Tmkom
bors 2005.09.16. 15:33
A kommunikci tmegkommunikcis modelljei
A kommunikci tmegkommunikcis modelljei
Az tmegkommunikcis modellek elmlettrtnetben ki kell emelnnk Jakab Zoltn munkssgt. Mi is az ltala flvzolt logikai gondolatmenetet kvetjk majd itt.
Az tvenes vekben a kommunikcikutats a matematikai informcielmlet valamint a biolgia s pszicholgia segtsgvel egy egysges paradigmt dolgozott ki. Akkor mg gy gondoltk, hogy ezt az egyszer modellt egyetemes rvnyknt lehet majd hasznlni. pp ezrt rdemes arra fordtanunk a figyelmnket, hogy a kezdeti egysges paradigma milyen krdsek megvlaszolatlanul hagysa miatt indult bomlsnak, s hogy mikpp vlaszoljk meg az jabb s jabb elmletek a fennmarad krdseket.
Az els modell teht, amelyik a fentebb emltett matematikai s pszicholgiai hatsokat viseli magn Shannon s Weawer nevhez fzdik.(1949) Szmukra a tmegkommunikcis szervezet pontosan gy mkdtt, mint az individulis beszlgets. A modell llt egy kzl s egy ad berendezsbl, egy csatornbl, egy vev berendezsbl, s a cmzettbl. Az zenet kzvettse sorn a jelek segtsgvel kdolsrl s dekdolsrl beszltek. A modell primitvsge br els pillanatra ltszik, mgis munkahipotzisknt, elemzsi keretknt mg ma is bizonyos esetekben jl hasznlhat.
Laboratriumi krlmnyek kztt a szocilpszicholgiai kutatsokban is tkletesen megfelel e modell, hiszen az attitdk vizsglatt elzetes prekoncepcik s ksrleti felttelek alkotjk, azaz a fggetlen vltozkat a kutatk lltjk fel. (Pldul a kommunikcis hl szerkezett mestersgesen maghatrozzk, hogy aztn a feladatmegoldsi hatkonysgot vizsgljk.) Abban a pillanatban azonban, amikor viszont szociolgiailag magt a tmegkommunikcit kellett volna lerni, ez az egyszer lineris modell hasznlhatatlannak bizonyult. A szociolgiai f krdsek ugyanis arra irnyultak, hogy hogyan konstituldik a kzl, hogyan jn ltre az zenet, milyen hatst r el a tmegkommunikci stb. Mrpedig ezekre a kardinlis krdsekre Shannon s Weawer modellje semmilyen vlasszal nem szolglt.
A Shannon-Weawer modellt nem csak a szociolgia tmegkommunikci kutatsa haladta meg, de a kommunikci elmlet maga is.
Az egyik igen fontos tmegkommunikcis modell az Lasswell, aki az interperszonlis (szemlykzi) kommunikcis helyzetnl mr tgabban hasznlhat modellt mutatott be. maga is egybknt szintn elssorban a kommunikcis aktus pszicholgiai vonatkozsaiban hasznlta, de mr a propaganda jelensgek rtelmezse is foglalkoztatta, emi viszont mr szervesen kapcsoldott a tmegkommunikci modellezsnek tudomnytrtnetisghez, s a mr ekkor is divatosnak szmt hatsvizsglatokhoz. Vlemnye szerint csupn t krdsre kell mindig vlaszt adnunk ahhoz, hogy brmely kommunikcis aktust lerhassunk.Azonban sem tette mg fel azt a krdst, hogy hogyan jn ltre az zenet, s hogy miknt szervezdik meg maga a kzls. Pedig azt kell mondanunk, hogy ha Shannon s Weaver valamint Lasswell visszanyltak volna a tmegkommunikcirl szl hresebb rsokhoz, gondolunk itt elssorban Lippmann munkssgra, az zenet ltrejttnek problmja bennk is felmerlhetett volna.
Walter Lippmann ugyanis knyvben, a "Kzvlemny"-ben mr 1922-ben feszegette azt, hogy ki tolakodhat eltrbe. Lippmann szmra ugyanis az a hr, ami eltrbe tolakodik, ennek mechanizmusban pedig felismerni vli az intzmnyek szerept, s azt, hogy az jsgr mr szelektlt informcikkal dolgozik. Az gondolatrendszerben az jsgr mg azrt van rutalva az intzmnyekre, mert tbb az esemny mint az jsgr. A mdia teht mint azt e kifejezs is mutatja elssorban kzvett.
Haladjunk azonban tovbb a tmegkommunikci modelljeinek elmleti fejldsn. White 195O-ben megkezdte a kapur vizsglatait. A kommunikcis lnc addigi els elemnek egy rsze gy kibomlott. A berkez informcikat klnbz szinteken klnbz fle szrseken mennek keresztl. A klnbz szintek kzl White mg csupn az jsgrra koncentrlt, azonban ez is nagy elrelpsnek tarthat. gy fogta fel az jsgszerkesztsgeket, mint kapurk sszefgg sorozatt. Amire teht White nem keresett vlaszt az az, hogy mikpp is jutnak az informcik s a hrek a szerkesztsghez. Modelljbl mg hinyzott a mdinak mint szervezetnek a tbbi intzmnnyel s a trsadalommal val sszekapcsolsa.
Ezt a hinyt prblta megint csak rszben ptolni Westley s MacLean.(1957) Az szhasznlatukban a kommuniktor egyltaln nem jsgr, hanem olyasvalaki, aki az jsgrk fel rdekeket kzvett. Kommuniktor alatt gy leginkbb az olyan intzmnyek kpviselit kell rtennk, mint a kormny szviv, a rendrsgi szvivk, a politikai szvivk stb. De nem rugaszkodunk tl az eredeti elmlet keretein ha azt lltjuk, kommuniktor brkibl lehet, aki egy kis csoport nevben magra tudja vonni a mdia figyelmt. Pldul az is kommuniktor, aki felmszik a hd tetejre, majd amikor leveszik onnan a szocilis nehzsgekre hivatkozik. Ebben az esetben embernk a trsadalom alsbb rtegeinek eredeti hrforrsa.
A kommuniktorok esetben klnbz trsadalmi faktorok tolakodnak el a valsgbl, a kapurk ezeket csak tovbbtjk a kznsg ignyei szerint. Beplt teht a modellbe Lippmann hajdani tlete, st azt kell megllaptanunk, hogy Westley s MacLeannl a Lippmann-i elkpzelsnek megfelelen tkletesedett a modell. Ugyanis az intzmnyek (szvivk) szerepnek kiemelse sszecseng Lippmann vlekedsvel, csakgy mint a kapur funkcii, mely szerint a mdia nem nknyes, hanem az intzmnyektl jv informcikhoz s a kznsg ignyeihez igazodva korltozott szabadsggal s hatalommal rendelkezik. Valami ilyesmit lltott Lippmann is anlkl, hogy a "kapur" fogalmt s egyb tulajdonsgait hasznlta volna. Vegyk szre, hogy a Westley-MacLean modell a Lippmann-i ideolgival szemben feltlthet volna egyfajta mdiahatalom koncepcival is. Modelljk ernye pp ez a hajlkonysg, mikzben k maguk felismerik a mdia autonmira trekvsnek mozgatrugjt, szreveszik azt a nyomst is, aminek az llandan ki van tve. A mdira hat nyoms krdst amikor rszletezik azt lltjk, hogy a kommuniktor mindig arra trekszik, hogy a szmra kedvez irnyba befolysolja a mdit.
Az tletet tovbb rszletezve hrom logikai vltozatt mutatja be Gieber s Johnson a kommuniktor s a kapur viszonynak. Az egyik a teljes elklnls, a msik a rszleges asszimilci, a harmadik pedig az a helyzet amikor a kapur szerepe csak formlis, mert a valdi hr szelekcit a politikai kommuniktorok vgzik. A teljes asszimilcira lehet plda egy politikai diktatra, a rszleges asszimilcira mi a volt gynevezett ltez szocializmust emltjk, a teljes elklnls pedig idelis esetben a demokrciknak volna a sajtja.
