tescos12ab
Men

kpek

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
zifal
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Mikor menjnk bulizni?
Lezrt szavazsok
 
Hov menjnk bulizni?
Lezrt szavazsok
 
Rescue links
 
BMI-s jegyzetek
 
I.ves anyagok
I.ves anyagok : Sajtmfajelmlet

Sajtmfajelmlet

bors  2005.10.18. 10:39

Dr. Havas Henrik IV.

A tudsts

A tudsts feldolgozott informci, amely annyiban klnbzik a hrtl, hogy nem szemlytelen, hanem a tudstst elkszt jsgr a szemlyvel hitelesti. Alapja az informci, amelyet a hrszerkeszts szablyai szerint dolgoznak fel.

w        A tnykzl mfajcsaldhoz tartozik. Vannak benne szubjektv mozzanatok!

w        Eredetileg kurzivl jelentse volt: valakirl hrt adni, beszmolni

w        Az els tudstsok a kereskedktl, kmektl szrmaztak a korai sajtkban. Hrverseny – alapja a tudstk versenye. A hrszolgltatst a tudsti munkval alapoztk meg.

w        Tudsts ugyanarrl szmol be, amirl egy hr, de kitr a miknt-re is. A mirt-re ltalban nem tr ki, erre a riport vllalkozik, de igazbl a kommentr keresi a mirtre a vlaszt.

w        Informci s hr szemlytelen mfaj, a tudst a helysznen van, sajt szemlyvel hitelesti az ltala tovbbtott hrt, beszmolt.

w        A tnyt sajt lmnyeivel egszti ki, a tudstsban benne van az jsgr jelenlte. – Nem tolakodhat eltrbe, nem veszlyeztetheti az objektivitst. Az jsgri jelenlt adja meg a hangulati s atmoszfrikus elemeket. Az adat- s tnyszersgnek a hangulati s atmoszferikus elemekkel sszhangban kell lennie.

w        A tudstsra ugyanazok a tjkoztatspolitikai rvek jellemzek, mint a hrre: gyors, pontos, hiteles.

w        A tudsts nem tartalmazhat sem rtktletet, sem minstst s szemlyes vlemnyeket. Nem lehet vlemny s kommentr (tudst szemlyisge).

w        A tudstst el kell vlasztani a kommentrtl. Kt tudsts nem hasonlt egymsra, mert a tudst szemlyisge eltr.

w        Legnagyobb veszlyforrs a szubjektivits.

A tudst trgyilagossga

Az ltala feldolgozott esemnyt a maga teljessgben, valsghen, az sszes krlmnyt figyelembe vve, az sszefggsekre s a httrre is figyelemmel a maga totalitsban dolgozza fel. Az sszes elrhet forrst ignybe kell venni, meg kell jellni, s az informcikat ellenrizni kell.

A tudsti alapelvek

w        Olyan mrtk trgyilagossgra kell trekedni, amely emberileg csak lehetsges.

w        Br a tudst rzelmileg rintett egy-egy gyben, munkjban az rzelmeket flre kell tenni.

w        Szemlyes vlemny kifejtse TILOS.

w        Szemlyekkel, intzmnyekkel nem szabad pejoratv, srt mdon foglalkozni, kerlni kell az anonim vdakat.

w        Minden megtmadottnak joga van az azonnali vlaszra.

w        Minden gyet a lehet legtbb oldalrl kell bemutatni, de figyelemmel kell lenni arra, hogy ha mindenkit megszlaltatunk, akkor knnyen a felelssg all bjunk ki. Vllalva a konfrontcit, a legmarknsabb vlemnyt kell kzlni.

A j tudst mindig fegyelmezett. Pontos s becsletes. A tudst lojlis kznsghez s nem felttlen lojlis a hrek szereplihez.

Nem lehet tekintettel lenni a forrs intzmnyi rdekeire. A tudst felkszlt, ez a hitelessg garancija.

A felkszletlen jsgr nem lehet becsletes.

A hr s a tudsts mindig a szerkesztsg, a kommentrrt mindig az rja vllalja a felelssget.

