A szerzi jogrl
A szerzi jogra vonatkoz jogforrsok
A PTK rgzti a szerzi jogi vdelem generlklauzuljt, amelyet a szerzi jogrl szl 1999. vi LXXVI. trvny szablyoz rszletesen.
A jogi vdelem trgya
A trvny ltalnos elvknt rgzti, hogy a szerzi jogi vdelem trgya 1) az irodalom, 2) a tudomny s 3) a mvszet minden alkotsa.
A trvny – ezt kveten – pldlz felsorolst tartalmaz:
1./ Irodalmi (pldul szpirodalmi, szakirodalmi, tudomnyos, publicisztikai) m;
2./ Nyilvnosan tartott beszd;
3./ A szmtgpi programalkots s a hozz tartoz dokumentci (szoftver) akr forrskdban, akr trgykdban vagy brmilyen ms formban rgztett minden fajtja, idertve a felhasznli programot s az opercis rendszert is;
4./ Sznm, zens sznm, tncjtk s nmajtk;
5./ Zenem, szveggel vagy anlkl;
6./ Rdi- s televzijtk,
7./ Filmalkots s ms audiovizulis m;
8./ Rajzols, fests, szobrszat, metszs, knyoms tjn vagy ms hasonl mdon ltrehozott alkots s annak terve,
9./ Fotmvszeti alkots;
10./ Trkpm s ms trkpszeti alkots;
11./ ptszeti alkots s annak terve, pletegyttes, vrosptszeti egyttes terve;
12./ Mszaki ltestmny terve;
13./ Iparmvszeti alkots s annak terve;
14./ Jelmez- s dszletterv;
15./ Ipari tervezmvszeti alkots;
16./ Gyjtemnyes mnek minsl adatbzis.
Nem tartoznak jogi vdelem al: 1) a jogszablyok, 2) az llami irnyts egyb jogi eszkzei, 3) a brsgi vagy hatsgi hatrozatok, 4) a hivatalos kzlemnyek 5) az gyiratok, 6) a ktelez szabvnyok s rendelkezsek, 5) a tnyek s a napi hrek, 6) a puszta tlet, elv, elgondols, eljrs, mkdsi mdszer vagy matematikai mvelet, 7) a folklr (de annak egyedi eladsmdja mr vdelem al eshet).
Jogi vdelem al esnek 1) az eladmvszek, 2) a hangfelvtel-ellltk, 3) a rdi- s televzi-szervezetek, 4) a filmellltk, 5) az adatbzis-ellltk teljestmnyei is.
Jogi vdelem al eshetnek az n. msodlagos mvek is (amelyek egy msik alkotshoz ktdnek), ha azoknak egyni, eredeti jellege van. Ide tartoznak 1) az tdolgozsok, 2) a feldolgozsok, 3) a fordtsok. Ide sorolhatak tovbb 4) a gyjtemnyes mvek.
A szerzi jog alapelvei
A szellemi alkots kritriumai: 1) szellemi tevkenysgen alapuljon, 2) egyni, egyedi jellege legyen, 3) legalbb minimlisan rgztett legyen.
A vdelem nem fgg mennyisgi, minsgi, eszttikai jellemzktl vagy az alkots sznvonalra vonatkoz rtktlettl.
A szerzi jogok nem fggenek bejegyzstl, brsgi vagy hatsgi hatrozattl, azt a m ltrehozsa nmagban megalapozza.
A szerznek 1) szemlyhez fzd s 2) vagyoni jogai vannak.
A szemlyhez fzd jogok (abszolt) forgalomkptelenek.
A szerz vagyoni jogai – fszably szerint – forgalomkptelenek, azonban:
1./ A szerz vagyoni jogai rklhetk s a szerz halla esetre is rendelkezhet a vagyoni jogairl.
2./ A szerz – a trvnyben meghatrozott esetekben s felttelekkel – truhzhatja vagyoni jogait (pldul egy erre irnyul szerzdsben). A jogszerz – a felek eltr kiktse hinyban – e vagyoni jogokkal a tovbb rendelkezhet.
A szerz, a szerztrsak s a trsszerzk
A szerzi jog azt illeti, aki a mvet megalkotta (szerz).
Szerztrsakrl beszlnk, ha tbben hoznak ltre egy mvet gy, hogy a m rszei nllan nem hasznlhatk fel (egyttesen ltrehozott m). A szerztrsakat egyttesen s ellenkez kikts hinyban egyenlen illetik meg a szerzi jogok, a jogsrts ellen azonban brmelyikk nllan is fellphet.
Trsszerzkrl beszlnk, ha tbben hoznak ltre egy mvet gy, hogy a m rszei nllan is felhasznlhatk (sszekapcsolt mvek). A trsszerzk – sajt rszk tekintetben – a szerzi jogaikat nllan is gyakorolhatjk. Az sszekapcsolt m valamely rsznek ms mvel val sszekapcsolshoz minden trsszerz hozzjrulsa szksges.
Ha a mvet nv nlkl vagy felvett nven hoztk nyilvnossgra, a szerzi jogokat a szerz fellpsig az gyakorolja, aki a mvet elszr nyilvnossgra hozta.