Westley s MacLean mint azt emltettk teht azt hangslyozza, hogy a kommuniktor mindig asszimilcira trekszik. Ezzel vlemnynk szerint elsiklik az olyan kommunikcis folyamatok mellett, amelyekben a befolysols kevsb hatalmi jelleg, sokkal inkbb zleti (csereelmlet), st olykor egyenesen hzelg. Mrpedig minl kiegyenslyozottabb egy trsadalom hatalmi megoszlsa, annl inkbb szksg van e kt utbbi helyzet fogalmi lersra is. A '7O-es vekben a rendrsg kommunikcis stratgiinak elemzsvel pldul mr fltrtk ezeket a varicikat is.
A kapurk a Westley-MacLean modellben maguk is szelektlnak a klvilg esemnyei kzl, de elssorban a mdia szervezetn kvli kommuniktorok hozzjuk direktben eljuttatott anyagai kzl vlogatnak oly mdon, hogy sohasem feledkeznek meg arrl, k - mrmint a kapurk - elssorban a kznsg megbzottjai.
Ha a modellel szembeni hinyossgokat kell megfogalmaznunk, azt emlthetnnk mg, hogy a szerzk az intzmnyisgre redukljk a klvilgot, s gy vgl mgiscsak kimarad a trsadalom szerepe, az zenet szletsnek mr-mr filozfiai, vagy konkrtabban fenomenolgiai magyarzata. Ennek ptlst a kaliforniai fenomenolgusok vgl is megvalstjk egy az eddigiektl eltr teljesen j fogalmi konstrukcival.
Harvey Molotch s Marilyn Lester szerint a valsgban vgtelen szm dologbl csak keveset vessznk szre. Ezeket nevezik „trtnsnek”. Mint ltalban a fenomenolgiban az megszokott, itt is arrl van sz, hogy a tudatunk konstrulja meg a vilgot, kapcsol ssze idbeli folyamatokk olyan dolgokat, amelyek a valsgban nincsenek. (Pldul matematika sincs a termszetben, az ember tudata mgis kivetti r.) A fenomenolgusok a tmegkommunikci tmjban gy vlaszt adtak arra, hogy mibl szletik a hrek alapanyaga: a trtnsekbl. A tovbbi okoskods mr akr a Frankfurti Iskolra is emlkeztethet bennnket. Molotchk is gy vlik, hogy a trtnsekbl rdekvezrelt beszmolk kszlnek, s ez lesz az „esemny”. Mivel az esemnyt konstrul hrgerjesztk semmiben sem klnbznek Westley s MacLean kommuniktortl, itt csupn elnevezsbeli vltoztatsrl beszlhetnk. Annyiban viszont valban elrelps trtnt, hogy a kommunikcis lncot sikerlt kibvtenik a trsadalom irnyba.
Msik sikeres fogalmuk az „esemnyszksglet”. Szerintk esemnyszksglete van a hrgerjesztknek s a hrksztknek, nem ismerik viszont fel a kznsg esemnyszksglett, annak okait s jellegzetessgeit. Modelljk szmos tfedst tartalmaz az elzekkel, st nha kevesebb is azoknl. Ez nem utols sorban azrt van, mert figyelmket k is a hatalom befolysolsi trekvsre irnytjk. Innen is a "kommuniktor" semlegesebb, de flrerthetbb kifejezse helyett (flrerthetbb, hiszen a kznyelv itt az jsgrra asszocil, pedig pl. a szvivkrl van sz), a "hrgerjeszt" kifejezs. Ez mr egyrtelmen utal a helyzetre s a manipulcis szndkra. Molotch s Lester a maguk ideolgiai terheltsge miatt nem veszik szre a kznsg szerept, s a visszacsatolsi folyamatok lehetsgeit.
|