.

A trsadalmat, amiben lnk nemcsak a szociolgia segtsgvel ismerhetjk meg. Pl.: a kt vilghbor kztti magyar trsadalom megismersnek elsrend forrsai Mricz novelli; Fja Gza riportjai; Illys Gyula szociogrfija: A pusztk npe.

-        A tudomnyos mdszer lnyege, hogy ha megfogalmazdik valamilyen problma, akkor megprbl magyarzatot adni, vgl pedig megvizsglja, hogy a valsgbl nyerhet informcik alapjn, igazoldik vagy cfoldik az elmleti magyarzat.

-        A szociolgusok tbbsge azt vallja, hogy soha nem lehetnk biztosak abban, hogy megtalltuk az igazsgot, de kutatsaik kzelebb visznek a megismershez, azaz minden j hipotzissel kzelebb jutunk az igazsghoz.

-        Tudomnyos forradalom:

Ha halmozd ismereteink nem magyarzzk meg a valsgot, akkor flredobjuk az eredeti megkzeltst, s j krdseket fogalmazunk meg, azaz j nzpontbl kzeltnk az igazsghoz. Ezt nevezzk tudomnyos paradigmavltsnak.

A valsggal val, tudomnyos mdszerekkel vgzett sszevets nlkl nem beszlhetnk tudomnyos szociolgirl.

 

A trsadalmi struktra, intzmnyek kultra:

 

-        Az ember trsadalmi lny. A szociolgia pedig, a trsadalomban val egyttls szablyszersgeit kutatja. A szociolgust az rdekli, hogy a klnbz trsadalmak hogyan mkdnek, hogyan vltoznak.

-        Trsadalmi struktra:

A legltalnosabb rtelemben az egynek s trsadalmi csoportok kztti viszonylag tarts viszonyokat (al –s flrendeltsget) rtjk.

-        Trsadalmi intzmny:

A trsadalom tagjainak tbbsge ltal vgzett tevkenysgnek alapvet mdjt s mintjt. Az intzmnyekhez rtkek s normk tartoznak, amelyek elrjk az intzmnyeslt viselkedst, tovbb bntetik annak megszegst.

-        Kultra:

-        Az anyagi javak, rtkek s normk egyttese.

 

A trsadalom tagjainak egsz lett befolysolja a trsadalmis struktrban elfoglalt helyzetk.

Az egynek az intzmnyek keretei kztt, az azok nyjtotta lehetsgek ltal behatrolva cselekszenek a trsadalomban, a trsadalom kultrja szerint alaktjk mindennapi letket.

 

A trsadalomtudomnyok trtneti kialakulsa:

 

A trsadalomrl val gondolkods egyids az emberisggel, de leginkbb filozfiai elmlkedsekben jelent meg.

A trtnetrs az rsbelisg kezdetei ta kln tudomny volt, a tbbi trsadalomtudomnyok viszont a filozfirl vltak le.

-        XVII. sz. a demogrfia nllsulsa. John Grant a londoni hallozsi adatokat kezdte tanulmnyozni, a pestis s ms hallokok miatti hallozsi adatokat prblta empirikus mdon vizsglni.

-        XVII. sz. msodik fele: politikatudomny. John Locke

A gazdasgilag lassan ersd polgrsg le akarta rzni magrl az uralkod abszolt hatalmt; demokratikus politikai viszonyokat akart teremteni.

-        Kzgazdasgtan: Adam Smith – „Lthatalan kz”

A XIX. sz. elejre azonban vilgoss vlt, hogy br a piac szabad mkdse soha nem ltott mrtk viharos iparosodst, gazdasgi nvekedst idz el, de ebben a folyamatban a trsadalom nagy tmegei elvesztik korbbi meglhetsi alapjukat, s szlssges nyomor fenyegeti ket.

-        A szociolgia elfutrai:

Saint Simon; Comte; s Tocqueville, valamint e tudomny 3 nagy klasszikusa Marx, Durkheim s Weber a XIX. sz. els vtizedeitl az els vilghborig ezeket a folyamatokat prbltk megrteni, tovbb a negatv trsadalmi jelensgek elkerlsnek mdjt kutattk.

-        Trsadalomnprajz: Eurpban s klnsen Kzp – Eurpban a nprajz azzal a cllal indult, hogy sszegyjtse a npi kultrt, azaz a folklrt.

