tescos12ab
Men

kpek

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
zifal
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Mikor menjnk bulizni?
Lezrt szavazsok
 
Hov menjnk bulizni?
Lezrt szavazsok
 
Rescue links
 
BMI-s jegyzetek
 
I.ves anyagok
I.ves anyagok : Sajtmfajelmlet

Sajtmfajelmlet

bors  2005.10.18. 10:38

Dr. Havas Henrik III.

A hrszerkeszts szablyai – itt visszatrnk a hrhez

A nyomtatott s elektronikus sajt leggyakrabban hrgynksgbl dolgozik, nem nyers informci, hanem feldolgozott hrek llnak rendelkezsre.

A hr- s sajtgynksgek uniformizlt hreket adnak ki. Nem trekednek arra, hogy figyelembe vegyk az egyni rdekeket. Ms szempontok alapjn dolgoznak a kzszolglati, s a kereskedelmi mdiumok. Ms a clkznsge a klnbz mdiumoknak, ezt figyelembe kell venni.

A hrszerkeszti munka a hranyag megismersvel kezddik, de munkaidn kvl is figyelni kell a hreket: hrfolyam – az egyes hradk egymsutnisga.

Gyakran a msor jellege befolysolja a sorrendet, vagy a hrrtket. Szakmsorban s politikai msorban eltr a hrrtk.

MTI – az egyetlen hrgynksg az orszgban, tmegtjkoztatst ltja el. Sajt tudsti is vannak, s a vilg regionlis hrgynksgeitl is szerez informcikat.

A 60-as vekben 10-12 hrgynksgtl napi 1000-1200, ma tbb mint 100 hrgynksgtl napi 7000-8000 hrt vesz t. A hrgynksgek ms mdiumoktl is vesznek t hreket: ezt nevezik msodkzlsnek.

Mnuszos hr:

Az alapinformcikat tartalmazza: hol, mikor, kivel mi trtnt. Tnyhrnek is nevezik. Az elnevezs a tipogrfira utal. Egyms al trdels, ma is l, gyorshreknek nevezik. A legfrissebb hrek. A magas hrrtk hr csak akkor kerl a mnuszos hrek kz, ha mr nincs id a feldolgozsra. ltalban alacsony hrrtk, nincs cme, sznes hr, nem tartoznak egy rovathoz.

A magas hrrtk hr cmet kap, kln trdelik. Tematikailag kln blokkot (TV-ben), rovatot (jsgban) alkot. Alkalmas a manipulcira. Ide rejtik a politikai vagy zleti szempontbl elrejteni akart hreket, amiknek magas a hrrtke.

Cmes hr:

ltalban magasabb hrrtk, nagyobb terjedelm. A cmnek kt f funkcija van: figyelemfelkelt s a legfontosabb, legmagasabb hrrtk informcit tartalmazza.

Lead:

Az egsz sajtban elterjedt, fleg rdiban s TV-ben. Vezrmondatnak nevezik.

Lnyegben a hr els bevezet mondata. A hrszerkeszti munka legfontosabb feladata megtallni a lead-et, a j lead eldnti a hr sorst. Megadja a hr lnyegt, cl, hogy odafigyeljenek r s befogadjk.

A lead-nek 2 funkcija van:

w        Tartalmi funkci

w        Figyelemfelkelt funkci

A legjobban a lead-del lehet manipullni. Megfogalmazsnl alapvet, hogy nem terjeszkedhet tl a hren.

Nem igaz, hogy a j lead mindig rvid, lehet tbbszrsen sszetett mondat is, ha tartalmilag indokolt.

A 3 funkcija: egyszerre elvlasztja s kti ssze a hreket (rdi, TV).

A hrsorrend megllaptsnl, az egyes hrek felvezetsnl, a lead-ek megfogalma-zsnl trekedni kell arra, hogy a hrszerkeszt utaljon az egyes hreket sszekt kapcsolatra, tematikra.

A hrszerkeszt nem trekedhet arra, hogy a lead-be az sszes lnyeges informcit bezsfolja.

Gyakran elfordul, hogy a lead-bl tudatosan kihagynak olyan informcit, ami fontos, hogy felkeltse az rdekldst.

A hr felptse:

1.       lead

2.       body = hrtest, a lead folytatsa

A hrnek kell legyen gerince, logikai sorrendje, ami meghatrozza a hr felptst.

Fontos a zrmondat, amely ha fontos, utalhat a lead-re is. A zrmondat utalhat akr hrre, tematikusan.

Hrblokk: A hrmsoroknl trekedni kell arra, hogy azonos hrblokkba kerljenek az azonos hrek. Pl.: belpolitika, klpolitika, gazdasg, idjrs, stb. Ami tematikailag sszetartozik, egyms mell kerljn. A blokkok sorrendjt s arnyokat a hrrtk szabja meg.

tmen hrek: Az egyes blokkokat ktik ssze, gy hogy kapcsoldnak az egyes blokkokhoz. Az egymst kvet s megelz blokkok egymst tematikusan kvetik.

Vezet hr: A legmagasabb hrrtk esemnyrl szmol be. Ritka kivtel a protokollhr: a szerepl ismert s befolysos, diplomciai rtke van, de nincs nagy hrrtke, mgis elre kerl.

Headline: Tartalomjegyzk a hrmsorok, hrmagazinok ln, a legnagyobb hrrtk informcikat tartalmazza abban a sorrendben, ahogy majd kvetkeznek.

Cmsor: Nyomatott sajtban a headline-t helyettesti. Az els oldalon kiemeli a legfontosabb informcit. Kopf = felvezets (fej). A cikkek elejre kiszedett rdekessg.

Szalaghrek: Elssorban kereskedelmi rdiban 2-3 perces, rvid, ltalban tnyhr.

Kibvtett lead-knt adnak ki egy egsz hrt. A kzszolglatban feles hrnek nevezik.

Kzszolglati rdi, TV – a kormnyzati hrek kerlnek elre. Plffy alatt kezddtt.

A vezet hr kivlasztsa meghatrozza a hrek – hrmsor – sorrendjt.

A rossz hrszerkesztk attl szenvednek, hogy elbortjk ket a hrek s tudstsok.

Kzszolglati TV – lineris szerkesztsi md. A magas hrrtk hrektl megy egszen lefel. A szerkeszts alapja, hogy megtalljuk a vezet hrt.

Az a hr, ami rvid, nem illik a tematikba, nincs nagy hrrtke, de rdekli az embereket, bekerl a Headline-ba. Ut-headline: a legmagasabb hrrtk informcikat mg egyszer elmondjk, ha valaki nem hallotta volna.

Hrszerkesztsi alapelvek

1. Prtatlansg

A sajt prtatlansga (ltalban politikai prtatlansg) tbb elembl tevdik ssze. A tmegtjkoztatsnak a nemzet egszt kell szolglnia. Be kell mutatni a vlemnyek sokrtsgt. Meg kell felelni a hallgatk ignyeinek, az ignyeket ki kell elgteni.

Nyilvnossgot kell biztostani minden jelents trsadalmi tevkenysgnek s irnyzatnak.

A hrek megfogalmazsa nem srtheti a polgrokat. Kerlni kell a minst jelzket, legfeljebb a tjkozds megknnytsre hasznlhatjuk. Kivteles esetben szabad utalni a hrben szereplk faji, vallsi stb. hovatartozsra.

Hradsokban tilos elnyt biztostani brmely prtnak, szervezetnek.

1-1   gyben minden rintett szemlynek s intzmnynek meg kell adni a megszlals, vlemnynyilvnts lehetsgt.

A hr szortkozzon a tnyekre s tartalmazza a szksges httr-informcikat, de tilos a megfellebbezhetetlen, ms nzeteket figyelmen kvl hagy llsfoglals.

2. Trgyilagossg

Valamennyi elrhet, megbzhat informcis forrst ignybe kell venni. A hrmsor csak tnyszeren megalapozott, konkrt adatokat tartalmazhat.

A hresztelsek, spekulcik ltalban kerlendk. A forrst kivteles esetektl eltekintve meg kell jellni. Az a trgyilagos hr, tudsts, amelybl nem derl ki az jsgr szemlyes vlemnye. Nem keltheti azt a benyomst, hogy mr eleve rtktlete van az adott gyrl. El kell kerlni, hogy az jsgrt egy meghatrozott llsponttal azonostsk. A hrmsorok sem nyltan, sem burkoltan nem tartalmazhatnak szemlyes vlemnyt, lehetnek benne szubjektv megjegyzsek, melyek segtenek az gy horderejnek megtlsben, de nem fejezhetnek ki szemlyes meggyzdst.

