Szocpszichó
borsó 2005.09.17. 09:46
4. Emberi kollektívák
4.1. Csoporttípusok, csoportismérvek
4.2. A formális kiscsoport belső rétegződése
4.3. Kiscsoportjelenségek
4.1. Csoporttípusok, csoportismérvek
Csoport: Valamely konkrét társadalmi cél, vagy több ember valamely spontán törekvése megvalósításának szándékától vezettetve alakul.
1. Formális csoport: A halmazszerű társulásoktól eltérően jól kimutatható ismérvekkel rendelkezik, nagysága behatárolt, tagjai ismertek, valamennyinek speciális szerepe és a többi taggal szabályozott kapcsolata van, belső életrend és szabályos fejlődési menet jellemzi.
2. Informális csoport: Olyan emberi együttes, amely intézményes mechanizmusok által nem szabályozott, tagjai saját elhatározásból, érzelmi alapon kapcsolódnak egymáshoz, az individualitásuk valamint közös érdekeik és értékeik szabta keretként vállalják a kollektívához való tartozást.
4.2. A formális kiscsoport belső rétegződése
1. Hivatalos struktúra: A csoportfunkciók hivatalos felosztását tükröző alá-, fölé- és mellérendeltségi viszonyok összessége, amely magába foglalja a csoporton belüli egyéb szerepviszonyokat is.
2. Érzelmi struktúra: A kölcsönös szimpátián alapuló spontán társas kapcsolatok rendszere, a csoport stabilitásának egyik lényeges meghatározója és biztosítéka.
3. Kommunikációs struktúra: A csoport kommunikációs tevékenységének szerkezeti sajátosságait tükröző képződmény.
- Nyelvi sík: Szavakkal való közlés
- Metakommunikációs sík: a szavakat kísérő jelekkel való közlés
- Kontextuális sík: Azoknak a jelzéseknek a rendszere, amelyeknek csak a csoport tagjai számára van jelentésük.
4. Feladatstruktúra: A közös feladatmegoldó tevékenység szerkezeti sajátosságait jelzi, azt, hogy a csoportfeladatok hogyan oszlanak meg az egyes tagok között, kire mely feladat ellátása hárul.
4.3. Kiscsoportjelenségek
4.3.1. A csoportnormák: A csoporton belül kialakult, a tagok által elfogadott és követett megállapodások, kollektív elvárások, működési elvek értékítéletek rendszere.
Normák: Íratlan szabályok, mégis mindenki számára kötelező érvényűek.
Csoportmorál: Egy fejlettebb közösségben a normákat a csoporttagok belső meggyőződéséből teljesítik a szintet.
Csoportfegyelem: A kevésbé fejlett csoport tagjai inkább csak kényszerből tartják be a követelményeket, a konfliktusok elkerülésére való törekvés vagy a megtorlástól való félelem kényszeríti őket az engedelmességre.
4.3.2. A csoportlégkör: A kollektíva belső életére és működésére jellemző, egységes érzelmi tónust tükröző, szubjektív természetű képződmény.
Kohézió: Csoportösszetartó erő, a csoportfejlődés eredménye.
Adhézió: A csoporthoz tartozás érzése.
Vezetés: A vezetőnek hozzá kell járulnia ahhoz, hogy a csoporttagok lehetőséget kapjanak személyes szükségleteik kielégítésére, hogy a kollektíván belüli kommunikációs és érzelmi viszonyok pozitív irányban fejlődjenek, hogy ösztönző atmoszféra alakuljon ki.
4.3.3. A csoportértékek: A kollektív tevékenység eredményeként keletkezett minden olyan teljesítmény, amelyre a csoport büszke lehet, továbbá az együttélés során kialakult minden olyan objektivitáció, amely a közösség fejlettségének mutatójaként könyvelhető el. A csoportértékek együttesen adják a kollektíva sajátos értékrendjét.
4.3.4. A csoporthatékonyság
Additív munka: A kollektív erőkifejtésben megsokszorozódnak az egyéni teljesítmények, s ez fokozza a hatékonyságot.
Diszjunktív munka: A csoport teljesítménye azon áll, hogy a leginkább teljesítőképes tag mit produkál
4.3.5. A konformitás: Az engedékenység, az elvárások teljesítésének hajlandósága.
Konformisták: Kisebb a feszültségtűrő képességük, hajlamosak a lekicsinylő önértékelésre, kerülik a nyílt véleményalkotást igénylő helyzeteket, a döntési szituációkban eléggé habozók, általában tekintélytisztelők és jellemző rájuk az előítéletesség.
Nonkonformisták: Gyakran tapintatlanok, ingerlékenyek, vakmerők, követelőzők, és a szélsőségekre is eléggé nagy hajlandóságot mutatnak.
4.3.6. A csoportközvélemény: A csoporton belül kialakult közvélemény teljesen sohasem egységes, de akkor igazán hatékony, ha a csoportot érintő lényeges kérdésekben többségi véleményt tükröz.
4.3.7. Szervezeti konfliktusok a csoportban.
-Konfliktus lehetősége
-Fenyegetettség
-A tényleges konfliktus akkor áll elő, ha nem történt megegyezés hanem a felek ehelyett cselekvően lépnek fel önmaguk védelmében.
-Megnyilvánulhat:
- Összeszólalkozásban
- Súlyosabb sértegetésben
- Tettlegességben
-Hatásai:
- A kapcsolat megromlása
- Sértődöttség
- Harag
|