A gyarmatokkal br nyugat – eurpai orszgokban s az Usa-ban viszont a gyarmatokon l s nem eurpai kultrj npek gondolkodsnak s viselkedsnek megrtse volt a kulturlis s szocilis antropolgia kutats elsdleges clja.

-        Szocilpszicholgia: A szzadfordul krl a pszicholgibl alakul ki.

 

A szociolgia trgya, mdszere s alapvet szemllete:

 

-        A tudomny trgya tekintetben a szociolgia, mint a trsadalom cljt vizsgl tudomny klnbzik a

1.       kzgazdasgtantl, mely csak a gazdasgi jelensgekkel foglalkozik;

2.       demogrfitl; mely csak a npesedsi folyamatokra figyel;

3.       politikatudomnytl, mely csak a politikt vizsglja;

4.       szocilpszicholgitl; mely csak az egyni viselkedst…

 

A trsadalomnprajz s a trtnettudomny viszont a szociolgihoz hasonlan a trsadalmi let valamennyi jelensgt kvnja kutatni.

 

Mdszer:

 

-        Empirikus adatgyjts. Hasonlt a demogrfihoz, azzal az rnyalatnyi klnbsggel, hogy a szociolgusok inkbb hajlanak a statisztikai adatok mellet krdves adatfelvtelre is tmaszkodni.

 

Szemllete:

 

-        Az ember letnek minden jellemzjt; leteslyeit ersen meghatrozza a trsadalom szerkezetben elfoglalt helyzete.

-        A trsadalmi helyzet befolysolja az ember:

1.       jvedelmt;

2.       milyen laksban s lakhelyen l;

3.       milyen iskolai vgzettsget szerez;

4.       hny gyereke szletik;

5.       vrhatan hny vig l;

6.       milyen valsznsggel vlik alkoholistv vagy kerl brtnbe…

Ez a hats termszetesen determinisztikus, hanem valsznsgi jelleg!

 

A trsadalomtudomnyok emberkpe:

 

-        Kzgazdasgtan: (homo oeconomicus). Racionlisan dnt, adott rfordtssal haszna maximlsra trekszik. A kzgazdszok nmelykor kiterjesztik a homo oeconomicus hipotzist a gazdasg krn kvli tevkenysgekre, pl.: hzasodsra, gyerekvllalsra, politikai cselekvsre.

-        Szociolgia: (homo sociologicus). Az ember tevkenysgben a trsadalmi normkhoz igyekszik igazodni, mely normk htterben rtkek llnak. A trsadalom tagjainak tbbsge egyetrt ezekkel a normkkal s rtkekkel. A normkat s az rtkeket a trsadalom tagjai gyermekkori szocializcijuk sorn sajttjk el, internalizljk. A normk s az rtkek a trsadalom kultrjnak alapvet alkotelemei.

-        Pszicholgia: (homo psychologicus). A hangsly az egyni lelki tnyezk szerepn van.

-        Politikatudomny: (homo politicus). Hatalomvgy. A hatalom megszerzse s megtartsa mozgatja.

 

A szociolgiban trt hdt a trtneti szemllet is, vagyis annak a felismerse, hogy a mai jelensgek megrtshez ismernnk kell azok trtneti elzmnyeit, gykereit is.

A szociolgiban jrtas egyn jobban megrti azt a trsadalmat amelyben l, ezrt jobban tud vdekezni minden manipulcival, demaggival s flrevezet nzettel szemben.

A szociolgia hozzjrulhat egy jobb trsadalom kialakulshoz, gtolni tudja azt, hogy a trsadalomban a kizskmnyols, az elnyoms, az nknyuralom ersdjk.

Konkrt trsadalmi problmk megoldst segti el.

 

-        Mennyire hasznlhat fel az elrejelzsben s a tervezsben?

Nagy trtneti fordulatokat, gyors s radiklis vltozsokat a szociolgia nem tud elre jelezni, megjsolni. Nem lttk elre az eurpai szocialista rendszerek sszeomlst; viszont vilgosan lttk, hogy slyos problmk halmozdtak fl ezekben az orszgokban. Nem szmtottak arra, hogy ilyen hirtelen sszeomlanak a totalitrius s autoritrius rendszerek. A trtnelem nem kvet determinisztikus trvnyszersgeket, a vletlen, a szemlyi tnyezk (ebben az esetben Gorbacsov – tnyez) lnyegesen befolysoljk azt, hogy konkrtan mi trtnik az egyes trsadalmakban.

