Szociológia
borsó 2005.09.16. 15:55
6. fejezet: Város és falu
Az egyenlőtlenség lényeges tényezője az egyén és a család lakóhelye is. A kedvező feltételekkel rendelkező lakóhelyen ugyanis nagyobb a munkahelykínálat, magasabb jövedelmeket lehet elérni, jobbak a lakásviszonyok, kellemesebb a művi és a természetes lakókörnyezet, jobb a kereskedelmi ellátás, több és jobb iskola és egészségügyi intézmény van a közelben, jobbak a közlekedési viszonyok. Azonos társadalmi rétegbe tartozók között tehát nagy különbségeket találunk aszerint, hogy hol laknak.
Város:
- Városi államigazgatási rang.
- Függ a település népességszámától, de tudnunk kell, hogy az 5000-nél kisebb népességű települések is lehetnek városias, több tízezres települések pedig falusias jellegűek.
- Város az a település: amelynek lakossága és környezete, a környező falvak számára bizonyos központi funkciót lát el.
- szaküzletek
- orvosi ellátás
- magasabb szintű iskolák
- művelődési intézmények.
Ezek a települések többnyire környékük államigazgatási központjai.
- A városok lakossága heterogénebb, ezért az emberi kapcsolatok személytelenebbek, gyengébb az egyén viselkedésének társadalmi kontrollja.
Falu:
- Községi államigazgatási rang.
Agglomeráció: Azokat a községeket és kisvárosokat, amelyek lakossága szoros és mindennapos kapcsolatban áll a nagyvárossal. Komoly előny a nem városi léttel szemben.
Tanya: Külterületi lakott hely. A falvak és városok zárt beépítésű részén kívül fekvő, egyedül álló vagy csak kevés lakóépületből álló települések.
Urbanizáció: Városiasodás.
Szuburbanizáció: Amikor a városok központi részeiben lakó népesség száma fogy, viszont a városok külső kertes kerületeinek népessége nő.
Szegregáció: Egy – egy településen belül a különböző társadalmi rétegek, etnikai csoportok lakóhelye erősen elkülönül egymástól.
Slum: A nagyvárosok fizikailag leromlott állapotú és szegények által lakott városrészeinek megnevezése. Nyomornegyed.
Invázió: Amikor egy településrészbe, városi kerületekbe a korábbi népességtől eltérő népesség költözik be, és amikor a korábban szokásos tevékenységek mellé újabb tevékenységfajták települnek.
Szukcesszió: Amikor egyrészt az invázió, másrészt a korábbi lakosság és tevékenysége kiköltöztetése következtében a településrész lakosságának és gazdasági tevékenységeinek összetétele megváltozik, kicserélődik.
Filtráció: A lakások lakói kicserélődnek, azaz a lakásokba egyre szegényebb rétegek költöznek be, míg a korábbi lakók fokozatosan nagyobb és jobb lakásokba költöznek. A jó minőségű lakások építése elősegíti a filtrációt.
Földrajzi régiók:
Egyes régiók kedvezőbb helyzetben vannak, mint más régiók, eltér a népességi összetételük, más – más tevékenységek összpontosulnak bennük, ezért egyes régiók az átlagosnál gyorsabban fejlődnek, más régiók viszont az országos átlaghoz képest hanyatlanak.
Elméletek:
1. Urbanizáció: Alapvető kérdés, hogy meddig folytatódhat az urbanizációs tendencia
Enyedi György: Urbanizációs ciklikus elmélete
- városrobbanás – rohamosan nő a városok népessége
- relatív dekoncentráció – a városnövekedés lefékeződik, a nagyvárosok központjaiban csökken a népesség
- dezurbanizáció – a városnövekedés megáll.
A teljesen elnéptelenedett falvak, továbbá olyanok, ahol már az alapvető ellátás is hiányzik, nem élednek újjá, ilyen helyre városi lakók nem költöznek.
2. A városi és a falusi életmód különbségei:
Tönnies: A falvakra a közösség, a városokra a társadalom jellemző. A közösségben a személyes kapcsolatok uralkodnak, a városban viszont a személytelen cserekapcsolatok, ahol szerződések szabályozzák a társadalmi életet.
Chicagói iskola: A városi éltre a kifinomultság, a változatosság, a szabadság és a tolerancia jellemző. A városi lakosok sokféle életstílussal találkoznak, ezért elfogadóbbak, toleránsabbak az övéktől eltérő nézetekkel, életstílusokkal szemben, azaz kevésbé etnocentrikusak. A városi élet előnyei mellet a nem jelentéktelen költségeit is bemutatja: az emberi kapcsolatok elszemélytelenednek, a városi lakók jellegzetes attitűdje a közömbösség, a csömör a blazírt attitűd.
A nagyvárosi lakosság életmódja és életfelfogása korántsem egységes. A szuburbiákban a családok, barátok, lakóhelyi közösségek közötti intenzív személyes kapcsolatok jellemzőek.
Városökológiai elméletek:
1. Chicagói iskola: A városnövekedéssel súlyos urbanizációs problémák is jelentkeznek, pl.: bűnözés, szegénység. Bizonyos városrészekhez adott tevékenységek kapcsolódnak, és bizonyos városrészekben koncentrálódnak a lakosság különböző rétegei.
2. Park és Burgess: Koncentrikus körök
3. Egy másik elmélet szektorokra osztja a városokat. Így megállapíthatjuk, hogy a domborzat is befolyásolja a város szerkezetét: a dombokon és a nagyobb folyók partján jobb lakónegyedek helyezkednek el.
4. Több városmag van. A városi övezetek elkülönülése együtt jár lakosságuk erős szegregációjával.
Etnikai szegregáció: ezekben a városrészekben a megismétlődő zavargások miatt igen rossz a közbiztonság. A leromlott városrészekből menekülnek az emberek (a tehetősebbek).
Így lassan leromlik bennük a kereskedelmi hálózat, az oktatás, az egészségügyi ellátás, stb…
Beáramlik a szegény lakosság és elfoglalja a távozó jobb módú lakosság helyét. Az invázió és a szukcesszió kísérőjelensége a lakosok vonatkozásában a filtráció. A filtráció következtében a lakások állaga és minősége romlik, így a régi lakóházak övezete lassan halad a slumosodás felé.
Nemzetközi tendenciák:
- A fejlett országokban a városi népesség aránya ’60-ig nőtt. Először a szuburbanizáció jeleit figyelték meg: a városközpontok lakossága, éspedig elsősorban annak jómódú része, kiköltözött a környező kertes, családias övezetbe.
- 1980-as évek: újra az urbanizáció megerősödésének jeleit vélik felfedezni.
- Mások szerint a városnövekedésnek egy hosszú 55 éves ciklusa van (Kondratyev – ciklus), és a gazdaság depressziós szakaszaiban visszaesik a városnövekedés.
- A fejlődő országokban a városodás tendenciája egyértelműen folytatódik. Ezeknek az országoknak a népessége gyorsan nő.
- Miután a falvakban a növekvő népesség nem tud munkát, jövedelemforrást találni, földhöz jutni, ezért a falusi szegénység elöl sokan a városba menekülést választják, ahol alkalmi munkából remélnek megélni.
Szegregáció és slumosodás a nagyvárosokban:
- Az USA nagyvárosaiban szemmel látható a szegregáció és a szegények lakta városrészek leromlása.
- A városépítésben a piaci viszonyok érvényesülnek. A nyugat – európai országokban tudatos városépítési politikával próbálják elejét venni a slumosodásnak. A városrészeket felújítják és vonzó lakhellyé, sőt kulturális központokká teszik.
Szocialista országok:
- A lakásállomány állami tulajdonban volt.
- Várostervezés: Az olcsóság érdekében nagy, előre gyártott lakótelepek építéséből állt, többnyire a város külső részeiben. Az 50 – 100 évvel ezelőtt épült városrészek felújítására viszont, annak költségessége miatt kevés gondot fordítottak, ezért leromlottak.
Az emberi kapcsolatok:
- A slumövezetekben súlyos társadalmi problémák koncentrálódnak, a szegénységtől a bűnözésen keresztül a kábítószer-fogyasztásig.
- Egyes városok és községek, valamint városrészek között lehet meglehetősen eltérő életmódot megfigyelni és ezzel összefüggésben nagy különbségeket felfedezni a lelki egészség terén is.
Magyarország:
- 1990 óta a városodás üteme erősen lelassult, Bp. népessége pedig kissé csökkent.
- Nem feltétlenül előnyös, hogy a városokban lakó népesség aránya növekedjék. Pl.: USA nagyvárosok: a népesség növekedése következtében a slumövezetekben tömegessé vált a nyomor, és megnőtt a deviáns viselkedések gyakorisága.
Kívánatos cél:
- Hogy az urbanizáció szintje minden településen növekedjék, illetve az ország minden lakosa számára elérhetőek legyenek a városi élet nyújtotta előnyök, hozzáférhetőek legyenek a városi funkciók.
Konrád – Szelényi:
- A szocialista országokban a városfejlődés késleltetve ment végbe, mivel a kormányzatok a termelő – ipari beruházásoknak adtak prioritást, ezekkel szemben mindig háttérbe szorultak az infrastruktúrát fejlesztő beruházások, így a lakásépítés is. A városi népesség lassabban nőtt, a városban foglalkoztatottak jelentős része nem a városban, hanem a környező községekben lakott és onnan ingázott a munkahelyére. Abban is megnyilvánult a politikai szándék, hogy a városokat igazán várossá tevő beruházásokat is elhanyagolták, ezért a meglévő városok is sok tekintetben falusiasak maradtak, nem voltak képesek a városi funkciókat ellátni.
Városhiányos településhálózat:
- Még ma is vannak az országnak olyan „városhiányos” részei, amelyeknek lakossága nem tud viszonylag kis távolságon és időn belül a városok nyújtotta szolgáltatásokhoz hozzájutni.
- Egyszerűbb volt a Bp.-i ipart fejleszteni, mert nem kellett azonnal infrastruktúrát is építeni. Bp. mellet néhány új szocialista városban történtek beruházások:
Dunaújváros; Komló; Oroszlány; Salgótarján; Tatabánya, a többi vidéki város ipara azonban kevésbé fejlődött. 1949-ben az ipari munkások 49%-a Bp.-en dolgozott.
- Enyedi György: Az elmaradt kis falvakban élő paraszt és a fővárosi tudós, mintha nem is egy kontinensen élnének.
- Az iparosodott térségekben nagy fejlesztéseket vittek véghez. Építettek kultúrházat, színházat, mozit, stb. a munkásosztály fölzárkóztatására. Ezek váltak a rendszerváltás után depressziós területekké. Nem finanszírozták tovább a kultúrát.
- Bp. vonzásának ellensúlyozására néhány vidéki nagyvárosban (Miskolc; Debrecen; Szeged; Pécs; Győr) „ellenpólusokat alakítottak ki. Ezek az ország 5 nagy régiójának központját alkották. Ennek nyomán ez az öt vidéki város gyors fejlődésnek indult.
60-as évek:
- Nagyobb önállóságot kapnak a megyék, nagyobb pénzösszegek felhasználásáról dönthetnek. A megye központok erőteljes fejlesztéshez kezdenek.
1971 - Országos Település – fejlesztési Koncepció:
- 106 középfokú központ létrehozása volt a cél. Távlatilag a terv mindegyik várossá fejlesztését írta elő. Az volt a cél, hogy az országnak minden kis régiójában legyen egy városi központ, amely a környező falvak lakossága számára könnyen elérhetően biztosítja a városi szolgáltatásokat, a kereskedelmi szakboltokat, középfokú iskolákat, egészségügyi szakellátást, művelődési intézményeket. Kimondták a decentralizáltabb településfejlesztés szükségességét. Azokban a községekben, amelyeket semmilyen funkcióra nem jelöltek ki súlyos problémák jelentkeztek. Sokan fejlesztésre alkalmatlannak tekintették őket, melynek következtében a községek jelentős része a korábbi fejlettségi szintet sem tudta tartani, hanem szegényedett, infrastrukturális ellátottsága romlott. Ezért a lakosság fiatalabb és vállalkozó kedvű része igyekezett elköltözni, az ottmaradt idős és szegény népesség helyzete pedig ennek következtében még hátrányosabbá vált.
80-as évek: Népgazdasági terv
- A községek népességmegtartó – erejének fokozása, a kisebb községek fejlesztése, helyi önkormányzatok visszaállítása. Ebben az időszakban azonban a gazdasági nehézségek következtében csökkentek a pénzalapok, amelyeket a településfejlesztésre lehetett volna fordítani.
1990 után:
- A települések önállósága nagymértékben megnőtt. Az elmaradt községek a korábbinál nagyobb mértékben magukra lettek utalva. A szegény községek esetében, amelyek nem tudnak jelentékeny adókat beszedni, ez igen súlyos problémákat okoz.
Az életkörülmények különbségei:
- A főváros a többi város és a községek közötti jövedelemkülönbségek 1990 óta erőteljesen növekednek. A jövedelmi olló szétnyílásának messzemenő következményei vannak.
- A községi térségekben sokkal nagyobb a szegények aránya, mint a városokban és különösen Bp.-en.
- Még nagyobb a községi népesség hátránya, ha a tartósan szegényeket vizsgáljuk. Az országos átlagnál magasabb a munkanélküliségi arány és az átlagosan hosszabb ideig tart a munkanélküliség.
- A háztartáspanel – felvételekben vizsgálták a lelkiállapot problémáinak egyes lelki és testi tüneteit is, melyek gyakrabban fordulnak elő a községi népességben, mint a városokban.
- A nagyváros nagyobb esélyt kínál, mint egy kis település. A kultúra is a nagyvárosokban koncentrálódik. Kulturális lejtő!!!
- Iskola: Kisebb településeken vagy nincs, vagy összevont osztályok vannak; vagy csak alsó tagozat van; vagy több önkormányzat társul egy iskola fenntartására.
Hozzáférhetőség kérdése:
- A városokban pozitívan alakul, hisz a nagyvárosokban 40 gimnáziumból lehet választani.
Regionális különbségek:
- A messze kiemelkedően legjobb helyzetű főváros után a központi régió következik, ezt követi az északnyugat – dunántúli és a déli régió. A jövedelem tekintetében a keleti és északkeleti régió messze elmarad az előbbiektől. A jövedelemkülönbségek tehát erősek.
- Kétféle regionális különbséget lehet Magyaro.-on megállapítani
- Bp. és a körülötte lévő megyék lényeges előnyét. Centrum – periferia jellegű egyenlőtlenség.
- Az északnyugati országrész előnyét a keleti – délkeleti országrészekkel szemben.
Annak a térségnek nagyobb a vonzáskörzete, ahol a gazdaság jól működik, pl. ahol vannak multik.Phare – jellegű kistérségi támogatások.
A regionális gondolkodás szükségessége a megyei helyett.
Mayer: A szociológia megmutatja a problémát, azt, hogy az emberek hogyan gondolkodnak arról a világról, ami körülveszi őket.
1992-re a nyertesek és a rendszerváltás vesztesei szembetalálták magukat egymással. 1999-re már mindenki felfogta, hogy hol a helye a társadalomban.
’99-re rengeteg lett a szegény ember Magyaro.-on. Vajon az Eu-csatlakozás oldja meg ezt a problémát, vagy éppen a szegénység gátolja meg a csatlakozást? Szegénységre: szociális prevenciók; intervenciók…
A cél a polgárosodás, a középosztályosodás!!!
Elitkutatás: fizikai értelemben nagyon nehezen működik. Módszertani szempontból nincs megoldás az elitkutatásra, hisz nem jutunk hozzá az adatokhoz.
Hátrányos helyzet: iskolázatlanság. Minél alacsonyabb az iskolai végzettsége valakinek, annál nagyobb az esélye arra, hogy munkanélküli lesz. Magyarországon térben nem egyenletesen oszlik meg a munkanélküliek száma.
Válságövezetek jelennek meg, hisz a teljes foglalkoztatottságból a piacgazdaságba való átlépés miatt kialakult helyzet következtében sok ember került az utcára (nem volt felkészülve az ország erre a hirtelen változásra).
Első megoldásként segélyeket folyósítottak.
Minél hosszabb a munkanélküliség időtartama, annál kisebb az esély a reintegrálódásra. (Demoralizáló).
Egyes térségekben a szakmai tudás konvertálása nem lesz többé lehetséges, mert megszűnnek a nehézipai üzemek. (A régi szakmastruktúra a nehézipari területekre épült.) Nő az inaktív emberek száma, egyre többen nyugdíjaztatják le magukat.
Az emberek esélytelenné válnak a munkaerőpiacba való visszakapcsolódásra.
A lakosság jelentős részét teszik ki az alacsony iskolázottságúak.
A 35 éven felüli munkanélkülieket nagyon nehéz visszakapcsolni a munkaerőpiacba, ami az ifjúsági munkanélküliséghez vezet.
Statisztikai adatok:
Csak azt láthatjuk, aki bevonható, aki regisztrált munkanélküli.
Születési –és halandósági ráta alapján. (Aki nem jelentkezik a statisztikában, az valahol van. Lehet otthon is, ha a másik családtag nagyon jól keres.)
A megélhetésnek lehet kétféle forrása:
Munkanélküli segély és fekete munka. (De a kettőből együtt is szokás élni.)
Döntő a szakmai képzettség, hisz hiába volt valaki egyetemi végzettségű bányamérnök, ha a bányák bezárásával őket is elbocsátották.
Regisztrált munkanélküliség:
Aprófalvas térségek, régi nehézipari térségek.
Budapest:
- Kerületeinek összehasonlításakor kiderül, hogy lényeges különbségek vannak közöttük a társadalmi összetétel, az életszínvonal és az életkörülmények tekintetében.
- A legjobb kerületekben a halandóság szintje eléri a nyugat – németországi férfiak átlagos halandóságát, míg a legrosszabbakban Szíria szintjén áll.
- A halandóságot felfoghatjuk az életszínvonal és az életkörülmények összefoglaló mutatójaként.
- A budai kerületek nagy része a legjobb társadalmi helyzetű rétegek lakhelye.
- Az V. kerület és a Belváros kormányzati és üzleti központ szerepet játszik, de már nem a privilegizált rétegek preferált lakóhelye.
- A Belváros körül fel lehet ismerni a koncentrikus körök elméletének átmeneti övezetére jellemző sajátosságokat.
- A VII. és a VIII. kerületekben a legelterjedtebb a szegénység.
- A budai oldalon, a városhatáron kívül fekvő települések egy része kezd előkelő szuburbán övezetekké válni.
- Egyébként egy-egy lakóházon belül is meg lehet figyelni a szegregációt. Az utcai oldalon lévő nagyobb és komfortosabb lakásokban a privilegizáltak, az udvarra néző kis és komfort nélküli lakásokban a szegény rétegek laknak.
Mayer:
Település: fizikai értelemben vett tér. Körülhatárolható fizikai egységek. Le -és fölértékelődhet a tér.
Minden településnek megvan a saját társadalma. Helyi társadalom. Rétegzettsége követi az adott társadalom rétegzettségét.
A település értékét meghatározza, hogy kik laknak ott.
A település társadalomszerkezete térben és időben változik.
Az infrastrukturálisan lerobbant részek nagyon nehezen kezelhetők,- rá lehet egy az egyben vetíteni a kriminalisztikai térképet. A leglepusztultabb övezetekben nagyobb számú a bűnelkövetés.
Cél: A középosztályos környezet megteremtése mesterségesen. Bele kell nyúlni a társadalom szerkezetébe, pl. XIII. ker.
A Bp.-i lerobbant kerületek lakói halmozottan hátrányos helyzetűek, hisz ezekben a kerületekben a legmagasabb a légszennyezettség, a bűnelkövetés (itt könnyen meglehet, hogy ellopják az autódat).
A városi lét feltételei azokat sújtják, akik amúgy is rossz helyzetben vannak. Torzulnak az életesélyek. Alacsony az átlagéletkor is ezekből az okokból adódóan.
Rossz az iskolarendszer is (VII; VIII. kerületi iskolák). Minden rossz elmondható róluk. Főleg romagyerekek járnak ide, a jobb képességű gyerekeket elviszik az iskolából. Lepusztul az iskola is a környezethez, majd hozzápusztul a tanár is.
Gettóképződés:
1. Munkaerőpiaci diszkrimináció – faji megkülönböztetés
Alacsony képzettség és jövedelem.
2. A városrész gazdasági leértékelődése
Képzett rétegek elköltözése
Ipari üzemek elköltözése
Munkahelyek csökkenése
3. Lakáspiaci diszkrimináció
Alacsony jövedelem
Szegénység
4. Diszkrimináció a közjavakban
Zuhanó ingatlanárak
Csökkenő kommunális bevételek
Romló közszolgáltatások
5. Építészeti és környezetleértékelődés
|