tescos12ab
Men

kpek

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
zifal
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Mikor menjnk bulizni?
Lezrt szavazsok
 
Hov menjnk bulizni?
Lezrt szavazsok
 
Rescue links
 
BMI-s jegyzetek
 
I.ves anyagok
I.ves anyagok : Sajtmfajelmlet

Sajtmfajelmlet

bors  2005.10.18. 10:36

Dr. Havas Henrik I.

Sajtmfajok elmlete

Bevezets

w        jsgrs – korszer mdia

w        jsgrk – a mdia terletn dolgoz szakemberek

Klasszikus rtelemben vett jsgr rgen az volt, aki paprt, tollat – s ksbb rgpet hasznlt a munkjhoz. Ma egsz ms. Ma nll szakmt mvel jsgrnak szmtanak a hrszerkesztk, tudstk, olvasszerkesztk, msorvezetk, publicistk stb. Megjelentek a szakjsgrk – pl. gazdasgi, kulturlis, sport, klpolitika stb.

Paradoxon: mikzben felrtkeldik a klasszikus jsgrk szerepe, egyre tbb igny van szakjsgrkra (a legtbb pnzt k keresik). Ennek oka, hogy mikzben az iparszer hrtermels tmegesen ignyli a futszalagon kpzett, egy-egy rszterletre felksztett szakembert, rohamosan felrtkeldik a tehetsg, az rkltt kpessg, az a titokzatos „valami”, ami csak a kivtelezettek – Oriana Fallacci (olasz), Gnther Wallraf (nmet), Truman Capote (amerikai), Normal Mailer (amerikai), Richard Capuscinski (lengyel) – kaptak Istentl.

Napjaink sztrjai a tnyfeltr jsgrk. Pl. Bernstein s Woodward, akik nem rsmvszetkkel, szemlyisgk varzsval lettek hresek, hanem azzal, hogy a Watergate gy kapcsn tvozsra ksztettk Richard Nixont.

Napjaink jsgrsa tllpett a szken vett tjkoztatson s szrakoztatson. A Watergate gy ta a 3. Funkci: a szolglat. A f krds: A hatalom kinek a szolglatban tevkenykedik?

Richard Nixonnak nem azrt kellett tvoznia, mert tudtval betrtek a sajtosztlyra s bncselekmnyt kvetett el, hanem mert be tudtk bizonytani, hogy hazudott. – Ez az amerikai ratlan szablyok szerint hiba.

A mdia ma mr rendelkezik azzal a hatalommal, hogy politikusokat buktasson meg.

A modern mdia alapkrdsei: Miben ll a mdia hatalma, 4. hatalmi g-e a mdia?

4. hatalmi g-e a mdia?

A francia felvilgosods ta a demokrcia alapkrdse az, hogy ki vagy mi kpes megakadlyozni a korltlan hatalom kiteljesedst, ltezik-e garancia az nknyuralom kizrsra.

Montesquieu – kidolgozta a hatalom megosztsnak elmlett. Szerinte alapvet a hatalmi gak sztvlasztsa, a klcsns fggsg, ellenrzs, valamint az ellensly s a fk beptse a kormnyzati mechanizmusba.

Korunkban a legfontosabb ellensly s fk a mdia, amely kpes eljtszani a modern trsadalomban az ellenr szerept is.

A mdia napjainkban nem csak felntt a klasszikus hatalmi gak mellk, de t is vllalt azok feladataibl.

A mdia sajtossgai a klasszikus hatalmakkal szemben:

1.    hatalmi g: Trvnyhoz hatalom / Parlament

A trvnyhozi hatalom jogszablyokat alkot. Ezek magatartsi szablyok. Pl. piros lmpnl meg kell llni, kbtszert venni tilos. A magatartsi szablyok a mindennapi trsadalmi egyttmkds alapjai. A trvnyhozi hatalom a magatartsi szablyokon keresztl befolysolja az let minden terlett.

Van-e ilyen hatalma a mdinak? Igen. A korszer mdia a legtermszetesebb mdon befolysolja magatartsi szoksainkat.

2.      Hatalmi g: bri hatalom

A bri hatalom egy ellenri feladatot lt el. A trvnyhoz hatalom megalkotta a szablyokat ® ezeket elvont defincikban megtallhatjuk a polgri trvnyknyvekben. Ha nem tartottad be a jogszablyt, akkor bntets kvetkezik. Lerja, milyen a jogszably. Rendelkez s szankcionl rsze is van. Pl. lops s rabls kztt az a klnbsg, hogy a rabls erszakos eltulajdonts. A jogszablyban lert elvont magatartsi formt sszehasonltja a bri hatalom a htkznapi, normlis magatartsi formkkal. Ha nem egyezik ® szankcionl.

Pl. Czeizel-gy (gyerekeket pnzrt Amerikba) esetn az jsgrk megvizsgltk az gyet.

Az jsgrk nyomoznak (mint a rendrk), elvont magatartsi formkat vizsglnak, sszehasonltjk a norml magatartsi formval (bri hatalom) s tletet is hoznak!

Amikor a mdia eljtsza a bri hatalmat, tlterjeszkedik a bri hatalom hatrain, s olyan morlis-etikai elvrsokat tmaszt a termszetes a jogi szemlyekkel szemben, amit a bri hatalom sosem tenne. gy a mdinak nagyobb a hatalma, mint a bri hatalomnak. Jogon tli eszkzket hasznl.

3.      Hatalmi g: Vgrehajti hatalom (Kormny, nkormnyzatok)

A vgrehajti hatalom feladata, hogy vgrehajtsa s kiknyszertse a jogszablyban lertakat, mkdtesse az intzmnyrendszereket.

Pl. Taxisblokd: Az Antall-kormny idejn a benzinremels sztrjkot idzett el. Polgri engedetlensgi mozgalom volt, tudatos. A trsadalom szemben llt a jogszablyokkal. Patthelyzet volt, egyik fl sem engedett. A TV eltt megjelentek a kt fl kpviseli s az sszektk. A kamerk eltt, rezve a trsadalom srgetst, knytelenek voltak kiegyezni. A taxisblokd idejn a vgrehajt hatalom s a lakossg kzti kzvett a mdia volt.

A mdia a nyilvnossg erejvel kpes komoly trsadalmi konfliktusokat kezelni.

Pl.: 1998-ban a 13 ves kislny abortusz-gye is ilyen volt. Ha nincs mdia, nem tudtk volna az abortuszt vgrehajtani.

A mdinak formlis rtelemben nincs szankcionl s knyszert ereje. Valami mssal rendelkezik. Kzjogi rtelemben semmikppen sem nll hatalmi g, hisz nem rendelkezik jogi felhatalmazssal, sem knyszert appartussal, sem szankcis lehetsggel. Hatalmi jellege abban ll, hogy befolysolni kpes magatartsunkat s rendelkezik azzal a kpessggel, hogy morlis s etikai nyomst gyakorolva kpes felemelni vagy srba taposni egyes szemlyeket vagy intzmnyeket, st eszmerendszereket is.

Ezen tlmenen fontos feladata, hogy ellenrzi a hrom klasszikus hatalmi gat.

A modern mdia a Montesquieu-i elvek alapjn lpett fel 4. hatalmi gknt.

A mdia szerepe s funkcija

A mdia kpes visszalni a hatalmval. A mdin rengeteg mlik: pnz, hatalom, vlasztsi siker, stb.

Milan Kundera (Prizsban l cseh szrmazs r, ma mr franciul rja esszregnyeit) szerint a mdia hatalma abban ll, hogy az jsgrnak jogban ll megkrdezni: „Feleljen egyrtelmen: Igen vagy nem?” Az igen s nem kztt risi a mezsgye.

Kundera szerint Mzes nem vletlenl hagyta ki a 10 parancsolatbl a „Ne hazudj” pontot: „Aki azt mondja, hogy „Ne hazudj”, annak eltte azt kellene mondania, hogy „Vlaszolj”, pedig Isten senkit nem jogostott fel a vlaszadsra.”

Pl. Clinton-Lewinsky botrny – Kinek van joga szmon krni valakinek a magngyeit (mert a szexulis let magngy)? Senkinek! A mdia mgis elrte, hogy Clinton a nyilvnossg eltt nyilatkozzon szexulis szoksairl.

Egy br nem tehette volna fel ezt a krdst.

Kt olyan foglalkozs van, amelynek mveli kzmegegyezs szerint „mindennel jogosan foglalkoznak, a vilg sszes jelensgt joguk van megtlni”: ez az jsgr s a politikus.

A mdia / jsgrs ma mr nem elgszik meg a puszta tjkoztatssal, de hozz akar jrulni az eredmnyekhez, rszt akar venni a folyamatokban, rendelkezik az aktv kzremkdshez szksges eszkzkkel.

Konrd Gyrgy: A modern mdia funkcijrl

Korunk embere htozik olyan tekintlyekre, akik – mikzben hasonltanak rnk, kpesek a vilgot megmagyarzni, tancsot adni. Pl. ilyen kpessgekkel megldott emberek voltak a nagy tantk: Buddha, Konfucius, Krisztus, Marx, Mohamed.

Szksgnk van tekintlyekre, mert ha k nincsenek, krtyaolvaskbl s horoszkp-automatkbl tudnnk meg, hogy mi vr rnk.

Korunk tekintlye a mdia. Az ezredvg bonyolult vilgban az tlagembernek az eligazodshoz segtsgre van szksge. Kultrnknt vltozott, hogy kinek a segtsgre szmtott. Az Antikvitstl a Renesznszig a tudstl vrtk a vilg magyarzatt. A modern kor a tudomny helyett a mdira testlja ezt a feladatot.

Max Weber: A tudomny mr kptelen a mestersges absztrakcik vilgn tl terjeszkedni.

Walther Lippmann modellje

A XX. szzad nlklzi a modern kor polihisztorait. Lippmann a szzad utols polihisztora. Politolgus, publicista, jsgr.

Modern korunk elrhetetlen, tlthatatlan s elgondolhatatlan – mondta Lippmann.

w        A tmegkommunikci, globalizci annyi problmt vet fel, hogy nincs md empirikusan szemlldni ® elrhetetlen.

w        Az jsgr ezt a fontos hinyt prblja meg ptolni. Nem lthatunk a dolgok mlyre. ® lthatatlan.

w        Az elgondolhatatlan a szintzisre vonatkozik. Nem lehet egysges vilgkpet alkotni, mert nagyon nehz.

Lippmann modelljben korunk embere nem a val vilg kzvetlen s biztos ismerete, hanem a maga alkotta, vagy msoktl tvett kpek alapjn viselkedik (hamis kp, amit ltrehozunk).

Sok olyan trsadalmi problmrl van fogalmunk, amit a mdibl ismernk, de nem kzvetlenl tapasztaljuk. Kitgult a vilg, kzel kerlt hozznk s ettl borzasztan bonyolultt vlik.

Fejnkben egy tbb-kevsb valsgos kp ll ssze a vilgrl s cselekedeteinket ezek a kpek hatrozzk meg.

Dnt krds: Milyen mdon, mely csatornkon jutnak el a klvilg informcii az emberhez. Mindig van kzvett kzeg. Ez kortl fggetlenl a mvszet, a mai korban a mdia.

Goethe: „Minden irodalmi tevkenysg kezdete s vge az engem krlvev vilg visszaadsa a bels vilgomon keresztl.”

A mai jsgrk juttatjk lmnyhez a npet. Tmegessg vlt az lmnygyrts, ami rengeteg veszlyt hordoz magban!

Lippmann szerint trolt kpekkel, prekoncepcikkal, eltletekkel, indtkokkal s rdekekkel operlunk, hogy megfejtsk a klvilgbl rkez zeneteket. Ezek az interpretcik (rtelmezs, magyarzat) s gondolati extrapolcik (mltbli adatok alapjn egy jvbeli idponthoz tartoz valsznsgi vltoz rtknek becslse) mintkk vagy sztereotpikk llnak ssze. Ezek a sztereotpik azok, amelyek meghatrozzk az emberi cselekvst.

A sztereotpia eredetileg nyomdai klist jelentett. Lippmann szerint az emberi gondolatokat szintn ntmintkba ntik az emberek klvilgrl alkotott kpvel. Az emberi agy azutn elhvja s reproduklja az eszmket s az ntmintknak megfelelen reagl a klvilg ingereire.

Public opinion (kzvlemny) c. munkjban Lippmann ler egy esetet:

1914. Egy csendes ceni szigeten francik, angolok, nmetek bksen ltek egyms mellett. Nem volt TV. Mindenki a postahajt vrta egy gy miatt: egy n leltt egy fszerkesztt, mert az rla bizalmas informcikat kzlt. – Errl vrnak hreket. Az jsg cmlapjn azonban az ll, hogy kitrt a vilghbor, 3 hete. ® Elkezdenek viselkedni a szigetlakk. A vilghborban egymssal szembenll felek hozz-tartoziban elkezdenek mkdni az eltletek. Az eltleteket az agybl elhvja az informci.

William Rivers & Clive Matthews mdiaszociolgusok szerint Lippmann koncepcija kiterjeszthet minden mdiumra, annak ellenre, hogy csak a kzvlemny s az jsg kapcsolatrl r. A mdia ugyanis, mint az ismeretek legfbb forrsa, a klvilgra vonatkoz zeneteket juttatja el az emberekhez, akik azutn a kzleti gyek gondolati kpeinek kialaktsban hasznljk fel ezeket az zeneteket.

A Lippmann-modell lnyege: A tmegmdira gy tekinthetnk, mint amely lkrnyezetet iktat az ember s az igazi vilg kz.