Pszeudo, spontn, s eltervezett esemnyek

A spontn esemnyek a mindennapi letben maguktl, nem mvi ton jnnek ltre. A mdia rendszeresen beszmol rluk. Ilyenek a termszeti jelensgek, valakinek a szletse vagy halla, rleszlltsok, orszggylsi vlasztsok, hbork, stb. Minden esemny spontn, amely mindenkppen bekvetkezik, akkor is, ha a mdia nem rdekldik utna.

Eltervezett esemnyek: Annak tudatban szervezik meg, hogy a mdia beszmol rla s eljuttatja az zenetet a kzvlemnyhez, akiknek sznjk.

A spontn s eltervezett esemnyek keverke pl. a futballdnt. A mdia t tudja alaktani a spontn esemnyeket.

Pszeudo esemnyek: Mikzben tudatos tervezmunka eredmnye, ekzben spontn folyamatknt prbljk belltani. Egyes felmrsek szerint a mdia ltal felmutatott esemnyek 90 %-a pszeudo esemny. A mdia nem tudna meglni ezek nlkl. Az intzmnyi kommuniktoroknak is erre van ignye, ezt nevezik PR munknak. A pszeudo esemnyek kapcsolatban vannak a kznsggel. A pszeudo esemny csak olyan esemny lehet, amely megfelel a kznsg elvrsainak.

nmagt beteljest jslat: A kzvlemnyre ptve a mdia olyan esemny bekvetkeztt jsolja, ami normlis krlmnyek kztt nem trtnt volna meg valsznleg. Pl. Az 1993-as Postabank vlsg

A mdiaesemnyeket krelni kell. A mdia ignyli a mdiaszemlyisgeket s jelensgeket, gyrtja vagy vesz rszt ezek ltrejttben.

A pszeudo esemny mr-mr fggetlenedik mind a mditl, mind a kzvlemnytl.

Pl. Adott egy fot, amin mosolyognak az emberek. Lehet, hogy igazbl ki nem llhatjk egymst. Csak azrt mosolyognak, mert ezt vrjk el tlk. Ha a fott a mdia cmlapon hozta le, akkor gy pszeudo esemnyt krelt belle.

A pszeudo esemnyek hamar leleplezdnek s hiteltelentik azt az intzmnyrendszert, amelyik „megrendeli” ezeket.

A pszeudo esemnyeknl rendkvl fontos, hogy a tervezsnek magba kell foglalnia a megtveszts szndkt, teht spontnnak kell feltntetni azt, ami megrendezett. A nem valsgos elemek nagyobb sllyal brnak, mint a valsgosak. Pl. Megltk Feny Jnost. A napilap ezt gy kzli: „Megltk az alvilgi kapcsolatairl hres sajtczrt.” Alatta egy fot, amin Feny s Kuncze Gbor lthat… Egy fot gyakran egszen mst sugall, mint amit valjban jelent. A pszeudo esemny gyakran ktrtelmsgen alapul.

Ifjabb Vancsik kbtszer gynek nemhogy az apjhoz semmi kze, de a sajtnak mg kevsb van ehhez kze, mert ifj. Vancsik nem egy hres ember, csak egy hres ember fia.

Szuper pszeudo esemny: A megtervezett s kivitelezett esemnynek semmi kze sincs a valsghoz, ltrejtte kiagyalt, megtervezett s mvi ton valra vltott. Gyakran a mdit eszkznek hasznljk fel valamilyen cl rdekben. Gyakran reklmcl. Vannak, akik kiknyszertik, hogy foglalkozzanak vele. Sokszor a megjelentend cl s a kivltott hats nem esik egybe.

A pszeudo esemny jellemzi:

w        Eltervezettnek kell lennie, ltalban azzal a cllal hozzk ltre, hogy a mdia beszmoljon rla, megrktsk.

w        Szksges, hogy a nyilvnossgot rint vonatkozsai legyenek.

w        Magba foglalja a megtveszts szndkt: spontnnak tnteti fel azt, ami megrendezett.

w        Tbb benne a nem vals, mint a vals elem.

w        A pszeudo esemny akkor sikeres, ha a kiagyali szerint ez kellen ktrtelm s gyakran magba foglalja azt a szndkot, hogy nmagt beteljest jslatt vljon.