A szerz szemlyhez fzd jogai
A./ A nyilvnossgra hozatal joga. A szerz hatroz arrl, hogy mve nyilvnossgra hozhat-e. A nyilvnossgra hozatal eltt a m lnyeges tartalmrl csak a szerz hozzjrulsval szabad a nyilvnossg szmra tjkoztatst adni. Ha a szerz a mre felhasznlsi szerzdst kt – a felek ellenkez kiktse hinyban – a szerz hozzjrulst megadottnak kell tekinteni ahhoz, hogy a felhasznl a m tartalmrl – megfelel mdon – a nyilvnossg szmra tjkoztatst adjon.
Ha a m a szerz halla utn kerl el – a szerz vagy jogutdja ellenkez nyilatkozatnak hinyban – az a vlelem, hogy a szerz azt nyilvnossgra kvnta hozni (ellenbizonyts lehetsges).
B./ A visszavons joga. A szerz alapos okbl, rsban 1) visszavonhatja a nyilvnossgra hozatalhoz adott engedlyt, vagy 2) a mr nyilvnossgra hozott m tovbbi felhasznlst megtilthatja.
A visszavons jognak korltjai: 1) a szerz kteles az ezzel okozott krt megtrteni, 2) ha a szerz a mvet munkaviszony keretben alkotta vagy felhasznlsi szerzdst kttt a visszavons nem lesz hatlyos a munkltatra s felhasznlra.
C./ A nvjog. A szerzt megilleti a jog, hogy mvn szerzknt feltntessk. Fel kell tntetni a szerz nevt: 1) a mre vonatkoz kzlemnyen (annak terjedelmtl s jellegtl fggen), 2) tvtel, idzs, ismertets esetn, illetve 3) tdolgozs, feldolgozs, fordts esetn az eredeti m tekintetben.
A szerz felvett nven is nyilvnossgra hozhatja mvt, lemondhat a nvjogrl, st gy is rendelkezhet, hogy a mvet a tovbbiakban nevnek feltntetse nlkl hasznljk fel.
D./ Az integritshoz val jog. A szerz szemlyhez fzd jogt srtheti mvnek eltorztsa, megcsonktsa vagy megvltoztatsa (ha az a szerz becsletre vagy hrnevre srelmes).
A szemlyhez fzd jogok gyakorlsa
A szemlyhez fzd jogok esetn a vdelmi id a szerz hallt kvet v els napjtl szmtott hetven v. Szerztrsak esetn az utoljra elhunyt szerztrs hallt kell figyelembe venni.
A szemlyhez fzd jogok megsrtse miatt – a vdelmi idn bell – fellphet: 1) a szerz, tovbb – a szerz halla utn – 2) az a szemly akit a szerz irodalmi, tudomnyos vagy mvszi hagyatknak gondozsval megbzott, ilyen hinyban pedig vagy ha az nem intzkedik 3) aki a szerzi vagyoni jogokat rklsi jogcmen megszerezte, illetve 4) az erre feljogostott felhasznl. A szerz emlknek megsrtse miatt 5) a kzs jogkezel vagy szerzi rdek-kpviseleti szervezetek is fellphetnek.
A szerz vagyoni jogai
A szerz – a vagyoni jogai alapjn, kizrlagosan – jogosult 1) a m felhasznlsra vagy 2) a m felhasznlsnak, hasznostsnak engedlyezsre. A szerz engedlye szksges mg a m sajtos cmnek felhasznlshoz is.
A felhasznls engedlyezse szerzdssel (felhasznlsi szerzdssel) trtnhet. A trvny rtelmben a felhasznlsi szerzds – a szerz kifejezett lemond nyilatkozata hinyban – visszterhes. Az ellenrtknek arnyosnak kell lennie a felhasznlssal elrhet bevtellel.
Az egyes vagyoni jogok:
A./ A tbbszrzs joga.
B./ A terjeszts joga. A terjeszts a m eredeti vagy tbbszrztt pldnyainak a nyilvnossg szmra trtn hozzfrhetv ttele (forgalomba hozatallal vagy arra val felknlssal).
C./ A nyilvnos elads joga. Eladsnak nevezzk, ha egy mvet rzkelhetv tesznek a jelenlvk szmra.
D./ A m nyilvnossghoz val kzvettsnek joga. Sugrzsnak nevezzk a m rzkelhetv ttelt a tvollvk szmra.
E./ Az tdolgozs joga. tdolgozs a m fordtsa, sznpadi, zenei feldolgozsa, filmre val tdolgozsa, a filmalkots tdolgozsa s a m minden ms olyan megvltoztatsa is, amelynek eredmnyekppen az eredeti mbl szrmaz ms m jn ltre.
A munkaviszonyban ltrehozott mre vonatkoz szablyok
Munkaviszonyban (vagy ms hasonl jogviszonyban) ltrehozott a m, ha annak elksztse a szerznek munkaviszonybl foly ktelessge.
A szerzt a szemlyhez fzd jogok megilletik, de 1) a m az tadsval hozzjrul a nyilvnossgra hozatalhoz, 2) a visszavons s az integrits joga helyett, a szerzt – lnyegben csak – az illeti meg, hogy neve feltntetsnek mellzst krje (az ilyen krelmet tartalmaz nyilatkozatot rsba kell foglalni).
A szerz vagyoni jogai az tadssal a munkltatra szllnak t, azonban szerzt megfelel djazs illeti meg, ha a munkltat a felhasznlsra msnak engedlyt ad vagy a mvel kapcsolatos vagyoni jogokat msra truhzza.