tescos12ab
Menü

képek

 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Üzifal
Név:

Üzenet:
0 / 250
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Mikor menjünk bulizni?
Lezárt szavazások
 
Hová menjünk bulizni?
Lezárt szavazások
 
Rescue links
 
BMI-s jegyzetek
 
I.éves anyagok
I.éves anyagok : Szociológia

Szociológia

borsó  2005.09.16. 15:43

Andorka könyv: 1. fejezet: A szociológia, mint tudomány

-        A társadalmi élet törvényszerűségeit kutató tudomány. Társadalomtudomány; minden, ami a társadalomról elmondható.

A társadalmat, amiben élünk nemcsak a szociológia segítségével ismerhetjük meg. Pl.: a két világháború közötti magyar társadalom megismerésének elsőrendű forrásai Móricz novellái; Féja Géza riportjai; Illyés Gyula szociográfiája: A puszták népe.

-        A tudományos módszer lényege, hogy ha megfogalmazódik valamilyen probléma, akkor megpróbál magyarázatot adni, végül pedig megvizsgálja, hogy a valóságból nyerhető információk alapján, igazolódik vagy cáfolódik az elméleti magyarázat.

-        A szociológusok többsége azt vallja, hogy soha nem lehetünk biztosak abban, hogy megtaláltuk az igazságot, de kutatásaik közelebb visznek a megismeréshez, azaz minden új hipotézissel közelebb jutunk az igazsághoz.

-        Tudományos forradalom:

Ha halmozódó ismereteink nem magyarázzák meg a valóságot, akkor félredobjuk az eredeti megközelítést, és új kérdéseket fogalmazunk meg, azaz új nézőpontból közelítünk az igazsághoz. Ezt nevezzük tudományos paradigmaváltásnak.

A valósággal való, tudományos módszerekkel végzett összevetés nélkül nem beszélhetünk tudományos szociológiáról.

 

A társadalmi struktúra, intézmények kultúra:

 

-        Az ember társadalmi lény. A szociológia pedig, a társadalomban való együttélés szabályszerűségeit kutatja. A szociológust az érdekli, hogy a különböző társadalmak hogyan működnek, hogyan változnak.

-        Társadalmi struktúra:

A legáltalánosabb értelemben az egyének és társadalmi csoportok közötti viszonylag tartós viszonyokat (alá –és fölérendeltséget) értjük.

-        Társadalmi intézmény:

A társadalom tagjainak többsége által végzett tevékenységnek alapvető módját és mintáját. Az intézményekhez értékek és normák tartoznak, amelyek előírják az intézményesült viselkedést, továbbá büntetik annak megszegését.

-        Kultúra:

-        Az anyagi javak, értékek és normák együttese.

 

A társadalom tagjainak egész életét befolyásolja a társadalmis struktúrában elfoglalt helyzetük.

Az egyének az intézmények keretei között, az azok nyújtotta lehetőségek által behatárolva cselekszenek a társadalomban, a társadalom kultúrája szerint alakítják mindennapi életüket.

 

A társadalomtudományok történeti kialakulása:

 

A társadalomról való gondolkodás egyidős az emberiséggel, de leginkább filozófiai elmélkedésekben jelent meg.

A történetírás az írásbeliség kezdetei óta külön tudomány volt, a többi társadalomtudományok viszont a filozófiáról váltak le.

-        XVII. sz. a demográfia önállósulása. John Grant a londoni halálozási adatokat kezdte tanulmányozni, a pestis és más halálokok miatti halálozási adatokat próbálta empirikus módon vizsgálni.

-        XVII. sz. második fele: politikatudomány. John Locke

A gazdaságilag lassan erősödő polgárság le akarta rázni magáról az uralkodó abszolút hatalmát; demokratikus politikai viszonyokat akart teremteni.

-        Közgazdaságtan: Adam Smith – „Láthatalan kéz”

A XIX. sz. elejére azonban világossá vált, hogy bár a piac szabad működése soha nem látott mértékű viharos iparosodást, gazdasági növekedést idéz elő, de ebben a folyamatban a társadalom nagy tömegei elvesztik korábbi megélhetési alapjukat, és szélsőséges nyomor fenyegeti őket.

-        A szociológia előfutárai:

Saint Simon; Comte; és Tocqueville, valamint e tudomány 3 nagy klasszikusa Marx, Durkheim és Weber a XIX. sz. első évtizedeitől az első világháborúig ezeket a folyamatokat próbálták megérteni, továbbá a negatív társadalmi jelenségek elkerülésének módját kutatták.

