Tmkom
bors 2005.09.16. 15:28
szrevtelek a nyilvnossg s a kzvlemny elmletekhez
szrevtelek a nyilvnossg s a kzvlemny elmletekhez
A szociolginak a kedvelt terlete a nyilvnossg s a kzvlemny. E trgyban kt hres szociolgus egy-egy rsval ismerkedhetnk meg. Pierre Bourdieu klnsen hazjban megkerlhetetlen szaktekintlynek rvend, s munkssga az oktats vizsglattl egszen az nllan kidolgozott tfog sajt trsadalomelmletig terjed. Elizabeth Noelle-Neumann kutati tevkenysge ezzel szemben csupn a kzvlemny s a nyilvnossg, viszont mra jformn minden tmegkommunikcis szakknyvben ismertetik elmlett.
Neumann kutatsai kezdetben a nyilvnossg bels mechanizmusaira irnyultak, melyben a mdinak csak mellrendelt szerepet tulajdontott. Ksbb a tmegkommunikcinak is egyre nagyobb figyelmet szentelt, egszen addig, hogy a tmegkommunikci ltal gyakorolt hatselmletek kzl a moderlt hats elkpzels egyik alaptjv vlt. Neumann mint arrl maga is beszmol, a nmet vlasztsok rtelmezse vezette az elhallgatsi spirl elmlet kidolgozshoz. Angelusz Rbert szerint "rdeme elssorban abban rejlik, hogy igen klnbz megfigyelseket sikerlt egysges interpretcis keretben rtelmeznie, s sajt elmleti pozcijt sszefggsbe hoznia a vlasztsi eredmnyekkel, illetve klnbz empirikus kutatsok leleteivel."(Angelusz R.1993)
A hazai szakirodalomban Angelusz volt Neumann taln legels s legalaposabb ismertetje, s a ksbbiekben is nla fogalmazdtak meg az elhallgatsi elmlettel kapcsolatos kiegsztsi javaslatok, valamint tisztultak le a kritikai szrevtelek. A legfontosabbakat ezek kzl mi is vzlatosan ismertetjk, elbb azonban nzzk Neumann sajt ktelyeit. Neumann ugyanis azok kz a kutatk kz tartozik, akik sajt elmletket llandan igyekeznek szembesteni az empirikus valsggal, s nem csupn a megerst rvek utn nyomoznak.
Egyik ksrletkben a vita trgyul azt a tmt dobtk be, hogy a kommunistkat kinevezhetik-e brnak vagy sem. Az elfeltevse az elmletnek az, hogy a tbbsgben lvk hangosak, a kisebbsgben maradk pedig hallgatsba burkolznak. Ennl a tmnl azonban fordtva trtnt. A kisebbsgben lv kinevezs prtiak voltak a hangosabbak. "gy nzett ki - kommentlta a helyzetet Neumann -, mintha az eredmnyek teljesen cfolnk a hallgats spirljt. A tbbsgi vlemnytmogati teljes tudatban annak, hogy k alkotjk a tbbsget, csendben maradsra hajlottak. A kisebbsg hvei tbb mint 5O%-os arnyban rmest beszlgetsbe bocstkoztak volna."(kiemels Angelusz R. 1993.13.l.) Az esetek tbbsgben azonban bejtt a hipotzis, s itt is lehetsges gy korriglni, hogy az elmletbe rezidulis kategriaknt vesszk figyelembe a minden trsadalomban meglv egyes vlemnyeket kpvisel kemny magokat, vagy pedig - s nekem gy tnik Neumann efel hajlik - magt az elmletet alkalmazzuk partikulrisan.
Angelusz kritikja hrom nagyobb tma kr csoportosthat. Az els arrl szl, hogy azltal, hogy Neumann a vlemnyek vltozst a szereplk egymsra hatsbl, vagy a tmegkommunikci nyomsbl igyekszik levezetni, valjban megfeledkezik a vals vilg esemnyeirl. Pldul az atomenergia felhasznlsa Nmetorszgban a csernobili katasztrfa eltt a kzvlemny szmra helyeselt energetikai program volt, a katasztrfa utn 1986-ban az ellenzk kerltek flnybe. A kzvlemny vltozst nyilvnvalan a katasztrfa tnye befolysolta. Ez nem csak jzanabb, de egyszerbb magyarzata is az rtkvltsnak, mint az elhallgatsi spirl, amellyel Neumann prblta modellezni a helyzetet. Szerinte a tmegkommunikci nukleris energirl sugallt kpe megvltoztatta a klmt, ami aztn vltozst idzett el az egynek vlekedsben, s ez vgs soron hozta a kzvlemny talakulst. Az els kritikai szrevtel teht az, hogy a vlemnyvltozsok vizsglatakor sem az esemnyekrl, sem az emberek jzan esztl nem szabad elvonatkoztatnunk.