 

Illzi: hogy a trsadalom egsze kzpontilag szervezhet! A nagy trsadalmi folyamatok nagymrtkben fggenek az egyes emberek rdekeitl, cselekvseitl.

 

A szociolgia nem alkalmas arra, hogy a gazdasgi s trsadalmi fejlds nagy vszzados irnyait, vltozsait megjsolja. A szociolgia kzpszint trvnyszersgek kutatsra hasznlhat, azaz legfeljebb kzpszint elmleteket fogalmazhat meg.

 

-        Kzpszint elmletnek nevezzk: az olyan elmletet, amely egy jl krlhatrolhat s definilhat jelensg elfordulst rtelmezi egy adott trsadalomban s korszakban.

 

A szociolgus tudomnyos magatartsa:

 

-        Az uralkod tancsadja: A kormnyzatnak szakrt tancsokat, reformjavaslatokat dolgoz ki.

-        A np orvosa: A szegnyek, az elnyomottak s a kizskmnyoltak problmjt kutatja, ket segti a problmk megoldsban.

-        A tudomny fpapja: Az egyetemeken s a kutatintzetekben elvont elmleti s mdszertani problmkkal foglalkozik.

 

Szociolgia tudomnya – politikai cselekvs:

 

A szociolgiai kutatsok eredmnyeinek hatatlanul politikai kvetkezmnyei vannak. A szociolginak leleplez funkcija is van.

 

Max Weber: A tuds szmra a legfbb rtk, hogy a tudomnyos igazsgot kimondja, a politikus viszont arra trekszik, hogy hatalomra jusson s a hatalmat megtartsa.

Ellentmonds: az rzletetika s a felelssgetika szembelltsa.

-        rzleteika: Az egyn kizrlag az ltala elfogadott morlis elveket kveti, nincs tekintettel arra, hogy azok milyen kvetkezmnyekkel jrnak, egyltaln megvalsthatk-e.

-        Felelssgetika: Az egyn szmol a cselekedetek elrelthat kvetkezmnyeivel, ezrt hajlamos olyan kompromisszumokat ktni, amelyek ellenttben llnak a magas etikai elvekkel.

Elg csak arra gondolni, hogy az alapvet morlis elvek elvetse („a cl szentesti az eszkzt”), milyen trtnelmi katasztrfkat okozott.

A kutatsok objektivitsa:

 

-        A tudomnynak objektv megllaptsokat kell megfogalmaznia.

-        Ha nzetek s rdekek befolysoljk a tudomnyos munkt, akkor az nem rdemli meg a tudomnyos elnevezst, hanem egyszeren ideolgirl van sz, olyan vilgkprl, amely az emberek egy rsznek rdekeit szolglja.

-        A szociolgusnak tisztba kell lennie azzal, hogy minden trsadalomtuds munkssgt befolysolja a sajt trsadalmi helyzete, politikai llsfoglalsa.

-        A szociolgusnak arra kell trekednie, hogy kutatsait minl kevsb befolysoljk a sajt rtkei, minl inkbb az objektv igazsg, a valsg feltrst szolglja. Kln kell vlasztania a megllaptott tnyeket s bellk levont kvetkeztetseit, a hozzjuk fztt rtkelst s az esetleges politikai javaslatokat.

-        A trsadalmi valsg trgyilagos szociolgiai feltrsa szksgszeren elsegti a trsadalmi viszonyok javulst.

 

A szegnysg vizsglata:

Mr azzal, hogy a kutat ezt a tmt vlasztja, nyilvnvalan llst foglal politikailag is, legalbbis abban az rtelemben, hogy a szegnysget trsadalmi problmnak ltja. Mgis trekednie kell arra, hogy a kutats eredmnyeit trgyilagosan mutassa be. A kimutatott eredmnyek s mginkbb a levont kvetkeztetsek hatatlanul minstik a fennll gazdasgi s trsadalmi rendszert. Ugyanakkor a szociolgus nem zrkzhat el attl sem, hogy konkrt javaslatot tegyen a szegnysg enyhtsre, s adott esetben brlja az rvnyben lv szocilpolitikt. Ezrt ilyen nagy a szociolgus erklcsi felelssge!!!

 
Linkek
 
Link EE
 
Tli Olimpia,2006
 
Horoszkp
 
Hnyan jttetek ma?
Induls: 2005-05-08
 
Fa-Time
 
Kalendrium
2025. prilis
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
 

Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros