Mdiaismeret
bors 2005.10.18. 10:31
kor (lapelk):
Rma: Acta Diurna: a szentus rendeleteit tartalmazta, de csak szk publicitsrl beszlhetnk.
Kna: Pao: a hivatalnokoknak szlt, 1300 ven keresztl jelent meg. 1711-ben sznt meg.
Kzpkor:
Az els sajttermkeket megelz laptermkeket jsgleveleknek nevezzk. Ez egsz Eurpra jellemz volt. A lapokat fknt az arisztokratk s a feltrekv polgrsg akarta, termszetesen ezeket csak azok tudtk megfizetni, akik nagy vagyonnal rendelkeztek.
Az arisztokratkat tjkoztattk, egy rszt arrl, hogy mi trtnik a vrosban, amg tvol van, msrszt, hogy mi trtnik azokon a terleteken, ahol neki rdekeltsge van. Kezdetben a postamesterek szerkesztettk, msoltk s sokszorostottk.
17. szzad:
Nmetorszg: 1618-1645 kztt a 30 ves hbort vvta, emiatt kzponti szerepe cskkent.
Hollandia: szellemi, gazdasgi kzpont. Az rstudk ide meneklnek, mert hazjukban ldzik ket. Az rsaikat visszajuttatjk hazjukba. (Pl. Descartes - Franciaorszg). Hollandiban jelent meg Anglia els lapja 1621-ben.
Anglia: Az 1640-es vekben minden prt sajt lapot alapt. Ezek mg mindig referl lapok. 1695-ben megsznik az elzetes cenzra.
1702-ben jelent meg a vilg els napilapja. A The Times mr a XVII. szzad vgn megjelent.
18. szzad:
Nmetorszg: a XVIII. szzadban j laptpus: morlis lap. Ezek a vallst terjesztettk ki, de rfizetsesek voltak.
Poroszorszgban csak hirdetsi jsgok jelenhettek meg.
Hollandia: a XVIII. szzadra visszaszorul a lapok szma, mert a nagy gondolkodk visszatrtek hazjukba.
Anglia: ekkor mr kzel 200 morlis lap jelenik meg, tbbek kztt Defoe s Swift rsait is kzlte. A sajtra adkat vetnek ki, ezrt nem nagyon terjednek.
Franciaorszg: a XVIII. szzadra mr sajtvitk is kialakulnak. Ebben az idben 30 morlis lap jelenik meg, de a forradalom vben ez a szm 300-ra emelkedik. (pl. munkatrsak: Robespierre, Marat). A forradalom leverse utn viszont cskken a szmuk.
Egyeslt llamok: a XVIII. szzadban indul be a sajtlet. Ekkor az llam mg alacsonyabb fejlettsgi szinten volt, mint Anglia
Az egyik legjobb szerz: Franklin Benjamin, mr eltvolodik a vallstl. Lapot csinl, melynek nyomdsza s jsgrja is.
19. szzad:
Franciaorszg: a XIX. szzadban Napleon megalkotja a Code Civilt, mely a rmai jogrendszerre plt. Ennek a sajtra vonatkoz egyik pontja a megintsi rendszer: nincs cenzra, de a harmadik megintsnl a teljes betilts kvetkezik.
Nmetorszg: a XIX. szzadban ldzik a munkslapokat (Marxnak ezrt kellett elmeneklnie Nmetorszgbl).
Anglia: a XIX. szzadban cskkentettk az adkat, gy elterjedtek a fl pennybe kerl lapok. (Nord Cliff lapja elrte az egymillis pldnyszmot is.)
Egyeslt llamok: A lapok kiszolgltatottsga annak nagysgtl is fgg, minl tbben tmogatjk, annl kevsb kiszolgltatott a lap.
Magyarorszg: 1843-1848 kztt jelenik meg a Honder, ez foglalkozik divattal, mvszettel, irodalommal. Sok szerz a trck rsbl l meg. A szerzk tbb mint fele arisztokrata, 1/3-a polgri szrmazs volt. Ebben az idszakban egy egszsges polgrosods indul meg.
9. A nyilvnossg szintjei, jellemzi, trtnete. Jrgen Habermas elmlete a nyilvnossg szerkezetvltsrl
A nyilvnossg szintjeit tbb dolog hatrozza meg:
· Emberek szma
· A trsasg mekkora kzvlemnyt s/vagy presztzst kpvisel.