A msodik tmt sszefoglalan "tkr percepcinak" nevezhetjk. Angelusz klnbz kommunikcis hlkat ismertet annak rdekben, hogy vilgoss tegye, a tbbsgi vlemny rzkels tudomnyosan kornt sem knnyen meghatrozhat. S valban el kell fogadnunk, hogy a percepci nem csupn a mditl, sem pedig csupn a hangoskodk tbortl fgg. A trsadalom struktrja, kommunikcis szoksai (pl. a ltens vlemny gyakorisgnak krdse), az egyn nzpontja stb. mind befolysolja. A kisebbsgi csoportok mr csak azrt is gondolhatjk gy, hogy tbbsgben vannak, mert egymssal gyakrabban tallkoznak. Nem ritka jelensg az sem, hogy kt nagyjbl ers politikai csoportosuls egyformn azt hiszi, hogy van tbbsgben.
A msodik kritika teht az, hogy nincs egysgesen elfogadott klma, tbb klma is lehetsges egy idben. Ha pldul megkrdezzk az embereket, hogy mit gondolnak errl vagy arrl, mi a tbbsg vlemnye, akkor tbbfle vlaszt kaphatunk. Ugyanakkor az mgiscsak valszn, hogy fontosabb krdsekben a mdia egysgesti a tbbsgi vlemnyrl alkotott kpet (klmt), mgpedig annak ellenre hogy etikjban a pluralitst favorizlja. (A "falka-zsurnalizmus" ideolgiamentes okra egy lehetsges magyarzatknt lsd. Zsolt P.1997.78.l.)
A harmadig tma Neumann "flelem az izolldstl" ttele, ami kivltja az elhallgatst. Angelusz szerint ez tldimenzionlt Neumann elmletben. Ugyanakkor mint azt magnl Neumannl is mr lttuk, maga is tisztban van azzal, hogy a kisebbsg nem mindig hallgat el, s nem is mindig szorong a tbbsgi vlemnyt ltva, s a csoportnyoms hatsa sem felttlenl rvnyesl. Ktsgkvl, amennyiben a nyilvnossg vlemnyvltozsban a flelemnek kevesebb szerepet tulajdontunk, a tmegkommunikci moderlt hatselmlett legalbbis megfosztjuk egy olyan talpazattl, amelyre az ers hats elmlet mr knnyebben felpthet. Vgs soron teht Angelusz itt az ers hats elmletek fel val elmozdulst tmadja sikeresen, s - vlemnynk szerint kevsb sikeresen - magt az elhallgatsi spirlt.
Neumann ugyanis - ahogy az itt kzlt szvegben is olvashat - egyltaln nem azt lltja, hogy minden kzvlemny-vltozs mgtt flelem van, hanem azt, hogy lehetnek, s olykor vannak elszigeteldsi flelmek, ilyenkor pedig alkalmazhat az elhallgatsi spirl. Jl meg tudja gy klnbztetni sajt elmlett ms nyilvnossgban trtn jelensgektl (pl. az titrs effektustl), de nem lltja azt, hogy az ltala trgyalt jelensgeken kvl ms nem ltezik. Az elmlet partikulris, nem pedig totalitsra tr, a flelem szempontja pedig kiindulpont, nem pedig kvetkeztets. Az elhallgatsi spirl elmlet szempontjbl teljesen mellkes, hogy a flelem az izolldstl jelensget Neumann egybknt tldimenzionlja-e vagy sem, s ez a nagy szerencsje az elmletnek, hiszen a hatselmletek krli divathullmzsok sem tehetik idejtmltt.
