A tli Olimpik trtnete a kezdetektl napjainkig
bors 2006.02.06. 13:33
1. tli olimpia -1924-Chamonix (Franciaorszg)
2. tli olimpia -1928-St. Moritz (Svjc)
3. tli olimpia-1932-Lake Placid (USA)
4. tli olimpia-1936-Garmisch-Partenkirchen (Nmetorszg)
5. tli olimpia -1948-St. Moritz (Svjc)
6. tli olimpia -1952-Oslo (Norvgia)
7. tli olimpia -1956-Cortina d'Amezzo (Olaszorszg)
8. tli olimpia -1960-Squaw Valley (USA)
9. tli olimpia -1964-Innsbruck (Ausztria)
10. tli olimpia -1968-Grenoble (Franciaorszg)
11. tli olimpia -1972-Szapporo (Japn)
12. tli olimpia -1976-Innsbruck (Ausztria)
13. tli olimpia -1980-Lake Placid (USA)
14. tli olimpia -1984-Szarajevo (Jugoszlvia)
15. tli olimpia -1988-Calgary (Kanada)
16. tli olimpia -1992-Albertville (Franciaorszg)
17. tli olimpia -1994-Lillehammer (Norvgia)
18. tli olimpia -1998-Nagano (Japn)
19. tli olimpia -2002-Salt Lake City (USA)
20. tli olimpia -2006-Torino (Olaszorszg)
LESZ!!! 21. tli olimpia -2010-Vancouver (Kanada)
Tli olimpik trtnete
A tli olimpik trtnete nem nylik vissza olyan messzire, mint a nyri olimpik. Az els tli olimpit 1924-ben rendeztk a franciaorszgi Chamonix-ban. Ahogyan a nyri olimpik trtnete sorn, a tli olimpik statisztikjban is felfedezhet, hogy az vek mlsval folyamatosan ntt a versenyszmok, a rsztvev orszgok, a versenyzk s a nzk szma, valamint a versenyzk nem szerinti megoszlsa is jval kiegyenltettebb napjainkban, mint a kezdeti olimpikon. Az els olimpin 11 n, s 247 frfi vett rszt, mg a legutbbi 2002-es rendezvnyen 886 n s 1513 frfi versenyz.
Kiszolgltatva az idjrsnak Tovbbi jellegzetessge a tli olimpiai jtkoknak, hogy a rendezvnyek sikeres lebonyoltsa sokkal inkbb fgg az idjrsi s fldrajzi tnyezktl, mint a nyri olimpik esetben. Pldul 1964-ben Innsbruck-ban a hhiny s az enyhe id, 1984-ben, Szarajevban pedig a hirtelen leesett hatalmas hmennyisg okozott gondot, a New York llambeli, mindssze 568 mteres tengerszint felett felkv Lake Placid-ben pedig annak ellenre rendeztek ktszer tli olimpit, hogy elszr vaston szlltottk a havat a rendezvny sznhelyre. A msodik olimpin pedig a kor akkori legkomolyabb hgyparkja biztostotta a megfelel hrteget a splykon.
Csak egyszer volt fvrosban A rendez vrosok is eltrnek a nyri olimpikon megszokottaktl, mg a nyri olimpikat pr kivtellel mindig fvrosok rendeztk (fknt a fejlett infrastruktra miatt), addig tli olimpia mindssze egyszer kerlt megrendezsre valamely orszg fvrosban (Norvgia - Oslo), a tbbi alkalommal akr kis llekszm hegyvidki dlfalvak is elnyertk a rendezs jogt.
rdekes helysznek A jvbeli kiltsok is sok rdekessget igrnek a rendez helyszinek tekintetben. Elszr kaphatnak rendezsi jogot eddig gazdasgi helyzetk vagy politikai rendszerk miatt httrbe szorult orszgok. Az eddig rendezi jogot kapott helysgek fldrajzi helyzett tekintve tovbbra is dominlnak az Alpok s a Szikls-hegysg hbiztos terletei, de a plyzk kztt mr szmos rdekessg akad, ilyen pldul a 2010-es rendezsi jogtl csak a dntben elesett dl-koreai PyeongChang, amely mr szmos vilgkupa futamnak adott otthont. A tli olimpik helyszneinek kiterjesztst jelentheti a szintn 2010-es rendezsi jog dntjben kiesett Andorra la Vella (Pireneusok), az egyre ersd gazdasg knban tallhat Hrabin vrosa, valamint a sikeres rendezs, majd egy szrny hbor utn ismt plyz Szarajev. A 2006-os rendezsi jog elnyersrt folytatott kzdelemben a dntig eslyes volt immr msodszor a Magas-Ttra szlovkiai fvrosa Poprd s a Ttra lengyel fvrosa Zakopane. A jvben nagy valsznsggel rendez majd tli olimpit a mr sokszor plyz Svdorszg s Finnorszg valamint szintn plyzott mr a rendezsi jogra a bolgr fvros Szfia. Tovbbi rdekes vltozs lehet, ha a nyri olimpia utn a tli olimpia is megrendezsre kerlhet a dli-fltekn, ahol szmtalan kitn sterep adhat be sikeres plyzatot (Argentina, Chile, Ausztrlia, s j-Zland).
Ahogyan a nyri olimpiai jtkoknl, gy a tlieknl is egyre nagyobb zleti lehetsget rejt magban a rendezsi jog megszerzse, a rendez orszg jelents tmogatsokhoz juttathatja a helysznl szolgl vrost, amely azon fell, hogy a sikeres szervezs esetn vilghrre s presztizsre tesz szert a tlisport kzpontok kztt, ugrsszer fejldsen megy t a rendezshez szksges berendezsek (felvonk, j splyk, stadionok s az ezekhez vezet utak, vasutak, lgi tvonalak) s az olimpiai falu valamint a hatalmas szm nzkznsg elszllsolshoz szksges szllodk felptsnek kvetkezmnyekppen ltrejv nagymrtk szlls-kapacits nvekedsnek ksznheten.
|