Ezt a fajta leegyszerstett, vulgris, az tlagember szmra mg felfoghat s „hasznlhat” vilgot mltn nevezhetjk pszeudo-vilgnak.

Riversk szerint ez a vilg mintegy mestersges burokkal veszi krl az embert s betremkedik a kzssg kultrjnak rtkrendjbe, nzeteibe.


 


A mdia egy kapu ® Fontos az teresztkpessge. Az informcinak csak egy tredke jut t a mdihoz s azon keresztl tovbb. Pl. az idjrs-jelents eljut a befogadhoz s befolysolja t abban, hogy mit vegyen fel.

Pl.: Az eszkimknak megtiltottk a fkavadszatot, s Amerika pnzzel segti ket ® A befogad elgondolkozik a hallottakon. Felteszi a krdst: „van-e nekem valami kzm ehhez?”

Az informcik zenetek formjban beplnek a tudatunkba. A lnyeg, hogy mindenrl tjkoztasson s kzrthet legyen az informci. A mdia az n ignyeim szerint hozza ltre a hreket.

John Maisbitt s Patricia Aburdine – Megatrendek (Trend – fejldsi irny, folyamat) c. munkjukban az informcis trsadalomrl gondolkodva megllaptjk: „Fuldoklunk az informcikban, ugyanakkor ki vagyunk hezve az ismeretekre”. A mdibl kapott informcik hasznlhatatlanok.

Raymond Aron filozfus: „Az llampolgrok csupn egy szk terleten rzik magukat kompetensnek, teht hajlamosak arra, hogy msokra ruhzzk t az llam igazgatsa ltal megkvetelt, bonyolult dntsek meghozatalnak felelssgt.” A lehet legkevesebb dologban tudunk dnteni, ismerjk, sajt dntseinket is msra bznnk. „Azok a polgrok dntenek gy, akik kizrlag a pnz hatalmasai ltal manipullt sajtbl, rdibl s televzibl informldnak.”

Az Amerikai jsgrk Trsasgnak alapelvei:

A mdia elsdleges clja az ltalnos boldoguls szolglata azltal, hogy informlja a npet s kpessg tegye a napirenden lv tmk megtlsre. ® Ki dnti el, hogy mi kerl napirendre? Ez a kzbeszd tematizlsa.

Sajtmfajok – Ltezik-e mdiatudomny?

A mdiatudomnnyal szmos tudomnyg foglalkozik: kommunikcielmlet, politolgia, szociolgia.

Sajtmfajok – szzad elejn kezdtek el foglalkozni. Magyarorszgon Jszi Oszkr - XX. Szzad cm jsg – a publicisztikval foglalkozik. Ismert politikus, politolgus. srgette, hogy a sajtmfajokkal tudomnyosan foglalkozzanak.

Tudomnyos foglalkozs: egyetemes okok keresse, alaptrvny kutatsa

w        Deduktv s

w        Induktv megkzeltssel

A sajttudomnynak a termszettudomnyok mdszertant kell tvennie.

Minden olyan rs, amely folyiratokban jelenik meg s kzleti tmval foglalkozik, publicisztika.

Mi kell ahhoz, hogy egy tudomnyg nll letet ljen, szaktudomnyknt legyen jelen?

1.       Oktat-kutat intzmnyrendszer: Az egyes tudomnygak a ltez relis vilg jl elklnthet jelensgcsoportjait vizsgljk. Magyarorszgon ez az intzmny-rendszer 10 ves mltra tekint vissza. Magyarorszgi tudomnyegyetemeken jttek ltre. ELTE, JPTE, JATE – itt folyik ilyen oktats.

2.       Kialakuljon az nll fogalmi appartusa a tudomnygnak.

Az egyes mfajok milyen trvnyszersgek alapjn jnnek ltre.

A tudomnyg kt mdszert alkalmaz:

w        Az empirikusok a megfigyels hvei ® induktv mdon jrnak el: megvizsgljk a jelensgeket s trvnyszersgeket keresnek, ltalnostanak.

w        A racionalistk a deduktv mdszert hasznljk: hipotzis rendszereket lltanak fel: feltteleztek valamit s utna vizsgltk a valsgot. Vagy igazolnak, vagy cfolnak.

Pl. az utbbi 10 vben cskkent az ngyilkossgok szma: eltte vilgelsk voltunk. Az empirikusok megvizsglnak 1000 ngyilkossgot s megllaptanak valamifle ltalnossgot. Ez a nehezebb mdszer, tbb pnzbe s energiba kerl. A racionalistk szerint az abszolt igazsg keresend, de nem rhet el.

A sajttudomny kutatsnak trgya a nyelv.

Mig tart a vita, hogy az jsgrs tanthat-e. A szzadfordul elejn a francik javasoltk az jsgrkpzs bevezetst. Elszr elvetettk, a 10-es vekben indult meg USA-ban, Nyugat-Eurpban. A tehetsg a lnyeg. A specilkollgiumokra sokig vrni kellett.

A politika a kpzsbe is beleszlt. A Zsidtrvny rintette az jsgrst. Trianon mig hat. Az orszg elvesztette 2/3-t. A megmaradt terletekre nagy szm zsid rtelmisg vonult be, ami itt koncentrldott. k vllaltk a magyarsgukat, nem fogadtk el az idegen hatalmat. A zsidk tlreprezentltak az rtelmisgi szakmkban s az jsgrsban is – mig problma.

A zsid jsgrkat eltvoltottak a szakmbl. A nyilasok prbltk a hinyt ptolni. 1947 – Kommunista hatalom – minden nem baloldalit eltvoltottak. Revansot akartak venni a zsid kommunista jsgrk (Bib, Mtrai rt errl).

Adminisztratv mdszerekkel trsadalmi problmkat megoldani nem lehet. New York Times – a pozitv diszkriminci legjobb pldja.

Solt Andor – sajtmfajjal foglalkozott. 1956-ban jelent meg Mfaj s mfajelmlet c. munkja.

Mfajelmlet – tudomnyos ignnyel megfogalmazott s ltalnosan elfogadott fogalmakrl nem beszlhetnk, de ltezik olyan szakmai kzmegegyezs, mely ptolni ltszik az elmlt vtizedben elmaradt tudomnyos munkt.

Magyarorszgon a felsfok jsgrkpzs 1953-ban az ELTE BTK-n indult el szovjet mintra. Az ’56 utni forradalomnak ldozatul esett az jsgrs s csak a 90-es vekben indult jra – kevs id.

A jog, mit tudomny tbb ezer vre tekint vissza. A birtok, tulajdon fogalma nem vitatott. Az AIDS fogalma is megvitatott tny. Tudjk, milyen tnetegyttessel jr. – Az orvostudomnynak is van mltja. Az jsgrsban nem alakult ki mg fogalmi appartus. Tudomnyosan nincs megvizsglva.

Az jsgrs s hatrterletei

Nagy a hasonlsg bizonyos mfajok kztt:

w        Szpirodalmi mfaj: novella

w        jsgrsi mfaj: riport                                             sok az tfeds, hasonlsg

w        Trsadalomtudomnyi mfaj: szociogrfia

Andorka Rudolf szociolgus szerint a helyzetet bonyoltja, hogy sokszor a szerz sem tesz klnbsget a mfajok kztt.

Csurka Istvn nagyon j drmar s trcar. Przja szinte mfajilag meghatrozhatatlan.

Az alapvet klnbsg a mdszerben van az jsgrs s a tudomnyos munka kztt. Az jsgrs induktv mdszereket tartalmaz. A szpirodalom a fikcira tmaszkodik.

A szocializmusban az jsgrk deduktv mdszereket alkalmaztak.

Az irodalom s az jsgrs kapcsolata:

w        Az r s jsgr sokszor azonos mdszerekkel dolgozik. Cl: lmnyekhez s ismeretekhez juttatni a kznsget.

w        Mfajilag a szpirodalom nagyobb szabadsgot ad. Az jsgrs tmegignyeket elgt ki® kisebb a mozgstr. Az jsgrs kevsb ignyli az egynisget, szabvnyostott. ® pp emiatt felrtkeldik a kreativits, szemlyisg.

w        Alapvet klnbsg: tnyszersg Û fikci a legfontosabb elemek.

w        Az jsgrnak risi ksrts, hogy elszakadjon a valsgtl – de ezt nem lehet.

w        Az irodalom mvszet. Az jsgrs mvszi fokon ztt ipar.

w        Az jsgrk lelkk mlyn szprk szeretnnek lenni. Gazdag, ismert sztrriporterek irigykednek a nyomorg, de tehetsges szprkra, s fordtva.

w        Az jsgrnak nagyobb kze van a valsghoz, a krniks szerept jtssza el, a szpr viszont fellemelkedik a rszleteken.

w        A szpr cseppekben mutatja meg a vilgot, az jsgr leragad egy cseppnl.

 
Linkek
 
Link EE
 
Tli Olimpia,2006
 
Horoszkp
 
Hnyan jttetek ma?
Induls: 2005-05-08
 
Fa-Time
 
Kalendrium
2025. Mrcius
HKSCPSV
24
25
26
27
28
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
<<   >>
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!