Amennyiben ssze kvnjuk kapcsolni az elzkben felvetett megllaptsunk, vagyis azt, hogy a mdia hatsra a kzvlemny homognebb llapotba kerl Bourdieu kzvlemnyrl szl eladsval, gy valjban nincs is nehz dolgunk. Bourdieu ugyanis az alatt, hogy "kzvlemny nem ltezik" egsz pontosan azt rti, hogy amikor modern vilgunkban a kzvlemnyrl beszlnk, akkor valjban a politikai szintre emelt krdsekre adott sokfle vlaszlehetsg kzl csak a krdvekben - statisztikailag egybknt korrekt mdon - sszemixelt, krelt vlemny egyttesrl van sz. A kzvlemny teht a krdv, s rajta keresztl a mdia termke. Br e tanulmnyban kevs sz esik magrl a mdirl, az mgis vilgos, hogy ha a kzvlemny csinlhat, akkor a mdia kzvettsvel akr az elhallgatsi spirl, akr ms mechanizmusok segtsgvel a tmegek manipullhatak is ltala.
Bourdieunak ebbl az rsbl rezni lehet, hogy magukat a kzvlemnykutat cgeket is a trsadalomban betlttt tldimenzionlt s krtkony szerepk miatt majd vdolnia kell. (Ahogy egybknt ezt a ksbbiekben meg is tette.) Vlogatsunkban nincs is mg egy olyan szveg, amely annyira provokatv volna mint Bourdieu, s amelyik annyira ignyeln a kritikai szrevteleket.
rsa a '70-es vek elejn jelent meg, akkor amikor a mdiahatsok tmakrben a kutatk a minimlis hats jzan sszel is cfolatot ignyl hipotzist megkrdjeleztk. Bourdieu fogalmi kerete, amely hatalmi viszonyok versenyeknt, s a konfliktusok hljaknt rtelmezte a trsadalmat, alapjaiban is tmadta a funkciknak eleget tev trsadalmi kiegyenslyozottsg ltt, illetve azt, hogy a trsadalomtudomnynak az egyenslyok magyarzatval kell foglalkoznia. Tudomnytrtneti szempontbl Bourdieu ezen rsa teht a konfliktuselmleti irnyzat egy kiemelked darabja. A kzvlemny nem ltezik br tudomnytrtnetileg szerves, azrt felttelezheten a bks nyugati trsadalmakkal szemben leleplez, sokkol s polgrpukkaszt szndkkal szletett.
A harmadik vezred kszbre a konfliktuselmlet elvesztette ha nem is egyed-, de uralkod pozcijt, s az jabb generci a klnbz trsadalomtudomnyi irnyzatok sszemrsvel, lehetsges integrcijval van elfoglalva. Radsul az jabb generci mr azt is megszokta, hogy pp az ignyesebb mdiatermkek szmtalan statisztikai adat rendszerezsvel s azok kirtkelsvel veszi krl, s szolgltat szmra ezzel magasabb szinten informcikat. Nmileg ezrt taln rthetetlen is lehet a mi szmunkra Bourdieu vehemencija, eladsmdja s rvelse ugyanakkor mgis elegns s kvetkezetes.
A meggyz rvelsbl fakad vgkvetkeztetsbe mgis - gy vlem - hiba csszott. Elszr nhny szt szlnk arrl, ahogy a kzvlemnykutats felhasznlsa elterjedt a tmegkommunikciban, majd a trtneti visszatekints segtsgvel a klnbz felhasznlhatsgi terletek utn vlaszolnk arra is, hogy milyen elfeltevs az oka annak, hogy Bourdieu a vgn a frdvzzel egytt a gyereket is kinti.
A kzvlemnykutatsok eredmnyeinek mdiba kerlse a msodik vilghbor vgtl rohamos nvekedsnek indult. Az addigi kemny hrek mell, amelyek szigoran az aktulis esemnyekrl adtak szmot bekerltek azok a puha hrek is, amelyek egyes statisztikai elemzs utn vlhattak kzzelfoghatv. (Az pldul, hogy Magyarorszgon szzvalahny ve nem szletett olyan kevs csecsem mint 1997-ben egy magas hrrtk puha hr volt.)
A puha hrek szmnak gyarapodsa hrom ton ment vgbe. Egyrszt az jsgok trsadalom- s kzgazdasgtudomnyi kutatsi eredmnyeket vehettek t a kutat intzetektl s az egyetemektl, msrszt mr a '2O-as vektl lland tmv vlt a vlasztsi eslyek latolgatsa s a kzvlemnykutat cgek ltal elvgzett npszersgi indexek kzlse (Tankard,J.W.1972), harmadsorban pedig maguk a mdiumok is vgezhettek kzvlemnykutatst.
Az jsgrk megtehetik pldul, hogy meglltjk az "utca embert", vagy gondoljunk csak az olyan televzimsorokra, amelyekben a trsadalmat prbljk meg reprezentlni a nzkkel, akik kifejthetik llspontjukat egy vitakrdsben. (A BBC-ben folyamatosan mennek ilyen msorok, de magyar pldt is emlthetnnk.) 1978-ban mr az Egyeslt llamokban az jsgrk tbb mint egyharmada lltotta, hogy lapjuk foglalkozik kzvlemnykutatssal.(Rippey,J.N.1980)
A puha hrek szma attl a pillanattl fogva gyarapodott, hogy a szerkesztk elismertk fontossgukat, s a npszmllsi s nyilvnossgi adatok elemzsbl hamar eljutott a szakma az letmd, a viselkeds s az attitdk statisztikai feldolgozsig. Ezt elvgezhetik akr az jsgrk maguk is, st a tmt kitallva nem csak az adatok msodelemzsre van mdjuk, de ha van r energijuk vagy pnzk, a felmrsek beindtsra is.
Azzal, hogy a puha hrek polgrjogot nyertek, az arra val igny is megjelent, hogy az jsgr a statisztikai elemzs s a trsadalomkutats alapelveit is elsajttsa. Ennek kvetkeztben az jsgr iskolk bevettk a tananyagaikba az ehhez szksgeseket, br nyilvnvalan mdszertanilag sokkal rosszabbul kpeztek, de itt most szmunkra nem ez a lnyeg, hanem a kzvlemnykutats felhasznlsnak gyakorlatt vlsa. Az els komolyabb kzvlemnykutatsok, amelyet lapok indtottak el azzal a szndkkal, hogy hrknt kezelhessenek esemnymagyarzatot, a '7O-es vek elejn kezdtek el terjedni. (A Detroit Free Press rendelte meg ilyet, s a gettlzadsokban rsztvevk attitdjeire vonatkozott a felmrs.) 1976-ban megszletett az els jsgrknak rott egyetemi trsadalomtudomnyi tanknyv is. (McCombs s mts-ai,1976)
A tisztn objektv hrkzls mellett az amerikai mdiban is megjelent a hrelemzs, amellyel az olvask szmra az jsgrnak az sszefggsekre kellett rmutatnia, s mint lttuk megjelent a kzvlemnykutats is. A hrmagyarzat az eurpai mdiumoknak mr rgi szoksa volt, de az jsgok ltal vgzett vagy vgeztetett kzvlemnykutats ignyt s mdszereit az Egyeslt llamoktl vette t. A rendszervlts ta a nagyobb sajt orgnumok Magyarorszgon is rendelnek kzvlemnykutatsokat, nlunk ltalban llandan a szmukra bevlt kls cget dolgoztatva. A Los Angeles Times ezzel szemben pldul hasznl sajt krdezhlzatot is. Amerikban rendszeres az is, hogy egyes lapok egyetemi oktatkkal ktnek szerzdst. Msik technika, hogy tbb nagy cg egyttesen rendel meg egy kutatst, aztn kln-kln dolgozzk fel a berkezett anyagot. Egy mdia elemzs pldul kimutatta, hogy egy kzsen rendelt adatbzisbl a New York Times tbb adatot hasznlt fl, s tbb magyarzatot kzlt az adatokrl, mint a CBS. (Endreny,P.1982)
Minl kisebb mdirl van sz, annl gyakoribb a sajt kutats, s minl nagyobbrl annl gyakoribb a kls cgek megbzsa. Ez utbbi ugyanis a professzionlisabb. A sajt kutatsok esetn mg igen gyakori, hogy kicsi mintkat hasznlnak, hogy az attitdket nem sklkkal tesztelik, vagy hogy nem ellenrzik a kdolik s a krdezik munkjt, s hogy egyb mdszertani hibk is becssznak.
Bourdieu az eddig lertakkal egyet rtene, s maga is hangslyozza a kzvlemnykutats terjedst, azt, hogy ma mr minden magra valamit ad lap legalbb heti egy kzvlemnykutatst ismertet. Annak soksznsgt s valsgba gyazottsgt azonban nem ismeri fel. Ha ugyanis csak vzlatosan ttekintjk, hogy milyen tmk hvtk letre a statisztikkat akkor a teljessg ignye nlkl a kvetkezket emlthetnnk: npszmlls, munkval kapcsolatos jelensgek (pl. munkanlklisg, ingzs, nk munkavllalsa, keresete stb.), hztartsi statisztikk, mobilitsi krdsek, iskolzottsg (pl. idegen nyelv ismeret), faji attitdk (pl. eltlet), letmd (pl. idfelhasznls) stb. A felsoroltakkal kapcsolatosan vlemny krdsek is feltehetek, s ezek szerepelnek is a tmegkommunikciban. Nem csak politikai kzvlemnykutats ltezik teht, s a kzrdek krdsek sem felttlenl politikaiak.
Bourdieu gy tekint a piacon vgbemen kzvlemnykutatsra - az egyetemekrl egy kicsit jobb vlemnye van -, mint amelyek csak azrt szlethetnek meg, mert politikai jelentsgre emelkedtek. A politikusok szmra is hasznlhat, s a politikus nzpontbl megfogalmazd krdsek tlreprezentltsgban igaza lehet, de ez mg nem zrja ki, hogy a mdia a kznsgnek is meg akar felelni, sem pedig azt, hogy nem tehetk fel olyan krdsek, amelyekre knny vlaszolni. Az sszes zlsbeli krds olyan, amelyre mindenki knnyen felel. Ilyen ppensggel a politikusok kzvlemny ltal szerzett presztzspontszma is.
Az a rengeteg statisztikai adat, amit egy trsadalomban ssze lehet gyjteni, tny krds, s nem a szociolgus agyszlemnye. Szmos ilyen tnykrds az letvilgunk rszt alkotja (pl. szegnysg), az ehhez val viszony pedig erklcsi, zlsbeli, amivel kapcsolatban nem nehz a vlemny nyilvnts. (Erklcsi krdsekben Bourdieu sem vitatja a kzvlemny ltezst.)
Bourdieu kt olyan elfeltevst alkalmaz, amely nlkl nem jelenthetn ki, hogy kzvlemny nem ltezik. Az egyik, hogy a politika mezejbe szkti a kzvlemnykutatst, a msik, hogy azt felttelezi, ami a politikai mez szmra rdekes, mr nem lehet fontos a trsadalom szmra. A fentebb bemutatott sokfle kutats, amelyekkel a mdiban a msodik vilghbor ta tallkozhatunk mr sokflesgnl fogva is megkrdjelezi a kzvlemnykutats sorn megnyilvnul lland politikai rdekvezreltsget. Msrszrl pedig a politikai szrn feltett krdsfeltevsekrl sem felttelezhetjk, hogy azok sohasem foglalkoztatjk a nyilvnossgot.
Bourdieu kritizlhat radikalizmusa ellenre felhvja nhny valban ltez rendszerbeli torztsra a figyelmet. Rendkvl jl sszefoglalja a kzvlemnykutats sorn elkvethet mdszertani hibkat, s taln arra az ignyessgre inspirlja az olvast, hogy elsajttsa azokat a mdszertani lehetsgeket, amelyekkel a hibk minimlisra cskkenthetk. Arra tant, hogy ha mdunkban van egy cikk olvassakor megismerkedni a kutats sorn feltett krdssel, ezt tegyk meg, s fogjunk gyant, ha valamelyik cikk ezt nem kzli. Vegyk szre, ha a krdsekben rszrehajls van, s azt is, ha az adatok kirtkelsben a megfogalmazs br fedi a szmokat, mgis tendencizus. Alapossggal mdunkban ll megsejteni, ha a kutat vlaszt generlt pldul azzal, hogy a vlaszadsi alternatvaknt tl kevs lehetsget biztostott.
|