Sosem derlhet ki, hogy egy jsgr, szerkesztsg, mdium mely eszmerendszerrel, prttal rokonszenvezik. A kzszolglati jsgrk nem lehetnek vezet tisztsgviseli prtoknak, nem dolgozhatnak prtlapoknl (Mdiatrvny kimondja).

A prtatlansg idbeli rtelmezse:

sszer idhatron bell s hasonl felttelek mellett minden egy adott gyben rintett szemlynek, szervezetnek, nzetnek vagy rdeknek meg kell jelennie a hrmsorban.

Gyakorlatilag kivitelezhetetlen, hogy adott hrmsorban minden rintett megszlaljon – de erre kell trekedni. sszer idhatr: napilap egymst kvet szmai, hetilap egymst kvet 1-2 szma.

Ha szemlyek, csoportok vagy prtok megtmadva rzik magukat, biztostani kell szmukra a vlaszads jogt, abban a msorban, ahol a bntalmazs trtnt.

ltalban bonyolult gyekkel foglalkoznak a politikai hrmsorok – nem az igazsg keresse a lnyeg, hanem az, hogy a kznsg tfog kpet kapjon. (Sok az ellenkez vlemny, markns vlemny, ezeket meg kell jelenteni).

A trgyilagossg felttelez szakmai felkszltsget is.

Trekedni kell a fggetlen szakrtk megszlaltatsra, mert az objektv tjkoztats tlk vrhat, de valamely prtok kpviseli is megszlalhatnak, az elfogultsgot viszont kerlni kell.

Kerlni kell az rtktletet s az olyan jelzket, mint „mrskelt”, „jobboldali”, „centrista”, csak akkor hasznljuk, ha a prt nmagt gy azonostja. Egy prt akkor jobboldali, ha annak nevezi magt.

A hrmsorokkal szemben tmasztott szakmai s etikai kvetelmnyek

w        Nem kzvetthetnek elhamarkodott felttelezseket, demagg rtktleteket (tnyekre szortkozzon).

w        A hrmsorok nem teremtik, hanem kzvettik az esemnyeket.

w        Megengedhetetlen a valsgban ssze nem tartoz hrek manipulatv egyms mell szerkesztse.

w        Minden rintett fl jogt tiszteletben kell tartani a megszlalsra.

w        Minden fontos hrt a lehet legrvidebb idn bell kzlni kell. A msodkzlsrt is felelssggel tartozunk, kerlni kell a megbzhatatlan hrforrsokat.

w        Hrt visszatartani csak indokolt esetben szabad (embarg, hrzrlat, balesetek kapcsn szablyokra kell gondolni).

w        Httrmagyarzat: nll mfaj, a httr-informcival szemben, amely a hr rsze. A hr httert bemutat, a tjkoztatst kiegszt rvid informci. Segtjk a kznsget a hr megtlsben. Mindig anonim a szerzje. Legfontosabbak a tnyek, adatok, de idnknt tisztzni kell a fogalmakat, neveket. Nem kommentr, objektv mfaj. Szubjektv megjegyzseknek, jelzknek nincs helye.

A hrmsorokban az egyes mfajok sorrendje

1.    Hr (benne httr-informci)

2.    Httrmagyarzat

3.    Tudsts

4.    Kommentr

A sorrendet ltalban nem szabad felcserlni.

Az informcikezels szablyai

jsgr s forrs kapcsolatt jelenti.

Forrs: az a szemly, vagy intzmny, akitl/ahonnan az informci szrmazik.

Alapszably: A forrssal mindig ismertessk azokat a szablyokat, melyek alapjn a tle kapott informcikat felhasznljuk. A forrst soha nem adjuk ki!! (Kivve bn-cselekmny esetn). A bizalmas forrskezels s az anonimits nincs trvnyekkel szablyozva, de ezen a terleten is kialakult a szakmai kzmegegyezs.

Hrforrsok:

Primer vagy autentikus hrforrs: az a szemly, akivel kapcsolatban az informci szletik, sajt lmnyeit adja t, rsztvevje vagy tanja az esemnynek. Ide tartozik: adatszolgltatsra ktelezett, vagy szakosodott intzmnyek, sajt- s hrgynksgek, hivatalos kiadvnyok, kzrdek adatok.