Az interj

Az interj a magyar nyomtatott mdia legkedveltebb mfaja, mikzben az angolszsz jsgrsban egyre jobban visszaszorul s csak mint munkamdszer van jelen.

Az elektronikus mdiban rzi a helyt, mert a hitelessg megkveteli, hogy mikzben idznk valakit, kzben megmutassunk s hangjt is felidzzk.

Meginterjvolni valakit annyit jelent, mint felknlni neki a lehetsget a megszlalsra.

Az interjt szinte kizrlag krik. Ez gesztus a kzszerepl irnt. Akkor indokolt, ha a kzvlemny kvncsi az interjad vlemnyre. Az interj nem csak a kznsgnek, a mdinak is fontos. Az interj clja, hogy nyilvnossgra hozza az interjalany llspontjt, eljuttassa az zenett a kznsghez. A kzszerepls leggyakoribb formja, hogy valaki interjt ad.

A politikusoknl kialakult technikja van, hogyan knyszerthetik ki a kzszerepls lehetsgt. Van, mikor a politikus azt hangoztatja, hogy nem ad sohasem interjt. Ezek utn termszetes, hogy mindenki t akarja meginterjvolni. A msik mdszer a kiszivrogtats. Ktrtelm, de meglep informcit juttat el a sajthoz, arra szmtva, hogy az jsgr majd utnajr. Ha megkrdezik, ilyenkor vagy cfolja, vagy megersti az informcit.

Umberto Eco szerint az interjban rhet tetten a sajt s a politika szembenllsa. A mdia s a politikusok sszejtszanak, gerjesztik a nyilatkozathbort. Az olvas elveszti a fonalat.

A kzszereplk egyre jobban elsajttjk az interjadst, trningeken megtanulnak vlaszolni. Egyre kevsb trtnik spontn mdon. A szveget a PR munkatrsak rjk meg. A kzszerepls eltt a vzlatot odaadjk a sajtnak.

Paradoxon: az interj eredetileg kt ember magnbeszlgetst jelenti, de a kznsg mindig jelen van. Az jsgr a kznsg megbzsbl rdekldik.

Az interj egyik legnpszerbb mfaja a Talk show. Itt az interj alanyt arra knyszertik, hogy olyasmirl is beszljen, amirl egybknt nem is akar, kevsb ismert oldalt mutassa, s tllicitlja az eltte s utna jvket s a krdezt. Manapsg a szrakoztatshoz kapcsoldik. Nem kifejezetten szinte mfaj. Nem sszetveszthet a mlyinterjval!

Az interj specilis vlfaja a sajttjkoztat. A szocializmusban ez protokoll esemnynek szmtott, valdi krdsek feltevsre nem volt lehetsg. Volt, ahol elre kiosztottk a krdseket. A sajttjkoztat a ktelez informciszolgltats sznhelye! Funkcijt tekintve a sajttjkoztat leggyakrabban az informciszolgltatsra ktelezett szervezetek s szemlyek ltal szervezett frum, melyre a mdia munkatrsait hvjk meg, hogy segtsgkkel informljk a kzvlemnyt.

A sajttjkoztat lehet:

w        Rendkvli (Ha valamilyen vratlan esemnyhez ktdik)

w        Periodikus (Ha rendszeresen trtnik)

Csak akkor rdemes sajttjkoztatt tartani, ha olyan informcikat hozunk nyilvnossgra, amit nem lehet exkluzv, kizrlagos mdon tadni. Szervezett informcicsere, alku jellege van. A politikusok trekszenek exkluzv interjra s cserbe ellenszolgltatst vrnak.

Az interj nem rgi mfaj. 1836-ban James Gordon Bennet skt szrmazs amerikai jsgr rta az els interjt egy prostitult meggyilkolsrl. ttrst jelentett, mert addig csak a tudsts s a hr uralkodott. Bennet megkereste az gy minden rsztvevjt s publiklta a prbeszdeket. A szokatlan stlus, krds-felelet formban publiklt rsait nevezhetjk a mfajelmlet szempontjbl els interjinak. Magyarorszgon Pollack ksztette az els interjt Dekkal.

Eredetileg „Interwiew”-nak rjk. Az angol sz jelentse: tallkozni, valamilyen clbl megbeszlst folytatni. Sokszor a megidzni, kikrdezni, kihallgatni szavak adjk vissza a legjobban az interj funkcijt.

Az jsgrs alapmfaja az interj, de jelent egyfajta munkamdszert is. Minden mdium felhasznlja az interjt, mint mfajt. A munkamdszer azt jelenti, hogy a riporter interj keretben gyjt informcit.

Az interj gyakran talakul. Ha kihagyjk belle a krdseket, tudstst, nyilatkozatot lehet rni belle. Az interjban benne van a krdez s a vlaszol szemlyisge. A leghitelesebb mfaj, manipulcira, torztsra itt van a legkevsb md. Gyakran mvszi lmnyt jelent. Az kori filozfusok prbeszdben rtk meg mveiket.

Alapvet krds: Mi a szerepe a riporternek? Rgen mikrofonllvny szerepe volt, minimlis mozgstrrel. Gyakran ma sem egyenrang partner.

Az interjalany vagy nmagt, vagy egy szervezetet, intzmnyt kpvisel. Clja informcikat szolgltatni valamilyen gyrl. Az igazi fszerepl az interjalany, az gy gazdja. rt ahhoz, amirl sz van. Mivel szk terletrl beszl, a riporter nem lehet elg felkszlt, szakmailag nem lehetnek egyenrang partnerek, de a krdeznek trekednie kell arra, hogy legalbb az alapfogalmakkal tisztban legyen s az alapvet krdseket feltegye.

Az interj kt ember beszlgetse azzal a cllal, hogy a kznsg rszben informcikhoz jusson, rszben beavatottja legyen egy olyan prbeszdnek, mely szmra mvszi lmnyt nyjt.

Az interj tpusai

w        Informciszerz alapinterj: Az interjalany hrforrsknt szerepel, az jsgr tle szerzi az informcikat az adott gy kapcsn. A hr alapkrdseire vlaszol. Dnt a hrrtk. A krdez httrben marad, szerepe az alapkrdsek feltevsre korltozdik. Gyakran kihagyjk a krdseket, s a vlaszokbl rjk meg a hrt, tudstst.

w        Krnika vagy hrad tpus interj: Egysges logika alapjn kell, hogy felpljn, kerek egszet, zrt trtnetet kell alkotniuk. A rdiban s a televziban tallhatk ilyen interjk.

w        linterj: Az informciszerz alapinterj ellentte. Tipikus esete Orbn Viktor szerdnknti interjja a Magyar Rdiban. Majdhogynem pszeudo esemny jelleg. A politikusok sajtszakrti megllaptjk, hogy mi az zenet. Ezt fogalmazzk meg a politikusok idrl idre. Az jsgrnak megmondjk, hogy mire kell rkrdezni.

Az elre megrt krdsekhez nem j ragaszkodni, mert hajlamos lesz az jsgr linterjt kszteni. Az a j, ha a krdsek kapcsoldnak az elz krdsre adott vlaszhoz. Fejben el kell kszteni az interj vzlatt.

Tisztzni kell:

w        Mit akarok tudni

w        Honnan hova akarok eljutni

w        Mely alapkrdsek viszik elre az interjt

A krdseket ne ruljuk el elre. A tmt elruljuk, de a krdseket soha. Kivve az els krdst, hogy az interjalanynak legyen ideje felkszlni.

Magazin tpus interj: Tlterjeszkedik az informciszerz alapinterj terjedelmn. Rdiban, TV-ben 10-12 perc terjedelm is lehet, az jsgokban oldalszmtl fggen 10-12 oldal is lehet. Eltrbe kerl az interjalany szemlye. Az alapinformcikon tl a szemlyes logiknak s az sszefggseknek is szerepk van. A cl, hogy a riporter a lehet legtbb informcihoz jusson. Az interj alanyt szembesteni kell ismert sszefggsekkel s tnyekkel. Nem csak a kzvlemny ltal elvrt krdseket kell feltenni, tisztzni kell az ellenvlemnyeket is, hogy ezekhez milyen a viszonya. Nagyon pontosan fel kell kszlni. Fontos a tma exponlsa az interj elejn: tisztzzuk, mire vrunk vlaszokat (Expozci). A magazin tpus interj esemnyhez, hrhez ktdik, brmilyen tmja lehet.

A krdsekbe bele kell foglalni a legvitatottabb llspontokat. A beszlgets kzben hasznos lehet, ha a negyedik-tdik perc krnykn a riporter sszefoglalja, megismtli az interjalany legfontosabb megllaptsait. gy az ellentmondsokra is fel lehet hvni a figyelmet. A kznsg ezltal jobban megrti, hogy mirl van sz. Amit az interjalany nem mer megfogalmazni, a riporter kimondja helyette. Az interjalany igennel vagy nemmel vlaszolhat r. Ehhez felkszltsg s btorsg kell.

Nagyinterj: Kt fajtja van:

w        Tematikus nagyinterj: A tmhoz ktdik, annak krbejrsa, kifejtse, taglalsa a cl. A rdiban nll msort jelent, idtartama 30-40 perc, st 1 ra is lehet. A nyomtatott sajtban egyre kevsb van jelen. A szpirodalmi folyiratokban tallhat leginkbb. A tmrl bvebben lehet beszlni, alaposabban krbe lehet jrni. Olyan szakjsgrk ksztik a tematikus nagyinterjt, akik otthonosan mozognak az adott tmban. Pl. Visinger Istvn rt a filmekhez, ksztette az interjt Szab Istvnnal a Napfny zrl. A magazintpus interjhoz kpest eltrbe kerl az interjalany. Nem illik eltrni a tmtl. A riporternek az a dolga, hogy j krdsekkel segtsgre legyen az interjalanynak. Fontos a szerkeszts, hogy hitelesen adja vissza az interjalany szavait.

w        lettinterj vagy mlyinterj: A tma maga a fszerepl. Az szemlye, lete a lnyeg. Ezek az interjk ma mr a Talk-showk kellkei. Mikzben az a cl, hogy teljessgben mutassuk be az interjalanyt, nem szabad elvesznnk a rszletekben. A rossz interjalany ott kezdi, ahol szletett. A j lettinterj titka, hogy tudom, hogy egy ember szemlyisge feltrhatatlan a maga teljessgben ilyen keretek kztt, ezrt trkkket kel bevetni. R kell rezni, hogy hol van az a pont, ahol fel lehet trni az interjalany szemlyisgt. Mlyinterj esetben a kt beszlgettrs egyttmkdsnek eredmnyeknt dl el, hogy milyen irnyba halad a beszlgets. A riporter gerjesztje, kataliztora a beszlgetsnek, clja, hogy vgigvigye az interjalanyt a beszlgetsen, segtsen neki, hogy a legjobb formjt hozza, a legtbbet s a legszintbben beszljen nmagrl.

Az interjkszts technikja

Az informciszerz alapinterj ksztse a legegyszerbb, mert az interjalany ktelezett az informciszolgltatsra, hivatsszeren mkdik kzre. A hivatalos szervek a kzrdek adatokat ktelesek kiadni. A riporter dolga, hogy felkszljn. Mindig tisztzni kell, hogy meddig terjed az interjalany kompetencija az gyben. A szerkesztnek elszr tisztzni kell az interj terjedelmt s a feldolgozs mdjt. A krnika tpus hrmsoroknl 30-40, ma. 90 mp. a terjedelem. A legfontosabb informcik kerlnek be.

Az interjt kszt riporternek tjkoztatsi ktelezettsge van az interj ksztse eltt:

w        Bemutatkozunk s megmondjuk, hogy melyik mdiumot kpviseljk. (Ajnlatos mg a gyakornokoknak is nvjegyet csinltatni s a tallkozsnl odaadni, htha legkzelebb, ha az illet nyilatkozni szeretne, neknk szl.)

w        Kzljk, hogy melyik msorba vagy rovatba sznjuk az interjt.

w        Elmondjuk, mennyi lesz a terjedelme.

w        Kzljk, hogy mikor jelenik meg, melyik szmban vagy msorban

w        Megmondjuk, hogy milyen krnyezetben jelenik meg: nllan, blokkban, illusztrciban, vlaszknt, montzsknt vagy tematikus sszelltsknt lesz megszerkesztve.

w        Tjkoztatjuk az interjalanyt, hogy szerkesztve, illetve rdiban vagy TV-ben vgva, montrozva lesz az anyag.

w        El kell mondani, hogy milyen tmban krdezzk s milyen vlaszt vrunk.

w        Kzlni kel, hogy joga van a ksz anyagot megtekinteni, megismerni.

Szerkeszts: Az az jsgri folyamat, melynek sorn a nyersanyag elnyeri vgleges formjt. Az jsgr eldnti, hogy vgs formban mirl szl az anyag: mi a gerince, tmja. Az jsgr a szerkeszt krst figyelembe vve szerkeszti meg az anyagot.

Vgs, montrozs: Az a technikai eljrs, melynek sorn a klnbz hanghordozkon kiemeljk a lnyeges rszeket s a szerkeszts sorn kialaktott sorrendben tesszk egyms mell.

A szerkeszts els legfontosabb mozzanata, hogy a kszts kzben fejben szerkesztem az anyagot s ehhez idomtva teszem fel a krdseket. Az interj gerinct a krdsek adjk. Ez a mdszer nagyon nehz!

Havas Henrik mdszere: (Nem vizsgatma!)

Adott az anyag s a terjedelem. Az a profi, akinl a hasznos anyag arnya sokkal nagyobb, mint a nem hasznos. Ha 8 percre van szksg, akkor nem veszek fel 12 percnl tbbet. El kell dnteni, hogy mi az a kzponti mozzanat, ami kr csoportostok. A krdsekbl kell kiindulni s nem a vlaszokbl. El kell dnteni, mirl szl az anyag. Ki kell emelni a fontos krdseket s ezeket is le lehet rvidteni. Ha van 8 percem, kivlasztom azt a 10 krdst, aminek mindenkppen benne kell lennie az interjban. Ezutn meg kell keresni az elejt s a vgt. Mr az interj ksztse kzben figyelni kell, s addig kell beszlgetni, mg nem hangzik el egy j vgsz. A krdsekhez vgl hozz kell tenni a vlaszokat.

Az interj kezelse:

A legfontosabb krds: Ki rendelkezik az interjval, az interjalany, a riporter, vagy a megrendel szerkesztsg? Alapveten az interj felett a riporter egytt rendelkezik a megrendel szerkesztsggel. A szerkeszt stilris vltoztatsokat az jsgr engedlye nlkl is vgezhet, de lnyegi vltoztatsokat nem. Ha a szerkeszt nem enged s megcsonktja az anyagot, az jsgr etikai dntse, hogy ott marad-e a szerkesztsgben.

Az interjalany visszavonhatja az interjt, ha:

w        Elenyszett a cl, elvesztette az gy aktualitst, mr nem idszer

w        Az interjalany lnyeges s fontos krdsekben tvedett s ezt mr nem lehet korriglni

w        A vgs s szerkeszts sorn az interj oly mrtkben deformldott, hogy mr nem tkrzi az interj alanynak valdi vlemnyt. Ebbl van a legtbb vita, ltalban az utlagos megtekints sorn. Ha a szerkeszt gy is lekzli, a felels. tlagos szitucikban nem kell felajnlani az utlagos megtekintst.

Felkszls az interjra

Adatok, tnyek, informcik, kziknyv, archvum, az interjalany rgi nyilatkozatai, szakemberek, (mlyinterjnl) ismersk alapjn fel kell kszlni a tmbl. Ezek alapjn fejben kszl egy vzlat. Maximum az els krdst fogalmazzuk meg.

Fontos, hogy szemlyesen vegyk fel a kapcsolatot az interj alanyval. Tudatostsuk vele, hogy az interj ksztse kzs rdek. Nem szvessget krnk, hanem felelssget knlunk. Segtsk az interjalanyt, de ne a krdsek ismertetsvel, hanem legynk nyitottak s hatrozottak, nyerjk el a beszlgetpartner bizalmt. A riporter legyen kitart, akr makacs, de ez nem jelenthet zaklatst. Az udvariassg ktelez, de alzatra nincs szksg.

Az interjkszts eltt tisztzzuk, hogy a kzvlemnyt kpviseljk. A sajt lmnyek felhasznlsa nem jelenthet privatizlst, teht hogy a sajt tapasztalatot s rzelmet a kzvlemny sajtjaknt lltja be. A riporter hanghordozsa legyen nyugodt, az indulat nagyon ritkn helynval. Mindig figyelembe kell venni az interjalany lelkillapott. A riporter magatartsa nem sugallhat rtktletet. A magntitkokat tiszteletben kell tartani.

Az interj ksztsnek krlmnyei

Az informciszerz alapinterj helyszne, krnyezete a tmhoz kapcsoldik. A tma s a helyszn legyen sszhangban. A szakmai kzeg ersti a nz bizalmt, a msor hitelessgt. Az l ads mindig hitelesebb, eleve feszltsget kelt, nyomatkot ad a tma slynak. Ezt nem lehet visszavonni, egyszeri s megismtelhetetlen, ezrt nagy a felelssg. A stdifelvtelnl tisztzni kell, hogy mennyi idt vesz ignybe.

Fontos az interj alanyval val els tallkozs. rdemes megkrdezni, mit gondol, htha j informcit szerznk. Az elzetes beszlgetsnl nagyon vatosan kell eljrni. Ne menjnk bele a tmba, ne engedjk, hogy mindent elmondjon.

Vitray Tams bevezette az elinterjt. Elnye: le lehet modellezni, hogy mi fontos s mi kevsb fontos.

A riporter a neki ellenszenves interjalannyal szemben is kteles lojlisnak s segtksznek mutatkozni. Ha kell, gesztussal s mimikval is biztostsuk segtkszsgnkrl, hogy szmthat rnk, ha bajba kerl. A hasznos s felesleges anyag arnya rendkvl fontos. Tiszteletlensg feleslegesen hossz anyagot felvenni. Nyomtatott sajt esetn mindig figyelmeztetni kell, hogy az lbeszd esetlegessgeit ki kell kszblni.

Vitray Tams: „A riporter magatartsa mindig minden helyzetben, munkjnak minden szakaszban legyen azonos ltalnos emberi magatartsval.”

Az interj hangulata

A hangulatot a beszlgettrsak egytt alaktjk ki, de az alaphangot a riporter adja meg kvncsisgval. Nem kezelhetjk trgyknt, a tma mellett az interjalany irnt is rdekldjnk. A j riporter magabiztos, rendelkezik a megfelel ismeretekkel.

Az interjkszts mdszerei

Minden riporternek ki kell alaktani a neki legmegfelelbb munkamdszert. A diktafon hasznlata rendkvl fontos, mert gy tudjuk a leghitelesebben visszaadni az interjalanyt. A fontos interjkat archivljk. A jegyzetels akkor is fontos, ha diktafont hasznlunk. A szitucit, krnyezetet, gesztusokat elre megszerkeszthetjk. Kulcsszavakat felrhatunk.

A riporter szemlyisge

A riporteri magatartst tudatosan kell kialaktani, hitelesnek kell lenni. A kamera leleplezheti a hamissgot. Nem mutathat rdekldst, aki a mindennapi letben fsult. A riporter nem mutassa magt okosabbnak, mint amilyen. Nyeglesggel nem lehet ptolni a trgyi tudst. A tlsgosan felkszlt riporter viszont knnyen kelthet zavart. Nehz lebeszlni az interj alanyt arrl, hogy a sajt forgatknyvt elmondja. Lehetsges, de nem javasolt az interj leprblsa. A prba legfeljebb arra szolglhat, hogy az interjalany megismerje a feltteleket, ne rezze idegenl magt. Ha ezt kri, tegynk neki szvessget. Egy ignyes interj felttelezi, hogy a riportszitucit az operatrrel, a rendezvel s a vilgostval elre tisztzzuk.

 
Linkek
 
Link EE
 
Tli Olimpia,2006
 
Horoszkp
 
Hnyan jttetek ma?
Induls: 2005-05-08
 
Fa-Time
 
Kalendrium
2025. Mjus
HKSCPSV
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
<<   >>
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!