-        Társadalomnéprajz: Európában és különösen Közép – Európában a néprajz azzal a céllal indult, hogy összegyűjtse a népi kultúrát, azaz a folklórt.

A gyarmatokkal bíró nyugat – európai országokban és az Usa-ban viszont a gyarmatokon élő és nem európai kultúrájú népek gondolkodásának és viselkedésének megértése volt a kulturális és szociális antropológia kutatás elsődleges célja.

-        Szociálpszichológia: A századforduló körül a pszichológiából alakul ki.

 

A szociológia tárgya, módszere és alapvető szemlélete:

 

-        A tudomány tárgya tekintetében a szociológia, mint a társadalom célját vizsgáló tudomány különbözik a

1.       közgazdaságtantól, mely csak a gazdasági jelenségekkel foglalkozik;

2.       demográfiától; mely csak a népesedési folyamatokra figyel;

3.       politikatudománytól, mely csak a politikát vizsgálja;

4.       szociálpszichológiától; mely csak az egyéni viselkedést…

 

A társadalomnéprajz és a történettudomány viszont a szociológiához hasonlóan a társadalmi élet valamennyi jelenségét kívánja kutatni.

 

Módszer:

 

-        Empirikus adatgyűjtés. Hasonlít a demográfiához, azzal az árnyalatnyi különbséggel, hogy a szociológusok inkább hajlanak a statisztikai adatok mellet kérdőíves adatfelvételre is támaszkodni.

 

Szemlélete:

 

-        Az ember életének minden jellemzőjét; életesélyeit erősen meghatározza a társadalom szerkezetében elfoglalt helyzete.

-        A társadalmi helyzet befolyásolja az ember:

1.       jövedelmét;

2.       milyen lakásban és lakóhelyen él;

3.       milyen iskolai végzettséget szerez;

4.       hány gyereke születik;

5.       várhatóan hány évig él;

6.       milyen valószínűséggel válik alkoholistává vagy kerül börtönbe…

Ez a hatás természetesen determinisztikus, hanem valószínűségi jellegű!

 

A társadalomtudományok emberképe:

 

-        Közgazdaságtan: (homo oeconomicus). Racionálisan dönt, adott ráfordítással haszna maximálására törekszik. A közgazdászok némelykor kiterjesztik a homo oeconomicus hipotézisét a gazdaság körén kívüli tevékenységekre, pl.: házasodásra, gyerekvállalásra, politikai cselekvésre.

-        Szociológia: (homo sociologicus). Az ember tevékenységében a társadalmi normákhoz igyekszik igazodni, mely normák hátterében értékek állnak. A társadalom tagjainak többsége egyetért ezekkel a normákkal és értékekkel. A normákat és az értékeket a társadalom tagjai gyermekkori szocializációjuk során sajátítják el, internalizálják. A normák és az értékek a társadalom kultúrájának alapvető alkotóelemei.

-        Pszichológia: (homo psychologicus). A hangsúly az egyéni lelki tényezők szerepén van.

-        Politikatudomány: (homo politicus). Hatalomvágy. A hatalom megszerzése és megtartása mozgatja.

 

A szociológiában tért hódít a történeti szemlélet is, vagyis annak a felismerése, hogy a mai jelenségek megértéséhez ismernünk kell azok történeti előzményeit, gyökereit is.

A szociológiában jártas egyén jobban megérti azt a társadalmat amelyben él, ezért jobban tud védekezni minden manipulációval, demagógiával és félrevezető nézettel szemben.

A szociológia hozzájárulhat egy jobb társadalom kialakulásához, gátolni tudja azt, hogy a társadalomban a kizsákmányolás, az elnyomás, az önkényuralom erősödjék.

Konkrét társadalmi problémák megoldását segíti elő.

 

-        Mennyire használható fel az előrejelzésben és a tervezésben?

Nagy történeti fordulatokat, gyors és radikális változásokat a szociológia nem tud előre jelezni, megjósolni. Nem látták előre az európai szocialista rendszerek összeomlását; viszont világosan látták, hogy súlyos problémák halmozódtak föl ezekben az országokban. Nem számítottak arra, hogy ilyen hirtelen összeomlanak a totalitárius és autoritárius rendszerek. A történelem nem követ determinisztikus törvényszerűségeket, a véletlen, a személyi tényezők (ebben az esetben Gorbacsov – tényező) lényegesen befolyásolják azt, hogy konkrétan mi történik az egyes társadalmakban.

 

Illúzió: hogy a társadalom egésze központilag szervezhető! A nagy társadalmi folyamatok nagymértékben függenek az egyes emberek érdekeitől, cselekvéseitől.

 

A szociológia nem alkalmas arra, hogy a gazdasági és társadalmi fejlődés nagy évszázados irányait, változásait megjósolja. A szociológia középszintű törvényszerűségek kutatására használható, azaz legfeljebb középszintű elméleteket fogalmazhat meg.

 

-        Középszintű elméletnek nevezzük: az olyan elméletet, amely egy jól körülhatárolható és definiálható jelenség előfordulását értelmezi egy adott társadalomban és korszakban.

 

A szociológus tudományos magatartása:

 

-        Az uralkodó tanácsadója: A kormányzatnak szakértő tanácsokat, reformjavaslatokat dolgoz ki.

-        A nép orvosa: A szegények, az elnyomottak és a kizsákmányoltak problémáját kutatja, őket segíti a problémák megoldásában.

-        A tudomány főpapja: Az egyetemeken és a kutatóintézetekben elvont elméleti és módszertani problémákkal foglalkozik.

 

Szociológia tudománya – politikai cselekvés:

 

A szociológiai kutatások eredményeinek óhatatlanul politikai következményei vannak. A szociológiának leleplező funkciója is van.

 

Max Weber: A tudós számára a legfőbb érték, hogy a tudományos igazságot kimondja, a politikus viszont arra törekszik, hogy hatalomra jusson és a hatalmat megtartsa.

Ellentmondás: az érzületetika és a felelősségetika szembeállítása.

-        Érzületeika: Az egyén kizárólag az általa elfogadott morális elveket követi, nincs tekintettel arra, hogy azok milyen következményekkel járnak, egyáltalán megvalósíthatók-e.

-        Felelősségetika: Az egyén számol a cselekedetek előrelátható következményeivel, ezért hajlamos olyan kompromisszumokat kötni, amelyek ellentétben állnak a magas etikai elvekkel.

Elég csak arra gondolni, hogy az alapvető morális elvek elvetése („a cél szentesíti az eszközt”), milyen történelmi katasztrófákat okozott.

A kutatások objektivitása:

 

-        A tudománynak objektív megállapításokat kell megfogalmaznia.

-        Ha nézetek és érdekek befolyásolják a tudományos munkát, akkor az nem érdemli meg a tudományos elnevezést, hanem egyszerűen ideológiáról van szó, olyan világképről, amely az emberek egy részének érdekeit szolgálja.

-        A szociológusnak tisztába kell lennie azzal, hogy minden társadalomtudós munkásságát befolyásolja a saját társadalmi helyzete, politikai állásfoglalása.

-        A szociológusnak arra kell törekednie, hogy kutatásait minél kevésbé befolyásolják a saját értékei, minél inkább az objektív igazság, a valóság feltárását szolgálja. Külön kell választania a megállapított tényeket és belőlük levont következtetéseit, a hozzájuk fűzött értékelést és az esetleges politikai javaslatokat.

-        A társadalmi valóság tárgyilagos szociológiai feltárása szükségszerűen elősegíti a társadalmi viszonyok javulását.

 

A szegénység vizsgálata:

Már azzal, hogy a kutató ezt a témát választja, nyilvánvalóan állást foglal politikailag is, legalábbis abban az értelemben, hogy a szegénységet társadalmi problémának látja. Mégis törekednie kell arra, hogy a kutatás eredményeit tárgyilagosan mutassa be. A kimutatott eredmények és méginkább a levont következtetések óhatatlanul minősítik a fennálló gazdasági és társadalmi rendszert. Ugyanakkor a szociológus nem zárkózhat el attól sem, hogy konkrét javaslatot tegyen a szegénység enyhítésére, és adott esetben bírálja az érvényben lévő szociálpolitikát. Ezért ilyen nagy a szociológus erkölcsi felelőssége!!!

 
Linkek
 
Link EE
 
Téli Olimpia,2006
 
Horoszkóp
 
Hányan jöttetek ma?
Indulás: 2005-05-08
 
Fa-Time
 
Kalendárium
2025. Május
HKSCPSV
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
<<   >>
 

&#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal