tescos12ab
Men

kpek

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
zifal
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Mikor menjnk bulizni?
Lezrt szavazsok
 
Hov menjnk bulizni?
Lezrt szavazsok
 
Rescue links
 
BMI-s jegyzetek
 
I.ves anyagok
I.ves anyagok : Sajtmfajelmlet

Sajtmfajelmlet

bors  2005.10.18. 10:37

Dr. Havas Henrik II.

A sajtmfajok

Az elmlet = fogalmi appartus az jsgrsban, trvnyszersgek, mfajok meghatrozsa, ltalnossgok megfogalmazsa (szaktudomnyok terlete).

Mfaj = forma („csomagols”) nem vlik el lesen a tartalomtl. Nincsenek rgztett szablyok, a mvszetek egymsba folynak, fgg a szerztl. Tartalom s forma kiegsztik egymst.

A forma nemcsak kls, bels eleme is a mnek, a mfaj nemcsak formai ktttsget jelent, de nagyban meghatrozza azt is, hogy milyen elvek alapjn szerkeszti az anyagot, milyen stlusban, milyen nyelvezetet, milyen stilisztikai s hangulati elemeket hasznl.

Mfaj: Az jsgrsban a mfaj azon kls s bels (tartalmi) formai, hangulati s stlusbeli jegyek sszessge, amely megklnbzeti egymstl az alkotsok (mdiatermkek) egyes tpusait.

A sajt kt alapvet feladata a tjkoztats s a szabad vlemnynyilvnts lehetsgnek megteremtse. A mfajokat attl fggen soroljuk e kett valamelyikbe, hogy melyik funkcit szolgljk.

A kt mfajcsald:

w        Tnykzl (tjkoztat vagy informatv) mfajcsald: hr, httrmagyarzat (=hrmagyarzat) tudsts, interj, riport, feature

w        Vlemnykzl (publicisztikai) mfajcsald: kommentr, vezrcikk, jegyzet, publicisztika, trca, kritika (= recensio), essz, glossza, karcolat, kroki, humoreszk, pamflet

A tnykzl mfajcsald

A hr

Az informci

F krds: kinek runk, beszlnk, ksztnk msorokat, mdia termkeket. tlagember nem ltezik (csak statisztikailag). A sajt legfontosabb szolgltatsa a hrszolgltats.

Mi jsgrk a nyitott, rdekld s aktv kznsg szmra igyeksznk szolgltatsokat nyjtani. A tjkoztatst mindig az adott trtnelmi, trsadalmi s politikai szituci hatrozza meg, nem lehet ltalnostani. Mindig a kznsg oldalrl kell megkzelteni.

Hegel: A modern ember imja a reggeli jsg elolvassa. A modern ember ki van hezve az informcira, a hrekre.

Hrek tartalom szerint:

w        belpolitika

w        klpolitika

w        gazdasg

w        mezgazdasg

w        kereskedelmi, szolgltat, infrastruktra

w        tudomnyos hrek

w        kulturlis hrek

w        ismeretterjeszt hrek

w        szrakoztat vagy sznes hrek

w        sporthrek

w        meteorolgia = termszeti jelensgekhez kapcsold hrek

Informci s hr viszonya: Minden hr informci, de nem minden informci hr.

A relis ltez valsgban megszmllhatatlan sok hr ltezik, de nem mindegyik fontos szmunkra. A fontos informcikbl lesznek hrek.

Mi a fontos?

w        A meglep er, bevlt, megszokottl val eltrs.

w        Mennyire praktikus? (Mennyire segt mindet napi gyeink megvalstsban). Reggel a legfontosabb az idjrs ® mit vegynk fel, vigynk-e ernyt.

Pl. a kvetkez a hr: „Brazliban fagyok voltak s kifagytak a kvcserjk” ® cskken a kvterms ® kevesebb jut a vilgpiacra ® a kv ra felmegy. Vagy termelem a kvt, vagy fogyasztom. Ha termelem, nem adom el, csak ksbb: drgbban. Ha keresked vagyok: gyorsan felvsrolom (olcsbban).

Az informci akkor vlik hrr, ha rtelmezem: feldolgozom, lefordtom. A hrnek valamilyen ignyt kell kielgteni.

Vannak ltszlag nem praktikus hrek. Pl. a tudomnygbl szrmaz hrek. A tudomnyos hrek vilgltsunkat sznestik.

A hrek a praktikustl a sznesig terjednek. Egy informci hrr vlshoz az is kell, hogy jelents, minl nagyobb szm embert foglalkoztasson az informci.

A kznsg hrhsge vltoz.

A hrek, informcik befogadshoz felkszltsgre s ismeretanyagra is szksg van. Fontos a trsadalmi, politikai kzeg, amiben az informcit rtelmezik.

Demokratikus trsadalomban az informcitermelsben a piaci viszonyok a meghatrozk.

A magyar sajt helyzete a diktatrban:

Diktatrikus viszonyok kztt a tjkoztatsnak tbb szintje van. Diktatrban az informcival val gazdlkods hatalmi monoplium.

A Szocializmusban (Magyarorszgon puha diktatra) a hrgazdlkodsra a redisztribci volt a jellemz. Az informcikat kzpontilag gyjtttk majd elosztottk attl fggen, hol foglalt helyet a trsadalmi s politikai struktrban.

Kdr rendszer: Volt 1. nyilvnossg: Kzszolglati TV, rdi, MTI s prt befolysa alatt ll nyomtatott sajt. Kzvetlen cenzra nem mkdtt, a politikailag meghzhat szerkesztk s fszerkesztk rvnyestettk a hatalom szempontjait. Bels cenzra volt = ncenzra: Az jsgrk tisztban voltak a hatalom ltal kijellt tabutmkkal. Nem volt jogi httere.

A 2. nyilvnossg: szamizdat (engedly nlkli sajt) pl. Beszl, civil szervezetek, pl. SZETA (Solt Ottilia, Demszky Gbor). Magyar viszonylatban ki voltak tve rendri zaklatsnak, de nem volt olyan kemny elnyoms, mint a Szovjetuniban. Szabadegyetemek, nyugati emigrns irodalom: Prizsi fzetek.

Az irnyts informlis eszkzkkel trtnt. Aki nem llt be a sorba, egzisztencilisan megfenyegettk, eltvoltottk a plyrl.

Diktatrban a sajt struktrja vertiklis. Hierarchikus rendszer. Legalul az jsgr, legfell a hatalom.

Tabutmk a Kdri Magyarorszgon:

w        1956-os forradalom

w        Kdr szerepe a szovjet csapatok behvsban

w        A szovjet csapatok magyarorszgi llomsozsa

w        KGST tagsg

w        Magyarorszg tagsga a Varsi Szerzdsben

w        A Szovjetuni vezet szerepnek megkrdjelezse

w        Egyprt-rendszer, az MSZMP vezet szerepe

w        Tulajdonviszonyok krdse (dogma: az llami tulajdon magasabb rend, mint a magntulajdon)

A magyar sajt helyzete a demokrciban:

Piaci viszonyok, a struktra horizontlis: egyenrang viszonyok

Tilos az elzetes cenzra. A sajt jogszablyi keretek kztt mkdik. A sajtszabadsg a demokrciban sem korltlan, a jogszablyok jellik ki. Utlagos cenzra van.

1.    Magyar Sajttrvny 1986: Nem trt ki a sajt s a prt kapcsolatra.

Informcitermels a modern trsadalmakban

Gazdasgi s kulturlis jelleg.

Fisher Gyrgy magyar mdiaszociolgus szerint az informci-termelsnek 3 elmletileg jl elklnl mozzanata van:

1.    zleti-gazdasgi mozzanat:

Az informcitermels jvedelmez gazdasgi tevkenysg, a legnagyobb profittermel gazat. A vilg tlpett az informcis trsadalom korszakba. Az informcis trsadalomban a hatalom alapja az informcis nyersanyag.

1957 hatrv: Az USA-ban az informcitermelsben tbben dolgoztak, mint a klasszikus ipargazatokban. A vilg leggazdagabb embere Bill Gates.

A Szovjetuni kiltte a Szputnyikot ® ltrejtt az interkontinentlis kommunikci.

A nagybefektetk figyelme a mdia fel fordult. A mdia, mint szakma egyre nagyobb presztzsre tett szert. A modern trsadalom legjobban fizetett rtege az jsgrk, szerkesztk, szrakoztatipar specialisti.

2.    Politikai – befolysolsi mozzanat:

Informcitermels – mint a demokratikus berendezkeds tmegtrsadalmak hatalmi rendszernek rsze – nlklzhetetlen eleme a parlamenti demokrciknak, hiszen ezen keresztl jelenthetnek meg s kaphatnak nyilvnossgot az egymstl eltr nzetek.

A hatalom, a kormnyzat, llamigazgats a mdin keresztl juttatja el informciit a trsadalomhoz. Ez a lehetsg rendelkezsre ll az ellenzknek is.

A trsadalom is a mdia segtsgvel juttatja el az informcit a hatalomhoz.

3.    A civil mozzanat:

Az informcitermels, mint trsadalmi alrendszer biztostja az llampolgrok jogt az informldshoz, politikai tren csakgy, mint pl. a fogyaszts tern (reklm), egyttal kielgti a szrakozsi s szabadid eltltsi tevkenysgek irnti ignyt is.

4.    Civilizcis vagy szocializcis mozzanat:

Bernth Lszl szerint az jsgok s az elektronikus mdia az iskola utni szocializci legfontosabb eszkzei. A mdia segtsgvel jut a befogad, a sajt fogyasztja azokhoz az j tnyekhez, vlemnyekhez, amelyek alapjn meghatrozza nmaga helyzett s kitzheti vllalhat cselekvsnek krt s irnyt a magnlet szfriban.

A kzssg, a csald, az iskola, a templom, valamint „az letszer gyakorlat” (mindennapok) mellett ma a mdia is segt az j genercinak abban, hogy elsajttsa azokat az ismereteket, amelyek az emberi tevkenysgek reprodukcijhoz s a vilgban val eligazodshoz szksgesek.

Szocializci: A gyerekek elsajttjk azokat az ismereteket, amelyek kellenek ahhoz, hogy a felntt letben boldoguljanak.

Korbban ltalnos volt az a felfogs, hogy a sajt csupn az „ppen most trtnt esemnyekre” vonatkoz ismereteket tovbbtja.

Angelusz Rbert szociolgus klnvlasztja a szocializlhat s az jdonsgokra vonatkoz ismereteket. A klnvls viszonylagos, mindenekeltt a trsadalmak dinamikussgnak s integrcis szintjnek fggvnye.

w        Zrt vagy izollt trsadalmak – jellemz a megszokottsg, szablyozottsg, viszonylagos vltozatlansg. A szocializci sorn szinte minden lnyeges folyamat tadhat. Az jdonsgoknak csak ritkn van jelentsge. Ebben a trsadalmi szervezdsben a sajt szerepe szinte minimlis, a szocializciban nem osztanak a mdira szerepet, az j informcik, kls trtnsek tovbbtsa szigoran szablyozott formban zajlik.

w        Nyitott trsadalmak – ilyen a demokrcia – (Angelusz szerint) a krnyezetkkel aktv klcsnhatsban lev dinamikus trsadalmakban olyan gyorsak a vltozsok, hogy azokra a megszokott smkra reaglni lehetetlen ® felrtkeldik a sajt szerepe. (Minl bonyolultabb s szertegazbb a krnyez vilggal val kapcsolatok rendszere, annl inkbb megn az j ismeretek jelentsge.) A nyitott trsadalmakban felrtkeldik a sajt szerepe.

Informci – hr - zenet

Walther Lippmann – Kzvlemny c. munkjban foglalkozik a mdival, annak intzmnyeivel. Szerinte hr az, ami eltrbe tolakszik. Lippmann a mdival kapcsolatosan megllaptja, hogy annak tevkenysge nem nknyes, egyformn igazodik az intzmnyekbl rkez informcikhoz, msrszt a kznsg ignyeihez. Mindez nem jelent korltlan hatalmat.

A mdia intzmnyeinek kiemelt szerepe van. Az jsgr mr eleve szelektlt hrekkel dolgozik. Az jsgr r van utalva az intzmnyekre. Tbb a hr, mint az jsghr.

1957. MacLean – Az informci primer forrsa nem az jsgr, hanem az a hivatsos kommuniktor, aki az informcival elltja az jsgrt. A kormnyzatnl, rendrsgnl, llamigazgatsnl dolgozik a kommuniktor. A hivatsos kommuniktorok rdekeket kzvettenek. Ez befogadi oldalon is rvnyesl (A hrek szelektlsa).

White 1950-ben bevezette a kapur fogalmt. Kapur az, aki tovbbtja az informcikat, hreket – messzemenen figyelembe vve a befogad, a kznsg ignyeit. A mdia nem ms, mint szerkesztsgek s szemlyzetk, a kapurk lncolata. A kapurk funkcija az informci gyjtse, rtkelse s szelektlsa, majd feldolgozsuk hrr. White kapure a modern kor legnagyobb hatalm embere.

Ktfle fogyaszts van:

w        Rugalmas fogyaszts: aut, hz, stb.

w        Rugalmatlan: tel, ital (ltszksgletek)

Az informci fogyaszts rugalmas.

Felmrs: A magyar kzszolglati rdi kt ht alatt sugrzott hrmsoraiban milyen hrmsorokat sugrzott. 1620 hr kt ht alatt:

w        Politika: kl-, bel- s prtpolitika: 607 hr

w        Makrogazdasg: 429 hr

w        NATO csatlakozs, npszavazs: 299 hr

w        Bnzs, bngyek: 174 hr

w        Mikrogazdasg: 164 hr

w        Egszsggy: 154 hr

w        Oktats: 109 hr

w        98-as parlamenti vlasztsok: 94 hr

w        Mvszet, kultra, mvelds: 88 hr

w        Mezgazdasg: 88 hr

w        Trvnyhozs: 85 hr

w        Mdia: 74 hr

w        Krnyezetvdelem: 44 hr

w        Cignykrds: 23 hr

w        Valls, egyhz: 20 hr

w        Nyugdj: 14 hr

Az informcikbl milyen technolgia segtsgvel lesz hr?

Zsolt Pter Þ Az 50-es vekben elssorban a biolgia s a pszicholgia segtsgvel sikerlt kidolgozni egy egysges paradigmt.

A modell: Shannon & Weaver modellje, 1949.


A klasszikus informcis modell alapja az individulis beszlgets, munkahipotzisknt tekintettk.

 


Az zenet kzvettse jelek segtsgvel trtnik.

Kdols s dekdols

Ez a modell kiegszlt a mdiaszemlyzettel /kapurk lncolata/.

Kzli oldalon a professzionlis hrgerjesztk, kommuniktorok ® sszevont kommunikcis modell.

Informci ® Harley Molotch & Marilyn Lester

A valsgban keletkez vgtelen szm dologbl csak keveset vesznk szre. Az ltalunk felfogott informcikat (esemnyeket) trtnsnek nevezzk. Ezek leggyakrabban vltozsok. A hr alapanyaga a trtns.

A trtnsekrl rdekvezrelt beszmolk kszlnek Molotch-k szerint, s ez lesz az esemny. Az esemnyt konstrul hrgerjesztk a kommuniktorok.

Tudatunk hozza ltre a vilgot, esetenknt idbeli folyamatokk kapcsol ssze olyan dolgokat, melyek a valsgban nincsenek meg.

A szocilpszicholgusok, mint pl. Aronson a kommuniktort (rbeszlt) tartjk kulcsszereplnek. A kommuniktor a mdiaszemlyzet tagja, aki helyzetnl fogva kpes meggyzni a befogad oldalt, vevt, kznsget s ebben segtsgre van a mdit vez szimptia, a magas presztzs, tekintly.

Az informci forrstl a vevig szmos szrn megy t, s ezek a szrk mind deformljk.

w        Lteznek az informci feldolgozsra szakosodott intzmnyek: hrgynksgek, sajtgynksgek s a klnbz msodlagos felhasznl mdiumok: TV, rdi stb.

w        Lteznek az informci feldolgozsra ktelezett intzmnyek: pl. llamigazgatsi szervek, rendrsg, meteorolgiai szolglat, tzoltk, prtok, rdekkpviseletek, civil szervezetek. Ezek sajtosztlyai, szvivi az intzmnyi kommuniktorok.

Az rdekvezrelt beszmol torzulhat. Ez fgg az intzmny profiljtl, felkszlt-sgtl, politikai elktelezettsgrl.

Az intzmnyi kommuniktorok jelentik az els komoly szrt a valsg s a kznsg kztt.

A mdia az a kapu, melyen vagy tjut vagy nem jut t az informci a kznsghez. Demokratikus viszonyok kztt a kapu teresztkpessge az egyes befogad/tlagosan nyitott s rdekld polgr tlagos informciignyt elgti ki.

Az tlagpolgr informci-ignye meglehetsen rugalmatlan. Csak a nagy trsadalmi-politikai talakulsok idejn n meg s a diktatrk idejn lehet visszaszortani ezt az ignyt.

Demokrciban a hrrtk az a normatv tnyez, amelynek alapjn a mdiaszemlyzet (kapur) a hozz rkez informcit feldolgozza s hrr alaktja t. Feldolgozs: kdolsi eljrs, melynek sorn az jsgr, hrszerkeszt feldolgozza a berkezett nyers informcikat s hrknt juttatja el azokat a befogadhoz/kznsghez.

A korszer mdia alapkrdse: a ltez s relis valsgban a szmtalan keletkez informci kzl melyikbl (mirt, hogyan) lesz hr?

Mg a demokrciban a hrrtk, a diktatrban a hatalmi politikai megfontolsok alapjn zajlik az informci szelektlsa, feldolgozsa.

A hr jell alaktsa csatornkon t jut el a befogadhoz. A hrt Lippmann szerint a befogad dekdolja – zenett alaktja vissza. Ezek az zenetek befolysoljk tudatt, dntst, ezen keresztl cselekedeteit.


 


A hrrtk segt az informci szelektlsban.

Kundera szerint korunk embere kiszolgltatva tri, hogy a mdia rzdtsa azt a hatalmas mennyisg informcit, amihez sem kedve, sem felkszltsge nincs.

McLuhan szerint a vilg olyannyira kitgult az informcis robbans nyomn, olyannyira eltntek a ltez s virtulis hatrok, hogy a kisebb-nagyobb kzssgek, s persze az egyes ember elvesztette valdi kapcsolatt az lvilggal, krnyezete hamis, lsgos, a mdia ltal krelt. (Ez a Lippmanni pszeudo – vilg).

Gerbner osztja Lippmann felfogst, szerinte az emberek fejben kialakult kp valahol a relis valsg s a mdia kultivcija kzt van. Gerbner szerint nincs valdi sajtszabadsg, a szabadsg tulajdonkppen a kommunikcis eszkzk irnytinak joga arra, hogy mit mondjanak el a kznsgnek.

Veszely Anna mdiaszociolgus kritizlta Gerbnert. Szerinte a mdia ltal sugrzott zenet (a hrnek az a tartalma, ami minket praktikus szempontbl rdekel) eltr kulturlis krnyezetben teljesen eltr jelentst hordozhat. Pl. Amerikban a Dallas a sikerrl szl, az arab orszgokban pedig azt sugallja, hogy a pnz nem boldogt.

McLuhan szerint manapsg az egyetlen tapasztalat nem a szemlyes szfrn, hanem a vizulis mdin keresztl szerezhet meg.

A mdiaszemlyzet tagjai mi alapjn vgzik munkjukat?

w        A trsadalom megprbl megfelelni a kz ignyeinek.

w        A mdiaszemlyzet alkalmazotti sttuszban van, ezrt a tulajdonosi rdekek is fontosak szmukra.

w        Az ellenrzs irnti igny, lhreket ad le, vagy szenzciv tuprozza a hreket.

w        A tulajdonossal szemben vdelmet nyjt a Mdiaetika. Van rott-jog rsze (Sajttrvny, Polgri- s Bntet Trvnyknyv) s ratlan szakmai szablyai.

Demokratikus viszonyok kztt az egyes nemzeti mdiumokban kialakultak bizonyos normk, melyekhez minden szerkesztsgnek, jsgrnak alkalmazkodni kell, ha nem akarnak kiszorulni a szakmbl.

A mdiaszemlyzet szempontjbl a nemzeti sajtossgok meghatrozak.

Objektv krlmnyek: a politikai, trsadalmi, gazdasgi, kulturlis kzeg.

Szubjektv krlmnyek: genercis hovatartozs, nemi jelleg, csaldi httr, szemlyes rdeklds s ambci, hobbi, szexulis attitd, rzkenysg bizonyos trsadalmi problmk irnt.

Zsolt Pter: Hrnek az olyan aktulis jdonsgot tartalmaz informcit nevezzk, ami sokakat rdekelhet s/vagy sokak letben vltozst okozhat.

Minden hr informci, de nem minden informci hr. A hr mindig aktulis – elszr kzlm.

A hrnek tartalmaznia kell bizonyos kellkeket:

w        Mi trtnt?

w        Hogyan trtnt?

w        Milyen szereplkkel?

w        (-Mirt?)

Egy esemny mitl vlik hrr s mitl elhanyagolhat?

Domonkos Lajos: A hr els sajtrtesls egy legutbb trtnt, trsadalmilag szmottev esemnyrl, amely vlaszol a 5W+1H, illetve 4W kpletben kifejezett krdsekre.

Abban az esetben, ha a hr csak a ki? mi?/mit? mikor? s hol? krdsekre vlaszol (4W) tnyhrrl, ha minden krdsre, teljes hrrl beszlnk.

A tnyhrt minden tmegkommunikcis trsadalom egysgnyi rsznek tekintjk.

Az 5W sorrendben:

w        Who? = A hr fszereplje (ki) – lehet termszetes vagy jogi szemly

w        What? = Mi a cselekmny

w        When? = Mikor trtnt? Minl aktulisabb, a hrrtk annl magasabb.

w        Where? = Hol trtnt?

w        Why? = Mirt – Indtkrl s httrrl

 
Linkek
 
Link EE
 
Tli Olimpia,2006
 
Horoszkp
 
Hnyan jttetek ma?
Induls: 2005-05-08
 
Fa-Time
 
Kalendrium
2025. Mrcius
HKSCPSV
24
25
26
27
28
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
<<   >>
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!