Az ellenrzs nem ktelez, csak ha ktsg merl fel. Ha nem vagyunk biztosak, hrom egymstl fggetlen forrsra van szksg.

Az egymsnak ellentmond informcikat is kzljk, de egy idben, egy helyen, forrs megjellsvel, mert ppen gy tudjuk rzkeltetni a helyzet ellentmondsossgt.

Msodlagos vagy szekunder hrforrsok: azok, amelyek nem informcit, hanem ksz, feldolgozott hrt adnak. ltalban a sajt- s hrgynksgek ms mdiumok hreit veszik t.

Az jsgr s a forrs kapcsolata :

Megegyezsen alapul. Az jsgr kteles kzlni a kapott informcival kapcsolatos elkpzelseit. A kzlsben a forrs beleegyezse szksges. Trekedni kell arra, hogy a forrs vllalja nevvel, beosztsval az informcit. Demokratikus sajtviszonyok kztt ez alapszably. Ettl krsre, vagy indokolt esetben el lehet trni.

Kzlhet:

w        Minden kijelents, informci kzvetlenl idzhet, a forrs megjellhet, megadva a nyilatkoz nevt s beosztst. – ALAPSZABLY

w        Csak az intzmny publikus. Intzmny – nemcsak a hely, hanem lehet a szemly szakmja is, amely szemly bizonyos gyrl informcit tad.

w        Minden kijelents kzvetlenl idzhet, de nv s beoszts nlkl. Szemly anonim, neve nem kiadhat. (Ez a kiszivrogtats legenyhbb s leggyakoribb esete).

w        Forrs megjellse nlkl minden hasznlhat abbl, amit megtudtunk, de nem kzvetlenl idzve, s csak forrs megjellse nlkl. (Kiszivrogtats legkorrektebb esete. A kiszivrogtat gyakran tesztelni akarja a vrhat reakcikat, fejlemnyeket, mert ilyenkor kvetkezmnyek nlkl is megvltoztathatja dntst).

Nem kzlhet:

Hozzjutottunk az informcihoz, de semmilyen formban nem hozhat nyilvnossgra, plne nem a forrs megjellsvel.

A kiszivrogtats legdurvbb esete, mg msra sem lehet hivatkozni. ltalban alkurl van sz s nagy a tt. llami, nemzetbiztonsgi krdsekrl van sz. Az a funkci, hogy az jsgr birtokban legyen az informcinak, jobban megrtse az sszefggseket, jrjon utna az esemnyeknek – A tnyfeltr jsgrs gy mkdik.

Kiszivrogtats

E nlkl elkpzelhetetlen az jsgrs. Az informcikat rtkelni kell, a forrs s az jsgr kzti zletrl van sz. Mikor a forrst kutatjuk, tudnunk kell, hogy llami s szolglati titkot, bnprtolst nem kvettnk el, adott esetben feljelentsi ktelezettsgnk van. Bncselekmnyt nem kvethetnk el.

Az zlet lnyege, hogy az jsgrtl gyakran ellenszolgltatst vrnak. Alkurl van sz, legfontosabb, hogy higgynk abban, hogy j gyet szolglunk. Ajnlatos az alkurl tjkoztatni a szerkesztsgi vezett.

Az informcinak ma forintban (is) kimutathat rtke van. Az jsgr viszonzsra szmthat bizonyos szvessgekrt, de ez nem lehet etiktlan. Az informcirt gyakran pnzt krnek, a szerkesztsgekben gyakran hivatalos s nem-hivatalos keret ll rendelkezsre.

Ma az informciszerzs iparg, a tt az els kzls. Ennek egy rsze illeglis. A szerkesztsgek egy rsze n. fekete pnzt hasznl. A megvesztegets hatresete. Magyarorszgon az informciszerzsnek mg nincs kultrja.

A hr s a tudsts minsgi ismertetjegyei

Joseph Pulitzer: „A sajtnak a pontossg olyan, mint a nnek az erny.”

w        Pontossg = A hr a tnyek s adatok gyjtemnye. Hitelessg krdse, hogy a legaprbb rszletekben mennyire ragaszkodunk a valsghoz. Csak az ellenrztt s valsnak bizonyult informcit szabad kiadni. A hamis tny lejrathatja a mdiumot.

w        Kiegyenslyozottsg = A tisztessges tjkoztats kiegyenslyozott. Az jsgr a lnyeget emeli ki s a teljessgre trekszik. A lnyegtelen rszletek felnagytsa manipulci. Ha az egyik oldal llspontjt kzljk s a msikat elhallgatjuk, az is manipulci, s ezt lehet a legnehezebben tetten rni. Egy hr akkor teljes, ha az jsgr sokoldal sszefoglaljt adja az esemny valamennyi lnyeges elemnek.

w        Trgyilagossg = Valszersg. A hrkzls legfontosabb alapelve. Aki kpes elszakadni az eltleteitl s vgylmaitl, csak az trgyilagos.

w        Az informcikat nem szabad eltorztani, szemlyes eltlet, kls befolys nlkl kell eljutnia a kznsghez. A CBS hrfnke, Paul White szerint „az a krlmny, hogy a trgyilagossg olyan eszmny, amit nehz megvalstani, nem menti fel az jsgrt az all, hogy llandan s tudatosan az eszem megvalstsra trekedjen.

Az jsgr is ember, objektv s szubjektv krlmnyek kztt vgzi a munkjt.

Az 1. lps: legynk tisztban nmagunkkal. Minden jsgr tisztzza az egyes gyekrl kialaktott vlemnyt, vessen szmot.

Ez a felttel, hogy a kznsg a legteljesebb kpet kapja az gyrl. A httr-informci vagy az elzmnyekre val utals nem egyenl a kommentrral. A trgyilagossghoz hozztartozik a kznsg is.

Felttelezzk azt is, hogy a polgrok kpesek sszefggsben ltni az gyeket.

A kznsg csak akkor kpes a sajt vlemnye kialaktsra, ha rendelkezik a szksges httr-informcikkal s segtnk az sszefggsek megtallsban.

Kptelensg minden gyrl minden llspontot kzlni, ezrt a legmarknsabb llspontot kell kzlni, ami szakrtelmet ignyel.

Trsadalmi rzkenysg

A trsadalom nyilvnval mdon nem egysges, de minden polgrt egyformn kell kiszolglni. Akkor lehetsges, ha az jsgr prtatlan. A kisebbsgek gyakran vannak kitve diszkrimincinak. Magyarorszgon a kisebbsg: nemzetisgek, romk, zsidsg, mozgskorltozottak, idsebbek, nk s gyermekek.

Hrmsorok – ltalnos alapelvek

w        Ne okozzunk srelmeket, ne rljnk a negatv hreknek.

w        Tartzkodnunk kell az igazsgtalan, ellensges, alaptalan hiedelmeket sugall kifejezsek hasznlattl. Szksgtelenl senkinek sem jellhetjk etnikai szrmazst, brsznt, letkort stb.

Mdiaszemlyzet – Hinyoznak az egyes kisebbsgekhez tartoz szemlyek. A tbbsgbl kikerl jsgrkbl hinyzik az rzkenysg, ami nlkl a kisebbsgekkel kapcsolatos hrek nehezen feldolgozhatak.

A cignysg szerepe a hrmsorokban

Kt dologgal foglalkoznak:

w        Cignybnzs (meglhetsi bnzs)

w        Iskolzottsg

Az jsgrk knyelembl, vagy hozz nem rtsbl a kriminolgia s nem a trsadalom keretein bell trgyaljk.

Kicsi az rdekrvnyest kpessgk, ezrt kell nekik segtsg. Nehz ebbl kitrni, a magyar sajt nem is foglalkozik eleget a problmval.

A Cigny Frum szerint a cigny az, aki nem nzi le a cignyt Þ Negatv kritika a tbbsg fel.

A zsidsg szerepe a hrmsorokban:

A cigny etnikum kls jegyek alapjn felismerhet, a zsidkkal kapcsolatban egszen durva megklnbztetsek figyelhetek meg.

Ez a magyar sajtban megoldatlan problma. Akkor lehet egy szemly zsid szrmazsra utalni,

w        ha nmaga is vllalja

w        ha hrrtke van

Hrzrlat, embarg, rendkvli esemnyek

Hrzrlat

Illetkes szervek (llamigazgats, rendrsg, gyszsg, brsg) rendelhetik el.

Diktatrban a hrzrlat mindenkire ktelez, jogi httere nem volt. Az az jsgr, aki a hrzrlatot nem tartotta be, egzisztencijt kockztatta.

Demokratikus sajtviszonyok kzt a sajtt klnleges esetben, ltalban trsadalmi rdekekre hivatkozva krik, hogy rendeljen el hrzrlatot. Demokratikus sajtviszonyok kztt a hrzrlat csak a hrzrlatot elrendel intzmnyekre vonatkozik.

Mrlegelni kell:

w        Nem akadlyozhatjuk a hatsgok munkjt

w        Tiszteletben kell tartani a srtettek szemlyisgi jogait

w        Figyelembe kell venni a gyanstott szemlyisgi jogait is az rtatlansg vdelme alapjn

Ha nem teljestjk a hrzrlatot – mrlegelhet szempontok:

w        Tjkoztatsi ktelezettsg

w        Konkurenciaharc, pldnyszm, profit

w        Lojalits a bnldz szervek irnyba

Demokratikus sajtviszonyok kztt a sajt a fenti szempontok alapjn mrlegel.

Embarg

A hrzrlat az informci hrforrsnl van, embarg esetn tadja a sajtnak, de megjelentetst felttelekhez kti.

Pl. protokoll eredmnyek. Gncz rpd jvi beszdt elre kiadjk, de nem lehet mg nyilvnossgra hozni.

A felttel 2 fajta – az embargt feloldhatja:

w        Idpont

w        Esemny bekvetkezte

Azrt adjk ki elre, hogy a sajt felkszlhessen. Az embargzott informcikat a nyilvnossgra hozatal eltt ellenrizni kell. Azt jelent-e meg, amit elre odaadtak.

Embarg megtrse

Ha valaki nem tartotta be, onnantl neknk sem ktelez betartani. Ha orszgos napilap vagyunk s vidki lap nem tartotta be, figyelembe kell venni a hallgatottsgot/nzettsget/olvasottsgot – minl nagyobb, annl nagyobb a felelssg.

jsgri magatarts erszakos cselekmnyek esetn

Sztrjk, demonstrci, utcai megmozduls, „polgri engedetlensg” (pl. taxisblokd), nagy balesetek, termszeti katasztrfk.

Alapszably: tnyszer beszmolra van szksg, kerlni kell a spekulcit.

A legnagyobb hiba a rmhrterjeszts. A sajt nem szthatja a feszltsget, ellensgeskedst. Minden forrst ignybe kell venni, nem csak a hivatalosat. A forrsokat jellni kell. reztetni kell a konfliktus nagysgt.

Mindenkor rzkeltetni kell, hogy a sajt nem ll egyik oldalon sem: „kvlll”.

Tmegdemonstrcik helysznn el kell klnlni a rsztvevktl. Ha a sajt puszta jelenlte nveli a feszltsget, tvozni kell.

A valdi konfliktus: a helyzet megoldsra hivatott nyomozszervek nem adnak ki informcit.

Minstett esetek a terrorcselekmnyek. Nem szabad veszlyeztetni a tszok lett, nem lehet akadlyozni a hatsgok munkjt, de tisztban kell lenni a tjkoztatsi ktelezettsggel.

Balesetek, katasztrfk: Az ldozatok nevt addig nem hozzuk nyilvnossgra, amg nem rtestettk a hozztartozkat. Kivtel: hres emberek.

Szexulis bncselekmnyek ldozatai: Ktelez az ldozatok anonimitsa. Nem kerlhet nyilvnossgra az ldozat neve, lakcme, az ldozat s az gyben szerepl brmely szemly kzti kapcsolat, az ldozat s a tmads sznhelye kzti kapcsolat. Amikor a hatsg kri, kzre kell mkdni a tmad felkutatsban, btortani kell a szemtankat jelentkezsre, fel kell hvni a kzvlemnyt a lehetsges veszlyekre. Mrlegelni kell a nyilvnossgra hozatalt.

Anonimits a hrmsorokban

Demokratikus sajtviszonyokban elvrhat, hogy a nyilatkoz (hrforrs) szemly nvvel, beosztssal, adott esetben politikai hovatartozsnak vllalsval vllalja nmagt – ez az alapeset.

Nvtelensget nhny kivteles esetben engedlyeznk:

w        A tma fontossga

 
Linkek
 
Link EE
 
Tli Olimpia,2006
 
Horoszkp
 
Hnyan jttetek ma?
Induls: 2005-05-08
 
Fa-Time
 
Kalendrium
2025. Mrcius
HKSCPSV
24
25
26
27
28
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
<<   >>
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!