Minl nagyobb sttusszal rendelkez emberek eltt beszlnk, minl tbb ember szmra, annl magasabb a nyilvnossg szintje. A mdiban a nzettsg vagy a hallgatottsg nmagban nem elg a nyilvnossg szintjnek meghatrozskor, figyelembe kell venni a mdia presztzst is. A nyilvnossg magas szintje leginkbb az emberek befolysnak eslyt jelenti.
A nyilvnossg szerkezetnek trtnete.
Habermas arra kereste a vlaszt, hogy hogyan jtt ltre a nyilvnossg. Szerinte a nyilvnossgot a XVIII. szzad autonm egynei hoztk ltre a magn s a kzssgi informci tads kzt. Ez a szfra a XIX. szzad sorn kibvlt. A modern iparosod trsadalom gyarmatostja a nyilvnossgot, melyben nyltan manipulcis stratgikkal prbljk rnk erszakolni a politikai nzeteket, a ponyvairodalmat, s mindent, amit reklmozni lehet. Habermas szerint visszatrnk a nyilvnossg feudlis mdjba, ahol a reprezentatv funkcik (szemlyi jelkpek, sttusz ismertetjegyei) kerlnek eltrbe. Zrtsg s egyirnysg vlik a modernkor jellemzjv is. A nyilvnossg alatt a magnemberek „rendszert” ellenrz s befolysol vilgt rti. A nyilvnossg kritriuma a hozzfrs szabadsga. Ezt mra elvesztette, mert a sajt a politika befolysa al kerlt. m a nagy presztzs mdik bepillantst engednek a politika vilgba, a bulvrsajt pedig a nyilvnossg szintjre emeli a magnszfrt. Az Internet elterjedse jabb nyilvnossgi szintet hozott ltre. A nyilvnossg beszklsrl azrt beszlhetnk, mert mg a reklmok s a szrakoztat msorok egyre nagyobb szmban vannak msoron, addig a nyilvnossg nem nvekedett. A nyilvnossgnak csupn a szerepe vltozott meg, reprezentl szerepe lett.
10. Kzvlemny, kzhangulat, nprzlet, ltens kzvlemny
Kzvlemny: A mdia a kzvlemnyhez igazodik. Az utbbi vekben bizalmatlansg kezdett kialakulni a mdik irnt, mg a szocialista rendszerben a mdia a kznsg bizalmt lvezte, s ezt annak ksznheti, hogy el akart szakadni a politiktl. A mdia a presztzsbl sokat vesztett a rendszervlts utn, mert sokan azt gondoljk, azta a mdia a politika szcsvv vlt. A nyugati orszgokban a mdia presztzscskkense a piac kiszlesedsvel indult meg. A magncsatornk elszaporodsval megindult a mdik kzti harc. A kzvlemnynek tartssga van. Ez kpes hnapokig is fennllni. Jellemz r a vlemnyek 70-80%-os volta. A kzvlemny pozitv volta, hogy vannak dolgok, amiket jogilag nem kpes befolysolni, viszont erklcsi nyomst kpes r gyakorolni. Negatv volta pedig az, hogy uniformizlni akar (ltzkds, hajviselet). A kzvlemny ma a PR-t, az imzsteremtst, a kzvlemny-kutatst jelenti. A kzvlemny kiszolgltatott helyzetben van.
Kzhangulat: homogn, erteljes, de rvid megnyilvnuls viselkeds, ami brmely korban s trsadalomban ltezhet.
Nprzlet: tarts, akr nemzedkeken is tvel rtkegyttes.
A ltens kzvlemny: kzvlemny csak ott van, ahol nyilvnossg is van. Az informcik horizontlis s vertiklis irnyba is ramlanak. A horizontlis ramls az azonos sttuszak kztti informcicsert jeleni, mg a vertiklis ramlsnak trsadalmi elterjedtsge van. E mgtt azonban sokszor megbjik a megnyilatkozstl val flelem; a ltens kzvlemny. Ez azt jelenti, hogy mskpp beszlhetnk otthon, mint a nyilvnossg eltt, s azt a konformits (meg akarunk felelni) vltja ki bellnk.
11. A professzionalits kritriumai
Az els professzionlis jsgrk akkor jelentek meg, amikor csupn ebbl a munkbl kpesek voltak eltartani csaldjukat.
Harold l. Wilensky szerint a professzionlis jsgrs felttelei a teljes munkaid, az utnptls biztostsa, a kpzst biztost iskolk ltrehozsa, a politika melletti agitci.
Ma a professzionlis jsgr legalbb hrom dolgot jelent: egzisztencilis fggetlensget, a mdin belli szakmai differencildst, azoknak a normknak s rtkeknek a letisztulsa, amelyek a modern professzionlis mdiaetika megkvetel.
Pokol Bla szerint akkor beszlhetnk professzirl, ha kialakult vmilyen rtkdulja, ami kr szervezdnek a krdsek, s ehhez egy intzmnynek is ki kell alakulnia. (Van hrrtke, nincs hrrtke)
Miller a kvetkez szempontokat tartja a legfontosabbnak:
· Elmlettudson alapul kpessgek
· A kpzettsg s az iskolzottsg elismerse
· A tagok kompetencijnak kapcsolata
· A szervezet
· A szakmai viselkedskdok betartsa
· nzetlen, szolglatjelleg munklkods
Hrom jelensg kiemelhet:
· Fggetlensg ms professziktl- az irodalmi s az rtelmisgi tevkenysg ne mosdjon bele az jsgrsba.
· A szakmn belli differencilds- lehet a munka fajtjhoz s a mfaji megklnbztetshez ktni.
· Az etikai szempontok kialakulsa- ez alatt rtelmezhetjk a hivatstudatot.
A ms professziktl val fggetlensg fontos eleme a politiktl val fggetlensg. A fggetlensg kivvsa hossz folyamat.
A szalmn belli elklnls eredetei kzl beszlhetnk tv s rdi riporterrl szerkesztrl, rendezrl, operatrrl, s a legklnbzbb technikai s menedzseri feladatokat elltkrl.
Etikai kvetelmnyeket, amik inkbb morlis kvetelmnyek, mint jogi szablyok, be kell tartani az jsgrnak. Szakmai s etikai tancsok: szakmai lobbyktl tvol kell tartani magunkat; a npszersg keressrl le kell mondani; elfogulatlanul kell brlni; felkszltnek kell lenni; ne akarjuk a kritika trgyt a fldbe tiporni.
12. A hrrtk tartalmi s formai kritriumai
Lutz Erbring
1. Az esemny aktualitsa s meglepereje. Aktulis: a lehet legfrissebb; minl meglepbb az esemny, annl nagyobb a hrrtke.
2. Az esemnynek a mr megszokott tematikai keretbe helyezhetsge. Amelyik hrnek mr van elzmnye annak nagyobb a hrrtke.
3. Az esemnyben szereplk ismertsge s befolysa. Az ismertsg s/vagy befolys nveli a hrrtket.
4. Az esemny ltal okozott konfliktus kr vagy normasrts foka.
5. Geogrfiai s kulturlis klnbsg. Annak az informcinak nagyobb a hrrtke, ami a kzelben trtnt, vagy magyar vonatkozsa van.
A hrrtket formailag gy lehet nvelni, hogy olyan imzst alaktunk ki, amivel nvelni lehet a magbzhatsg ltszatt, ez a szenzcikerl, trgyilagos eladsmd.
Lehet nyltan befolysol szndk (prtszimpatizns lapok).
A kommentr mennyisge.
A hrrtket nvel stlus inkbb tjkoztat, szenzcikerl, s kevs kommentrral l. gy lehet az objektivits ltszatt nvelni, s a magas presztzst megnyerni.
A hrrel szemben tmasztott elvrs a pontossg, az igazsg, s az objektivits.
Hrnek az olyan objektivits ltszatval rendelkez aktulis, jdonsgot tartalmaz informcikat nevezzk, ami sokakat rdekel s/vagy sokak letben vltozst okozhat.
14. A prtfejldsi tpusok s a sajttrtnet sszefggsei
Prttpusok:
· Honorciprtok- a 18. szzadra volt jellemz. A politikus maga az jsgr, az jsgr maga a politikus volt. A morljsgrs volt a jellemz (Robespier, Defoe, Kossuth). A vezet kr szervezdtt a prt.
· Tmegprtok- A II. Vh. vgig lteztek. Elterjedt a tmegsajt. A mdit nagyban befolysoltk a prtok. Prtlapok voltak jellemzek a nyomtatott sajtra. A prtok clja a minl nagyobb prttagsg begyjtse volt, mert a tagok mind a prtra szavaztak.
· Konvetitv npprtok- egymssal versenyz prtok. Fizetett hirdets tjn jutnak el a fggetlen sajtban a vlasztkhoz. Nem rdemes prtlapot fenntartani, mert fontos a prttagsg, hanem az, hogy r szavazzanak. Erre az idszakra mr a modern, fggetlensgre trekv jsgrs a jellemz.
A II. Vh. utn kezd kialakulni a hivatstudat, a politikus s az jsgr kztti kapcsolatban fejlds indul meg. A politikusoknak meg kell tanulni, bnni a sajtval.
A rdi s a televzi esetn az elklnls lassabb folyamat, azok sokig llami monopliumok voltak, gy a hatalom csak cskkentette a hatalmt a rdi s a televzi felett. m a kereskedelmi mdia megjelensvel az elklnls j fzisba rkezett.
15. Jogi rtkrangsor, sszefrhetetlensgi szablyozs
Halmai Gbor ngy rszre osztja a mdival szembeni vdend rtkeket:
· Az llam vdelme
· Kzerklcs/kzrend
· Trsadalmi kapcsolatok vdelme
· Szemlyisgi jogok
A fontossgi sorrend orszgonknt vltozik. Amerikban a 80-as vektl a kisebbsgek, a faji, meni megklnbztetettek is vdelem al, kerlnek. Kialakul egy nemzetkzi jog, ami kimondja msok jogainak tiszteletben tartst, a nemzetbiztonsg, a kzrend, a kzegszsg, az erklcs vdelmt.
Az sszefrhetetlensg szablyozsra azutn kerlt sor, miutn a legnagyobb olasz kereskedelmi mdiahlzattal rendelkez Berlusconi miniszterelnk lett, majd megbukott. A kzhivatalnok s a magntulajdonhoz val jog tkzik egymssal.
Hrom korltozsi mdszert ismernk:
Amerika „blind trust”, a vak bizalom mdszer, mely szerint, ha egy szemly politikai plyra lp t kell adni a cgt egy idegennek, mindaddig, amg a sttusza tart.
Franciaorszgban a politikusnak lehet vllalkozsa, de a nagysgnak fels korltot szabtak. Ha ezt a korltot meghaladja, el kell adni a tbbletet.
Anglia szigor szablyozsi rendszert vezetett be. Nem engedi a kzszolglati szfra, hogy brkinek is vllalkozsa legyen.
15. Jogi esetek s a mdia
A New York Times szably- Amerikban sajtperek esetn a kztisztviselknek igazolnia kell, hogy jogsrtst kvetett el a mdia, magnszemlyek esetn elegend a hanyagsg bebizonytsa.
Diszn-bl vlsg- Kennedy elnksge alatt az USA-ban az oda emigrlt kubaiakat sszegyjtttk, hogy egy Castro elleni tmadsra hasznlja fel ket. Ez titkos gynek szmtott, de a Times megrta. A terv megbukott, de az elnk npszersge ntt. Ez az eset ta, ha az elnk katonai akcira kszl, elszr meg kell nyernie a npet.
Pentagon Paprok- a vdelmi miniszter ltal sszelltott paprok, ami azt az rdeket szolglta, hogy az emberek szvesen lpjenek be a Vietnm elleni hborba megjelent a N. Y. T.-ban. Az elnk beperelte ket, de a brsg gy tlte meg, hogy kzlhetik a tbbi paprt is, mert a paprokban megprblnak flelmet kelteni a kommunizmus ellen.
Watergate-gy- a vlasztsok eltt betrtek Washingtonban a demokratk kormnyszkhelybe. Az egyik betr a CIA tagja volt, akinl megtalltk a Fehr-hz telefonszmt. Kiderlt, hogy Nixon is benne volt a betrsben. Az egszet azrt csinltk, hogy lejrassk az ellenzket. Az gy sorn kiderlt, hogy Nixonnak van egy titkos alapja a kvetkez kampnyhoz. A sajt rbizonytotta Nixonra, hogy hazudott, ezrt le kellett mondania.
Nmet jogi esetek- a ZDF ksztett egy dokumentumfilmet, melyben egy, a bntetst mr lel katona nevt nyilvnossgra hozta. Az illet beperelte a tvtrsasgot, mert ez az lete jrakezdst megneheztette. A ZDF pert vesztett.
Valaki a katonasgot „potencilis gyilkosnak” nevezte, de pert vesztett, mert a brsg gy tlte meg, hogy vlemnye kifejtshez nem kellett volna ezt a kifejezst hasznlnia. Egy msik esetben viszont, mikor egy jugoszlv csaldra jszaka rtrtek, s kitoloncoltk ket az orszgbl, majd k gy fogalmaztak, hogy „gestapo mdszereket” alkalmaztak, nem vontk ket felelsgre. Azzal indokoltk, hogy ez egy nyilvnossgot rint szabadkritika volt.
|